sinir.gen.tr https://www.sinir.gen.tr Sinir, Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi tr-TR hourly 1 Copyright 2020, sinir.gen.tr Tue, 17 Nov 2015 00:00:00 +0000 Thu, 09 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Sinir Damarları https://www.sinir.gen.tr/sinir-damarlari.html Sun, 14 Oct 2018 22:05:48 +0000 Sinir Damarları, kılıftan oluşan uzantısal hücre yapıları olarak bilinir. Vücudumuzda bulunan bu damarlar kollar halindedir.  Sinirlerin üstüne baskı uygulanır veya hızlı bir çarpma alınırsa sinir damarları Sinir Damarları, kılıftan oluşan uzantısal hücre yapıları olarak bilinir. Vücudumuzda bulunan bu damarlar kollar halindedir.  Sinirlerin üstüne baskı uygulanır veya hızlı bir çarpma alınırsa sinir damarları  zedelenmesi meydana gelir. Merkez sinir sisteminden (tümbeyin ve omurilik) çıkan sinir teli kolları sinir olarak adlandırılırlar ve bedenin her yerine dağılırlar. Bazı sinirlerse çevreden alınan (deri, kas, iç organlar) uyarıları merkez sinir sistemine getirir, bunlar da duyu sinirleri ya da getirici sinirler olarak adlandırılır. Duyu nöronlarının kolları üstünde hücre kümeleri gözlenir. Omurilik sinir düğümleri adını alan bu kümeler dış uyarılar için tıpkı bir yeniden iletim ara istasyonu işlevini yürütürler. Kaslara gönderilen uyarılar hareket nöronlarından geçer; bu uyarılar merkez sinir sisteminden omurilik sinir düğümlerine ulaşmadan kaslara ulaşırlar. Sinir Damarları hücreleri birbirleriyle bağlantıdadırlar ve sinir yollarını oluştururlar. İki sinir hücresindeki bağlantı sinaps aracılığıyla sağlanır; sinaps, bir hücrenin silindirekseninin bitimiyle bir başka hücrenin protoplazma uzantıları ve hücre gövdesi arasındaki eklemlerdir. Sinaps açıp kapayıcı bir anahtar görevini yapar.

Sinir Damarlarının Zedelenme Nedenleri

Sinir damarları diğer adıyla sinir telleri vücudumuzda kollar halinde bulunur. Sinirlerin üzerinde aşırı ağırlık uygulanır yada sinirlere aşırı basınçlı bir çarpma gelirse sinir damarlarında zedelenme olur. Böyle bir durumda çarpma alan bölgede uyuşma ve karıncalanma meydana gelir. Bunun sonucunda kısa süreli yada çarpmanın şiddetine göre uzun süreli hissizleşme meydana gelir. Yaralanmalar ve kiloda sinir damarlarının zedelenmesine neden olur.

Sinir Damarı Zedelenmesi Tedavisi

Sinir damarları zedelenmesi belirtilerini taşıyan kişilerin fizik tedavi doktoruna başvurmaları gerekmektedir. Rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka fizik tedavi uzmanından yardım almaları gerekmektedir. Doktorunuz tarafından verilen kas gevşetici ve ağrı kesicilerin aksatılmadan düzgün bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktorunuz ortopedik yatak kullanılması ve bir takım fiziksel hareketler yapmanız için öneride bulunacaktır. Bunların düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir.
]]>
Sinir Uçları https://www.sinir.gen.tr/sinir-uclari.html Mon, 15 Oct 2018 00:40:25 +0000 Sinir uçları: Duyu ile devinim uyarılarını beyinden organlara, organlardan da beyne ileten beyazımsı teller ve bu tellerin oluşturduğu demete sinir diyoruz. Periferal sinir sisteminin duygu ya da motor sinirlerinin periferal bir Sinir uçları: Duyu ile devinim uyarılarını beyinden organlara, organlardan da beyne ileten beyazımsı teller ve bu tellerin oluşturduğu demete sinir diyoruz. Periferal sinir sisteminin duygu ya da motor sinirlerinin periferal bir organda sonlanan dallanmış ucuna da sinir ucu denir.

Sinir ucu iltihabı: Nöropati adıyla bilinir. Nöronların yani sinir hücrelerinin hasar veya zarar görmesidir. Bunların sonucunda hastanın vücudunda kızarıklık, kaşıntı, ciltte döküntü gibi durumlar görülür. Tüm bu belirtiler bir anda görülmeyebilir. Vücudun bazı bölümlerinde kıramp, yanma ,uyuşma ve karıncalanma gibi olaylar görüldüğü anda sinir iltihabı olabileceğini düşünebiliriz. Vücudumuzda iki sinir sistemi bulunmaktadır. Bu sistemlerden birisi beyin ve omurilik arasında bulunan merkezi sinir sistemi, diğeri merkezi sinir sistemini kaslara, cilde ve organlara bağlayan,periferik sinir sistemidir. Periferik sinir sistemi; beyin ile damarlar, organlar deri ve kaslar arasındaki köprüyü kurar. Beynin verdiği komutları sinirlere iletir. Beyine yollanacak bilgiler de duyum sinirleri ile geri bildirilir. Beyinde bulunan beyin sapıyla omurilikte bulunan hissiyat,kuvvet ve otonomik sinir hücrelerinin yapısındaki bozukluk, periferik sinir iltihabı olarak bilinir. Bu bölgedeki sinir uçları hücreleri hep beraber etkilenebilecekleri gibi tek tekte etkilenebilmektedirler. Sinir ucu iltihabına neden olan hastalıkların başında; şeker hastalığı gelmektedir. Sinir ucu iltihabı sinirleri ve organları olumsuz yönde etkileyebilmektedir. Sinir ucu iltihabı kalıtsal da olabilmektedir.
 
Sinir ucu iltihabının sebepleri: 

İlaç kullanımları, alkol bağımlılığı, kurşun zehirlenmesi, uçucu endüstriyel ajanlar, kurşun civa arsenik gibi ağır metallerin olumsuz etkileri, yapıştırıcı madde solunması, toksik maddelere maruz kalma ,Hiv, sifiliz, difteri, böbrek yetmezliği, karaciğer yetmezliği, kanser, troit problemleri, vitamin eksikliği, metabolik bozukluklar diyebiliriz.
]]>
Boyun Fıtığı Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/boyun-fitigi-sinir-sikismasi.html Mon, 15 Oct 2018 10:02:42 +0000 Boyun Fıtığı Sinir Sıkışması; Boyunda meydana gelen fıtık, kireçlenme ya da çeşitli sorunlar sebebiyle birçok sinir sorunları meydana gelmektedir. Bu sorunlar sebebi ile sinir hasarı sorunu meydana gelmektedir. Kişiye zo Boyun Fıtığı Sinir Sıkışması; Boyunda meydana gelen fıtık, kireçlenme ya da çeşitli sorunlar sebebiyle birçok sinir sorunları meydana gelmektedir. Bu sorunlar sebebi ile sinir hasarı sorunu meydana gelmektedir. Kişiye zor anlar yatan ve boyunda basık yaratan bu etkenler beraberinde boyun fıtığı sinir sıkışması problemi yaşanmasına sebep olmaktadır. Bu durum boyun çevresinde bir takım ağrılar, hareket kısıtlılıkları ve ağrılara yol açmaktadır. Özellikle de ilerleyen yaşlarda bu sorun kendisini çok daha sık bir şekilde göstermektedir. Kişi bu sorunlar karşılaşması durumu onun iş hayatında bir takım yanlış oturma tekniklerini kullanmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle de memurluk gibi sürekli hareket halinde olmayan bir meslekte çalışan kimselerde bu sorun daha sık meydana gelmektedir. Bu sebepten ötürü kişini işte iken birkaç dakika aralıklarla hareket etmelerini önermekteyiz. Bu durumun yanı sıra kişinin stresten uzak bir yaşama adım atması da gerekmektedir. Bahsetmiş olduğumuz önlemlerin alınması halinde boyun fıtığı sinir sıkışması sorununa karşı önemli bir adım atılmış olunacaktır.

Bu makalemizde sizlere uzun süreli devam eden boyun fıtığı sorunu ile ilgili olarak bir takım bilgiler vereceğiz. Kişilerin yanlış yapmış olduğu bir takım durumlar beraberinde bu sorunu doğurmaktadır. Bu sebepten ötürü bazı önlemler alması işine yarayacaktır. Boyun fıtığı sinir sıkışması sorununa karşı erken önlem almak ilerde oluşabilecek ciddi sorunlara karşı oldukça önemli bir husustur. Bu makalemizde de sizlere boyun fıtığı sinir sıkışması sorununa karşı hastaların neler yapması gerektiğinden bahsedeceğiz. Üzerinde durmuş olduğumuz bir takım hususlara dikkat etmesi halinde ancak bu soruna karşı çözüm bulması mümkündür.

Boyun Fıtığı Sinir Sıkışmasının Nedenleri

Boyun fıtığı oluşması uzun süreli olarak yanlış oturma ve yatma tekniklerini uygulanması sebebi ile meydana gelmektedir. Bu durumun yanı sıra kişini yaşlanan sinirleri onu zor durumda bırakmaktadır. Tüm bu durumlar uzun süreli olarak yapılan hatalardan kaynaklanmaktadır. Bu durumun yanı sıra ani bir şekilde gerçekleşen boyun fıtığı sinir sıkışması sorunuda meydana gelmektedir. Yaşanan sorun ani ve ters hareket yapmaktan kaynaklanabilir. Bu durumun yanı sıra kişinin başına gelen bir travma neticesinde de bu sorunu yaşaması mümkündür. Tüm bu durumlar kişinin boyun ve çevresinde bulunan disklerde yırtılma sorunu ile birlikte oluşan fıtıklaşmaya ve eklemde görülen kireçlenmeye sebebiyet vermektedir.

Aşırı sıkışan sinirler belirli bir noktadan sonra hasar görmeye başlayacaktır. Aynı zamanda da genç yaşlarda meydana gelen sinir hasarları ise boyun fıtığı sorununun yaşanmasına neden olabilir. Diskin fıtıklaşma durumu beraberinde sinire baskı yapacağından boyun fıtığı sinir sıkışması sorunu ile karşılaşılması neden olmaktadır.

Boyun Fıtığı Sinir Sıkışması Sorununa Karşı Yapılması Gerekenler

Bu soruna yapılması gereken ilk şey sinir kökü çevresinde yaşanan baskının azaltılması gerekmektedir. Hastaların bu soruna karşı yapması gereken ilk iş alanında uzman bir hekime danışması şarttır. Ancak doktorunun önermiş olduğu ilaçları kullanması gerekmektedir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en temel husus ise ilaç tedavisinden önce istirahat edilmesi ve fizik tedavinin uygulanmasıdır. Bir takım boyun egzersizleri ile boyun fıtığı sinir sıkışması sorununa karşı önlemler almak gerekmektedir. Son olarak kişilerin yediklerine ve içtiklerine dikkat etmesi ve sigaradan uzak durması şarttır.

]]>
Fizyoloji Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/fizyoloji-sinir-sistemi.html Mon, 15 Oct 2018 22:11:28 +0000 Fizyoloji sinir sistemi, vücudumuzda bulunan sinir ağının ve bunlara bağlı olan organların işleyişi hakkında bizlere fikir sağlayan bilimdir. Vücudumuzda bulunan hücreler, dokular ve organların yaşamsal görevleri yerine getireb Fizyoloji sinir sistemi, vücudumuzda bulunan sinir ağının ve bunlara bağlı olan organların işleyişi hakkında bizlere fikir sağlayan bilimdir. Vücudumuzda bulunan hücreler, dokular ve organların yaşamsal görevleri yerine getirebilmeleri, birbirlerinden ve dış çevreden gelen uyarıları doğru olarak almaları gerekmektedir. Fizyoloji sinir sistemi, çevreden gelen bu uyarıları reseptörler aracılığı ile almaya yardımcı olan ve gelen verileri uygun organlara taşıyan bu yapıyı incelemektedir. Sinir sistemimiz yaşamsal açıdan çok önemli bir ağdır. Bu yapı aşağıdaki gibidir.

Sinir sistemi fizyolojisi,

İnsanda sinir sistemi iki bölümde incelenmektedir. Bu sistemlerden periferik sinir sistemi duyu ve motor nöronlardan meydana gelmektedir. Motor sinir sisteminin içeriğinde kalp kası, düz kaslar ve salgı bezlerinin uyarılmasını sağlayan otonom sinir sistemi ile iskelet kaslarının uyarılmasını sağlayan uyarıcı işlev gören somotik sinir sistemi yer almaktadır. Fizyoloji sinir sisteminde otonom sinir sistemi kendi arasında iki bölüme ayrılmaktadır. Bunlar sempatik ve parasempatik sistemleridir. Bunların dışında birde merkezi sinir sistemi bulunmaktadır. Bu yapıda beyin, omurilik, omurilik soğanı, beyincik ve beyin sapından meydana gelmektedir. Omurgalılarda beyin tek yapıda bulunmaktadır. Koku alma, görme ve tat alma merkezleri ön beyinde bulunmaktadır. İskelet kaslarının hareket etmesini sağlayan arka beyin olmaktadır. Tüm omurgalı canlılarda vücut duruşunu arka beyin kontrol etmektedir. Merkezi sinir sistemi içerisinde yer alan omurilik ise periferiden gelen sinir iletilerini beyne yada beyinden gelen sinir iletilerini tüm vücuda iletmektedir. Beyin ile vücut arasındaki iletişim omurilik tarafından sağlanmaktadır. Bu kısım aynı zamanda kasların kontrolünü sağlayan refleks konumundadır. Bu bölgede meydana gelen bir hasar ciddi duyu kayıplarına neden olmaktadır. Fizyoloji sinir sistemi kabaca bu şekilde işlemektedir.
]]>
Kafa Sinirleri https://www.sinir.gen.tr/kafa-sinirleri.html Tue, 16 Oct 2018 13:53:56 +0000 Kafa Sinirleri: Kafanın sağ ve solunda birer adet olmak üzere 12 çift kafa siniri (Kranyal sinir)  vardır. Bu  sinirlerin özel isimleri olduğu gibi, nöroloji de I den XII' ye kadar sıralanarak bu numaralar ile de isimlen Kafa Sinirleri: Kafanın sağ ve solunda birer adet olmak üzere 12 çift kafa siniri (Kranyal sinir)  vardır. Bu  sinirlerin özel isimleri olduğu gibi, nöroloji de I den XII' ye kadar sıralanarak bu numaralar ile de isimlendirilir.

Kafa sinirlerinin numara, isim ve işlevleri:

 • I. Kafa Siniri: N. Olfactorius:  Koku almayı sağlayan sinirdir. Burun boşluğu mukozasından başlayan sinir lifleri, etmoid kemikten geçerek, bulbus olfactorius’a gelir.
 • II. Kafa Siniri: N. Opticus: Görmeyi sağlayan sinirdir. Gözün retina tabakasındaki ganglion hücrelerinin uzantıları bir araya gelerek n. opticus’u meydana getirir. Sinirin göz yuvarlağından çıktığı parça optik sinir başı veya papilla nervi optici adını alır. Retinanın nazal ve temporal yarısından gelen görsel impulsları taşıyan optik sinir telleri sella turcica bölgesine kadar gelir.

III., IV. ve VI. Kafa Siniri: Bu üç sinir gözün hareketlerini sağlaması nedeniyle üçüne birden oküler motor sinirler denilir.

 • III. Kafa Siniri N. Oculomotorius:  Çekirdeği mezensefalondadır. Göz küresini hareketlendiren altı kastan, dördünü innerve eder.
 • IV. Kafa Siniri: N. Trochlearis: Çekirdeği mezensefalondadır. Sade motor bir sinirdir. M. obliquus superior’u kontrol eder. M. Obliquus  superior ‘un göz küresini hangi yönde hareket ettirdiği konusu ile ilgili kitaplara bakıldığı zaman bazen görünürde çelişki yaratabilecek tanımlara rastlanır.
 • VI. Kafa Siniri: N. Abducens: Saf motor bir sinirdir. M. Rectus externus’u uyarıp, göz küresini dışa çeker. Oküler motor sinirler beyin sapından çıkarak, sella turcica’nın iki yanında yer alan kavernöz sinüs içine girerler. Bu üç sinir kavernöz sinüsten çıkar ve sonra fissura orbitalis superior’dan geçip, orbitada göz kaslarına dağılır.
 •  V. Kafa Siniri: N. Trigeminus:  Yüz, saçlı derinin ön kısmı, göz, ağız, burun ve paranazal sinüslerin mukozası ile dilin 2/3 ön bölümünden kalkan tüm duyu modalitelerini beyin sapındaki duyusal çekirdeğe taşır. Aynı yüzün yarısındaki çiğneme kaslarını kontrol eder.
 • VII. Kafa Siniri: N. Facialis: Başlıca motor bir sinirdir. Yüzdeki kasları kontrol eder. Dış kulak yolunda küçük bir alanın duyusunu sağlar. Dilin 2/3 ön bölümünün tat almasıyla alakalıdır. 
 • VIII. Kafa Siniri: N. Stato Acusticus: İşitme ile denge. 8. Kafa sinir çifti işitmeyi sağlayan N. Cochlearis ile dengeyi sağlayan N. Vestibularis’ten meydana gelir. Bu iki sinir iç kulakta yer alan koklea ve vestibülden başlar, ponstaki duysal çekirdeklerde sonlanır.
 • IX. Kafa Siniri: N. Glossopharyngeus ve  X. Kafa Siniri: N. Vagus:   Bu iki sinirin işlevini birbirinden ayırmanın güç olması ve anatomik benzerliğinden dolayı birlikte ele alınır. İkisi de motor, duyusal ve parasempatik teller taşır. Her iki sinirin de çekirdekleri bulbustadır. Beraber foramen jugulare’den geçerek, kafa boşluğunu terk eder. Burada N. Accessorius’la yakın bir komşulukları vardır.
 • XI. Kafa Siniri N. Accessorius: Saf motor bir sinirdir. Bir kısım lifleri bulbustan, bir kısmı ise servikal M. Spinalis’in üst segmentlerindeki ön boynuz hücrelerinden çıkar. 
 • XII. Kafa Siniri N. Hypoglossus: Dile ait motor siniridir. Çekirdeği bulbusta’ dır. Kafadan oksipital kemiğin kondili sırasında canalis nervi hypoglossi’den geçerek çıkmaktadır. 

]]>
Spinal Sinirler https://www.sinir.gen.tr/spinal-sinirler.html Wed, 17 Oct 2018 12:25:27 +0000 Spinal Sinirler (Nervi Spinales,Omurilik Sinirleri): 31 çift sinir vardır bu sinirler Medulla Spinales' ten çıkarak arka ve ön köklerin birleşmesiyle ortaya çıkan ayrıca canalis vertebralis dışına çıkar. Bu sinirler Spinal Sinirler (Nervi Spinales,Omurilik Sinirleri): 31 çift sinir vardır bu sinirler Medulla Spinales' ten çıkarak arka ve ön köklerin birleşmesiyle ortaya çıkan ayrıca canalis vertebralis dışına çıkar. Bu sinirler Spinal Sinirler (nervi spinales) olarak adlandırılırlar. İçlerinde motor, sensitif ve sempatik lifler bulunur. Buradan anlayacağımız üzere bu sinirler karışık sinirlerdir. Parasempatik liflerin de içinde bulunduğu sakral spinal sinirler de mevcuttur. Spinal sinirler vertebralara göre adlandırılır.
 • Nervi Cervicales (Servikal Spinal Sinirler): Bu sinirler 8 adettir. 1. sinir atlas ve os occipitale arasından geçmektedir. 7. ile birlikte 8. servikal vertebrayla 1. torkal vertebra arasından geçmektedir.
 • Torakal Spinal Sinirler (Nervi Thorocales): 12 tanedir.
 • Lumbal Spinal Sinirler (Nervi Lumbales): 5 tanedir.
 • Sakral Spinal Sinirler (Nervi Sacrales): 5 tanedir.
 • Koksigeal Spinal Sinirler (Nervus Coccygeus): 1 adettir 

Spinal sinirlerin numaralanması

Spinal sinirlerin numaralandırılması çıkışlarına göredir. 1.sinir olarak adlanıracağımız os occipitale ile atlas arasından çıkan spinal sinirdir. 7. servikal vertebra ile birlikte 1. torkal vertebra arasından çıkan spinal sinir 8. servikal sinir olarak numaralandırılır. Kalan diğer bütün spinal sinirler kendilerinden önce olan vertebraların sayısı verilmektedir.

Spinal Sinirlerin Oluşumu

Spinal sinirleri Medulla spinales' ten çıkan radix ventralis (ön kök) ve radix dorsalis (arka kök) foramen intervertebrale hizasında birleşerek oluşturur. Arka kök duyu (sensitif) liflerinden ön kök ise motor liflerden oluşur. Bu iki kökün birleşmesinden önce arka kök üzerinde gagligon spinal adlı bir gagligon mevcuttur. Gagligon'dan sonra bu iki kök oluşur.

Ön ve arka dallara ayrılan spinal sinirler foramen intervertebraleden geçer. Arka dallar daha kısadır ve gövdenin arka tarafındaki deride, kaslarda dağılma gösterir. Ön dallarda birbirleriyle birleşip sinir ağları yaparlar. Bu sinir ağlarına verilen ad pleksusdur. Vücudun diğer bölümlerine dağılma gösterirler. Ön dallar torakal spinal sinirler haricinde birleşip dağılırlar. Torakal spinal sinirler kendi içinde segmentlerinde dağılma gösterirler. Medulla Spinales' in büyüme farkından dolayı spinal sinirleri oluşturan ön ve arka köklerin Medulla spinales' teki yerleri ve hizası ile spinal sinirlerin foramen intervertabrale'ler ve foramen sacracle'lerden çıktıkları seviyede farklılıklar oluşur. Bu seviye farkı aşağı gidildikçe artış göstermektedir. Canalis Vertebralis' de 2. lumbal vertebra seviyesinden sonra Medulla spinales' in bulunmamasının nedeni; Medulla Spinales' in gelişmesi vertebralar kadar çok olmadığından meydana gelir. Motor, sensitif, sempatik ve parasempatik lifler sinir liflerinin içinde tek tek olabileceği gibi karışık halde de bulunabilirler.
]]>
Bebeklerde Sinir https://www.sinir.gen.tr/bebeklerde-sinir.html Wed, 17 Oct 2018 16:10:31 +0000 Bebeklerde sinir, Anne karnında 9 ay veya daha fazla yaşamlarını sürdürürken ihtiyaçları eksiksiz ve beklemeden karşılanır. Anneler açlık hissine her kapıldığında bol bol ve düzenli yemeklerini yerler. Annelerin haberi olmaz Bebeklerde sinir, Anne karnında 9 ay veya daha fazla yaşamlarını sürdürürken ihtiyaçları eksiksiz ve beklemeden karşılanır. Anneler açlık hissine her kapıldığında bol bol ve düzenli yemeklerini yerler. Annelerin haberi olmaz ama karnı doyan bebekler anne karnında uyurlar. Bir gün birden dünyaya gözlerini açarlar. Annenin sıcacık bağında koparılırlar. Üşümeye, kalabalığa, tanımadıkları bir çok kucağa hatta bir çok ışığa maruz kalırlar. Düzenli karşılanan ihtiyaçlar birden aksamaya başlar. Yaşadıkları bütün bu olaylar bebeklerde sinir veya gerginlik yaratır. Kimi bebeklerde anne karnında oluşumuna bağlı sinirli bir yapıya sahip olurlar. 

Dertlerini anlatabilmek için tek çareleri ağlamaktır. Ağladıkları zaman ne istediklerini iyi bilmek çok önemlidir. İsteği yanlış algılanan bebeklerde sinir meydana gelir. Mesela açlık için ağlayan bir bebeğin önce altını değiştirmek yanlıştır. Bebeğinizi sakinleştirmeyi bilmek ve sabırlı olmak gerekir. Sinirli bir bebeğe sabırla şarkı söylemek veya onunla sohbet etmek onu rahatlatır. Aynı zamanda bol bol sevgi hissetmesi de önemlidir. Bebek çok gergin olduğu zaman ona sımsıkı sarılmak kendini güvende hissetmesine ve gevşemesine yardımcı olur.

Bebeklerde oluşan sinir durumları her aylarında farklı bir istekle ve tavırla değişiklik gösterir. Bu duruma şaşıracak bir şey yoktur. Çünkü bebeğiniz siz farkında olmadan ve çok hızlı büyüyordur. Büyüyen bir bebeğin karakteri ve kişiliğide yavaş yavaş oluşur. Mesela, bir kaç ay önceye kadar başka kucakta da oturan bebeğiniz 6 aylık olduğunda sürekli sizin kucağınızı isteyebilir ve başkaları kucağına almak isteyince yaptığı hareketlerle sizi mahçup edebilir. Akrabalarınız bile olsa başkaları ona bir süre hep yabancı gelir. Her ay yeni bir karakteri oluşur ve bebeğinizi sizi şaşırtmaya devam eder.

Bebeklerde sinir nedenleri

Kendini güvende hissetmeme, yasaklama, engellenme veya yanlış anlaşılma gibi durumlar yaşayan bebek her zaman sinirli olur. Yapılması gereken en önemli şey bebeğinizi anlamaya çalışın. Kendinizi onun yerinde gibi düşünün ve ne olursa olsun bebeğinizi bir birey olarak kabul edin. Onunla güzel ve kaliteli zaman geçirin. Sorunun ne olduğunu anlamaya çalışın. Bebeğinizi engellemeyin. Yapma, etme yada kırma dediğinizde inatla yapmaya devam eder. Böyle bir durumda tepkinizi hemen değiştirin. Bebeğin dikkatini dağıtıp, sevgiyle yaklaşacak hareketlerde bulunun. Bebeklerde sinir, geçici ama zor bir süreçtir. Bu gibi problemleri herkesin yaşadığını unutmayın ve bunu kendinize bir sorun olarak görmeyin. Sizde ki gerginlik bebeğinize de her zaman yansır.
]]>
Başta Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/basta-sinir-sikismasi.html Thu, 18 Oct 2018 05:11:06 +0000 Başta Sinir Sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınması sonucu oluşan bir sinir hastalığıdır. Sinirler basınç sonucu sıkışırlar. Ağrı, uyuşma, karıncala Başta Sinir Sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınması sonucu oluşan bir sinir hastalığıdır. Sinirler basınç sonucu sıkışırlar. Ağrı, uyuşma, karıncalanma gibi etkiler yaratabilir. Sinir sıkışması vücudun her bölgesinde oluşabilir. Bu sağlık sorunu 1-2 hafta gibi bir zamanda tedavi edilebileceği için endişelenmeyin. Tabi bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerektirebilir. 

Sinir Sıkışmasının Nedenleri 

Sinirler çevresindeki dokuların sinirlere aşırı baskı uygulamasından dolayı sinir sıkışması meydana gelir. Bazende disk kayması, bel fıtığı gibi nedenlerle de oluşabilir. Sinir sıkışmasının önemli nedenlerinden biride yaralanma ve travmalardır.

Bunun dışında sinir sıkışmasına neden olan durumlar;
 • Stres
 • Obezite
 • Duruş ve oturma bozukluğu
 • Bazı spor aktiviteleri    
Sinirlere uygulanan aşırı basınç sinirlerde iltihaplanmaya neden olurlar. Buda fonksiyon kaybına neden olabilmektedir. Kısa süreli sinir sıkışmaları genellikle geçici olup herhangi bir kalıcı rahatsızlığa sebebiyet vermezler.      

Sinir Sıkışması Kimlerde Görülür

Sinir sıkışması herkesin başına gelebilecek bir durumdur. Ancak risk faktörlerini arttıran bazı etkenler vardır. Duruş bozuklukları, cinsiyet, uzun süre aynı harekette kalmak, hamilelik, obezite, kemik uzantıları gibi... Kadınlarda erkeklere oranla sinir sıkışması ihtimali daha yüksektir.       

Sinir Sıkışmasının Tedavisi Nasıl Yapılır

Doktora gidildiğinde kişinin ağrı olan bölgeleri net olarak söylemesi hastalığın tanısı ve tedavisinde yol gösterici önemli bir etkendir. Hastanın hangi bölgesinde sinir sıkışması varsa o bölgeye özel röntgen, emar, film gibi uygulamalar yapılmaktadır. Bu yüzden doktorunuza sıkışmanın yaşandığı yer hakkında net bilgi vermeniz önemlidir. Dirseklerde meydana gelmiş bir sinir sıkışması varsa doktorunuz detaylı bilgi alabilmek için sizden röntgen çekilmesini isteyebilir. Şiddeti ağır olan sinir sıkışması durumlarında cerrahi müdahale ile tedavi yapılması gerekebilir. Sinirin geçtiği kemik tünelin arkasından önüne alınması yöntemi en sık başvurulan sinir sıkışması cerrahi tedavi yöntemlerindendir.
]]>
Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi https://www.sinir.gen.tr/kasikta-sinir-sikismasi-tedavisi.html Thu, 18 Oct 2018 20:16:30 +0000 Kasıkta sinir sıkışması tedavisi, oldukça çok nadir olarak görülen ve tam olarak teşhis konulamayan geçici bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle bayanlarda vajen ve klitoris denilen kasık bölgesinde, erkelerde ise penis, Kasıkta sinir sıkışması tedavisi, oldukça çok nadir olarak görülen ve tam olarak teşhis konulamayan geçici bir hastalıktır. Bu rahatsızlık genellikle bayanlarda vajen ve klitoris denilen kasık bölgesinde, erkelerde ise penis, testis torbasında ve anüsün çevresindeki şiddetli ağrılarla kendini göstermeye başlar. Kasıkta sinir sıkışması, hasta kişiye oldukça fazla ağrı verir. Genellikle yatar durumdayken bu durum daha ağrısız geçerken, oturur pozisyonda çok şiddetli kas ağrıları meydana gelir. Gün içerisinde bu ağrılar sürekli olarak devam eder ve sandalyeye otururken kişide acı dayanılmaz bir hal alır. Kişi tuvalet ihtiyacını çömelerek yaparken çok fazla acı çeker. Sabahları uykudan uyanınca çok şiddetli ağrılar olur ve hastanın belli bir süre sonra psikolojisi bozulur. Hasta bu dönemde oldukça çok fazla sinirli olur ve bu sinirini etrafındaki insanlara bağırarak belli eder.

Kasıkta sinir sıkışması tedavisi aşamaları
 • Kasıkta sinir sıkışması tedavisinde beyin ve sinir cerrahisi uzmanına gidilir ve hasta kişi öncelikle tüm şikayetlerini ayrıntılı bir şekilde anlatır. 
 • İlk işlem olarak EMR çekilir ve tanı konulduktan hemen sonra sinirlere asıl baskı yapmakta olan gerilmeyi ve gerginliği direk olarak ortadan kaldıracak olan kesin tedaviler uygulanmaya başlanır. 
 • Tedavi gören hasta oldukça fazla sert ve düz bir yatakta düzgün bir şekilde sırt üzeri yatırılarak güzelce dinlenmelidir. Hasta kişi sırt üzeri yatar konumda iken sinirlere asıl doğrudan baskı azalacağından dolayı ağrılar oldukça hafifler ve hasta doğrudan rahat bir şekilde dinlenmiş olur.
 • Kasıkta sinir sıkışması tedavisi, ilaçlar ile de kolayca tedavi edilebilir. Hasta kişiye 6 aylık kadar bir tedavi süreci uygulanır. 
 • Hastada anti depresyon ilaçlarıyla tüm sinirler gevşetilerek kolaylıkla rahatlatılır. 
 • Tedavi gören hastaya kolay yapılacak basit olan egzersizler verilir. 
 • İlaçlar kullanılırken bu sırada fizik tedavisi de uygulanması oldukça önerilir. 
 • Hamilelik döneminde bu tedavi işlemi ise farklı olarak, kasıkta sinir sıkışması gibi bir rahatsızlık olan hamile anne adaylarında bebek olabildiğince büyük ve rahim direk olarak aşağıya doğru inmiş durumda ise, sinirlere oldukça gerilme yapar ve oldukça çok fazla ağrı verir. Bu durumda iken hamile bayan uzman doktor tarafından sırt üzeri yatırılarak sinirleri kolayca rahatlatılır ve anne adayının kısa süreliğine de olsa ağrıları diner.
Kullanılan ilaç ve fizik tedavisi hasta kişiye faydalı olmaz ise direk cerrahi müdahale yapılması gerekir. Yapılan cerrahi müdahaleden hemen sonra oldukça çok dikkat edilmesi gerekir. Cerrahi işlemden hemen sonra ağırlık kaldırılmaması gerekir ve bu duruma uyulmadığı taktirde ise direk yavaşça sinirler gerilip kolayca kopabilir. Bu durumda da yapılan işlemin hiçbir anlamı kalmaz.
]]>
Sinir Fizyolojisi https://www.sinir.gen.tr/sinir-fizyolojisi.html Fri, 19 Oct 2018 02:26:58 +0000 Sinir Fizyolojisi, insan vücudunda bulunan organların, dokuların ve hücrelerin yapmış olduğu çeşitli fonksiyonları yapması gerektiği gibi yapması ve yapabilmesi için bu organların, hücrelerin ve dokuların bulunduğu yapılar Sinir Fizyolojisi, insan vücudunda bulunan organların, dokuların ve hücrelerin yapmış olduğu çeşitli fonksiyonları yapması gerektiği gibi yapması ve yapabilmesi için bu organların, hücrelerin ve dokuların bulunduğu yapıların kendi aralarında ve özellikle çevre faktörlerinden gelen uyarıları alması ve doğru şekilde değerlendirmesi söz konudur. Sinir fizyolojisi her canlının kendi vücut yapısı içerisinde çevreden gelen uyarıları reseptörlerle alan ve buradan elde edilen verilerle vücut üzerinde bulunan organların hareket etmesini ve harekete geçmesini hareket etmesini sağlayan en önemli hareket sistemidir. Genellikle omurgalılarda var olan sinir fizyolojisi çeşitli ve farklı alanlarda farklı gruplara ayrılmış ve çok çeşitli karışık görevleri almış kompleks organ gibi olduğu bilinmektedir.  

Sinir Fizyolojisi Bölümleri ve İşlevleri

Sinir fizyolojisinde omurgalılarda sinirler iki ayrı ve farklı bölümlere ayrılmıştır. bu farklı kısımlardan birincisi periferik sinirlerdir. Bu sinirler sistemde duyu nöronları ve motor nöronların dan oluşmaktadır. Bu motor sinirlerinin içerisinde bulunan organlar özellikle kalp kası, salgı bezleri, insan vücudunda bulunan düz kaslar ve bu organları sistem içerisinde uyaran otonom sinirleri ile iskelet kaslarını uyarıcı olarak bilinen somotik sinirler yer almaktadır. Ayrıca bu otonom sinirlerde kendi içerisinde parasempatik ve sempatik olarak ikiye ayrılan sinirlerdir. İkincisi olan merkezi sinirler olarak bilinen ve hükmettiği organlar arasında çok daha önemli olan beyin, omurilik soğanı, omurilik, beyincik ve beyin sapı gibi hayati önemi olan organların yapılarında bulunmaktalar. Bilinmesi gerekenlerden biriside bütün omurgalıların içerisinde sadece beyin tek yapıdadır. Fakat embriyonik neural tüp oluştuğunda beyin üç ana beyin olarak ön beyin, arka beyin ve orta beyin olarak farklılaşırlar. Bu durum söz konusu olduğunda beyin üç kısıma ayrılarak sinirlerin değişik görevleri oluşur. Bu görevler arasında ön beyin vücut da koku alma, görme ve tat alma gibi işlemleri gerçekleştirirken orta beyin sinirleri de göz kaslarının hareketini sağlamaktadır. 

Son olarak arka beyin sinirleri ise bütün vücut iskeleti içerisinde bulunan iskelet kaslarının kontrolünü sağlamaktadır. Bütün omurgalıların vücutları içerisinde vücut duruşunu arka beyin düzenlemektedir. Vücut merkezinde bulunan omurilik bütün omurganın üzerinde boydan boya bulunan kanalda yer almaktadır. Burada bulunan omurilik sinirleri sinir fizyolojisinde periferden gelen haberleri ve işaretleri beyne iletir ayrıca tan tersi olarak da beyinden gelen uyarıları vücuda iletir. Kasları kontrol altında tutan refleks merkezi olarak da omurilik görevlidir. Ayrıca omuriliğe gelen duyu sinir hücrelerinde bulunan sinir gövdesi omurilik dışında bulunur. Sinirler arasında olan motor sinir hücresinin gövdesi ise omurilik de bulunan ventral bölümünde bulunmaktadır. Duyu nöronu ile alınan uyarıları omuriliğe iletmektedir.Bu uyarana cevap ise impuls da motor sinir hücresi ile effektör yetkili organa taşınmaktadır. Bunun sonucunda da refleks oluşur. Burada bulunan sinirler görevini yerine getirmediği sırada ise refleks oluşmaz.
]]>
Topukta Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/topukta-sinir-sikismasi.html Fri, 19 Oct 2018 13:50:11 +0000 Topukta Sinir Sıkışması, Genel itibarıyla bedenimizde omurilikten başlayarak ayak parmaklarını bulunduğu yere kadar bir sinir uçları bulunmaktadır. Özellikle de topuk çevresinde birçok sinir yapıları bulunmaktadır. Bu s Topukta Sinir Sıkışması, Genel itibarıyla bedenimizde omurilikten başlayarak ayak parmaklarını bulunduğu yere kadar bir sinir uçları bulunmaktadır. Özellikle de topuk çevresinde birçok sinir yapıları bulunmaktadır. Bu sinir uçları ayağın diğer yerlerinde bulunan sinirlerden daha sert sinir yapılarına sahiptirler. Zira bu sinir yapıları bedenin en ağır yükünü taşımaktadırlar. Burada yer alan sinirler uyarıcı hücreler bakımından oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Topukta yer alan sinirler aşırı baskından ötürü sıkışmalara neden olmaktadır. Bu durum ise beraberinde topukta sinir sıkışması sorununa neden olmaktadır. Topuktaki sinir sıkışmaları birçok bölgede meydana gelen sinir yapılarına aşırı baskından ötürü bir takım sorunlara yol açmaktadır. Bu sorun ise genellikle uzun süreli kasılmalara ya da ara ara gerçekleşen ancak ani bir şekilde kendisini gösteren sıkışmalara neden olmaktadır. Kişi topukta sinir sıkışması sorunu ile birlikte şiddetli ağrılara maruz kalabilmektedir. Bu soruna karşı dikkatli olmak ve gerekli tedavi yöntemlerini zaman kaybetmeden uygulamak gerekmektedir. 

Topukta Sinir Sıkışması Belirtileri Ve Nedenleri

Bir takım uyuşmalar ve karıncalanmalar kişide topukta sinir sıkışması sorununu belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan uyuşma sorunu ile birlikte hasta ayağında ağırlaşma sorunu yaşayabilir. Yaşanan bu his ise kişinin hareket etmesinde oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Kişi topuğunda sürekli olarak bir karıncalanma durumu yaşaması bu durumun en temel belirtisidir. Topukta sinir sıkışması sorunun bir diğer belirtisi ise topuklarda meydana gelen aşırı ağrılardır. Topuk çevresinde aşırı derecede baskı durumu söz konusu olabilir. Bu durumu ise birçok nedeni bulunmaktadır. En temel sebebi ise kişinin kullanmış olduğu ayakkabıdan kaynaklanabilir. Yanlış ayakkabı seçimi kişinin ayaklarında ve özellikle de topuk çevresinde yanma hissine neden olmaktadır. Hastanın topuklarında alevlenircesine yanma hissi meydana gelebilmektedir. Tüm bu durum hastanın topukta sinir sıkışması sorunu ile karşılaşmasına yol açmaktadır.

Topuklarda meydana gelen ağrıların bir diğer nedeni ise aşırı yorgunluk ile birlikte meydana gelen kas çekmelerinden kaynaklanmaktadır. Topuk çevresinde meydana gelen ağrı kasların aşırı bir şekilde çekilmesi yol açmaktadır. Bu durum ise hastanın ayağını kaldıramayacak hale gelmesine sebep olup sürekli olarak yorgunluk halinde kendisini göstermektedir. Tüm bu sorunlar topukta sinir sıkışması probleminin yaşanmasına yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerekmektedir.

Topukta Sinir Sıkışması Tedavisi

Bu soruna karşı yapılması gereken ilk şey alanında uzman bir hekime görünmek olacaktır. Meydana gelen sinir sıkışması sorununa karşı sorunu tekrar ettiren hasarlı hücrelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Topukta meydana gelen uyarıcılara karşı uyuşturucu etki yapan durumları ve beraberinde yaşanan sıkışma durumunu erken fark etmek oldukça önemli bir husustur. Bunun için de evde yapabileceğiniz basit önlemler bulunmaktadır. Örneğin topuk çevresini 25 dakika boyunca soğuk havlu ile sarabilirsiniz. Bu durum topukta sinir sıkışması sorununa karşı önleyici ve geciktirici bir etki yaratmaktadır. 

]]>
Merkezi Ve Çevresel Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/merkezi-ve-cevresel-sinir-sistemi.html Fri, 19 Oct 2018 17:34:21 +0000 Merkezi Ve Çevresel Sinir Sistemi, Sinir ağı ya da sinir sistemi adı verilen yapı canlıların iç ve dış çevreye karşı algılarının oluşmasında rol oynayan, bilgi edinmemizi sağlayan ve elde edilen bilgileri anlamlandırm Merkezi Ve Çevresel Sinir Sistemi, Sinir ağı ya da sinir sistemi adı verilen yapı canlıların iç ve dış çevreye karşı algılarının oluşmasında rol oynayan, bilgi edinmemizi sağlayan ve elde edilen bilgileri anlamlandırmamızı sağlayan bir sistemdir. Bedenin içerisinde yer alan hücresel ağ sayesinde kendisine iletilen sinyallerin farklı alanlara iletilmesi ile birlikte kasların ve organların etkinliklerini düzenleyen bir sistemdir. Sinir sistemi merkezi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere iki yapıda ele alınmaktadır. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur. Çevresel sinir sistemi ise merkezi sinir sistemini bedenin diğer tüm yapılarına bağlanmasını sağlayan fiberlerden meydana gelmektedir. Çevresel sinir sisteminde motor nöronlar, otonom nöronlar, sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistemi, enterik sinir sistemi ile düzenli istemsiz işlevlerden meydana gelmektedir. Merkezi ve çevresel sinir sistemi bu özellikleri bakımından bedenin fizyolojik olarak tepki vermesine ve çevrenini algılamasına yaramaktadır. Bu yönü ile oldukça önemli yeri bulunduğunu söylemek mümkündür.

Merkezi Sinir Sistemi

Bu sistem sinir sistemi yapılarının en büyük bölümünü oluşturmaktadır. En temel olarak beyin ve omurilikten meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bazı sınıflandırmalarda ise kraniyal sinirler ile retina da bu sisteme dahil edilmektedir. Merkezi ve çevresel sinir sistemi işleyişi bakımından birbiri ile bağlantılı olması sebebi ile bu sistemleri birbirinden ayrı düşünmek oldukça zordur. Zira bu iki sistem arasında ayrılan belirgin bir takım sınırlar mevcut değildir. Omurgalı canlılarda beyin yapısı kafatası ile korunurken omurilik ise omurgada yer almaktadır. Bu yapılar aynı zamanda da beyin ve omurilik zarı ile çevrili bir halde bulunmaktadırlar. Merkezi sinir sistemi ana sinirlerin bulunduğu kısım olarak bilinmektedir.

Çevresel Sinir Sistemi

Beyin ve omurilik dışında kalan sinirlerden ve gangliyonlardan meydana gelmektedir. Çevresel sinir sistemlerinin ana görevi ise organlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu yönü itibari ile merkezi ve çevresel sinir sistemi bir bütüncüllük içerisinde çalışmaktadırlar. Çevresel sinir sisteminde merkezi sinir sisteminde olduğu gibi koruyucu bir yapı bulunmamaktadır. Çevresel sinir sistemi kendi içerisinde ise ikiye ayrılmaktadır. Bunlar otonom sinir sistemi ile somatik sinir sistemidir. Çevresel sinir sisteminin merkezi sinir sistemi dışında kalan diğer tüm yapılar olarak ifade etmek mümkündür.

Çevresel sinir sistemini bir telefon kablosu şebekesine benzetebiliriz. Bu sinirler bedenden aldıkları mesajları beyne ulaştırırlar. Dış çevreden gelen uyarılar merkezi ve çevresel sinir sitemi tarafından algılanmaktadır. Dış çevreden insana gelen bu uyarılar özel hücreler aracılığı ile alınımı sağlanır. Alınan bu uyarılar ise sinirler yolu ile merkezi sinir sistemine ulaştırılmaktadır. Sinir hücrelerinde bu uyarılar elektriksel ya da kimyasal değişimlere sebebiyet verir. Uyaran için gerekli olan mesaj ise organlara, salgı bezlerine ve kaslara sinirle yolu ile iletilir. Böylelikle de merkezi ve çevresel sinir sistemi yapısı sayesinde uyarı tepki oluşur.

]]>
Kalpte Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/kalpte-sinir-sikismasi.html Sat, 20 Oct 2018 05:19:48 +0000 Kalpte Sinir Sıkışması, kalp kaslarının yeterli derece de oksijen alamaması sonucu oluşan bir durumdur. Bu durumda panik olmak ve korkmak durumu daha da şiddetli hale getireceği için, kesinlikle sakin olmanız gerekir. Kalpte Sinir Sıkışması, kalp kaslarının yeterli derece de oksijen alamaması sonucu oluşan bir durumdur. Bu durumda panik olmak ve korkmak durumu daha da şiddetli hale getireceği için, kesinlikle sakin olmanız gerekir. Olduğunuz yerde oturun ve dinlenin hatta mümkünse bir aspirin almanız sizi oldukça rahatlatır. Kalpte sinir sıkışması stres, panik, korku ve heyecanlanma gibi durumlarda çok daha fazla ortaya çıkmaktadır. Ama son zamanlarda bu durumla daha çok karşı karşıya kalmaya başladıysanız mümkün olan en ısa sürede bir kardiyolog ile irtibata geçip kontrol olmanız şarttır. 

Kalpte sinir sıkışması belirtileri nelerdir

Kalpte sinir sıkışması göğüs ağrısı ile birlikte, göğüs kemiğinin arkasında veya sol tarafında olur. Belirtiler ise 50 yaştan sonra daha sık görülmeye başlar.

Nefeste daralma, göğüste gerginlik ağrı ve yanma, korku panik, kollara ve boyuna yayılan ağrı, denge kaybı, bayılma, terleme, mide bulantısı, kalp atışlarında düzensizlik, ölüm korkusuna kapılma gibi hisler oluşur.

Kalpte sinir sıkışmasının nedenleri nelerdir

 • Kalpte sinir sıkışması koroner hastalıkların belirtisi olabilmektedir. Bu duruma damarların daralması da denilebilir. Kalbi besleyen damar duvarlarında zamanla kolesterol, tütün mamülleri, yüksek tansiyon, obezite ve şeker hastalığı gibi nedenler ile bir tabaka oluşur ve damarların daralması ile birlikte oksijen yetersizliği oluşabilir. Böylece kalp beslenemez ve sıkışmalar meydana gelir. 
 • Kalp kaslarının zamanla zayıflaması, ve kanı yeterli miktarda ve hızda pompalayamaması kardiyomiyopati hastalığı neticesinde de kalpte sinir sıkışmaları meydana gelebilir.
 • Kalpte sinir sıkışmasının önemli nedenlerinden bir diğeri de oksijen yetersizliğidir. Kırmızı kan hücrelerinin yetersiz olması durumunda göğüs ağrısı ve kalp sıkışması meydana gelebilmektedir. KOAH gibi akciğer rahatsızlıkları da kalp sinir sıkışması etkisini yaratabilmektedir.
 • Bu sebeplerin dışında, ağır, yağlı ve aşırı derece de yenen yemekler, havanın çok sıcak yada soğuk olması, yeterli derece de egzersiz yapılmaması, yaşanan stres ve duygusal sıkıntılar, kişinin hırslı, rekabetçi ve agresif olması da kalpte sinir sıkışmasına neden olabilmektedir.  

Bu tür durumlar ile karşılaştığınızda sakinliğinizi koruyarak başınızı daha yüksek tutmaya dikkat edin. Doktorunuzun önerdiği bir  dil altı hapınız var ise alın ve kendinizi iyi hissettiğiniz anda hemen doktorunuzla tekrar görüşün. Kalp sıkışmanız şiddetli ise o an hastanede size serum verilebilir, kan pıhtısı olmaması için kan inceltici bir ilaç verilebilir, sizi rahatlatmak için oksijen ve beta blokerler, kalsiyum kanal brokerleri verilebilir.

Ve hiç bir zaman unutulmamalı ki sigara kullanımı kalpte sinir sıkışması ile yakından bağlantılıdır. Bu zararlı alışkanlığınızdan bir önce acil bir şekilde kurtulmanız gerekir.

]]>
Ayaktaki Sinirler https://www.sinir.gen.tr/ayaktaki-sinirler.html Sat, 20 Oct 2018 14:05:23 +0000 Ayaktaki sinirler, Her gün sabahtan akşama kadar üzerine bastığımız ve tüm yükümüzü kaldıran ayaklarımızda bulunan çok önemli sinirleri detaylıca biliyor olsaydık sanırım üzerine basmaya tereddüt ederdik. V Ayaktaki sinirler, Her gün sabahtan akşama kadar üzerine bastığımız ve tüm yükümüzü kaldıran ayaklarımızda bulunan çok önemli sinirleri detaylıca biliyor olsaydık sanırım üzerine basmaya tereddüt ederdik. Vücudumuzda bulunan her bölge, ayaklarımızda bulunan belli bir sinire karşılık gelmektedir. Her iki ayağımızda toplam 7000 sinir ucu bulunmaktadır.

Ayaktaki sinirler nedir

Ayak sinirleri omurga kemiklerinin oluşturduğu kanalda omurilikten başlayarak, ayak ve ayak parmak uçlarına doğru ilerlerler. İçinde binlerce sinir taşıyan ayaklar belki de en kapalı yerlerden biri olduğundan dolayı gerekli özen ve alaka gösterilmez. Oysaki ayak sağlığı içinde bulundurduğu sinirler açısından en fazla önem verilmesi gereken konulardan biridir. Özellikle bayanlarda çok dar ve yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmek ayaktaki sinirler açısından epey hırpalayıcı olmaktadır. 

Uzun süre ayakta kalmak, çorapsız ayakkabı giymek, ayakta çeşitli deri hastalıklarına neden olabileceği gibi ayak sinirlerini de son derece olumsuz etkilemektedir. Ayak tabanındaki sinirlerin uyarılması için belli aralıklarla masaj yapmak tüm vücudun dengesi açısından oldukça önemlidir. Ayak sinirlerinden dolayı ayağın rahatlaması tüm vücudun rahatlaması anlamına gelir.   

Çeşitli rahatsızlıklar ayak sinirlerini doğrudan etkilemektedir.

Şeker hastalığında ayak sinirlerinde ödem oluşması ayakta sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Bunun dışında romatoid artrit, ayak kemikleri ve yumuşak dokulardaki fazla basınç, tenditerdeki ödem, aşırı derece de kilo, osteo artrit, gut gibi rahatsızlıklar ayak sinirlerini olumsuz yönde etkiler.  

Ayak sinirlerinde sıkışma olduğu zaman sinirlere yeterli oksijen gitmez ve bu durumda ayak sinirleri vücuda uyarı mesajı yollarlar. Etkilenen ayak sinirinde karıncalanma ve uyuşukluk hissedilebilir. Ve yine etkilenen ayak sinirlerine bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar oluşur.      

Sol ayakta bulunan ayak sinirleri, sidik borusu, mesane, kalça kemiği, sağrı kemiği, kör bağırsak, ince bağırsak, kalın bağırsak, oniki parmak bağırsağı, bel, safra kesesi, diyafram, kollar, omuz, göğüs, gözler, kulaklar, baş ve beyin çevresi, boyun ve enseyi etkilemektedir.  

Sağ ayakta bulunan ayak sinirleri ise, boyun omurları, bronşlar, yemek borusu, omuzlar, safra kesesi, dalak, böbrek üstü bezleri, pankreas, bel, sidik borusu, böbrek ve mesaneyi etkilemektedir.

Bundan dolayı ayakları çok fazla yorduğumuzda ve basınç yüklediğimizde etkilenen yer sadece ayaklar değil vücudun neredeyse tüm organlarıdır. Gün içinde ayakları yeterli sürede dinlendirmek ayak sinirlerinin sağlığı açısından çok önemlidir.

]]>
Bağırsak Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/bagirsak-sinir-sistemi.html Sat, 20 Oct 2018 23:27:24 +0000 Bağırsak Sinir Sistemi, Bu sistemin özellikleri ve birbirinden ayrı görevleri olsa da işleyiş yönünden birbiriyle bağlantılıdır. Bağırsak ve sinir sisteminin işlevinin ne olduğu ilk başta akıllarda soru işareti yaratır. Am Bağırsak Sinir Sistemi, Bu sistemin özellikleri ve birbirinden ayrı görevleri olsa da işleyiş yönünden birbiriyle bağlantılıdır. Bağırsak ve sinir sisteminin işlevinin ne olduğu ilk başta akıllarda soru işareti yaratır. Ama bilinmelidir ki vücudun her organı birbirine bağlantılıdır. Her organ, hareketi esnasında mutlaka diğer organların işleyişi yönündedir. Bu da vücut dengesini sağlamaya yardımcı olur. Hem bağırsak hem de beyin, embriyonun oluşmasında ve gelişiminde aynı doku kümesinden meydana gelmiştir. Bağırsak sağlık açısından önemli yere sahiptir. Yenilen ve içilen bütün gıdalar bağırsak yoluyla dışarı atılır. Yaşam boyunca kabızlık, ishal ve benzeri sorunlarla karşılaşılması insanları oldukça rahatsız eder. Sinir gerilimi gibi agresif duygular oluşturur. Sinir hücremizin bir kısmı bağırsağa bağlıdır. Özellikle engelli, bedensel kusurlu bireyler bağırsak problemi yaşarlar. Anormal davranışlar sergiledikleri gibi dengesiz, bilinçsiz beslenirler ve ağır ilaçlar kullandıkları için sürekli kabız sorunları yaşarlar buda hastanın hayatı boyunca sorun oluşturur. Beyinde olan sinir sisteminin bağırsak ile birleşimi vardır. Sinir sisteminin etkileri bağırsak için de geçerlidir. Bağırsak sinir sistemi, ne kadar ayrı alakasız düşünülse de bu alanda birbirine bağlantılı hücreler bulunduğu için birbirlerine belirli noktalarda alarm verirler. Yediklerimiz midede olduğu için merkezi sinir sistemimizle bağlantılı olup dışkının dışarı atılması için faaliyete geçmesi gereklidir.Yiyecekler yutulduktan sonra posaları bağırsak yoluyla atılır. Beyinde bulunan nöronlar, proteinler hareket ettikleri için bağırsağın duygularını da harekete geçirirler. Sindirilmesi zor olan maddeler tıbbi yöntemlerle kana karıştırılabilir. Bu durum engelli insanlarda atistik, epilepsi, depresif, şizofren gibi bir çok kalıcı hastalıklar oluşturur.

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi İçin Neler Yapılmalı

Bağırsak sinir sistemiyle ilgili rahatsızlığı çoğu insan dönem dönem yaşar. Bu sorun bunalım, depresyon, duygusal gerilim gibi yüksek duygu hallerinden ortaya çıkar. Dengesiz beslenme, hareketsiz kalma, aşırı gıda yemek ya da iştahsızlık gibi durumlar belirgin örneklerdir. Bu durum gerçek anlamda bir hastalık değildir. Ama insan sağlığını rahatsız eder. Rahatsız ettiği için hasta şikayet sayıları çok fazladır. Lavaboda zorlanmalar, işe ve okula gidememek, bireylerin sosyal faaliyet ve gün içindeki planlarını etkileme gibi olumsuzluklar oluşturur. Yediğiniz yiyeceklerin içeriği çok önemlidir. Eğer sindirim sisteminiz yavaş çalışıyorsa kabızlık şikayetleriniz artar. Kahve, çikolata, gazlı içecekler, baharatlı yemekler, alkol ,sigara gibi midenize zararlı ürünlerin tüketilmesi kabızlık yapar. Aşırı gıda tüketimi iştahsızlık da sorundur. Kabızlık döneminde dışkı görünümü tane tane zeytin gibi top şekilde dışarı atılır. Öte yandan ishal durumunda ise yumuşak rahat çıkabilen kötü kokusu olmayan oluşum başlar. Bağırsak problemi yaşamamak için dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Öncelikle bol bol her gün su içmeli, aşırı yemek yenmemeli, sıklıkta azar azar yenmeli, gaz yapan yiyeceklerden uzak durulmalı, sigara alkol gibi kötü alışkanlıklardan uzak durulmalı, sürekli yürüyüş ve spor yapılmalıdır. Eğer yürüyüş imkanınız yoksa evde egzersiz yapılmalıdır. Sağlıklı bireyler yaşamları boyunca düzenli spor ve beslenmelerine dikkat ettiği sürece sindirim sistemi problemleri yaşamazlar. Metabolizmaları hızlı işler ve vücut sindirim sistemi sorunsuz çalışır. Bu düzenlemelerle birlikte bağırsak sinir sistemi görevini rahat bir şekilde yerine getirir.
]]>
Sinir Hasarı https://www.sinir.gen.tr/sinir-hasari.html Sun, 21 Oct 2018 00:55:08 +0000 Sinir Hasarı, travma sonucunda sinire giden liflerin hasar görmesi veya kesilme durumlarını ifade etmektedir. Bu durum ciltte bulunan duyu hissinin duyusunda kayba yol açar veya kasların çalışması zayıflatır. Sinir has

Sinir Hasarı, travma sonucunda sinire giden liflerin hasar görmesi veya kesilme durumlarını ifade etmektedir. Bu durum ciltte bulunan duyu hissinin duyusunda kayba yol açar veya kasların çalışması zayıflatır. Sinir hasarları mermi yaraları, bıçak yaraları, yanık yaralanmaları, elektrik çarpmasına bağlı olarak yaralanmalar ve yanlış iğne vurulmasına bağlı olarak oluşmuş olan yaralanmalardır. Ayrıca vücuttan içeri giden cam, iğne gibi cisimlerin batması veya rotatif testere ve pervane gibi el aletleri ile yapılan farklı bazı kazalar sebebi ile oluşan yaralanmalar sonucu sinirlerde hasar görülür.

Açıklanamayan Sinir Ağrısı: Nedenleri

Birçok kişi için, yoğun testlerden sonra bile sinir ağrısının nedeni belirlenemez. Buna açıklanamayan (idiyopatik) sinir ağrısı veya idiyopatik nöropati denir. Açıklanamayan sinir ağrısı hala bazı noktalarda meydana gelen sinir hasarından kaynaklanıyor olabilir, ancak güncel tıbbi bilgi ve testler ne, ne zaman ve neden diyememektedir.

Bazı çalışmalarda, açıklanamayan sinir ağrısı olan katılımcıların neredeyse yarısı önceden şeker hastalığına yakalanmıştı. Bazı uzmanlar, diyabet öncesi yüksek kan şekerlerinin bunun başlıca nedeni olabileceğine inanmaktadır.

Diğer çalışmalar, yüksek tansiyon, anormal kolesterol düzeyleri, obezite ve pre-diyabet kombinasyonu olan metabolik sendromun, açıklanamayan sinir ağrısı olan insanlarda da yaygın olduğunu bulmuştur. Bu faktörler ağrıya katkıda bulunabilir.

Açıklanamayan Sinir Hasarı Belirtileri

Diyabetik nöropati gibi, diyopatik periferik nöropati, genellikle ellerde ve ayaklarda hissizleşmeye neden olur. Ağrıya neden olmazsa hissizlik fark edilmeyebilir. İdiyopatik periferik nöropatide sinir ağrısı genellikle ayaklarda ve bacaklarda olmakla birlikte ellerde ve kollarda da olabilir. İnsanlar, açıklanamayan sinir ağrısını farklı şekillerde anlatıyorlar:
 • Yanma
 • Karıncalanma
 • İğneli iğneler
 • Emekleme
 • Elektrik çarpması
Basit dokunma sinir ağrısına neden olabilir ve herhangi bir uyarılma olmadığında bile ağrı sabit olabilir. Açıklanamayan sinir ağrısı genellikle uykuya müdahale ederek gece kötüleşir. Bu, hastayı acıyla başa çıkabilmek için yeterli uykuya ihtiyaç duyduğundan sorunu çözebilir.

Açıklanamayan Sinir Hasarı İçin Tıbbi Bakım İstemek

Sinir ağrısı olan biri doktora tam bir fizik muayene yaptırmalıdır. Şeker hastalığı, yüksek kolesterol ve tansiyon kontrolü yapın. Maruz kalmış olabileceğiniz yeni viral hastalıklar ve toksinler için değerlendirmeye alın. Aile hekiminizin tüm geçmişini doktorunuzla tartışın.

Açıklanamayan sinir ağrısını tedavi etmek için tıbbi terapiler mevcuttur ve bunları doktorunuzla tartışmaya değerdir. Ancak ilaç tedavisi yardımcı olurken genellikle ağrıyı tamamen ortadan kaldıramazlar.

Sinir Hasarı Tedavisi

Birçok durumda, sinir hasarı tamamen iyileştirilemez. Ancak belirtilerinizi azaltabilecek çeşitli tedaviler vardır. Sinir hasarı genellikle ilerleyici olduğu için, belirtileri ilk fark tıbbi tavsiye almak önemlidir. Bu şekilde kalıcı hasar olasılığını azaltabilirsiniz. Genellikle ilk tedavinin amacı, sinir ağrısı veya sinir hasarına neden olan altta yatan rahatsızlığı gidermektir. Bu şu anlama gelebilir:
 • Şekeri olan kişilerin kan şekeri düzeylerini düzenleme
 • Beslenme yetersizliklerinin giderilmesi
 • İlaçlar sinir hasarına neden olduğunda ilaçları değiştirme
 • Sinirlere kompresyon veya travmaya yönelik fizyoterapi veya cerrahi
 • Otoimmün koşulları tedavi etmek için ilaçlar
Ek olarak, doktorunuz, hissettiğiniz sinir ağrısını en aza indirmeye yönelik ilaçlar reçete edebilir. Buna aşağıdakiler dahildir:
Nöroloji Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/noroloji-sinir-sikismasi.html Mon, 22 Oct 2018 00:25:00 +0000 Nöroloji Sinir Sıkışması, Sinir sıkışması sinirlerin çevrelerinde bulunan dokulara aşırı derecede baskı yapması sonucu meydana gelir. Sağlık kuruluşlarında nöroloji bölümü ilgilenir. Ağrı, uyuşma ve karıncalanma şe Nöroloji Sinir Sıkışması, Sinir sıkışması sinirlerin çevrelerinde bulunan dokulara aşırı derecede baskı yapması sonucu meydana gelir. Sağlık kuruluşlarında nöroloji bölümü ilgilenir. Ağrı, uyuşma ve karıncalanma şeklinde kendini gösterir. Genel nedenleri arasında duruş bozuklukları, uzun süre aynı pozisyonda kalma, aşırı zorlama gibi durumlar gelir. Sinir sıkışması sinirler arasındaki sinyallerin aksaması sonucu meydana gelir. Sinirler ve sinir hücreleri beyinden almış oldukları komutları vücutta bulunan organlara, kollara ve bacaklara taşırlar. Her bir sinirin içinde milyonlarca sinir lifi bulunur. Bu sinir liflerinin görevi sinyalleri beynine ve omuriliğe taşımaktır. Sinyal iletimi elektriksel bir akım ile oluşur. Bu iletişimin aksamaması için sinirlerin sağlam olması gerekir. Her hangi bir nedenden dolayı bu sinirlere uygulanan aşırı baskı sonucu sinirin bütünlüğü bozulursa (ezici ve delici yaralanmalar, derin kesikler) bu iletişim aksar yada durur. Bunun sonucu olarak sinirin beslenmesi bozulur ve sinir hücreleri ve lifleri ölür. İletişim görevi olmayan kasların çalışması durur, kuvveti azalır, duyu iletimi azalır.

Nöroloji sinir sıkışması oluşma nedenleri nelerdir

Vücudun her yerinde görülebilen bir rahatsızlıktır. Sürekli tekrar eden hiç geçmeyen ağrılar şeklinde kendini belli eder. Omurgada oluşan fıtıklar, ameliyat, alçı, kırıkların iyileşme dönemi gibi zamanlarda da ortaya çıkabilir. Hastanın ağrıyan bölgesi aşırı sıcak ve soğuktan oldukça fazla etkilenir. Bazı hastalarda ise terleme bozuklukları oluşabilir. uzun süre bilgisayar başında vakit geçiren kişilerin kollarında yaşadıkları ağrı, uyuşma, dirseklerini bir yere çarptıklarında yaşanan elektriklenme hissi gibi durumları göz ardı etmemesi gerekir.

Nöroloji Sinir sıkışması tedavisi

Sinir sıkışması teşhisinde nöroloji uzmanının yapacağı EMG çok önemlidir. Kol, bacak ve diğer vücut kısımlarında yaşanan sorunları tespit edebilmek için elektrik akımı verilerek yapılır. Elektrik akımı ile sinirin sağlamlığı yada iletimde bir bozukluk olup olmadığı tespit edilir. EMG tetkikleri de iki türlü yapılmaktadır. Bunlardan birincisi sinirlerin incelenmesidir. Bu yöntem ile kol, bacak, vücudun diğer kısımlarında doktorun seçmiş olduğu bazı sinirler, ağrıyan bölgenin deri üzerine yerleştirilen bir elektrot ile elektrik verilerek yapılır. Kasların incelenmesi ise yine aynı şeklide ağrıyan yer tespit edilir ve tek kullanımlık elektrot iğneleri kas içine yerleştirilir. Bu şeklide kasların düzgün çalışıp çalışmadığı kontrol edilmiş olur. Bu işlemler her zaman nöroloji doktoru tarafından yapılır. EMG testi yapıldıktan sonuca sonuca göre uygun teşhis koyulup hastanın tedavisine başlanır. Hastanın durumuna göre istirahat, fizik tedavi, egzersiz ve ameliyat gibi çeşitli tedavi yöntemleri uygulanır.

]]>
Beyin Ve Sinir Cerrahisi https://www.sinir.gen.tr/beyin-ve-sinir-cerrahisi.html Mon, 22 Oct 2018 06:16:08 +0000 Beyin ve Sinir Cerrahisi, İlgili alan beyin, omurga ve omurilik sistemi ile sinirler olarak birbirleri ile sistematik çalışaran bir sistemden meydana gelen 3 farklı kısımın tıbbi tedavi ve müdahale gerektiren hastalıkların uz Beyin ve Sinir Cerrahisi, İlgili alan beyin, omurga ve omurilik sistemi ile sinirler olarak birbirleri ile sistematik çalışaran bir sistemden meydana gelen 3 farklı kısımın tıbbi tedavi ve müdahale gerektiren hastalıkların uzmanlığıdır.

Beyin ve sinir cerrahisi hangi hastalıklara bakar

Beyinde oluşan iyi ve kötü huylu olan tümörler, beyin damarlarında oluşmuş doğuştan bozukluklar, kafatası kemik yapıları, beyin dokusunda doğumdan oluşmuş anormallikler, trafik ve iş kazalarından sonra meydana gelen kafada oluşacak travmalar, yüzde oluşan ağrılar, kasılmalar gibi sinirsel  bozukluklar beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gereken belirtilerdir. 

Omurgada ve omurilik ile alakası, kafatası ile beynin arasında olan ilişkiye benzer. Kolayca yaralanabilecek narin sinir dokusu kemik olan yapıca koruma altındadır. Bu kısımda en fazla gözlemlenen hastalık omurlar arasında olan kıkırdakta olan omurilikteki kanala doğru fıtıklaşarak meydana gelen bel ile boyun fıtıkları oluşur. Omurgada yada omurilikte olan iyi ya da kötü huylu olan tümörler, travmadan kaynaklı oluşacak kırıklar, ileri yaşta omurilikte meydana gelen daralan kireçlenmeler ve doğumdan kaynaklı bozukluklar da ameliyat edilmesi gereken vakalardır. 

Beyin ve sinir cerrahisi, omurilikten kollara ve bacaklara hareket etme ve duyu gibi fonksiyonlarını ileten periferik sinirleri de ameliyat eden b,r daldır. Sinirler kollarda ya da bacaklarda ve eklemlerde sıkışabilir bu vaka toplumumuzda çok yaygın karşılaşılan bir sorundur. El bileklerinde sinir sıkışması bunlara en önemli örnektir. Tıptaki gelişmeler sinir sitemi görüntülenmesi sistemin araştırılıp daha ileri taşınarak bu şekilde meydana gelen hastalıkların tanıları daha hızlı ve doğru verilmesini sağlanmıştır. Ameliyathanedeki donanımlar, anestezinin ve yoğun bakım olanaklarının daha gelişmiş olması hastaların ameliyatlarını daha kolaylaştırır.

Beyin ve sinir cerrahisi amaç;  hastalara doğru ve çabuk bir şekilde tanı koyarak, hastalara ameliyat gerektiği durumlarda uygun bir biçimde önermek, yapılması düşünülen tedavi için hastalara gerçek, iyi ve geniş bir şekilde bilgilendirme sağlanarak hastaneden sonra yaşamında da hastaların her zaman yanında olunduklarını hissettirilmesi gerekir. Dünyada son yıllarda hızla gelişmeye başlamış ve uygulanması yapılmakta olan kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatları hastaların sorunları artık daha kolay olmaktadır. 

]]>
Diş Sinirleri https://www.sinir.gen.tr/dis-sinirleri.html Mon, 22 Oct 2018 07:36:11 +0000 Diş Sinirleri, Dişte bulunan sinirlere pulpa adı verilmektedir. Dişin sağlıklı olmasını için diş pulpası yani diş sinirleri ve kılcal kan damarlarının olduğu bir odacık bulunmaktadır. Bu odacık dişin büyümes Diş Sinirleri, Dişte bulunan sinirlere pulpa adı verilmektedir. Dişin sağlıklı olmasını için diş pulpası yani diş sinirleri ve kılcal kan damarlarının olduğu bir odacık bulunmaktadır. Bu odacık dişin büyümesine yardımcı olurken bir yandan da çürümesine sebep olabilmektedir. Dişte çürüme olduğu zaman bakteri oluşumu görülür ve bu bakteriler dişteki sert yapıyı parçalayabilir. Bu çürük sebebiyle, odacıkta ki diş sinirlerine de zarar gelir.  Çürükte oluşan bakteriler asit yayabilirler ve bir süre sonra diş sinirlerini tamamen öldürebilir. Bu asit diş sinirlerini öldürdükten sonra çene kemiğine yayılmaktadır ve dişte iltihap oluşumuna neden olur. Çok nadir rastlanmış olsa bile bu durum zehirleyip ölümle sonuçlanmasına sebep olabilir. Bu duruma gelmeden ve diğer dişler zarar görmeden önce hemen diş sinirlerinin alınması gereklidir. Diş sinirleri alındıktan sonra orada oluşan boşluğa çeşitli işlemler uygulanarak, temizleme işlemi yapılır. Daha sonra oluşan bu boşluk kök uçlarına kadar doldurulur.

Diş sinirleri tedavisi

Halk arasında sinir olarak tabir edilen pulpa dokularının çıkarılması için köklerin arasında yer alan damar ve sinir paketinin bulunduğu boşluk mekanik olarak genişletilip boşaltılır. Anti bakteriyel ajanlar ile yıkandıktan sonra kanal tedavisi yapılır. Kök kanallarını genişletmek için kullanılan aletlerin kanal eğesi ve tirnerf gibi isimleri vardır. Kanal genişletilmesi ve kanalın yıkanması farklı çaplardaki kanal eğeleri ile yapılmaktadır. Belirttiğimiz gibi dişlerin içinde kılcal kan damarları ve diş sinirlerin oluşturduğu, dişe hayat veren küçük bir odacık bulunmaktadır. Dişlerin büyümesini sağlayan bu yapı aynı zamanda çürüme meydana geldiği zaman bir uyarı alarm görevi yapmaktadır. Bu şekilde ortaya çıkan toksinler kök ucunda bulunan dar delikten dışarı sızarak çene kemiğine yayılmaktadır. Çene kemiğinde oluşan bu iltihap dişin kaybına çevre dokularının da zarar görmesini neden olur.

Diş sinirlerinin alınması işlemi; dişte belirtildiği gibi durumlar ortaya çıktığı zaman rahatsız edecek şekilde fazla ağrı hissetmemize neden olabilir. Bu gibi şikayetler sonucunda diş sinirlerinin alınması işlemi uygulanmaktadır. Bu uygulama sonunda hem dişleriniz eski sağlığına kavuşmuş olacak hem da ağrı gibi şikayetleriniz olmayacaktır. Diş sinirlerinin alınması işlemi aşağıdaki sıraya göre yapılmaktadır.

 • İnceleme: Diş hekimleri basit birkaç test yaparak dişin ölüp ölmediğini kontrol ederler. Eğer yapılan kontrol sonrasında eğer hasta hiçbir şey hissetmiyorsa, diş için sinir alma işlemi yani kanal tedavisi yapılmasına karar verilir ve lokal anestezi uygulanarak bu tedavinin yapılacağı bölge uyuşturulmaktadır.
 • Dişin Delinmesi: Öncelikle diş özüne ulaşmak ve sinirlerin yerinden çıkarılması için diş delinme işlemi yapılır. Bu işlemler yapılırken lokal anestezi sayesinde hasta herhangi bir acı hissetmez. Diş delme işlemi, dişin üst kısmının orta bölgesinden yapılır.
 • Dişin Boşaltılması: Ağrılara sebep olan sinirler ve damarlar temizlenerek bölge kanal tedavisi için uygun duruma getirilmektedir. Bu temizleme işlemi yapılırken basınçlı sıvı ve hava kullanılarak iltihaba yol açacak kalıntıların ve parçacıkların iyice temizlenmesi sağlanmaktadır.
 • Dolgu: Diş altında bulunan sinirlerin yerine bir vida yerleştirilir ve açılan boşluk kauçuğa benzer bir maddeyle kaplanarak işlem sonlandırılır.

 

]]>
El Bileği Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/el-bilegi-sinir-sikismasi.html Mon, 22 Oct 2018 14:04:36 +0000 El bileği sınır sıkışması;  sinir sıkışması sinirlerin kemik, kıkırdak ve kas gibi dokularca aşırı baskıya maruz kalmasından dolayı oluşan bir hastalık çeşididir. Oluşan bu sinir sıkışması ise genellikle el bilekle El bileği sınır sıkışması;  sinir sıkışması sinirlerin kemik, kıkırdak ve kas gibi dokularca aşırı baskıya maruz kalmasından dolayı oluşan bir hastalık çeşididir. Oluşan bu sinir sıkışması ise genellikle el bileklerinde meydana gelir. El bileğindeki sinir sıkışmasının ilk belirtisi ise karıncalanma, ağrı ve his kayıplarıdır. Ayrıca el bileği sinir sıkışması erkeklerden çok kadınlarda görülen bir hastalıktır. Bunun sebebi ise ev temizliği, örgü örmek, dantel işlemek gibi. 

El bileği sinir sıkışması nedenleri; el bileğindeki sınır sıkışmasının oluşmasında ve ilerlemesindeki en önemli etken el bileğini zorlayıcı hareketler yapmak, buda genellikle ev hanımları ve mesleki olarak el bileğini çok kullanan kişilerde oluşur. Bununla birlikte romatizma hastalığı olan kişilerde ve yine bayanlardaki hamilelik döneminde oluşan sıvı toplanması, genetik yatkınlık, yaş ilerledikçe daha sık görülmektedir. Ayrıca troid hastalığı olan kişilerde ve hormonal değişimler de el bileğinde sinir sıkışmasına neden olur.

El bileği sinir sıkışması belirtileri; bu belirtiler ise genellikle ağrı, uyuşma, karıncalanma olsa da başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta elektrilenme omuza ve dirseğe doğru yayılan ağrı ve sızlamalardır. El bileğindeki sinir sıkışmasındaki ağrılar genellikle gece şiddetlenir. Hatta bu ağrılar bazen uyandıracak şiddette olabilir. El bileğinde bu şikayetleri olan kişiler zaman kaybetmeden uzman bir doktora muayene olmalıdır. Doktorunuzun muayenesi sonucu hastalığın derecesi öğrenilir. Tedavi sürecini belirlemek içinde doktorunuzun sizden isteyeceği röntgen de etkili olacaktır.
El bileği sinir sıkışması tedavisi;  el bileğindeki sinir sıkışması başlangıç aşamasında ise doktorunuzun önereceği ağrı kesici ve kas gevşetici ilaçlar, ağrıya neden olan hareketlerin belirlenmesi ve onlardan uzak durulmalı, el bileğinin hareketlerini sınırlamak için eldiven şeklindeki bandajlar kullanılır. Ancak el bileğindeki sinir sıkışması ilerlemiş ise ameliyat gerekmektedir. 
]]>
Omurilik Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/omurilik-sinir-sikismasi.html Mon, 22 Oct 2018 23:47:34 +0000 Omurilik Sinir Sıkışması, Omurilik, omurların gövdeleri arasında kanalda olan bir yapıdır. Omurgalar boyunda, belde, göğüste ve sakral bölgesinde olmakla birlikte 5 adet farklı grupları bulunur. Bel kısmında 5 tane omu Omurilik Sinir Sıkışması, Omurilik, omurların gövdeleri arasında kanalda olan bir yapıdır. Omurgalar boyunda, belde, göğüste ve sakral bölgesinde olmakla birlikte 5 adet farklı grupları bulunur. Bel kısmında 5 tane omur bulunur. Bu bölgede vücudun ağırlığı en fazla oluştuğu omurga bölgesidir. Omurilikte sinir sıkışması, omurların arka tarafında bulunan omurilik kanalı çevrede daralıp, yukarıdan aşağıya içlerinden geçen omurilik farklı derecelerde sıkışması ve bunla beraber yanındaki sinir köklerine yaptıkları baskıya omurilik sinir sıkışması denir. Boyun kanallarında darlıklar olan insanların yarısında kollarında veya boyunlarında ağrı olur. Kanalın daralması ve omuriliğin sıkışmasına bağlı olarak; kollarda meydana gelen kuvvet kaybı, ellerde güç kaybı gibi şikayetler oluşur. Bacaklarda ise güç kaybı, yürümede zorluklar meydana gelir ve yardım edilmeden yürüyemez hale gelir. Bu insanlar hastalıklarının ilerlemesi halinde idrar tutamaz hale gelirler.

Omurilik Sıkışması Belirtileri

Belde omurilik sinir sıkışması, yavaş bir şekilde iyileşme gösteren bir rahatsızlıktır. Bunun için ilk baş çok fazla rahatsız etmeyebilir. Ama hastalık ilerlediğinde kişilerin yaşam konforu bozularak, gün içindeki hareketler kısıtlanır. Hastaların en fazla konforunu bozan hareket kısa mesafeler yürüdükten sonra bacaklarda kramplar ve kasılmalar meydana gelir. Zaman içinde bu belirtiler meydana geldikçe mesafeler azalır ve daha sonraki dönemlerde kişilerin ev içerisinde yürüme zamanında bile bacakta kasılmalar ve kramplar gibi sorunlar ile karşılaşılır. Kişilerde omurilik sinir sıkışmaları bel ve kalçada başlayarak bacaklara ve ayaklara kadar yayılarak ağrılara sebep olabilir. Belde omurilik sinir sıkışması olan insanlar, sırtüstü bile yatamazlar. Daha sonraki zamanlarda dik olarak yürüyemezler. 

Omurilik Sıkışması Tedavi

Omurilik sinir sıkışması ileri seviyeye gelmeyen kişilerde ilaç tedavisi, evde dinlenme ve fizik tedavi yöntemleri uygulanır. İlaç tedavisinde, ilk önce ağrı kesiciler kullanılır. Epidural enfeksiyon uygulaması da ameliyatsız bir yöntemdir. Bu yöntem ile sinirleri sarmış olan zar tabakası dışından epidural boşluk kısmına kortizon tedavisi uygulanır. Fizik tedavi doktoru ile yapılabilecek fizik tedavi uygulamaları ile ağrıları kesilebilir seviyeye kadar indirmek, kasları da kuvvetlendirip, hareketlerde serbestlik sağlamak amaçlanır. Kişilerde zaman içinde fazla yürüyememe ve bacaklarda kramplar ve kasılmalar oluşur ve  bacaklarda güç düşmesi durumunda, kişilerin yaşam konforu azaldığı durumlarda ameliyat ile müdahale yapılması gerekebilir. Ameliyatlar günümüz teknoloji şartları ile ameliyat mikroskopu ile omurilik sinir cerrahisi pratiğinin artması ile daha kolay bir hal almıştır. Ameliyatlarda amaç, omurilikte ki kese ve içindeki sinirlerdeki baskının ortadan kaldırılmasıdır. Omurganın arkasını meydana getiren iki tarafta olan kemikler ve sarı bağ dokusu alınır ve doku rahatlatılır. Omurganın arkasından kemik doku çıkarılır ama iki tarafta da mikroskop altında ameliyat yapılır. İnsanlar ameliyattan sonra bel ağrıları için dikkat eder ve bel ağrısına sebep olacak işlerden kaçınılmalıdır. Bel ağrısını engelleyen iki önemli kısım için, egzersiz programları düzenli yapılarak fazla kilolardan kurtulunmalıdır.

 

]]>
Sinir İlaçları https://www.sinir.gen.tr/sinir-ilaclari.html Tue, 23 Oct 2018 08:16:34 +0000 Sinir İlaçları, günümüzde giderek yaygınlık kazanan ve genç yaşlı demeden herkesin yemek tüketir gibi tükettiği ilaçlardandır. Ne yazık ki sizi anlık kurtarsa da uzun vadede zararı olmaktadır. Bu nedenle sinir ilaçların Sinir İlaçları, günümüzde giderek yaygınlık kazanan ve genç yaşlı demeden herkesin yemek tüketir gibi tükettiği ilaçlardandır. Ne yazık ki sizi anlık kurtarsa da uzun vadede zararı olmaktadır. Bu nedenle sinir ilaçlarını kullanmak yerine daha doğal yollarla rahatlamaya çalışmalısınız. 

Sinir İlaçları Ne İşe Yarar

Sinir ilaçları genel anlamda psikolojik olarak zor durumda olan ve sinir ve öfkesini kontrol edemeyen, daha çok kendisine ya da çevresine zarar veren kişilere yönelik sakinleştirici ve yatıştırıcı nitelikte ilaçlardır. Bu ilaçlar bir süre sonra bağımlılık yapmakta olduğundan kişi normal şartlarda bile ilaç almadığında kendini kötü hissetmektedir. Bu nedenle psikiyatri uzmanlarının  çok gerekli olmadıkça kişilere sinir ilaçları vermemesi gerekmektedir. 

Sinir ilaçları özellikle kritik önemlerde bireyin sakin kalmasını sağlayarak büyük travmaları da daha kolay atlatmasını sağlamakta, kişiye bu konuda çok faydası olmaktadır. Kişi bu sayede hayata tutuna bilmekte, aynı zamanda kötü zamanlarını bir nebze olsun daha kolay atlata bilmektedir. Bu konuda ise bir kısım psikolog ilaçların çok destekleyici ve  tamamlayıcı olduğunu savunurken, bir kısmı ilaçların kişileri robotlaştırdığına inanmaktadır. 

Sinir ilaçları aynı zamanda vücutta gevşeme ve uyku isteği de uyandırmaktadır. Bu nedenle kişilerde gün boyu sersemlik oluşmakta ve kişi sürekli olarak tepkisiz bir halde gezmektedir. Bu da bir süre sonra kişinin aile yaşantısını, iş yaşamını ve sosyal çevresindeki ilişkileri olumsuz etkilemektedir. Kişi uzun süre boyunca ilaç alırsa bir müddet sonra öz güven eksikliği de yaşayacak ve ilaç almadığı zamanlarda daha agresif ve huysuz olacaktır. Bu nedenle doğal deneyi bozan bir ilaç olduğu bilinmelidir. 

Özellikle ergenlik döneminde ilk olarak kişilere problemleriyle mücadele edebilecekleri yollar tavsiye edilmeli, sonrasında mecbur kalınırsa sinir ilaçlarına başvurulmalıdır. Kişi kendi problemlerine çözüm ulaşamadığı takdirde zaten topluma ve ya ailesine de yararlı olamamaya başlayacaktır. Sinir ilaçları almak yerine spr, sanatsal faaliyetler, felsefe ve düşünme etkinliklerini artırıcı ve destekleyici sosyal imkanlar kişiye sunulmalıdır. 
]]>
Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek https://www.sinir.gen.tr/hamileyken-sinir-krizi-gecirmek.html Tue, 23 Oct 2018 19:23:15 +0000 Hamileyken sinir krizi geçirmek, hamile anne adayları için oldukça zor bir dönemdir. Hamilelik süresince anne adaylarında hormonal değişiklikler nedeniyle oldukça fazla duygusal geçişler görülmektedir. Bunların arasında, g Hamileyken sinir krizi geçirmek, hamile anne adayları için oldukça zor bir dönemdir. Hamilelik süresince anne adaylarında hormonal değişiklikler nedeniyle oldukça fazla duygusal geçişler görülmektedir. Bunların arasında, gülme krizi, mutsuzluk, sürekli olarak her şeye ağlama ve en önemlisi sinir krizi yer almaktadır. Bu sinir krizlerinin en büyük sebeplerinden birisi hormonların olabildiğince tavan yapması ve anne adayının duygularını çok daha fazla yoğun bir şekilde yaşaması durumudur. Bu dönemde hem anne hemde bebek oldukça zarar görebilir. Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalara göre hamilelik döneminde sinir krizi geçiren anne adayı bebeğinin de gelişiminde olumsuz bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Çünkü özellikle annenin çok Ongun bir şekilde stres yaşaması plasentayı hızlı bir şekilde aşarak, bebek ile direk olarak temasa geçer. Bu nedenden dolayı hamileyken yaşanılan çoğu sinir krizlerinde anne adayının etkilenmesiyle birlikte bebeğin nöro gelişimini de etkilediği görülmüştür. Anne adaylarının hamilelik süresince çok yüksek stres sebebiyle olabildiğince bebeğinde beyin olarak çoğu fonksiyonlarını ve gelişmesini olumsuz olarak etkilediği kesin bir bilgidir. Anne adayında çok yoğun olarak yaşanan bu kriz olayında bebeğin ilerleyen dönemlerde hiperaktif olması veya farklı olarak  davranış bozuklukları gibi sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Hamile iken anne adayının bu süreç içerisinde iken sinir krizleri geçirmesi stresin olası boyutuna göre anne karnındaki bebeğin de ölü olarak doğma riskini oldukça artırdığı bilinmektedir. Ayrıca çok fazla strese maruz kalan anne adayları erken doğum gibi durumla karşı karşıya kalırlar. Bu durum sebebiyle strese bağlı olarak yaşanan problemlerden dolayı bebeğin özürlü olarak doğması ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı anne adayı kendisini olabildiğince stresten uzak tutması gerekir.

Hamileyken sinir krizi geçirmek hangi yöntemlerle önlenir
 • Hamile anne adayının sürekli olarak kendisini kontrol altına alması gerekir. 
 • Yaşam kalitesini değiştirmeli ve çevresinde stres oluşturan problemleri ortadan kaldırması gerekmektedir
 • Anne adayı eğer fiziksel olarak problemlerle başa çıkamayacağını düşünüyorsa, uzman bir kişiden yardım almalı ve stresle baş etmenin yollarını bulması gerekir
 • Hamilelik döneminde ev işleri, günlük yorucu aktiviteler, bulunan ortamlar gibi sinir yaratan durumlardan uzak kalınmalı ve sürekli olarak temiz hava alarak yürüyüş yapılmalıdır.
 • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde doğum heyecanı olacağından dolayı anne adaylarında oldukça stres olur. Bu dönemde doğum ile ilgili olan tüm kontrolleri yaptırarak bazı sıkıntıları gidermesi gerekir.
 • Bu dönemde sinir krizine yol açan duygu baskınlığını yok etmek için sağlıklı bir şekilde beslenmeye dikkat edilmeli ve egzersiz yaparak hem kendini hemde vücudunu rahatlatmalıdır.
 • Ayrıca anne adayları olabildiğince kendilerine vakit ayırması gerekir ve derin derin nefes alıp vermeleri doğum içinde oldukça yardımcı olacaktır.
 • Anne adayı sinir krizi geçirmekte biran önce kurtulmak için oral yaptırabilir ve düzenli olarak uykusuna alması gerekir.
 • Bu dönemde eşlerin de etkisi önemlidir. Sürekli olarak anne adayının yanında olduğunu hissettirmeli ve onları sürekli motive etmesi gerekir. Çünkü bu dönemde hamile anne adayları eşleri tarafından beğenilmeme duygusuna oldukça kapılarak ani sinir krizleri geçirebilirler.

]]>
Bebeklerde Sinir Krizi https://www.sinir.gen.tr/bebeklerde-sinir-krizi.html Wed, 24 Oct 2018 07:43:02 +0000 Bebeklerde Sinir Krizi, genellikle 1-3 yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. İstediklerinin yapılmaması, almak istedikleri şeyleri elde edememe, uyku uyumama yemek, yemek istememe gibi bir çok zaman bebekler sinir krizi ge Bebeklerde Sinir Krizi, genellikle 1-3 yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. İstediklerinin yapılmaması, almak istedikleri şeyleri elde edememe, uyku uyumama yemek, yemek istememe gibi bir çok zaman bebekler sinir krizi geçirirler. Bu tür durumlarda anne ve babanın oldukça ilimli olması gerekmektedir. Öncelikle  nerede ne tür bir kriz geçirdiği önemlidir. Krizin konusunu bulup ona yoğunlaşmak gerekir. Ve çocuğu bu alanda sakinleştirmek gerekir. Çocuğu evden çıkarmadan önce aç olmamasına ve uykusuz olmamasına dikkat ediniz çünkü bunlar çocuğun sinir krizine girmesine sebep olur.

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir

 • Öncelikle belirli kurallar koyunuz ve bu kurallarda esneklik yapmayınız. Bir şeyi isteyip ağlamaya başlayan çocuğa istediğini verirseniz, bundan sonra her şeyi ağlayarak almayı alışkanlık haline getirecektir.
 • Krizin sebebini öğrenerek bebeğinizin kendiliğinden sakinleşmesini bekleyin. Gözünüzü üzerinden ayırmayın ilgisiz kaldığınızı görünce sakinleşecektir. Kendisine zarar vermesine izin vermeyin.
 • Bebeklerde paylaşmama gibi bir durum söz konusu oyuncağını, annesini, babasını, yemeğini ve benzeri şeyleri paylaşmak istemeyen bebeğe zor kullanmayın. Örneğin; oyuncağını vermek istemiyorsa elinden alıp başkasına zorla vermeyin bu durum daha kötü sonuçlara yol açacaktır.Yavaş ve güzel konuşarak alıştırın, anlatmaya çalışın olmuyorsa kendiliğinden vermesini bekleyin. Zorlamak ve bağırmak işe yaramayacaktır.
 • Telefonla konuşurken veya iş yaparken size bir şey anlatmaya çalışıyorsa ve siz dinlemiyorsanız yine krize girebilir. Yaptığınız işi bırakıp ona zaman ayırın sakinleşmesini bekleyin ve onunla konuşun. Bazen çok hızlı nefes almaya başlarlar ve bağırmaktan, ağlamaktan katılırlar böyle bir durumda su içirin.
 • Akraba veya arkadaş ortamındaysanız ve bebeğiniz bu ortamı sevmediyse uğraşacak bir şeyler arayacaktır kendisine. Sağı, solu karıştırmak, çekmeceleri açıp kapamak yada etrafında bulunan cisimlere zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda hala bulunduğu ortamdan ayrılmadıysa durumu giderek sinir krizlerine bağlayacaktır. Bunun için dikkatli olmalı ve bebeğinizin bulunduğu ortamdaki hal ve hareketlerine dikkat etmelisiniz. Bebeğin daha fazla yıpranmaması için hemen o ortamdan uzaklaştırmanız yada bebeğin alışması için onunla ilgilenmeniz gerekecektir.
Bebek Sinir Krizi Geçirip Isırmaya Başladıysa Ne Yapmak Gerekir

Isırmak bebeklerde sıkça görülen bir reflekstir. Her şeye kızıp ısırabilirler. Elindeki eşyayı, kendi elini, kolunu yada yanındaki kişiyi sinir halinde ne yaptıklarının farkına varmazlar. Bulunduğunuz ortamda sinir krizi geçiriyorsa mutlaka daha sakin bir yere götürünüz. Ve onunla uzun, uzun konuşmaya çalışmayınız. Çünkü bunu anlamayacak ve sizi dinlemeyecektir. Kesin ve etkili bir dille ısırmak yok yada ısırma yavrum gibi kelimelerle sakinleştirebilirsiniz. Başkasının müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyiniz. 
]]>
Beyinde Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/beyinde-sinir-sikismasi.html Wed, 24 Oct 2018 19:46:34 +0000 Beyinde sinir sıkışması, sinir sistemleri vücuttan beyine ve beyinden vücuda doğru işlev yapan, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan emirleri yerine ileten nöronlar ve sinirlerden meydana gelen karma Beyinde sinir sıkışması, sinir sistemleri vücuttan beyine ve beyinden vücuda doğru işlev yapan, vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesini sağlayan emirleri yerine ileten nöronlar ve sinirlerden meydana gelen karmakarışık bir yapıdadır. Bu sinir sisteminin merkezi ve perifiri yani yardımı sinir sistemleri olarak ikiye ayırabiliriz. Perifirik sinir sisteminin duyu organlarını algıladığı soyut ve somut olan hisleri beyne ileten duyusal sinir lifleri ve kaslara emir gönderme işlevi görerek kontrol etme görevi yükleyen motor sinir lifleri bulunmaktadır. Beyin sinir sıkışmasında yaş, sosyoekonomik, cinsiyet ve eğitim farklılıklarına rastlanmaktadır. Bu yüzden her insanda görülebilir ihtimali yüksektir. Beyin sinir sıkışmasının her bireyde görülebilme ihtimalinin ardından sinir sıkışması problemi çekenleri özellikle yüzde %75'i çalışan kişilerde bulunmaktadır. Bu yüzden iş gücü kayıplarına sebep olabilmektedir. 

Beyinde sinir sıkışması nedenleri
 • Diyabet ya da tiroid gibi hormonal hastalıklar
 • Sinirler etrafındaki bağların kalınlaşma göstermesi
 • Romatoid artrit gibi hastalıklar neden olabilir.
 • Sinirlerin devamlı şeklinde ya da akut travmaya maruz kalması
 • Beyinde sinirlerin çevresini kaplayan tümör ve kist gibi oluşumlar
 • Vücutta meydana gelen travmalar ve kırıklar
 • Termal yani yanma yaralanmaları
 • Sigara kullanma alışkanlığı
 • Gebelik durumu
 • Çoğu zaman da nedeni belli olmamaktadır. 
Beyinde sinir sıkışması teşhisi nasıl yapılır

Doktor, hastada beyin sinir sıkışmasından şüphelenirse genellikle EMG ister. Bu test özel elektriksel bir testtir ve EMG ile elektriksel aktivitelerin kaslarda yaptığı değişmeler ölçülerek sonuç açıklanmaya çalışılır. Tuzak nöropatideki değişik belirtiler beyinde sinir sıkışmasına benzeyen bazı hastalarda da görülebildiği için teşhisi konusunda dikkatli olunmalıdır. 

Beyinde sinir sıkışması tedavisi

Fizik tedavisiyle bu bölgeye ağrı kesici takımlar derin ısıtıcı ultrason tedavisi, yüzeysel ısıtıcı parafın tedavisini, fonoforez iyontoforez gibi ajanlar kullanılması gerekir. Kas kuvveti kaybı olan hastalara kuvvetlendirme egzersizleri verilmektedir. Diğer bir tedavi faydası görmeyen şikayetleri çok şiddetli devam eden, muayene de başparmak kasında giderek artan kas kuvvetsizliği olan veya hasta erime saptanan hastalarda cerrahi müdahale uygundur. Ameliyatı el bileğindeki yumuşak dokular serbestleştirir ve sinir sıkışması önlenmeye çalışılır. 


]]>
Aşırı Sinir Hastalığı https://www.sinir.gen.tr/asiri-sinir-hastaligi.html Thu, 25 Oct 2018 12:02:49 +0000 Aşırı sinir hastalığı: Bu hastalık psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilmelidir. İnsanlarda bazı kişilik yapıları ve hastalıklar sinirli olmasına sebep olabilir. Aşırı sinir olunduğunda vücutta fazla oranda Aşırı sinir hastalığı: Bu hastalık psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilmelidir. İnsanlarda bazı kişilik yapıları ve hastalıklar sinirli olmasına sebep olabilir. Aşırı sinir olunduğunda vücutta fazla oranda adrenalin salgılanır. Bu durum vücutta stres halini ifade etmektedir. Vücut ısısı artar, gözde pupillalar genişler, nabız ve kan dolaşımı artar, kandaki glikoz artarak kaslara gönderilir. Vücudu tehlikelere karşı hazırlayan hormon adrenalindir. Farklı organlarda çeşitli adrenalin reseptörleri bulunmaktadır. Yani adrenalin karaciğerde farklı, kalpte farklı etki yaratır. Vücut kronik strese girdiğinde beyindeki hücrelerin yapısı bile değişim gösterir. Bu sebeple aşırı sinir hastalığı olan kişiler ülser, gastrit, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanma riski daha fazladır.

Aşırı sinir hastalığı yaratan durumlar:
 • Depresyonda olan kişiler aşırı sinirli olurlar. Bireylerde anksiyete bozukluk, obsesif kompulsif ve benzeri kaygı bozukluklarının olması da aşırı sinirlenmeye de sebep olabilir.
 • Mükemmellik isteyen, aşırı titizlik ve takıntıları  olan kişiler genelde sinirli bir yapıya sahiptirler. Bu yapıya sahip kişiler en küçük ayrıntıyı dahi dikkate alırlar. Fakat sabit fikirli olurlar ve her şeyi eleştirirler. Buna rağmen ahlaki değerleri olan, dürüst, çalışkan ve sorumluluk sahibi bir yapıya sahiptirler. Ancak herşey de kusur arayan, mükemmel olmasını isteyen kişiyle yaşam çok zordur.
 • Duygular açısından  aşırı derecede hızlı iniş, çıkışları olan kişiler hem sinirli, hem de dengesiz olurlar.
 • Antisosyal kişilik yapısı olanlarda şiddetli öfke nöbetleri görülür. Küçük bir sebepten dolayı bile insanlara zarar verebilir, cinayet işleyebilir. Stresli bir iş hayatı, mutsuz bir evlilik, madde ve alkol bağımlılığı sinirlilik miktarının artmasına neden olur.
 • Aşırı şüpheci olan kişilerde genellikle sinirli olurlar. Bu kişiler her bakışın, her şeyin arkasında bir art niyet ararlar. Kimseye güven duymazlar, aşırı kıskanç olurlar ve büyük baskı uygularlar.
Aşırı sinir hastalığı nasıl tedavi edilir

Bu hastalığın tedavisi altta yatan nedenlerin tespit edilmesi ve bunun giderilmesine bağlıdır. Kullanılacak olan bazı ilaçlar ile bu sinirlilik halleri kontrol altına alınır. Aşırı sinirlilik hali kişilik özelliklerine bağlı olursa bunu tedavi etmek daha zor olacaktır. Bu kişiler sinirli olduklarını kabul etmezler.
]]>
Sağ Kolda Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/sag-kolda-sinir-sikismasi.html Thu, 25 Oct 2018 22:22:24 +0000 Sağ Kolda Sinir Sıkışması, özellikle kolun dirsek bölümü dediğimiz bölgede bulunan ulnar isimli sinirin sıkışması sonucu oluşan durumdur. sağ kolda sinir sıkışmasında beyinden gelen üç adet ana sinir bulunur bu sinirler Sağ Kolda Sinir Sıkışması, özellikle kolun dirsek bölümü dediğimiz bölgede bulunan ulnar isimli sinirin sıkışması sonucu oluşan durumdur. sağ kolda sinir sıkışmasında beyinden gelen üç adet ana sinir bulunur bu sinirler kol dirseği bölgesinde bulunan kubital tünelde sıkışma yaparak sinirlerin sıkışmasına neden olurlar. Sinir sıkışmaları genellikle bu bölgede kendini göstermektedir. Fakat çok nadirde olsa bazen elde sinir sıkışmasına da sebep olmaktalar. Burada kolun dirsek bölgesinde ulnar ana sinirin sıkışması koldan diğer geçen sinirlerin yerini daraltarak bu bölgede karıncalanma, ağrı ve uyuşma gibi sağlık problemleri oluşmasına neden olmaktadır. Sağ kolda genellikle ulnar sinirinin sıkışmaya sebep olduğu bilinmektedir. Bu ulnar sinirleri hareket ettirme özelliği bulunan sinirlerdir. Özellikle elimizde bulunan yüzük parmağı ve serçe parmağımızın hareket etmesi bu sinirin görevi ile gerçekleşmektedir. Çeşitli testler sonucunda kolda sinir sıkışması kanıtlansa da nedeni tam anlamıyla bilinememektedir. Önemli bir bilgi olarak kolda oluşan bu sıkıntılı durumun sinir sıkışması olup olmadığı sağlık kuruluşlarında yapılan testler sonucunda anlaşıldığı bilinirken vakit kaybetmeden tedavi yaptırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde sıkışan ulnar siniri yapılan yanlış hareketler sonrasında kolda dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.

Sağ Kolda Oluşan Sinir Sıkışmasının Belirtileri 

Sağ kolda sinir sıkışmasının hasta üzerinde bir takım belirtilerle kendisini göstermektedir. Bu belirtiler arasında; Sinir sıkışmasının ilk anlarında hafif şekilde seyreden ağrının zaman içerisinde çok rahatsız edici ve huzursuz edici boyutlara çıkması ve yapılan en ufak bir kol hareketi sonucunda dayanılmaz ağrılar oluşması, kişinin özellikle yüzük parmağı ve serçe parmağında oluşan uyuşma ve ağrı ve dirseğin iç kısmına ilerleyen ağrı, genellikle gece uyku sırasında kolda ve elde karıncalanma ve uyuşma vardır.

Sağ kolda Sinir Sıkışması Nedenleri Nelerdir

Sağ kolun uyuşmasının bilinen en önemli nedeni kolun aynız pozisyonda uzun süre tutularak dirsek bölgesinden geçen ulnar sinirinin çok fazla gergin kalmasından kaynaklanan nedenler ilk sırada gelmektedir. Bu durun özellikle gece uyurken oluşan durumdur. Mümkün olduğunca kollar dirsekten bükülerek uyunmamalı ve bu şekil pozisyonlara kol fazla maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca sağ kolda siniri sıkışmasına neden olan başka bir durum ise yapılan ters hareketler sonrasında kolun dirsek bölgesinde aşırı kıvrılması sonucunda ulnar sinirin yerinden çıkması ve geri dönmesi bu durumun çok sık olması sonucunda sinirde yaşanan zedelenme sıkışmaya neden olmaktadır. Diksek bölgesinde oluşacak kireçlenme ve romatizma sonucunda oluşan şişlikler, kolun dirsek bölgesinde oluşacak kistler, burada bulunan ulnar sinirinin tünele geçişlerini engellemesi veya zorlaştırması sonucu sağ kolda sinir sıkışması nedenleri arasındadır.

]]>
Psikolojik Sinir Hastalığı https://www.sinir.gen.tr/psikolojik-sinir-hastaligi.html Fri, 26 Oct 2018 20:21:40 +0000 Psikolojik Sinir Hastalığı, Sinir hastalıkları bilindiği üzere birçok sebepten ötürü kendisini gösterebilir. Her ne şekilde olursa olsun bu sorun hastalarda çok ciddi problemlere ve travmalara sebep olmaktadır. Yaşanan ol Psikolojik Sinir Hastalığı, Sinir hastalıkları bilindiği üzere birçok sebepten ötürü kendisini gösterebilir. Her ne şekilde olursa olsun bu sorun hastalarda çok ciddi problemlere ve travmalara sebep olmaktadır. Yaşanan olumsuz durumlara karşı hastaların bir takım önlemler alması gerekmektedir. Özellikle de sinir hastalıkları gibi hassas bir konu için mutlaka uzman bir destek alınması şarttır. Meydana gelen sinir hastalıklarının nedenlerinin araştırılması ilerde oluşabilecek sorunların da önüne geçmek adına oldukça önemli bir husustur. Zira sinir hastalıklarının birçok sebebi bulunmaktadır. 

Psikolojik sinir hastalığı genellikle hastaların yaşamış olduğu uzun süreli duygu durum bozukluklarından kaynaklanmaktadır. Kişi aşırı stres, endişe ya da kaygı gibi sorunları aşırı derecede kendisine sorun etmesi halinde bu sorun ile karşılaşması mümkündür. Bu durum beraberinde psikolojik sinir hastalıklarının oluşmasına sebep olmaktadır. Yaşanan sinir problemi durumu yalnızca hastanın fizyolojik olarak yapısını etkilemez. Bu durum aynı zamanda kişini uzun süreli olarak psikolojik sıkıntılar yaşamasına neden olmaktadır. Bu sorunlar kişide kronik bir hal alabilir. Yani psikolojik sinir hastalığı için kronik bir hal alması oldukça tehlikeli bir durumdur. Kişi hayatında atlatamadığı bir olaydan ötürü kısa süreli sarsıntı ve travma halinde kurtulması oldukça zordur. Bu durum kendisini sık sık hatırlatabilir. Akabinde ise uzun süreli psikolojik sinir hastalıklarının kendisini göstermesi mümkündür.

Psikolojik Sinir Hastalığı Belirtileri Ve Sebepleri

Psikolojik sinir hastalığının temelinde kişini hayatında meydana gelen bir takım ani şoklar, travmalar ya da bilinç dışına atmış olduğu ancak bir türlü baş edemediği sorunlar gelmektedir. Tüm bu sorunlar ise kişide hem fizyolojik açıdan ve hem de psikolojik olarak problem yaşamasına neden olabilir. Kişi sürekli olarak kendisini tedirgin hissedebilir. Hiç olmadık zamanlarda karşısına çıkan ve basit bir şekilde çözülmesi mümkün olan sorunlara karşı aşırı tepki gösterebilir. Herhangi bir problemin çözülmesi noktasında kendisini sürekli olarak bir gerilim halinde hissedebilir. Kişi üzerinde ağır bir baskı olduğunu ve bu durumun çözümü için ise kaçma denilen tepkiyi gösterebilir. Kaçış durumu ise kendisini sinirlilik hali ile göstermektedir. Psikolojik sinir hastalığı genel itibari ile kişinin aşırı stres, kaygı, endişe (anksiyete sorunu), gerilim ve aşırı tedirginlik yaşaması halinde göstermektedir.   

Bu durumun belirtileri ise kişide aşırı terleme, el ve ayaklarda titreme oluşması ve çarpıntı şeklinde kendisini göstermektedir. Kişinin başına kötü bir şey gelmesinden korkması, komik duruma düşeceğini düşünmesi ya da rezil olacağını düşünmesi bu sorunun daha da şiddetlenmesine neden olur. Bu sebepten ötürü de kişi aşırı sinirlilik hali ile tepkiler vermeye başlar.

Psikolojik Sinir Hastalığı İçin Karşı Alınması Gereken Önlemler

Psikolojik açıdan sinir rahatsızlıklarından herhangi birine yakalanan bireylerin mutlaka uzman bir destek almaları gerekmektedir. Bu uzman destek ise bir psikolog ya da psikiyatra gitmesi ile ancak çözülebilir. Varsa eğer doktorunun vermiş olduğu ilaçları düzenli bir şekilde alması gerekmektedir. Sosyal yaşamında da bu sinirlilik halini kontrol etmelidir. Kişi yaşamış olduğu psikolojik sinir hastalığı sorunu ile ilgili olarak mutlaka yediklerine ve içtiklerine de dikkat etmesi şarttır.

]]>
Omurgada Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/omurgada-sinir-sikismasi.html Sat, 27 Oct 2018 09:24:07 +0000 Omurgada Sinir Sıkışması, omurilik, omur gövdesinin kanal aralarında bulunan bir yapıdır. Başın altında başlayarak aşağı doğru uzamakta. Omurga 5 farklı grupta oluşmakta;  boyun, bel, göğüs ve sakral bölgesidir. V Omurgada Sinir Sıkışması, omurilik, omur gövdesinin kanal aralarında bulunan bir yapıdır. Başın altında başlayarak aşağı doğru uzamakta. Omurga 5 farklı grupta oluşmakta;  boyun, bel, göğüs ve sakral bölgesidir. Vücutta en önemli omurga bel bölgesinde bulunan 5 adet omurgadır. Bel bölgesinde bulunan omurgalar vücudun bütün ağırlığını taşımakta. Omurgada sinir sıkışması, omurların hemen ardında olan omurilik kanalının çepeçevre daralarak, yukarıdan  aşağı içinde geçen omuriliği çeşitli seviyelerde sıkıştırılması ve bunun yanında bulunan sinir köklerinin yaptığı baskıya denir. 

Omurgada Sinir Sıkışması Belirtileri

Bel de oluşan omurilik sinir sıkışması oldukça yavaş ilerleyen bir süreçtir. Bu nedenle ilk dönemlerde yakınmalara sebep olabilir. Omurgada sinir sıkışması ilerlediği zaman kişilerin yaşam kalitesi düşer, gün içinde bazı hareketler kısıtlanır. Omurilik sinir sıkışmasının ilk belirtisi, belli bir mesafe yürüdükten sonra kişilerin bacaklarında oluşan kramp kasılma ve batmalardır. Omurilik sinir sıkışmasının ilerleyen dönemlerinde yürüme mesafesi daha az ve yaptığınız bir iki hareketle kramplar kasılmalar daha sık görülür. Omurilik sıkışmasının başka bir belirtisi de kişilerin bel, kalçadan başlayarak bacağa ve ayağa kadar uzanan ağrılardır. Omurgada sinir sıkışması olan hastalar geceleri sırt üstü yatmakta zorluk çekebilir. Omurilikte sinir sıkışmasının son evresi kişilerin öne doğru eğik bir yürüme şekli olur. Bu şekilde yürüme sebebi omurilik kanalının biraz daha geniş tutarak ağrısız rahat hareket etmektir.

Omurilik Sinir Sıkışması Tedavisi 

Omurilik sinir sıkışması ilerlemiş olan kişiler cerrahi yöntem şart değildir. Onun yerine ilk dönemlerde ilaç tedavisi, onun yanı sıra yatak istirahati, spinal enfeksiyonlar ve fizik tedaviye başlanabilir. Omurilik sinir sıkışması tedavisinde, doktor kontrolünde ağrı kesiciler, narlotik grubu ağrı kesiciler kullanılabilir. Epidurel Enfeksiyon tedavisi ise cerrahi olmayan tedavi yöntemlerinden biridir. Bu tedavi yöntemi sinirleri saran zar tabakası dışında epidural  boşluğa doktor tarafında iğne ile kortizon uygulaması yapılmasıdır. Omurilik sinir sıkışmasının fizik tedavisi alabilmesi için uzaman bir hekim muayenesi sonrası, hekim önerileri doğrultusunda fizik tedaviye başlanır.


]]>
Sağ Bilekte Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/sag-bilekte-sinir-sikismasi.html Sat, 27 Oct 2018 09:56:42 +0000 Sağ Bilekte Sinir Sıkışması, insanların el parmaklarını hareket ettirmelerini sağlayan en önemli sinirlerden birisi olan "median" sinirinin sıkışması sonrasında meydana gelen duruma sağ elde sinir sıkışması ismi verilmekted Sağ Bilekte Sinir Sıkışması, insanların el parmaklarını hareket ettirmelerini sağlayan en önemli sinirlerden birisi olan "median" sinirinin sıkışması sonrasında meydana gelen duruma sağ elde sinir sıkışması ismi verilmektedir. Eldeki kasların daha rahat çalışması ve duyuların hissedilmesi için üç temel sinir bu işlemi sağlamaktadır. Bu üç sinirden en büyüğü olan median sinir sağ el bileğinin tam orta bölümünde ve el ayasının içindeki tünelden avuca kadar ilerlemektedir. Median sinirinin geçtiği tünelde meydana gelen sıkışma çoğunlukla sağ bilekte sinir sıkışmasına ya da tıp alanındaki ismi ile "karpal tünel sendromu" ismi ile adlandırılmaktadır. Median sinirinin tünelde sıkışması sonrasında ortaya çıkan basınç veya tünelin daralması durumu ortaya çıkmaktadır. Median sinir özellikle sağ bileğin içerisinden geçen ve parmakların hareket etmesini sağlayan dokuz adet tendon ile beraber karpal tünelin içerisinden geçmektedir. Median sinirinin parmaklardaki görevi kısaca, orta parmağın iç kısmını, işaret parmağın hareketini, baş parmağın hareket etmesine ve yüzük parmağının da dış kenar kısmının hissini sağlamaktadır. 

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir Meydana gelen sağ bilekte sinir sıkışması genellikle ilk aşamada iken kişinin elinde hissedilen güçsüzlük, oldukça kısa sürede sağ bileğin yorulması ve sağ eldeki ilk üç parmakta ortaya çıkan hissizlik şeklinde belirtiler göstermektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığı ilerlediği evrelerde çoğunlukla kişinin el bileğindeki ağrılar ve uyuşmalara artarak şiddetlenmektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığı ile ortaya çıkan ağrılar özellikle kişiyi uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olarak yaşanmaya başlanabilir. Kişi sağ el bileğini hareket ettirdiğinde ya da hafif salladığı zaman ağrılarda azalmalar görülmektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığı iyice ilerlediğinde kişinin özellikle baş parmağındaki kaslarda erime ile birlikte güçsüzlük ortaya çıkmaktadır. 

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Yapılır Bu rahatsızlığın tanısının yapılabilmesi için genellikle hastanın şikayetleri ile klinik bulgular yeterli olmaktadır. Ancak doktorun sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığının tanısını kesin olarak yapabilmesi için, sağ bilekteki sinirin içerisindeki elektrik sinyallerinin taşınıp taşınmadığının kontrol edilmesi için EMG tetkikinin yapılmasında fayda vardır. 

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Tedavisi, bu rahatsızlık ilk aşamada iken hastanın el bileğinde meydana gelen antienflamatuar ve el bileğindeki hareket kısıtlanmasının giderilmesi için ilaç kullanımına başlanmalıdır. Ayrıca sağ bilekte sinir sıkışmasının tedavisinde ilk aşamalarda uygulanan fizik tedavi olumlu sonuçlar vermektedir. Median sinirinin çevresinde ortaya çıkan şişliklerin azaltılması için çoğunlukla steroid enjeksiyon bu belirtilerin azalmasında çok faydalı olmaktadır. Sağ bilekte sinir sıkışmasının tedavisi için hastaya bir kaç uygulanan yöntemlerden sonuç alınamadığı taktirde cerrahi müdahale gerekmektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması ameliyatında hastanın avuç içi ile al bileği arasındaki bölgeye atılan kesi ile karpal tünele ulaşılır ve tünelin çatısı kesilerek çıkarılır. Bu işlem sonrasında sağ bilekte sinir sıkışması problemi ortadan kaldırılmış olur. 
]]>
İşitme Sinirleri https://www.sinir.gen.tr/isitme-sinirleri.html Sun, 28 Oct 2018 05:58:50 +0000 İşitme sinirleri; kulak, sesleri algılayan  beş duyu organlarımızdan biridir. Anatomik olarak dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 bölüme ayrılır. Kulağın her bir bölümü özel bir amaçla sesi algılamak için ça İşitme sinirleri; kulak, sesleri algılayan  beş duyu organlarımızdan biridir. Anatomik olarak dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak 3 bölüme ayrılır. Kulağın her bir bölümü özel bir amaçla sesi algılamak için çalışır. Dış kulak ses dalgalarını toplayıp orta kulağa iletir, orta kulakta aldığı ses dalgalarının enerjisini değiştirir ve sıkıştırılmış dalgalar şeklinde iç kulağa iletir. İç kulak ise aldığı bu ses dalgalarını sinir sinyallerine dönüştürür. Dönüştürdüğü bu sinyali beyne gönderir. Beyinde sesin algılanıp ve yorumlanması gerçekleşir.

İşitme sinirleri, iç kulak ile beyin arasında çok dar bir kemik kanaldan geçmektedir. Bu sebeple sinirde oluşabilecek en ufak bir şişlik, baskı yaratır. Aynı kanalda yüz siniri ve denge siniri de geçtiği için, denge bozuklukları ve yüz kaslarında bozukluklar görülebilir.

Kulak sinirlerinin dış kulak ile bağlantısı;
Dış kulak, kulak kepçesi ve kulak kanalından oluşmaktadır. Bu bölümde ses frekansları toplanıp, 2 cm olan kulak kanalından geçerek kulak zarına iletilmektedir. 3000 Hz frekanstan düşük sesler burada şiddeti arttırarak ki iç kesimlerde bulunan kulak sinirlerine ulaşılması sağlanır. Ayrıca bu bölüm sesin geliş yönünü belirler. Bu duruma dış kulağın transfer fonksiyonu denmektedir.

Orta kulak sinirleri;
Orta kulak içi hava dolu boşluktan oluşmaktadır. Şakak kemiği içinde bulunmaktadır. Bu bölgede ki sinirlerin görevi ise sesin 22 kat arttırılmasıdır. Bu sesler örs çekiç ve üzengi kemiklerinin harekete geçirmektedir. Bu bölümde bulunan östaki borusu gırtlağa açılır ve kulak zarının zarar görmesine engel olmaktadır. Bu bölümdeki sinirler basınç değişiklikleri olduğu zaman beyine bu mesajları ileterek esneme ihtiyacı hissettirir. Basınç değişikliklerinde östaki borusu kapanır ve açılır. Bu basınç değişikliğinin normale dönmesi için esnemek faydalı olacaktır.

İç kulak sinirleri;
İç kulak sinir dalgalarının düzenli hale getirildiği bölümdür. Burada bulunan faisal sinir sistemi sayesinde ses sinyalleri beyin nöronlarına iletilir. İşitme sinirleri iç kulaktan beyine giderken çok dar bir kemik yapının içinden geçmektedir. Sinirde oluşabilecek bir şişlik ya da incelme ses kalitesini değiştirir. Bu sinirlerle birlikte bu kanalda yüz siniri ve denge siniri de geçtiği için, denge bozuklukları ve yüz kaslarında bozukluklar görülebilir. Ayrıca bu bölgede meydana gelen kılcal damar kanamaları, çınlama, uğuldama, denge kaybı sorunları ortaya çıkabilir.

Kulak işitme sinirleri hasarlarının nedenleri;
 • Kulağa gelen ağır darbe
 • Kulak zarında yırtılma
 • Ateşli hastalıklar
 • Aniden gelen şiddetli ses
 • Kulak mantarı hastalıkları
 • Doğum ile gerçekleşen hasarlar. Doğum kanalında ki iltihap, doğum sırasında bebeğe geçer ve hasara neden olur
 • Yaş ile sorunlar. Özellikle 40 yaşından sonra meydana gelir
 • İltihaplı kulak hastalıkları
Kulak sinirlerinin tedavisi nasıl olur;
Kulak sinirlerinin ucu zarar görürse uğuldama ve çınlama başlar ve kolay geçecek bir durum değildir. Doktor tarafından daha çok E vitamini verilir. Kulak çınlaması ve uğuldaması yaşam konforunu bozar. Bu durum bunalıma kadar götürebilir. Ancak bir süre sonra bu duruma alışılır ve kabullenilir. 
Kulak sinirlerinin kaybı oluşursa; sinir uyarıcı ilaç ve kafeinden uzak durmak gerekir. Çınlamanın başladığı ilk dönemlerde hasta sessiz ortamlarda daha da rahatsız olduğu için, kısık sesli müzik eşliğinde uyuması tavsiye edilir.
]]>
Omurilik Sinirleri https://www.sinir.gen.tr/omurilik-sinirleri.html Mon, 29 Oct 2018 03:54:35 +0000 Omurilik Sinirleri, Omurilik sinirleri, omurga adı verilen 33 omur kemiği ve kıkırdaklardan oluşan kanal benzeri bir yapının içinde yer alır. Omurilik sinirleri, merkezi sinir sisteminin en büyük parçasıdır. Omurilik sinirle Omurilik Sinirleri, Omurilik sinirleri, omurga adı verilen 33 omur kemiği ve kıkırdaklardan oluşan kanal benzeri bir yapının içinde yer alır. Omurilik sinirleri, merkezi sinir sisteminin en büyük parçasıdır. Omurilik sinirlerinin boyu cinsiyete değişiklik göstermektedir. Omurilik sinirlerinin boyu erkeklerde 45 cm, bayanlarda ise 43 cm kadardır. Ağırlığı da 35 ile 40 gram arasındadır.

Omurilik sinirlerinin başlangıcı omurilik soğanı ile beyine dayanmaktadır. Omurilik sinirlerinin çevresi tıpkı elektrik kablosu gibi üç kat zarla izole edilmiştir. Omurilik, ön ve arka olmak üzere otuz bir çift motor ve duyu sinirlerinden meydana gelmiştir. Omurga ile omurilik sinirleri arasında darbe ya da benzeri olumsuzluklarda zarar görmemesi için beyin omur sıvısı yer alır. Omurilik sinirlerinin ön dalını oluşturan sisteme bağlı altı alt bağ sinir gurubu vardır. Bu bağ sinirleri ve önemli sinir dalları:

Boyun sinir ağı
 • Boyunun enine siniri
 • Art kafa küçük siniri
 • Frenik sinirleri
 • Köprücük üstü sinirleri
Kol sinir ağı
 • Köprücük altı siniri 
 • Göğüs ön sinirleri
 • Göğüs uzun siniri
 • Median siniri
 • Sırt geniş kasının siniri
 • Ulnar siniri
 • Kol derisi iç-yan siniri-Koltuk siniri
Bel sinir ağı:
 • Küçük abdomino genital sinir
 • Büyük abdomino genital sinir
 • Genitofemoral siniri
 • Uyluk derisi dış-yan siniri
Kuyruk sokumu sinir ağı:
 • Ana fibular sinir
 • Büyük sinatik sinir
 • Tibial sinir
Edep sinir ağı:
 • Mesane sinir ağları
 • Rektum alt sinirleri
 • Perine sinirleri
 • Vagina siniri
Kortiks sinir ağı:
 • Deri dalcıkları
 • İç organ dalcıkları
 • Koksiks kası dalcıkları
Sayılan sinirler dikkatle incelendiğinde omurilikten çıkan sinirler, insanın tüm hareketlerini sağlamaktadır. Sinirlerin vücuda dağılımı ve fonksiyonlarını yerine getirebilmesi bakımından olabilecek en güzel biçimde yerleştirilmiştir. Oluşabilecek darbelere karşı her ne kadar korunaklı olsa da bazı kazalar sonucu insanların omuriliği ya da omurilikten çıkan sinirler zarar görebilmektedir. Bu olumsuz durum neticesinde de insanların hareketleri sınırlanmakta ya da hareket edememektedirler. Duyuları da böylesi bir durumda zarar görmektedir. Omurganın zarar görmesi omuriliğe de zarar vermektedir. Özellikle trafik kazalarında kemer takmayan bireylerde bu tür zararlar fazlaca görülmektedir. Bu olumsuzluklara karşı bedeni korumak için tedbirler alınmalıdır.]]>
Çenede Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/cenede-sinir-sikismasi.html Mon, 29 Oct 2018 20:34:39 +0000 Çenede sinir sıkışması, Sinir sıkışması vücudun herhangi bir bölgesindeki sinire etrafındaki dokunun baskı yapmasıyla oluşur. Aşırı baskı sinirin işlevini bozar. Bu durum ağrı, hissizlik veya sızlama gibi rahatsızlıkla Çenede sinir sıkışması, Sinir sıkışması vücudun herhangi bir bölgesindeki sinire etrafındaki dokunun baskı yapmasıyla oluşur. Aşırı baskı sinirin işlevini bozar. Bu durum ağrı, hissizlik veya sızlama gibi rahatsızlıklara yol açar. Sinir sıkışması kısa süreliğine oluşuyorsa sorun teşkil etmez. Uygulanan baskı gevşeyince durum normale döner. Sürekli veya uzun süreli oluyorsa kişide kalıcı bir sinir hastalığı olduğunun belirtisidir. 

Çenede sinir sıkışması birçok nedene bağlanabilir. Mesela, sürekli sakız çiğnemek, çekirdek yemek, sık sık esnemek veya strese bağlı olarak dişleri sıkmak gibi durumlar çenede sinir sıkışmasına neden olur. Çene eklemi 'temporomandibuler eklem' rahatsızlıkları kimi zaman kişiyi gündelik hayatından uzaklaştıracak kadar şiddetli olabilir. Kişilerde ki aşırı stres te çene eklemi rahatsızlığıyla doğrudan ilişkilidir. Bu gibi durumlarda plastik cerrahi bölümüne başvurmak gerekir. Durumun aşırı strese bağlı olduğu tespit edilirse kişinin psikolojik tedavi görmesi de fayda sağlar. Çenede sinir sıkışması yaşayan kişiler kimi zamanda nöroloji veya diş hekimlerine başvurur. Hekimler kas gevşetici ilaçlarla durumu tedavi etmeye çalışırlar.
Bütün bu tedavilerinde çözüm olmadığı kişide ameliyat kaçınmaz olur. Yinede çenede sinir sıkışması gibi durumlarda her zaman ameliyat son çözümdür.

Çenede sinir sıkışması belirtileri nelerdir
 • Çenede sürekli devam eden ağrı,
 • Hissizlik,
 • Uyuşma hissi veya karıncalanma,
 • Çenede oluşan kas zayıflığına bağlı ağzı düzenli oynatamama,
 • Çenede seğirme gibi durumlar çenede sinir sıkışmasına bağlı belirtilerdir.
]]>
Vücutta Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/vucutta-sinir-sikismasi.html Tue, 30 Oct 2018 10:02:33 +0000 Vücutta sinir sıkışması, vücudumuzda bulunan sinirlerin çevredeki dokuların sinirlerine aşırı baskı yaparak hızlı bir şekilde süre gelen bir sinir hastalığı olarak bilinmektedir. Vücutta sinir sıkışmasının asıl olarak Vücutta sinir sıkışması, vücudumuzda bulunan sinirlerin çevredeki dokuların sinirlerine aşırı baskı yaparak hızlı bir şekilde süre gelen bir sinir hastalığı olarak bilinmektedir. Vücutta sinir sıkışmasının asıl olarak meydana geldiği bölgede çok fazla ağrı, aşırı uyuşukluk ve karıncalanma gibi bazı belirtiler yoğun bir şekilde yaşanmaktadır. 

Vücutta sinir sıkışması belirtileri 

Çok sık olarak vücudun el, ayak, bacak, bilek ve bel bölgelerinde görülmektedir. Genellikle belirtileri, ilk olarak iğne batar gibi hafif bir karıncalanma ile başlar. Daha sonra kas bölgesinde seğirme ve güçsüzlük, diğer yandan bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı yaşanır. Hemen ardından ayak ve ellerde hareket güçlüğü yaşanırken, diğer yandan da şiddeti zaman geçtikçe artan ağrılar belirti gösterir. Bazı kişilerde de psikolojik olarak etki ettiği bilinmektedir. Kişinin daha önce yaşadığı üzücü bir olay ve devam eden sıkıntılar sinir sıkışmasına etki ettiği düşünülmektedir. Bu tarz belirtiler gerçekleşmeye başladığında vücutta sinir sıkışması olduğu anlamına gelmektedir. Omurilikte meydana gelen sinir sıkışması kendini öksürme ile göstermektedir.

Vücutta sinir sıkışması tedavisi

Bu hastalığa ait bir ya da birden fazla belirti yaşayanlar, sinir cerrahisiyle ilgili uzman bir doktora gittiklerinde eğer sinir sıkışmasından şüphe ediliyorsa doktor ortalama bir saat kadar bazı testler yapabilir. Gerekli olarak bazı testler sonucu normal olarak sinir sıkışması teşhisi konan hasta kişilerde, çok fazla ağrı, gitgide artan karıncalanma ve bazı bölgelerde uyuşukluğu etkileyen hareketler doğrudan engellenir. Diğer yandan bu bölgelerde atel veya farklı bir bant kullanılarak uygun zamanda hasta dinlenmeye geçerek devam eder. Çünkü asıl tedavinin ilk bölümü dinlemeyle olan süreyle gerçekleşmektedir. Hasta kişi dinlenme aşamasından hemen sonra fizik tedavi uygulamasına doğru işlemler sonucunda yönlendirilmektedir. Vücudun sinirleri üzerindeki etkileyici baskıyı en aza indirmek için doktorunuz size normal şartlarda fizik tedavi esnasında bir takım hareketleri uygulamanızı ayrıcalıklı olarak istemektedir. Bu uygulanacak olan doğru hareketler sinirlerin üzerindeki en çok ağır gelen baskıyı oldukça hafifleterek kasların daha düzgün bir şekilde esnemesini ve güçlenmesini sağlayacaktır. Vücutta sinir sıkışmasına direk bağlı olarak gelişim aşaması gösteren ağrı ve karıncalanmaların giderilmesinde çok tercih edilen bir diğer yöntemde ilaç uygulamasıdır. Hastaya analjezik ve kortkosteroid adı verilen enjeksiyonlar en sık başvurulan ilaç uygulamaları arasında yer almaktadır. Hastalığın şiddetine göre en baştan beri uygulanan bu yöntemler dolaylı olarak işe yaramadığında ise cerrahi müdahale söz konusu olacağı kesindir. Cerrahi müdahale işlemi için hastanın başvuru yaptığı andan itibaren 2 ay kadar bir süre beklenmektedir. Gerçekleştirilen bu cerrahi operasyon, vücutta sinir sıkışmasının bulunduğu asıl bölgeye ve sıkışma sebebine göre farklılık göstermektedir.
]]>
Sinir Testi https://www.sinir.gen.tr/sinir-testi.html Tue, 30 Oct 2018 12:23:37 +0000 Sinir testi, sinir testi vücuttaki sinir ve kasların elektriksel yöntemle gözlenmesidir. Hastanın rahatsız olmayacağı biçimde doğrusal elektrik akımı kullanarak, sinirlerin elektrik iletme fonksiyonlarının ölçülmesi sa Sinir testi, sinir testi vücuttaki sinir ve kasların elektriksel yöntemle gözlenmesidir. Hastanın rahatsız olmayacağı biçimde doğrusal elektrik akımı kullanarak, sinirlerin elektrik iletme fonksiyonlarının ölçülmesi sağlamaktır. Sinir testi incelemesinde hastaya farklı testler uygulanabilir. En çok yapılan testler “sinir ileti çalışmaları” ve “iğne sinir testleridir. İğne sinir testinde kaslar elektrik uyarımı verilmeden, iğne aracılığıyla gözlemlenmektedir. Sinir ileti çalışmalarında ise cilt üzerine yapıştırılan uyarıcı elektrotları sinirlerin belirli noktalarına verilen elektrik uyarıları ile bu sinirlerdeki sinyaller ortaya çıkarılmaktadır. Bu sinyaller deri üzerine yerleştirilen kayıt elektrotları ile kaydedilmektedir. İğne sinir testin‘de ise iğne elektrot ismi verilen özel bir kayıt elektrotlarının kas dokusu içine sıkıştırılması ve kas lifleri üzerinde elektriksel sinyallerin kayıt altına alınması amacıyla yapılır. Kas liflerinin hafif ve güçlü kasılmaları esnasında ürettikleri sinyaller değerlendirilmeye alınır. Böylelikle saptanan hastalığın vücudun neresinde olduğuna veya yaygın bir hastalık durumunda hastalığın yaygınlık derecesine ilişkin bilgiler elde edilir.

Sinir testi öncesindeki hazırlıklar 

Sinir testi tetkikine tok karınla gelinmesi gerekmektedir aç karınla gelmesi durumunda kan şekeri düşme ihtimali vardır ve kan şekeri düştüğü durumlarda tetkikten tam olarak sonuç alınmayabilir bu yüzden tok karınla teste katılmak uygun olacaktır. Test sırasında kollarınızın dirsek üstüne, bacaklarınızın ise diz üstüne kadar sıyrılarak açılması gerekmektedir. Bazı durumlarda iç çamaşırlarınız kalacak şekilde soyunmanız istenilebilir. Bu sebeple kolayca çıkarıp giyebileceğiniz bol giysilerle gelmeniz uygun olacaktır. Yapılacak testlerde derinizin elektriksel iletkenliği önemli olduğu için cildinize krem veya benzeri maddeler sürmemeniz ve cildinizin tozlu, yağlı, kirli olmaması gerekmektedir. Bu sebeple çekim öncesi duş alarak gelmeniz tavsiye edilir. Test esnasında, eğer varsa, ilgili bölgelerdeki sargı, bandaj gibi örtüleri açmanız gerekebilir. Bazı durumlarda sizden önceki hastanın işlemleri beklenenden daha uzun süre alabileceği için, size verilen randevu saatinden itibaren yaklaşık 30 dakika kadar daha beklemeniz gerekebilir.

Sinir testi hangi hastalıklar için uygulanır

 • Organ yetmezliği hastalığında
 • Kronik alkol kullanımında
 • Çocuk felcinde
 • Als hastalığında
 • Bel ve boyun fıtıklarında
 • Yüz felcinde
 • Omurilik hastalıklarında
 • Kalıtsal sebeplerden
 • Kanser
 • Romatizmaya bağlı hastalıklardan 

Sinir testi nasıl yapılır

Sinir iletim ölçümü: Sinir testi ölçümü kol, bacak ya da diğer vücut kısımlarında testi yapacak doktor tarafından seçilen bazı sinirler, deri üzerine yerleştirilen bir elektrot aracılığıyla elektrik akımı verilerek uygulanır. Verilen elektrik akımı yüksek voltajlı olmakla birlikte (100-110 volt kadar) saniyenin binde birinden daha kısa sürmektedir ve zararsızdır.

Kasların incelenmesi: İğne biçimdeki bir elektrot kol, bacak ya da diğer vücut kısımlarında seçilen bir kas içine yerleştirilerek kastaki elektriksel aktivite incelenmeye alınır. Bu iğne ile elektrik veya ilaç verilmez, kasların istirahat ve kasılma sırasındaki sinyallerini kaydeder. Her bir kasın incelenmesi birkaç dakika sürmektedir, bu süre içinde iğne kas içinde tutulur. Bu inceleme tamamıyla zararsız ve ağrısız bir yöntemdir iğne batırıldığı sırada çok hafif bir ağrı oluşa bilir.

]]>
Sinir Kökü Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/sinir-koku-sikismasi.html Tue, 30 Oct 2018 22:40:36 +0000 Sinir Kökü Sıkışması, Özellikle beyin sapında ve omurilikte meydana gelen sinir kökü sıkışması sorunu aşırı baskı sonucu aşırı baş ağrıları sebep olmaktadır. Bu durum ilerleyen süreçlerde ilaçlarla ted Sinir Kökü Sıkışması, Özellikle beyin sapında ve omurilikte meydana gelen sinir kökü sıkışması sorunu aşırı baskı sonucu aşırı baş ağrıları sebep olmaktadır. Bu durum ilerleyen süreçlerde ilaçlarla tedavisi mümkün olmayabilir. Bu sebepten ötürü sorun daha yaşanmadan erken tanı ve teşhisin konulması oldukça önemli bir konudur. Bu sorun birçok uzman tarafından migren ağrıların benzetilmektedir. Bu durum sık sık karıştırılmaktadır. Sinir kökü sıkışması sorununun belirtileriyle oldukça benzer noktaları bulunmaktadır. Temel olarak omurlarda ve beyin sapında meydana gelen sinir kökü sıkışması aşırı yük ve baskından ötürü kişide büyük sorunlara yol açmaktadır. Aynı zamanda bu durum kişinin uzun süreli olarak hareketsiz kalmasından kaynaklanmaktadır. Özellikle de memuriyet ve benzeri işlerde çalışan kimselerde sıklıkla görülmektedir. Bu durumun yanı sıra ilerleyen yaşlarda birçok yaşlı kimselerde de sinir kökü sıkışması, uyuşması ve karıncalanması sorunu görülmektedir.

Özellikle yanlış uygulanan egzersizler bu soruna neden olduğundan oldukça dikkat edilmesi gereken bir husustur. Üzerinde duracağımız önemli noktalara dikkat etmeniz ve bu sorun hakkında yaşanan belirtileri bilmeniz sorunu ilerlemeden çözülmesine yarayacaktır. Bunun için bazı önlemleri dikkatli bir şekilde yapmanız gerekebilir.

Sinir Kökü Sıkışması Nedenleri Ve Yaşanan Belirtiler

Sinir kökü sıkışması sorunun en temel belirtisi olarak yaşanan bel ağrılarını ve baş dönmelerini sayabiliriz. Bu durumu yanı sıra yaşanan karın ağrıları, migren sorunu da omur ağrılarının nedenleri olarak karşımıza çıkabilir. Kişi uzun süreli olarak belinde ağrı yaşayabilir. Bu durum yanma hissene dönüşmesiyle birlikte omurda bulunan sinirlerin daha çok sıkışmasına yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü sorunun temel nedenini iyi bilmemiz ve erken önlem almamız oldukça önemli bir husustur. Sinir kökü sıkışması sorunu yaşamasıyla birlikte aşırı derecede baş ağrıları ve dönmeleri ile karşılaşabileceği gibi gözlerinde de bulanıklık ya da yıldızlanma gibi şikayetler gelişebilir. Tüm bu sorunlar sinir uçlarında meydana gelen üçüncü dereceden omur zedelenmelerinden kaynaklanmaktadır. Bu durum beraberinde ise kulak çınlamasına ve uğultuların yaşanmasına sebep olmaktadır.

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi

Sinir kökü sıkışması sorunu ile karşılaşan kimselerin yapması gereken ilk şey uzman bir doktora danışmak olacaktır. Bu durumu yanı sıra doktorunun kendisine önermiş olduğu ilaçları vaktinde alması gerekmektedir. Bununla birlikte bir takım egzersizler yapması da sinir kökü sıkışması problemine karşı oldukça önemli bir husustur. Sinir kökü sıkışması tedavisi noktasında alınacak bir takım önlemleri şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Boynunuzu dinlendirin
 • Sıcak ya da soğuk uygulamalarına başvurmak
 • Bir takım egzersizleri uygulamak
 • Boynunuza masaj yapmak
 • Yemek alışkanlıklarını değiştirin
 • Düzgün oturma tekniklerini öğrenmek
 • Stresten uzak bir yaşam
 • Aşırı yorgunluk sorununa karşı hafif düzeyli yürüyüşler yapmaktır.

]]>
Kulakta Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/kulakta-sinir-sikismasi.html Wed, 31 Oct 2018 13:44:24 +0000 Kulakta Sinir Sıkışması, Beş duyu organlarımızın en önemlilerinden birisi olan kulak sesin beyne aktarılmasında görevli olan organdır. Özellikle kulak sinirleri dış çevreden gelen sesin insan beynine anlamlı bir hale g Kulakta Sinir Sıkışması, Beş duyu organlarımızın en önemlilerinden birisi olan kulak sesin beyne aktarılmasında görevli olan organdır. Özellikle kulak sinirleri dış çevreden gelen sesin insan beynine anlamlı bir hale getirilerek iletilmesinde önemli bir yeri bulunmaktadır. Bu yönü itibari ile kulak sinirlerine büyük görevler düşmektedir. Gelen seslerin dış kulak yardımıyla orta ve iç kulağa iletilmesinde kulak sinirleri önemli bir görev üstlenmektedir. Beyine ulaşana kadar sesin kelimelere dönüşerek çözümlenmesi yapılır. Ancak kulak sinirlerinde meydana gelecek en ufak sorun tehlikeli problemlerin ortaya çıkmasına sebep olmaktadır. Özellikle de kulakta sinir sıkışması sorunu bu problemlerin başında gelmektedir. Bu sorun beraberinde birçok işitme problemlerinin de yaşanmasına yol açar. Bu sebepten ötürü kulakta meydana gelebilecek sorunlara karşı dikkatli olmak ve erken önlem almak gerekebilir.

Kulakta Sinir Sıkışması Nedenleri

Bu durumun yaşanmasında kulak bölgesinde oluşan kılcal damarların kanamaları etkili olmaktadır. Böyle bir problemin yaşanması ise beraberinde derin kulak çınlamalarına, denge kayıplarına ve takım uğultu sorunlarına neden olmaktadır. Kulakta sinir sıkışması nedenlerinden birisi kulağa alınan sert bir darbeden kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda da şiddetli ses dalgalarına maruz kalmakta kulak sinirlerine hasar vermektedir. Bu durum beraberinde kulak zarında yırtılmalara de sebep olmaktadır. Hastanın başına gelen bir takım ateşli hastalıklar da bu sorunun yaşanmasına neden olmaktadır. Bunun ile birlikte yaş ile ilgili sorunlar da kulakta sinir sıkışması sorununun artmasına yol açmaktadır. Özellikle de 40 yaş üstü bireylerde bu durum kendisini göstermektedir. Bu durumunu düzeltilmesi oldukça zordur.

Bazı kulak iltihabı hastalıkları kulakta sinir sıkışmasına neden olabilmektedir. Bunun ile birlikte kulak mantarı sorunu etkili olmaktadır. Doğum yaşandıktan sonra bu sorun kendisini gösterebilir. Doğum esnasında kanalda meydana gelen iltihaplanmalar beraberinde kulak sinirlerinde hasara yol açar. Bu tür durumlarda ise sezaryen doğumu tercih edilmesi gerekmektedir. İşitme bozukluklarının yaşanması beraberinde kulak sinirinde hasara yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü kulakta meydana gelen çınlamaları dikkate almak gerekmektedir. Bu durum ilerlemesi halinde sağırlık problemiyle karşılaşılabilir.

Kulakta Sinir Sıkışması Tedavisi

Kulakta meydana gelen çınlamalar ve uğultular kulakta sinir sıkışması sorununa yol açabilir. Bu sebepten ötürü doktora danışmak ve bolca E vitamini takviyesi yapmak gerekmektedir. Kulakta yaşanan sinir sıkışmaları kişinin hayat kalitesini ve iş gücünü düşürmektedir. Bu durumun kronik bir alması ise birçok sorunun yaşanmasına da yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü kişi bunalıma girmektedir. Burada hastaların dikkat etmesi gereken husus ise tüketmiş olduğu besinlerden ileri gelebilir. Bu yüzden siniri etkileyen ilaçlardan ve kafeinli içeceklerden uzak durması gerekmektedir. Kişinin kulağında gerginlik yaşatabilecek sorunlara karşı önlem alması gerekebilir. 

]]>
Sinir Ameliyatı https://www.sinir.gen.tr/sinir-ameliyati.html Thu, 01 Nov 2018 04:54:07 +0000 Sinir ameliyatı, hasta kişilerde oldukça uzun zamandır devam eden, geceleri şiddetli bir şekilde uykudan uyandıran ağır ağrılarla beraber oldukça güçsüzlük ve evdeki en ufak eşyaların bile elden düşürülmesi gibi şik Sinir ameliyatı, hasta kişilerde oldukça uzun zamandır devam eden, geceleri şiddetli bir şekilde uykudan uyandıran ağır ağrılarla beraber oldukça güçsüzlük ve evdeki en ufak eşyaların bile elden düşürülmesi gibi şikayetlerine yol açan sinir sıkışmalarında kesinlikle ameliyat  kaçınılmaz bir durum olur. Hasta kişiler belli bir zaman dilimi içerisinde elini suda kullanamayacağından dolayı, işlerini hemen ayarlayarak fazla bekletmeden ameliyatı olmalıdır. 

Sinir ameliyatı nasıl yapılır
Hastaların günlük olan çoğu ihtiyaçlarını kendilerinin kolaylıkla karşılayabilmesi için, iki el birden ameliyat edilemez. Bir el ameliyat yapılıp, iyileştikten hemen sonra diğer elin ameliyatı rahatlıkla yapılır. Yapılan iki ameliyat arasında ortalama yaklaşık olarak 2-3 aylık kadar bir süre bulunur. Sinir ameliyatı olacak hastanın direk olarak koltuk altından doğrudan sinirlere yapılan iğnelerle, kolun genel olarak bütünü uyuşturulur. Yapılan bu işlemde hastaya daha az ilaç verilerek, oldukça ağrısız bir yöntemle ameliyat gerçekleştiriliyor. Anestezinin hiç riski olmadığından dolayı, bu yöntem daha sağlıklı olarak kabul ediliyor. Aynı şekilde ameliyat sonrasında ağrılı dönem olan 6-8 saatlik zaman diliminde, daha az ağrıya neden oluyor. 

Kol bölgesinin hemen uyuşturulmasının ardından, koldaki kan akışını doğrudan engellemek için turnike adında bir alet takılıyor. Sinir ameliyatı sırasında hiç kanama olmaması sebebiyle, işlem oldukça çok daha rahat gerçekleştiriliyor. Yapılan bu aşamada avuç içi olarak el bileği arasında yapılan doğrusal kesiyle, sinirin doğrudan geçmiş olduğu tünele ulaşılmış oluyor. Bu kısımda tünelin çatısını oluşturan kalınlaşmış bir şekilde olan bağ serbest bir hale getiriliyor. İlerlemiş olan bazı olaylarda sinirin normal olarak kalınlaşmış olan asıl sinir kılıfının da, mikroskop aleti altında görülerek normal düzeyde serbest hale getirilmesi önemle gerekir. Yapılan bu işlem sinir etrafındaki asıl basıncı ortadan doğrudan kaldırır. Burada yapılması gereken en önemli olay birinci parmağı avuç içine doğru bir şekilde yaklaştıran kaslara yapay dal verip, onları normal uyarıcı sinir dalının sayesinde gevşetilmesidir. Bu işlem yapılmadığı takdirde, ameliyat sonrasında normal olarak bazı bulgularda kesinlikle gerileme yaşanmaz. 

Sinir ameliyatı sonrası yapılacak işlemler
Sinir ameliyatı bitiminde ve sonrasında hasta aynı gün içinde kendini iyi hisseder hissetmez hemen taburcu edilmektedir. Daha sonra ise 2-3 gün kadar süreyle pansuman yapılarak düzgün bir şekilde takip edilen hasta, ağrılarının el verdiği dönemde elini kullanabilir. Özellikle hastanın ameliyattan sonra parmak hareketlerini kesinlikle yapmak zorundadır. Hasta kişilerin çoğunda tam olarak iyileşme kolaylıkla gerçekleşiyor. Ancak oldukça ağırlaşmış vakalarda ise şikayetlerin hepsi ortadan tamamen kalkmaz. Sinir ameliyatı sonrasında ilk olarak gece uyuşması giderek yok olur. Duyu kaybının ve güçsüzlüğün asıl geri kazanımı ancak ortalama altı ay sonra kadar bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşebilir. Bu ameliyattan hemen önce hastada kas erimesi gibi bir durum olduğunda, bunlar asla telafi edilemez. Bu yüzden hasta kişinin hastalığının ilerlemesine asla izin vermemek gerekir. Çünkü bu geri dönüşü olmayan bazı hasarların oluşmasına olabildiğince hızlı bir şekilde zemin hazırlanmış olur. Sinir ameliyatından sonra hastada el bileğinde bulunan yarada sertlikler halinde geçici tabaka oluşabilir. Bunlara evde kendi yöntemlerinizle kremlerle masaj yapılabilir. Pansuman bölgesinin ıslatılmaması, yaranın kirletilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

]]>
Sinir Kas Hastalıkları https://www.sinir.gen.tr/sinir-kas-hastaliklari.html Fri, 02 Nov 2018 02:58:01 +0000 Sinir kas hastalıkları, oldukça çok yaygın görülen hastalıklar arasında yer alır. Araştırmalara göre çoğu kişilerde görülme ihtimalinin oldukça yüksek olduğu belirtilmiştir. Bu rahatsızlık genellikle merdiven çıkıp i Sinir kas hastalıkları, oldukça çok yaygın görülen hastalıklar arasında yer alır. Araştırmalara göre çoğu kişilerde görülme ihtimalinin oldukça yüksek olduğu belirtilmiştir. Bu rahatsızlık genellikle merdiven çıkıp inerken, yürürken ve oturur konumdan ayağa kalkmada güçlük çekerken bu gibi sorunlara sebebiyet verdiği düşünülmektedir ve günlük yaşamı olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Sinir kas hastalıkları herkesi etkisi altına alır. Bu hastalık kişinin hareket etmesine yardımcı olan asıl güçlü kasların kendine ait olan en büyük rahatsızlıklarıdır. Kas dokularının normal olarak kendi aralarında olan kas hücrelerinin yapı taşlarını veya özel olarak işleyişini bozmakta ve ayrıca yaşamsal faliyetlerini de çok fazla etkilemektedir. Kişilerde bebeklikten sonraki çocukluk evresine, ergenlik, ilerleyen dönemde erişkinlik ve yaşlılık dönemlerinin tüm evresinde görülebilen çok yaygın olan bir hastalık çeşidi olarak bilinmektedir. 

Sinir kas hastalıkları belirtileri
 • Kişilerde kalça ve çevresinde bulunan kaslar ortaya çıkacağından dolayı yürüme bozuklukları belirtileri görünmektedir.
 • Otururken ve kalkarken zorluk çekme gibi belirtiler.
 • Çocuk yaşlarda sinir kas hastalığı meydana gelen çocuklar yürürken, koşarken veya merdiven çıkarken sürekli olarak kucağa hemen alınmak isterler ve bu önemli bir belirtidir.
 • Gençlik döneminde kendi yaşıtlarından geri kalma durumu, yürüme şeklinde değişme ve kişinin normal olan hareketlerinde farklılıklar meydana gelmesi.
 • Kişilerde el ve ayaklar etkilendiğinde sürekli olarak ayakkabıların çabuk eskimesi, düz yolda bile yürürken takılarak düşmek, çok ince işleri yapamayacak şekilde kötü bir durma gelme halleri bir diğer önemli belirtiler arasında yer alır.
 • Çok nadir olsa da kişide göz kapakları yavaş yavaş aşağıya doğru düşer, kişide göz hareketleri oldukça kısıtlanabilmektedir,
 • Hasta kişide yutmada ya da solunum kas bölgesinde tutulma olabilmektedir. Çok nadir olarak görülse de bu belirtinin dikkate alınması gerekir.
Sinir kas hastalıkları tedavisi

Hasta kişilerde bağışıklık sistemlerine direk bağlı olarak ortaya doğrudan çıkan bu hastalıkta direk olarak ilaç tedavileri de devreye girmektedir. Hastaya göre bazı durumlarda steroid ve kortizol gibi farklı ilaçların kullanılması gerekebilmektedir. Ya da immün adı verilen diğer sistemi baskılayan çok farklı ilaçlarda kullanılabilmektedir. Bunlara ek olarak hasta kişinin kaslarının dahada kuvvetlendirilmesi ve oldukça düzeltilmesi gibi işlemler gerekir. Sinir kas hastalıklarında hastanın direk olarak kas kuvvetinin doğrudan korunması ve düzeltilmesi için fizik tedavi yöntemleri kolaylıkla doğru şekilde uygulanmaktadır. Hastaların bu tedavi sürecine ayak uydurmaları gerekmektedir. Hasta kişi bu dönemde kendini çok fazla yormadan ve ağır işlerde çalışmayarak tedaviye destek vermiş olacaktır. Bu tedavi yöntemlerinin yanı sıra farklı tedavi şekilleri bulunmaktadır. İlaç tedavisi ve yapılan fizik tedavisi tamamen olumlu sonuç vermezse cerrahi tedavi yöntemi uygulanır. Tendon olarak bilinen gevşeme ve ayırma yöntemi uygulamasına geçilebilir. Hasta kişiye gece spliti adı verilen işlem uygulanabilir. Bir diğer cerrahi yöntem olarak bilinen skolyoz cerrahi yöntemi ve en son olarak kişilerde eklem kontraktürleri için günlük olan pasif germe egzersiz yöntemleri hastaya önerilen yöntemlerin arasında yer aldığı bilinmektedir.

]]>
Sinir İltihabı https://www.sinir.gen.tr/sinir-iltihabi.html Fri, 02 Nov 2018 09:55:08 +0000 Sinir iltihabı, Bir diğer adı tıpta Nevrit hastalığı olarak geçmektedir. Nevrit; Periferik sinirlerin hastalanmış olduğu ifade eden genel bir terimdir. Bu hastalık yalnız bir sinirle ilişkili olabilir veya yaygın bir halde de o Sinir iltihabı, Bir diğer adı tıpta Nevrit hastalığı olarak geçmektedir. Nevrit; Periferik sinirlerin hastalanmış olduğu ifade eden genel bir terimdir. Bu hastalık yalnız bir sinirle ilişkili olabilir veya yaygın bir halde de olabilir. Aslında sinir iltihabında kullanılan nevrit terimi tam yerinde kullanılan bir terim değildir. Çünkü sinir hastalıklarının ancak pek az iltihaplanmadan ileri gelen bir hastalıktır. Modern tıpta sinir hastalıkları nöropati olarak adlandırılmaktadır. 

Sinir iltihabı nedenleri
 • Gerekli bir şekilde iyileşmemek de olan kemikte bir kırık, içeride kalmış kemik artıkları veya büyümekte olan ve sinire baskı yapan tümör,
 • Tek bir sinirin zedelenmesine neden olan herhangi bir kaza,
 • Bel kemiği üzerinden çıkan sinirlerde baskı uygulanması, yada fıtık gibi herhangi bir diskte oluşan sinir sıkışması,
 • Bunların dışında bir çok sinir iltihaplanması olabilmektedir. Bunlara bir örnekte beriberi hastalığıdır. Bu hastalık bir vitamin yetersizliğidir. Ayrıca kronik alkolizm ve ilerleyen şeker hastalığı ile beraber görülmektedir. Ayrıca birçok toksit etkenler periferik sinirlere etken olabilir ve sinir iltihaplanması gelişimine yol açabilir. Hepsinin dışında vücut içerisinde çeşitli nedenlerden meydana gelecek olan enfeksiyonlar periferik sinirleri etkilemektedir. 
Sinir iltihabı belirtileri
 • Adale zafiyeti veya ilişikte olan adalelerin bertaraf olması,
 • İğne batıyormuş gibi karıncalanma hissi yaratması, özellikle ayaklarda ve ellerde sinirlerin hizmet ettiği bölgelerde uyuşuklukların meydana gelmesi,
 • Sinir iltihaplanmasının olduğu yerlerde hissetme duyusunun azalması,
 • Sinir iltihabının oluştuğu yerlerde azalmış veya eksik kalmış adale refleksleri,
 • Gelişen ağrı hissiyatı, gibi belirtileri vardır. 
Sinir iltihaplanmalarından biriside kol bölümüne ait brakial sinir iltihabı kollarda meydana gelen ve çok ağrı yapan bir sinir hastalığıdır. Bu gibi iltihaplanmalar bel kemiğinde boyun bölgesinde fıtıklaşmış bir diskten yada boyun kısmının en alt vertabrasından meydana gelen ve kollarda bazı sinirler üzerinde baskı yapan bir anormallik durumlarında ileri derecelere gidebilmektedir. Sinir iltihaplanmasının başka bir çeşidi olan siyatik; eskiden arkadan inen ve bacakla kalça da meydana gelen bir ağrılı hal için kullanılan bir terimdir. Ancak siyatik sinirin meydana getirdiği gerçek bir sinir iltihaplanması da meydana gelebilmektedir. Bu tür durumlara genellikle ilerlemiş şeker hastalarında rastlanmaktadır. 

Birçok sinir iltihaplanması vardır. birkaçını sizler ile paylaşarak sinir iltihaplanmalarının örneklerini anlatmaya çalıştık bunların dışında olan sinir iltihaplanmaları ise; bel fıtığı, Trigeminal nevralji' dir. Hepsi farklı sinirlerde meydana gelen sinir iltihaplanmalarıdır. Önemli olan bu oluşan sinir iltihaplanmaların altta yatan nedenleridir. Sağlıkla kalın. 
]]>
Anatomi Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/anatomi-sinir-sistemi.html Fri, 02 Nov 2018 19:00:45 +0000 Anatomi sinir sistemi, Sinir sistemimiz merkezli ve çevresel yani periferik biçimde iki kısım halindedir. Anatomi sinir sistemi beyinle medulla spinalisten oluşur. Embriyonik zaman esnasında nöral tüpün kaudal kısımd Anatomi sinir sistemi, Sinir sistemimiz merkezli ve çevresel yani periferik biçimde iki kısım halindedir. Anatomi sinir sistemi beyinle medulla spinalisten oluşur. Embriyonik zaman esnasında nöral tüpün kaudal kısımdan medulla spinalis, rostral kısmına ön ve araka kısmına doğru ön, orta beyin ve arka beyinden oluşur. Ön beyin kısmı bölünür ve serebral hemisferlerle diensefalon yapı oluşturur. Arka beyinde ise, pons, bulpus ve serebellumdan oluşur. Anatomi sinir sisteminde mezensefalon, pons ve bulpus ise parçası beyin sapıdır.

Anatomi sinir sistemi yapısı

Anatomi sinir sistemi ve çevresindeki zarlar kemik ile örtülüdür. Beyin kafatasının boşluğunda, medulla spinalis yani omurilik vertebral kanalında vardır. Merkezi sinir sistemini sarmalayan dışarıdan içeriye doğru incelen 3 zar tabakası vardır. Bunlar ise; dura mater, araknoid ile pia mater zarlıdır. Pia mater zar ile araknoid zarının arasında, beyinin omurilik sıvısı olduğu Subaraknoid boşluktadır. Dura mater ince ve sert bir yapıya sahiptir. Kafa boşluğu yönünde iki farklı uzantısı vardır. Uzantı tentorium cerebelli kafa boşluğu üstte ve altta diye ikiye böler. Supratentoryal alanlarda serebral hemisferler, arkadaki çukurda yani infratentoryal alanında da beyinin sapı ve serebellum vardır. Falx cerebri ise iki serebral hemisferin arasında olan dura mater uzantısıdır. 

Anatomi sinir sistemindeki sinir hücrelerine nöron denir. Bunlarda sinir sistemi parankimal tp hücredir. İmpuls iletiminin de olacak bir biçimde gelişmişlerdir. Hücre gövdesi ve uzantısı meydana gelir. Kısa uzantılara ise dentrit denir. Nöronda bir yada birden fazla sayıda dentrit olabilir. Bunlar hücrelerin gövdelerine iyi bir biçimde iletişimi sağlanır. Nöronlara akson isminde tek uzantısı da, sinir impulsını gövdesinden perifere götürür. Aksonlar boyları birkaç milimetre yada bir metreden fazla boylara sahip olabilir. Anatomi sinir sistemi farklı grup hücrelere glia veya nöroglia adında hücrelerdir.  

Substantia alba içinde olan gri maddeler nöronların uzantıları bulunur. Bunlarda sinir sisteminde impulslar iletimi sağladığı gibi 3 farlı gruba ayrılır. Beynin kesitinde nöral yapıların diplerinde ventrikül adında, epantim hücresi ile örtülmüş boşluklarda vardır. 4 adet ventrikül bulunur. 2 tanesi hemisferin içerisinde sağlı ve sollu yerleşmiş yan ventriküllerdir.

]]>
Sol Kolda Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/sol-kolda-sinir-sikismasi.html Sat, 03 Nov 2018 13:51:28 +0000 Sol Kolda Sinir Sıkışması, genellikle sol kolun dirseğindeki mevcut olan ulnar sinirlerinin sıkışması ile ortaya çıkan soruna "sol kolda sinir sıkışması" ismi verilmektedir. İnsanların vücudunda üç farklı türde sinir mevc Sol Kolda Sinir Sıkışması, genellikle sol kolun dirseğindeki mevcut olan ulnar sinirlerinin sıkışması ile ortaya çıkan soruna "sol kolda sinir sıkışması" ismi verilmektedir. İnsanların vücudunda üç farklı türde sinir mevcut olmaktadır. Bu sinirler radial, median ve ulnar sinirleri bulunmaktadır. Bu üç sinirden birisi olan ulnar özellikle kübital tünellerinde sıkışma şeklinde belirti gösterebilmektedir. Bu sinir sıkışmasından sonra kolda ağrılar ve karıncalanma meydana gelmektedir. Sol kolun dirsek altında yer alan ulnar sinir eldeki yüzük ve serçe parmağının çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Sol kol büküldüğü zaman ulnar siniri gergin olur ve uzun süreli kolunuzu büktüğünüz de ağrılara ve uyuşmaya sebep olmaktadır. Ayrıca dirsekteki ulnar sinirinin gerilmesi sonucunda parmaklarda uyuşukluk meydana gelmektedir. Sol koldaki dirsekte ortaya çıkan bazı yaralanmalar, kist ya da başka bir problemden kaynaklı olarak sol kolda sinir sıkışması durumu söz konusu olabilir. Bunun dışında boyun fıtığı da aynı şekilde sol kolda sinir sıkışmasına ve uyuşukluğa neden olabilmektedir. Boyun bölgesinin sol tarafında bulunan sinirler fıtığa bağlı nedenlerden dolayı tünellerde sinir sıkışmasına yol açar, bu da çoğunlukla sol kolda sinir sıkışması durumu ortaya çıkar.

Sol Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir Özellikle sol kolda omuzdan başlayarak el bileğine hatta parmak uçlarına kadar inen bir uyuşukluk ve karıncalanma şeklinde belirtiler göstermektedir. Ayrıca ulnar sinirinin bulunduğu bölgede hissizlik ve uyuşma en yaygın belirtiler arasındadır. Bunların dışında sol koldaki sinir sıkışmasından dolayı kişinin kaslarında yorgunluk ve seğirme gibi tepkiler göstermektedir. Sol koldaki sinir sıkışması özellikle serçe parmağı ile yüzük parmağının hissiz kalmasına ve uyuşması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır. 

Sol Kolda Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Yapılır Hasta doktor muayenesi sırasında sol kol büküldüğünde ağrının meydana gelmesi ile sinir sıkışmasının tanısı yapılabilmektedir. Sol kolda sinir sıkışmasının tanısının daha kolay yapılabilmesi için hastanın sol kolunun EMG, Mr ve röntgen filmi çekilebilir. Ayrıca doktor hastanın sol kolunu muayene ederken ulnar sinirine dokunduğu zaman hem ağrı hem de acı hissinin duyulmasıyla bu rahatsızlığın tanısı kolaylıkla yapılabilmektedir. 

Sol Kolda Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır Sol kolda ortaya çıkan sinir sıkışmasının tedavisi için ilk önce hastaya şişlik giderici ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra hastanın sol kolundaki sinir sıkışmasına bağlı olarak oluşan enfeksiyonun giderilmesi için efektif kortizon ile tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca sol kolda sinir sıkışmasının tedavisinde "ortez" ve "atel" uygulanması bu rahatsızlık için en yaygın kullanılan diğer tedavi yöntemlerindendir. 
]]>
Kulak Sinirleri https://www.sinir.gen.tr/kulak-sinirleri.html Sat, 03 Nov 2018 20:07:50 +0000 Kulak Sinirleri, Beş duyu organımızdan biri olan kulağımız, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak üç temel bölüme ayrılmıştır. Kulak sinirleri, sesin insan beyninde karakterize edilerek anlamlı kelimelere dönüşmes Kulak Sinirleri, Beş duyu organımızdan biri olan kulağımız, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak üç temel bölüme ayrılmıştır. Kulak sinirleri, sesin insan beyninde karakterize edilerek anlamlı kelimelere dönüşmesi için uğraşır. Dış kulaktan orta kulağa gelen ses dalgalarının yavaşlatılarak enerjisi azaltılır ve iç kulağa iletilir. İç kulağın görevi ise ses sinyallerinin sinirlere iletilerek beyinde çözümleme yapılmasını sağlamaktır.  Örneğin dış kulakta meydana gelen sorun ile, ses dalgası bozularak orta ve iç kulak tarafından düzenli ses dalgalarına dönüşümü sağlanamaz ve beyin tarafından anlam yüklenemez.

Kulak sinirlerinin dış kulak bağlantısı,

Dış kulak kepçesi ve kanalından olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu bölümde ses frekansları toplanarak 2 cm olan kulak kanalından geçerek kulak zarına iletilir. 3000 Hz frekanstan düşük sesler burada şiddeti artılarak ki iç kesimlerde bulunan kulak sinirlerine ulaşması sağlanır. Ayrıca bu bölüm sesin gelme yönünü belirler, Bu duruma dış kulağın transfer fonksiyonu denir.

Kulak SinirleriOrta kulak fonksiyonları ve sinirleri,

Bu yapı içi hava dolu boşluktan oluşur, oluşum bölgesi şakak kemiği içidir. Bu bölge deki sinirlerin görevi sesin 22 kat artırılmasıdır. Bu sesler örs çekiç ve üzengi kemiklerinin harekete geçirir. Ayrıca bu bölümde bulunan östaki borusu gırtlağa açılır ve kulak zarının iki tarafından yerel basınç uygulanarak kulak zarının zarar görmesine engel olur. Bu bölümde ki sinirler basınç değişiklikleri ile ilgili bilgileri beyine ileterek esnemek ihtiyacı hissettirir. Basınç değişimlerinde östaki borusu kapanır ve açılır. Bu değişimin normale dönmesi için ciklet çiğnemek veya esnemek faydalı olacaktır.

İç kulak sinirleri,

Ses dalgalarının tam olarak düzenli hale getirildiği bölüm iç kulak sinir yapısıdır. Burada bulunan faisal sinir sistemi sayesinde ses sinyalleri beyin nöronlarına iletilir. İşitme sinirleri iç kulaktan beyine giderken çok dar bir kemik  yapının içinden geçer. Bu nedenle sinirlerde meydana gelen en küçük bir şişlik yada incelme ses kalitesinde değişiklik oluşmasına neden olur.  Bu sinirlerle birlikte yüzümüzü kontrol eden denge sinirleri de geçtiğinden, denge bozuklukları ve yüz ifadelerinde değişiklik gözlemlenebilir. Ayrıca bu bölge de meydana gelen kılcal damar kanamaları da çınlama, uğuldama, denge kaybı gibi sorunları ortaya çıkartabilir. 

Kulak sinirlerinde meydana gelen hasarın nedenleri,
 • Kulağa ağır darbe,
 • Kulak zarında yırtılma,
 • Aniden şiddetli ses, (Kulağa yakın mesafede silah patlaması vb.)
 • Yaş ile ilgili sorunlar; özellikle 40'lı yaşlardan sonra meydana gelir. Düzeltilmesi neredeyse imkansızdır.
 • Ateşli hastalıklar,
 • Doğum ile birlikte gelişen hasar; doğum kanalında oluşan iltihabi durum doğum sırasında bebeğe geçerek hasara neden olabilir, böyle durumlarda sezaryen tercih edilmelidir.
 • Kulak mantarı hastalıkları,
 • İltihabi kulak hastalıkları.
Kulak sinirlerinde meydana gelen hasarların etkisi,

İşitme bozuklukları, sinirlerde meydana gelen hasar ile birlikte ortaya çıkabilir.  Yukarıda ki nedenlere bakılarak çınlamanın neden kaynaklandığını anlamak mümkündür. Kimi zaman sağır olan kimselerde çınlama olmayabileceği gibi tam tersi durumda ortaya çıkabilir.

Kulak sinirlerinin tedavisi, 

Kulak sinirlerinin uçlarından hasar görmesi ile başlayan uğuldama ve çınlama kolay geçecek bir şey değildir. Daha çok hekim tarafından E vitamini takviyesi verilmektedir. Kulak çınlaması yaşam konforunu bozarak bunalıma kadar götürebilecek bir rahatsızlıktır. Fakat bir süre sonra uğuldama ve çınlamalar bünye tarafından kabullenilerek gün içinde hissedilmeyecektir.]]> Bilekte Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/bilekte-sinir-sikismasi.html Sun, 04 Nov 2018 17:52:05 +0000 Bilekte sinir sıkışması, toplumda pek çok kişide yaşanan bir sorundur. Oldukça hareketli olan bilek bölgesinde meydana gelen sinir sıkışması oldukça rahatsızlık vericidir. Bunun nedeni boyundan el bileğine kadar uzanan medyan Bilekte sinir sıkışması, toplumda pek çok kişide yaşanan bir sorundur. Oldukça hareketli olan bilek bölgesinde meydana gelen sinir sıkışması oldukça rahatsızlık vericidir. Bunun nedeni boyundan el bileğine kadar uzanan medyan sinirin baskı sonucunda sıkışmasıdır. Karpal tünel sendromu olarak tanımlanan problem ele uzanan medyan sinirin bilekteki karpal tünelden geçerken burada çevredeki sinirin etkisiyle sıkışmasından oluşur. Hastalarda daha çok geceleri işaret parmağıyla orta parmağın uç kısımlarında hissedilen ağrı, bu bölgedeki karıncalanma, uyuşukluk tarzında şikayetler meydana gelir. Bu yakınmaların azalması için hastanın bileğini güçlü bir şekilde sallaması gerekir. Bunu yapanlar rahatladıklarını söylerler. Bu yakınmalar hastanın gündelik işlerinin aksamasına, özellikle hassas şekilde yapılması gerekenleri yapmakta zorlanma gibi etkilere yol açar. Bilekte sinir sıkışması tedavisi yapılmazsa, elde incelmeye, güç kaybına, kalıcı şekilde duyu kayıplarına neden olabilir.

Bilekte sinir sıkışması nedenleri

Mesleklerden dolayı oluşan yakınmalar: Kişiler devamlı olarak aynı eliyle iş yapıyorsa, bilekte sinir sıkışması riski artar. Uzun süre bilgisayara veri girenlerde, daktiloyla yazı yazanlarda, müzikle uğraşıp piyano çalma gibi devamlı parmaklarını kullananlarda daha fazla etkili olur.

Yaşın ilerlemesiyle oluşan yakınmalar: Yaşın ilerlemesi sonucunda kemik dokusunda ve yağ dokusunda meydana gelen değişimler, riski arttıran etkenlerdir.

Bilgisayarı, oyun konsolunu çok kullananlarda oluşan yakınmalar: Sıkça uygun olmayan şekilde bilgisayar başında olanlar, oyun konsolunu kullananlarda bilekte sinir sıkışması sorununa daha yatkın olurlar.

Sistematik rahatsızlıklar: Özellikle şeker hastalığı ve romatizmal hastalıklar riski artırır.

Bileğe alınan darbe, travma gibi etkenlerden oluşan yakınmalar: Darbe ve travma sonucunda bilekte ezilme ve kırık gibi sorunlar oluşursa, sinir sıkışması riski fazla olur.

Bilekte sinir sıkışması belirtileri

Genellikle bileğin kullanım alışkanlığı nedeniyle ortaya çıkan sinir sıkışması, herkeste farklı belirtilere yol açabilir. Bu belirtiler tek başına ya da birlikte ortaya çıkabilir.
 • Parmakta ya da parmaklarda oluşan uyuşukluk
 • Bilekten kola giden keskin nitelikte aniden ortaya çıkan ağrı
 • Elde uyuşukluk olması
 • Baş parmakta hissedilen güç kaybı
 • Daha çok sabahları etkili olan şişkinlik ve kramp girme sorunları
Bilekte sinir sıkışması teşhisi

Hastalara yapılan klinik muayene sonucunda bilekte sinir sıkışması tanısı konulabilir. Gerekli olursa sinir ileti testi EMG uygulanarak tanı kesinleştirilir. Toplumda kadınlar erkeklere oranla daha fazla risk altındadır. Görülme olasılığı 3 kat daha fazladır.

Bilekte Sinir Sıkışması
Bilekte sinir sıkışması tedavisi

Sinir sıkışmasının derecesine göre hastalarda farklı tedavi yolları uygulanabilir. Bilekle yapılan iş nedeniyle tek taraflı deformasyon meydana geldiğinde, sürekli yapılan hareketin dışında hareketlerle egzersiz yapılması faydalı olur. Bileği doğru çalıştıracak egzersizlerin önemi fazladır. Ayrıca hastalar bilekteki aşınmanın etkisini azaltacak bazı ortopedik malzemeleri kullanabilir. Bunlar bilekteki sıkışmayı önleyecektir. Bunların yanında fizik tedavi uygulanması, ilaç tedavisi ve cerrahi müdahale gerekebilir. Cerrahi girişim en son aşamada düşünülür. Bilekteki kılıf açılarak, burada sıkışan sinir serbest bırakılır. Günümüzde bu alanda yeni uygulanmaya başlanan botoks tedavisi de bilekte sinir sıkışması sorununa yararlı etkiler yapar.
]]>
Sinir Kasılması https://www.sinir.gen.tr/sinir-kasilmasi.html Mon, 05 Nov 2018 04:51:34 +0000 Sinir Kasılması, sinirlerin kemik kıkırdak kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınması sonucu oluşan bir sinir rahatsızlığıdır. Basınç sonucu kasılan sinirler ağrı uyuşma ve karıncalanmalara sebe Sinir Kasılması, sinirlerin kemik kıkırdak kas ve tendon gibi dokular tarafından aşırı baskı altına alınması sonucu oluşan bir sinir rahatsızlığıdır. Basınç sonucu kasılan sinirler ağrı uyuşma ve karıncalanmalara sebep olabilir. Vücuttaki sık oluşan kasılmalar fıtık ve siyatik ağrı ve hastalıklara sebep olabilir. Eğer hastalık çok ilerlememiş ise korkulacak bir şey yoktur çünkü  ağrılar 1 ve ya 2 hafta içerisin de tedavi edilebilir. Ancak bazı durumlarda da cerrahi müdahale gerekebilir. 

Sinir Kasılmasının Nedenleri Nelerdir
 • Duruş ve oturma bozuklukları
 • Obezite hastalığı
 • Sürekli tekrarlanan ani hareketler
 • Bazı spor hareketleri
 • Stres
Sinir kasılmasının asıl sebebi sinirlerin çevresinde ki dokuların sinirlere aşırı baskı uygulamasıdır.Sinir Kasılması Bu durum bazen disk kayması bel fıtığı gibi nedenler ile oluşurken bazen de karpal tünel sendromu gibi nedenlerden dolayı ortaya çıkar. Sinirlere uygulanan baskı sinirlen de iltihaplanmaya yol açarak fonksiyon kaybına neden olabilir. 

Sinir Kasılmasının Belirtileri Nelerdir
 • Sorunlu Bölge de uyuşukluk ve duyu kaybı
 • Elektrik çarpma ve karıncalanma hissi
 • Kaslar da güçsüzlük ve damar atması hissi
 • El ve ayaklarda hareket etme zorluğu aynı zamanda ağrı
 • Öksürme ve hapşırma gibi durumlarda ağrılar
]]>
Sinir Sistemi Hastalıkları https://www.sinir.gen.tr/sinir-sistemi-hastaliklari.html Mon, 05 Nov 2018 06:47:47 +0000 Sinir sistemi omurilik, beyincik, beyin ve kafa içerisinde bulunan sinirler vücudun hareket sistemini yönetir. Beyin vücudun yönetimini ve hareket sistemini bu sinirler sayesinde yapılar. Sinir sisteminde oluşan en ufak bir rahats Sinir sistemi omurilik, beyincik, beyin ve kafa içerisinde bulunan sinirler vücudun hareket sistemini yönetir. Beyin vücudun yönetimini ve hareket sistemini bu sinirler sayesinde yapılar. Sinir sisteminde oluşan en ufak bir rahatsızlık veya hastalık vücudu olumsuz yönde etkiler. Bu hastalık fonksiyonel veya yapısal olarakda ortaya çıkabilir. Sinir sistemi üç ana bölümden oluşur otonom sinir sistemi, periferik sinir sistemi ve merkezi sinir sistemidir. Bu sinir sistemlerinin uğradığı hastalıklar sinir sistemi hastalıkları diye bilinir. Sinir sistemlerinde bulunan hücreler diğer organlarda bulunan hücrelere benzemez, sinir sistem hücreleri çok hassas ve narin oldukları için kendisini yenileyemezler. Sinir sistemi hastalıkları travma,  zehirlenme, iltihaplanma sonucu oluşabildiği gibi bazen de doğuştan kaynaklana biliyor.

Sinir sistemi hastalıkları belirtileri,

Fizyolojik veya psikolojik olarak kendini gösteren sinir sistemi hastalıklarının ortaya çıkan belirtilerine sendrom adı verilir. Fizyolojik olan sinir sistemi hastalıkları psikolojik olarak da hastayı etkileyebilir. Sinir sistemi hastalıkları insanların yapısına psikolojik savunma sistemine bağlı olarak farklı şekillerde veya şiddette ortaya çıkabilir. Genel olarak bakıldığında nörotik veya psikolojik olarak ortaya çıktığı görülür. Bu hastalıkların belirtileri arasında bayılma, uyuşma karıncalanma, hafıza kaybı gibi olumsuz etkenlerin yanında düşünce bozukluğu, sarsılma, konuşma zorluğu gibi belirtileri de görülebilir. Sinir sistemi hastalıkları tedavisi oldukça zaman alabilen veya tedavisi mümkün olmayabilen birçok hastalığa neden olabilmektedir.

Sinir sistemi hastalıklarından bazıları şunlardır,

Felç geçirmek ; Felç geçiren kişi sinir sisteminde meydana gelen bir bozukluktan dolayı kas kuvvetinin zayıflaması ve gücünü kaybetmesi felç geçirmesine sebep olabilir. Hareket sistemini yöneten sinirlerin zedelenmesi veya kopması halinde bu organlara hareket kontrolü veren sinirler iletişim bağlantısını kaybeder bu nedenden dolayı hareket kesilir bu duruma felç veya inme de denir. Kaslar komut alamadığından dolayı da hareket edemez.

Menenjit hastalığı;  Kafatası içerisinde bulunan beyin zarın iltihaplanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır ve erken tedavi edilmediği takdirde ölüme kadar götürebilir. En fazla çocuk yaşlarda rastlanılan bu hastalığın belirtileri arasında şiddetli baş ağrısı yüksek ateş iştahsızlık halsizlik ense ağrısı veya ensede sertleşme kusma parlak ışığa bakamama bilinç kaybı gibi belirtileri de yanında getirmektedir. Sinir sistemi rahatsızlığına bağlı olarak görülen bu hastalık tedavisine erken teşhis konulduğu takdirde tedavi edilebilmesi mümkündür.

Akıl hastalığı ; Sinir sisteminin çökmesi sonucu oluşan bir hastalık olup normal davranış ve hareketlerin dışında gelişen bir davranış bozukluğudur. Bu hastalık sinir sisteminde oluşan rahatsızlıklar neticesinde gelişir ve farklı düşüncelere veya düşünmeden hareket etmeye zorlar.

Kuduz hastalığı Bu hastalık ekseriyetle hayvanlardan insanlara bulaşan bir rahatsızlık olup virüslerin etkisiyle sinir sistemine zarar verir.Sinir Sistemi Hastalıkları Erken tedaviye başlanmaması ölüm ile sonuçlanabilir.

Sara hastalığı; Bu hastalık beyin hücrelerinin bir anlık bilinç kaybına uğraması sonucu görülür ve ülkemizde de 1000 kişide 1 kişide ye rastlanacak oranda görülmektedir. Kasılma, ağızdan köpük çıkarma ve hareket bozukluğu gibi durumlara neden olabilir.

Parkinson hastalığı; Sinir sistemi hastalığı olarak bilinen bu rahatsızlık istemsiz titreme, sarsılma gibi belirtileri olup sinapsların mesajının beyine ulaşamaması sonucu görülür.
]]>
Sinir Sistemi Organları https://www.sinir.gen.tr/sinir-sistemi-organlari.html Mon, 05 Nov 2018 20:47:50 +0000 Sinir Sistemi Organları: İnsan vücudunda çok sayıda ağ şeklinde sinir sistemleri bulunur. Bu sinirlerin her biri vücudumuzun bütün organlarını harekete geçirme ve algılama işlemini yapar. Sinir sistemi ağ şeklinde çeşi Sinir Sistemi Organları: İnsan vücudunda çok sayıda ağ şeklinde sinir sistemleri bulunur. Bu sinirlerin her biri vücudumuzun bütün organlarını harekete geçirme ve algılama işlemini yapar. Sinir sistemi ağ şeklinde çeşitli yönlere uzanan ve organlara, kaslara sinyaller gönderen aktivelerini düzenleyen sinir hücrelerini meydana getiren sistemdir. Sinirler aldıkları uyarıları vücudun gerekli yerlerine iletme işlemi yaparlar. Merkezi sinir sistemindeki bulunan organlara emir taşır ve organlar arasındaki sinirsel iletişimi sağlar.

Sinir sistemi organları harekete geçirecek sinyalleri verir uyarma uyandırma yaparak organların harekete geçme emrini verir.

Sinir sistemi iki bölümden oluşur,

 • Beyin ve Omurilik sistemi 
 • Sempatik sinir sistemidir. 

Beyin ve omurilik sistemide ikiye ayrılmaktadır.

 •  Merkezi sinir sistemi, 
 • Çevresel sinir sistemi olarak bilinir.

Beyin. Vücudun en önemli olanı ve kafatasının içinde bulunan beyin tüm vücut sistemini yöneten büyük sinirsel organdır. Beyin içindeki sinir sistemiyle ve içindeki binlerce sinir hücreleriyle vücut daki bütün organların hareket etmesini sağlar.

 • Dışarıdan gelen olayları düşünerek çözümler bulur.
 • Uykuyu düzenler uyumayı ve uyanmayı sağlar.
 • Yemek yemeyi su içmeyi acıkmayı ve doymayı algılatır.
 • Vücudun sıcaklığını ve kan basıncını düzene sokar.
 • Hormonların çalışma zamanını belirler. Öğrenmeyi ve hafızayı kullanmayı sağlar.

Omurilik soğanı. Vücudun ense kısmında boynun üstüne soğan şeklinde olur ve omurilik soğanı olarak bilinir istem dışı çalışan organlarımızı yönetir.

 • Omuriliği sindirim sisteminin çalışmasını sağlar ve düzenler.
 • Bağırsakların düzenli çalışmasını ve boşaltılmasını sağlar.
 • Düzenli nefes alıp vermeyi ve solunum sistemini çalıştırır ve öksürmeyi yutkunmayı düzenler. İstem dışı hareketleri düzenler.

Omurilik. Omurilik omurganın içinde bulunan omurilik soğanına başlayıp kuyruk sokumuna kadar inen sinir sistemidir. Beyin ile diğer organların çalışmasını sağlar.Sinir Sistemi Organları Ani yapılan istem dışı refleks hareketlerini yönetir. Refleks yayının hareket etmesini sağlayarak tehlikeli ve istenmeyen hareketlerden korur.

Refleks. Vücudun dış etkenlerinden gelen ani hareketlere karşı tepki göstermesidir ve vücudu koruma şeklidir. Yeni doğmuş bebeğin meme emme hareketi, yüksek sesten korkma, el kesilmesi iğne batmasında parmağın çekilmesi, ekşi meyve görünce(limon) ağzın sulanması ve irkilme, oynama dans etme göbek atma davranışları. Ayaklarda gıdıklanma hissini alarak geri çekme hareketini sağlar.

 Her ne kadar bu hareketleri omurilik tarafından gerçekleşse de bütün organlar beyin tarafından yöneltilmektedir.  Sağlıklı günler dilerim.

]]>
Kranial Sinirler https://www.sinir.gen.tr/kranial-sinirler.html Tue, 06 Nov 2018 01:15:41 +0000 Kranial sinirler, kafatası veya kafa çiftleri sinirleridir. Merkezi sinir sisteminden çıkarak çevreye dağılan, çevresel sinir sisteminin beyinden çıkan bölümüdür. İnsandaki kranial sinirleri on iki bölümden oluşur. Tamamı b Kranial sinirler, kafatası veya kafa çiftleri sinirleridir. Merkezi sinir sisteminden çıkarak çevreye dağılan, çevresel sinir sisteminin beyinden çıkan bölümüdür. İnsandaki kranial sinirleri on iki bölümden oluşur. Tamamı beyin tabanından çıkarak kafa tasında ki deliklerden geçerler. Birinci ve ikinci çiftler serebrumdan yayılır. Geri kalan on çift beyin sapından yayılır. Kafa çiftlerinin üç tanesi sırayla koklama, görme, işitme ve denge gibi özel duyularla ilgilidir. Beş tanesi saf motor sinirleridir. Diğer dördünün ise motor ve duyusal görevleri vardır. Yani bunlar mikst sinirlerdir. Kranial sinirlerin dört tanesi otonomik fonksiyonlarla ilgili parasempatik teller de içerir. Kranial sinirler koku almayı sağlayan sinirlerdir. Koku yollarının anatomik sonlama bölgesi iyi bilinmemektedir. Genellikle septal bölge ve temporal loba ulaştıkları kabul edilmektedir.  Koku alma Kranial görmeyi sağlayan sinirdir. Sinirin göz küresinden çıktığı parça optik sinir başı veya popilla nervi optiği adını alır. Görme impulslarının iletilmesi ve pupillanın ışık refleksinin götürücü yolunu oluşturmak.

Muayenenin Amacı 
 • Göz dibi muayenesi ile optik sinirin kendisine ait bilgi edinmek, retina ve damarların durumunu görmek
 • Görme alanı muayenesi ile görme yolları veya vizüel kartekste ki bir lezyonu araştırmak
Patolojik Durumlar 

Görme keskinliğinin azalması, görme kaybına neden olan korneadan retinaya kadar göz küresinin çeşitli bölümlerinin hastalıkları oftalmolojinin konusudur. Görme bozuklukları nörolojiyi ilgilendirir. Optik sinir hastalıklarına bağlı olandır. Optik siniri direkt olarak bastıran franto-bazal yerleşimli tümörler de sinirin liflerini zamanla atrofiye uğratarak görme kaybına neden olurlar.

Görme Alanı Bozuklukları 

Görme yollarının değişik kademelerinde hastalanması farklı görme bozukluklarına neden olur.
 • Hemianopsi: Bir görme alanının temporal veya nazal yarısını görmeme
 • Kuadrantanopsi: Görme alanının dörtte birini görememe
 • Hamonim Hemianopsi: Bir gözün nazal diğer gözün temporal yarıyı görmemesi
 • Heteronim Hemianopsi: Her iki gözün temporal veya nazal yarıları görememesi
 • Göz Dibi: Nörolojik muayenenin en önemli ve vazgeçilmez noktalarından biridir. Baş ağrısı ve kusma ile birlikte giden kibasın göz dibi bulgusu ise papilla ödemidir. Kranial Sinirler Papilla ödemi başlangıçta görmeyi bozmaz.
Kranial Sinirler

Üç sinir göz hareketini sağladığından üçüne birden oküler motor sinirler adı verilir. Oküler motor sinirlerinin işlevleri: Oküler motor sinirler göz kürelerinin her yöne hareketini sağlar. Üst göz kapağını kaldırır. Popillayı daraltır.
]]>
Çocuklarda Sinir Krizi https://www.sinir.gen.tr/cocuklarda-sinir-krizi.html Tue, 06 Nov 2018 06:14:34 +0000 Çocuklarda sinir krizi, çocuğunuzun kendi bağımsızlığını ifade edebilmesinin bir yoludur. Sinir, özellikle çocuklarda daha sıkça yaşanan bir heyecan türüdür. Çocuklar  büyümeye başladıkça, sinirlenmeyi

Çocuklarda sinir krizi, çocuğunuzun kendi bağımsızlığını ifade edebilmesinin bir yoludur. Sinir, özellikle çocuklarda daha sıkça yaşanan bir heyecan türüdür. Çocuklar  büyümeye başladıkça, sinirlenmeyi öğrenirler ve bu duyguyu kullanarak anne ve babaya neler yapabileceğini fark ederler. Çocuklar sinir krizi geçirdiklerinde, tüm dikkatleri ve ilgiyi üstlerine çeke bildiklerinin farkına varıp her isteklerinin yerine getirildiğini anlamaya başladıklarında istediklerin sonu gelmez. Ve bunu her fırsatta kullanırlar. Çünkü hayır kelimesini kabul etmezler .

Çocuklarda sinir krizi kaç yaşında görülmeye başlar

İki yaşındaki çocuklarda görülen sinirin, en çok bilinen sebebi, o an yaptığı işe dur dememiz ve izin vermememizdir. İki yaşındaki çocuğunuz kendi işini kendisi yapmak ister. Başkasının kendisi için bir şey yapmasını istemez. Dürtülerini ve isteklerini kontrol altına almak, bir işi geciktirmek, ertelemek, durdurmak gibi durumlar onun için neredeyse imkansızdır. Bu sebeple, isteklerinin yerine getirilmemesi veya gecikmesi onu sinir krizine koyar. Engelleyici eşyalar ve durumlar onda sinir yapar.  Sinir krizinde çocuk, duygularını yoğun yaşadığından, tam olarak kontrol altına alamadığından, farklı ve şiddetli tepkiler verebilir. Yaşadığı gerilim, öfke ve sinir nöbetlerine yol açar. Aslında çocukların sinirli tepkileri, sosyal çevreye uyum sağlama çabasının parçasıdır. Okul öncesi dönemdeki çocukların neredeyse tamamında sinir krizine rastlanır. Ağlaması, somurtması, her şeye hayır demesi, ağlayıp kendini yerlere atması, durduk yere bağırması, yemek yememesi, yediği yemeği kusması, eline ne geçtiyse fırlatması, ellerini ayaklarını veya kafasını bir yerlere vurma gibi davranışlarının hakim olduğu sinir krizlerini, genelde çocukların aşırı uyarılması ile yorgunluk, aç, sıkılmış, keyifsiz ve de rahatsız olduğu durumlarda daha fazla ortaya çıkar. Çocuklarda sinir krizi, çoğunlukla 2,5 yaşlarında zirveye ulaşır ve çoğunlukla 4 yaşını doldurduğunda sona erer. 

Anne baba tutumları: 

Anne - baba, çocuktaki sinir krizine sebep olan davranış biçiminin, geçici olduğunu bilerek, sabırlı davranışlar ve çocuğunuzu zorlamadan, soğukkanlı davranarak, çocuğunuzla  gereksiz kavgalara girmemelisiniz. Sinir krizi zamanında telaşa düşmeden, kendi kurallarınızı korumak ve ne yaptığınızı bilerek harekete geçmek en doğrusudur.

Anne-baba çocuğu korkutarak ceza vermemeli, sinirli davranışları durdurmak için çocuğun her istediğini yapmaktan uzak durmalısınız. Özellikle sinir krizi geçirdiğinde hemen sussun diye ödüllendirilmemeli ve çocuğun sinirli davranışları, ebeveynlerin öfkesine yol açmamalıdır. Çocuğun asıl  problemi, sakinleşememesidir. Anne, baba da sinirli bir tavır alırsa çocuğun öfkesi daha çok olur.

Çocuklarda sinir krizin sebebi uzaklaştırmak yada disiplin yöntemlerinden biri olan ‘mola yöntemini deneyebilirsiniz. Burada yapacağınız, çocuğun olduğu ortamdan gitmek, sakinleşene kadar onu tek bırakmak ve daha sonra yanına gitmek olmalıdır. Çünkü, çocuğu  sakinleştirmeye çalışmak sandığınızın aksine onu daha da hırçınlaştırır. Başka bir yöntemi de, çocuğun bulunduğu ortamı değiştirmek. Eğer sinir krizleri topluma açık bir ortamda gerçekleştiyse, çocuğu alıp, o ortamı terk etmek en doğrusudur. Bunun dışında, sinir krizi geçirdiği anlarda, renk, ses, ışık, doku tarzında çeşitli uyarıcılardan yararlanabilirsiniz. Dikkatinin hemen farklı bir alana götürülmesi de, sinir krizinin giderilmesi azalması anlamına gelir.

Çocukların sinir krizi anında çocuklar, anlayışlı, sakin ve kendilerini anlayacak anne baba isterler. Çocukların  bu duygusunu anlayarak, kabul eden bir yaklaşımla kararlı bir ses tonu ile konuşmanız en doğrusudur. 

Ayrıca, ona seçme hakkı ve de karar verme şansı verilmelidir.Çocuklarda Sinir Krizi Bazı ufak kavgaları onun kazanmasına göz yummak, bir diğer yöntem olab]]> Yapay Sinir Ağları https://www.sinir.gen.tr/yapay-sinir-aglari.html Tue, 06 Nov 2018 21:26:21 +0000 Yapay sinir ağları, yeni bilgilerin türetilmesi, oluşturulması ve yeni bilgilerin keşfedilmesi gibi kabiliyetlerin yardımsız gerçekleştirilmesi amacıyla insan beyninin sahip olduğu öğrenme özellikleri kullanılarak oluşturulan Yapay sinir ağları, yeni bilgilerin türetilmesi, oluşturulması ve yeni bilgilerin keşfedilmesi gibi kabiliyetlerin yardımsız gerçekleştirilmesi amacıyla insan beyninin sahip olduğu öğrenme özellikleri kullanılarak oluşturulan bilgi işlem sistemidir. Geleneksel programlama yöntemleriyle bunların yapılması zordur. Yani yapay sinir ağları programlanması zor ya da olanaksız olan olaylar için geliştirilen adaptif bilgi işlemle ilgilenen bilgisayar bilim dalıdır. Bu bilim dalı olayların örneklerini değerlendirmekte, bunlarla alakalı genellemeler yaparak, gerekli bilgileri toplayarak, daha önce görülmeyen örnekler ortaya çıktığında öğrenmiş olduğu bilgileri kullanarak karar verebilir. Sistem insan beynindeki öğrenme özelliği sayesinde oluşturulduğundan, yeni bilgilerin üretilmesi, keşfedilmesi gibi tüm işlemleri yardımsız yapabilmek için oluşturulmuş bilgisayar sistemidir. Bu nedenle yeni gelişmelerin yolunu açmış ve insan beyninin araştırılması açısından çok faydalı olmuştur. Yani yapay sinir ağları doğanın araştırılması, taklit edilmesi adına insanlığın yarattığı en son ürünler arasındadır.


Yapay sinir ağlarının çalışma prensibi

Yapay sinir ağları biyolojik sinir sisteminin simüle edilmiş bir halidir. İçeriğinde simüle edilmiş nöronlar yani sinir hücreleri bulunur. Bunlar farklı şekillerde bağlanarak, ağın oluşmasını sağlar. Ağların özellikleri öğrenme, hafızaya alma ve verilerin arasındaki ilişkinin ortaya konması şeklindedir. Yapay sinir ağları insandaki düşünme ve gözlem yeteneğini sağlayan çözümler üretir. Nöronlar arasında bulunan sinaptik bağlantıların ayarlanması sayesinde öğrenme sağlanır. İnsanların öğrenme süreci doğumdan itibaren başlar. Süreç içinde beyinde gelişme halindedir. Tecrübe edilen yaşananlar sayesinde sinaptik bağlantılarda ayarlama yapılar, hatta yeni bağlantılar oluşturulur. Bu öğrenmeyi sağlar. İnsanın yaşadığı bu öğrenme süreci yapay sinir ağları içinde aynı şekilde işler. Öğrenme eğitimle örneklerin kullanılması sayesinde sağlanır. Girdi çıktı verilerinin işlenmesiyle gerçekleşir. Yani eğitme algoritması verileri sayesinde, bağlantı ağırlıklarında yakınsama elde edilinceye kadar tekrar ayarlanır. Yapay sinir ağları birbirine bağlı çok sayıda işlem elemanından meydana gelen matematiksel sistemdir. İşlem elemanlarının her biri transfer fonksiyonu denilen denklemdir. Nöronlardan sinyali alan işlem elemanı, birleştirmeyi, dönüştürme ve bundan sayısal sonuç alınmasını sağlayan işlem gerçekleştirir. Bu işlem elemanları gerçek nöronlar gibi olup, ağda birbirine bağlanır. Böylecesinir ağları yapısı meydana gelir.

Sinirsel hesaplamanın merkezindeki adaptif ve doğrusal olmayan işlemler bulunur. Geleneksel işlemcilerden farklı şekilde çalışan bir sistemdir. Yani geleneksel işlemcinin tek işlem elemanıyla tek hareketi sırasıyla yapmasına karşılık, yapay sinir ağları fazla sayıda basit işlem elemanı sayesinde bir sorunla ilgilenen bir sistemdir. Tek işlem elemanı gelen girdiyi ağırlık kümesiyle ağırlandırıp doğrusal olmayan dönüşümü gerçekleştirerek, çıktı değerini meydana getirir. İşlem elemanları oldukça basit çalışır. Sinirsel hesaplama gücünü, yoğun bağlantı yapısı bulunan işlem elemanlarından alır. Nöronlar tabakalar şeklinde yapılandırılır, transfer fonksiyonları da eş zamanlı çalışır. Ağların önemli bir bölümü veri alan, çıktı üreten nöronlarla doludur.Yapay Sinir Ağları Girdi veriyle çıktı veriyi ilişkilendirmesi, ilk aşamada nöronların sahip olduğu transfer fonksiyonlarıyla, bunların birbiriyle bağlantısıyla ve bağlantılardaki ağırlıklarıyla alakalıdır.

Yapay sinir ağlarının sakıncaları

Bu yararlı yanında yapay sinir ağları sisteminde olanları bilmek mümkün olmaz. Ağların bir kısmı dışında kararlılık analizi yapmak oldukça güçtür. Yapay sinir ağlarının daha farklı sistemlere uygulanması işlemi de oldukça güçtür.

Yapay sinir ağlar]]> Otonom Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/otonom-sinir-sistemi.html Wed, 07 Nov 2018 05:16:05 +0000 Otonom Sinir Sistemi, vücudumuzda nefes alma, sindirim gibi özellikle beyin ile bilinçli bir şekilde kontrol altına alınamayan otomatik şekilde işlemleri düzenleyen sisteme "otonom sinir sistemi" adı verilmektedir. Çoğunl
Otonom Sinir Sistemi, vücudumuzda nefes alma, sindirim gibi özellikle beyin ile bilinçli bir şekilde kontrol altına alınamayan otomatik şekilde işlemleri düzenleyen sisteme "otonom sinir sistemi" adı verilmektedir. Çoğunlukla otonom sinir sistemine pek çok defada "istemsiz olan sinir sistemi" ismide verilmektedir. Ayrıca otonom sinir sistemi vücudun düzenli olarak iç disiplinine hatta iç işleyişe de sahip olunmasını sağlayan sistemdir. Otonom sinir sistemi iki kısıma ayrılmaktadır. Bunlar parasempatik ve sempatik sinirlerdir. Çoğunlukla bu iki kısım sinirin işlemeleri birbiri ile karşıttır, aynı zamanda omuriliğe görede durumları farklı olmaktadır. Çünkü sempatik sinir genel olarak omuriliğin hem bel hemde boyun arasında olan bölgeden, parasempatik sinir ise, baştan başlayarak ardından bel ve kuyruk sokumuna kadar olan bölgelerden çıkmaktadır. Parasempatik sinirler düğüm öncesi liflerinde, somatik hareket sinirleri ile, sinirde mevcut olan kordonun kökünden, ayrıca parasempatik lifler özellikle hem arka hem de ön kökünden ayrılmaktadır. Çünkü mevcut olan tarlar hem düğüm öncesinde hem de düğüm sonrasında birbiri ile ilişkilidirler. 

Otonom Sinir Sisteminde Parasempatik Sinir, 

Sinir sisteminin kısmının omuriliğin oldukça farklı yerlerinden çıkmasına rağmen yinede kolları bütün vücudun her yerine kolaylıkla yayılmaktadır. Vücuttaki organlarda en çok hem parasempatik hem de sempatik nevronlar bulunmaktadır. Ancak bazı organlarda ise yalnızca bir tanesi bulunmaktadır. Mesela ter bezlerinde sadece sempatik nevronlar mevcut olmaktadır. Ayrıca bağırsaklar sempatik nevronların vermiş olduğu emir ile gevşer ve parasempatik nevronların etkisi ile de kasılmasını sağlamaktadır. Ancak büzgen olan kaslardaki etki bunların aksinedir. Sempatik sinirden gelen impulsler tarafından kasılırken, parasempatik sinir impulsların etkisi ile de gevşerler. Fakat bazı durumlarda bu iki sinir sisteminin etkisi tam anlamı ile birbirine karşıt olmayabilmektedir. Mesela tükürük bezler eğer sempatik sinir sisteminin etkisi ile uyarıldığı zaman mukus salgılarken, aynı zamanda parasempatik sinir sisteminin etkisi ile tükürük salgılar. Hatta bu sinir sisteminin bir organ üzerinde etkileri çok değişik olabilmektedir. Çoğunlukla sempatik sinir sistemini etkisi ile kalp atışları hem hızlanır hem de kuvvetlenir. Ayrıca kalpten ayrılmış olan damarların gevşemesini sağlayarak kan akımının artmasını sağlamaktadır. Çünkü sempatik sinirler vücuttaki diğer kan damarlarını da büyük ölçüde sıkmaktadır. 

Otonom Sinir Sisteminde Sempatik Sinir, 

Vücut sindirim işlemine geçiş yaptığı zaman bağırsaklarda mevcut olan kan damarlarında gevşemeler oluşurken bağırsaklara da kan gelmektedir.Otonom Sinir Sistemi Otonom sinir sisteminin vücut içerisinde görmüş olduğu işler hem pek çoktur hem de çeşitlidir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonrasında sempatik sinir sistemi özellikle hayvanlarda çok daha şiddetli olarak çalışmaya ve karşılaştığı anormal şartlar ile baş etmek için hazırlamaktadır. Parasempatik sinir ise, çok yorucu işler görmüş gibi normal şartlarına dönüşünde yardımcı olurken gerektirdiği kadar enerjinin yeniden gelmesini sağlamaktadır. Ayrıca parasempatik sinirlerde bağırsağın hareketlerini uyarır ve burada mevcut olan bezlerin sindirim sonrasında ortaya çıkan suları salgılama işleminde yardımcı olur. Hatta parasempatik liflerde çoğunlukla kalbe ilerlediği için kalp atışı çok hızlı ve şiddetlidir.
]]> Sinir https://www.sinir.gen.tr/sinir.html Wed, 07 Nov 2018 22:22:25 +0000 Sinir, olaylar veya bazı durumlar karşısında kişinin bazı damarlarının harekete geçmesi durumunda elinde olmayan sebepler ile aşırı bir tepki vererek duygularını kötü bir şekilde dile getirmesidir. Sinir aslında g Sinir, olaylar veya bazı durumlar karşısında kişinin bazı damarlarının harekete geçmesi durumunda elinde olmayan sebepler ile aşırı bir tepki vererek duygularını kötü bir şekilde dile getirmesidir. Sinir aslında genel olarak her insanda hatta her canlıda bulunmaktadır. Sadece insanlara özgü bir duygu değil diğer canlılar örneğin hayvanlarda bazı olaylar ve durumlar karşısında bu duygusu ile tepki verebilirler. Sinir durumu bir olay yada durum karşısında beklenmedik bir anda aniden ortaya çıkan bir durumdur ve bazen kişinin elinde olmadan ortaya çıkmaktadır. Sinir bir hastalık değildir aslında sadece insanların tepkilerinin şiddetli bir versiyonudur ancak bazı kişilerde bu durum sürekli olarak devam etmektedir. Sinirlenen kişi olay karşısında kendine hakim olamadan birden duygularını şiddetli bir dil ile ortaya koymaktadır. Ancak bazı kişilerde bu sinir durumu her zaman ve her yerde basit olaylardan bile aşırı bir tepki olarak ortaya çıkabilir. Bu durumdaki kişiler genel olarak sinir hastalığı olarak adlandırılan bir hastalık olarak bilinmektedirler. Sinir insanlara hem kendi durumuna zarar veren hemde çevresindeki kişilere zarar veren bir durumdur. Çünkü sinir anı yaşayan bir insan elinde olmadan olaylar karşısında verdiği tepkiler ile kırıcı sözler kullanabilir yada bu tepkiler davranış olarak da şiddet olarak ortaya çıkabilir. Bu durum sinir hali geçiren kişiye çevre olarak zarar verir çünkü bu tür kırıcılıklar sonucunda kişi karşısındakini kırarak ondan uzaklaşabilir. Bu tür durumlar ile karşılaşmasının yanı sıra kişinin sağlığına da olumsuz durumlar doğurabilir.Sinir Çünkü sinir insanın sağlığını olumsuz etkilemektedir. Tüm bu sorunların olmasında etkili olan sinirin bir çok sebebi bulunabilir. Bu sebepleri beraber maddeler halinde inceleyelim;
 • Kişinin yaşadığı çevre ve bu çevreden kişiye yönelik olan aşırı baskı durumlarının bulunması,
 • Kişinin ailevi durumları ailenin yaşam düzeni ve nasıl bir aile olduğu,
 • Aşırı stresli bir bünyeye sahip olunması,
 • Her şeyi kafaya takan ve bu durum yüzünden yıpranan bir özelliği olması,
 • İş hayatının nasıl olduğu, nasıl bir çevrede bulunduğu ve iş hayatının nasıl bir işlevi olduğu gibi durumlar,
 • Kişinin kendine olan öz güveninin az olması ve bu durumdan dolayı tepkilerinin yersiz ve şiddetli bir boyutta olması,
 • Kişinin aşırı şüpheci bir yönü olması ve bundan dolayı her durumdan kendine olumsuz bir sonuç çıkarıp ön yargılı olması,
 • İçinde çok fazla üzüntü biriktirip kimseyle paylaşmaması sonucu sinir oluşması,
 • Kişide bulunan her hangi bir hastalığın belirtisi olarak ortaya çıkma yada hastalıktan dolayı kendiliğinden ortaya çıkması,
 • Kişinin kullanmış olduğu bazı tür ilaçların yan etkisi olarak ortaya çıkma,
 • Kişinin alkol yada sigara gibi kötü alışkanlıklarının bulunması,
 • Kişinin yakın zamanda sevdiklerinden kopması ve hayatında fazla kimsenin bulunmamasından dolayı yalnız kalması sonucu ortaya çıkması,
 • Bazı insanlarda hava şartları yada sıcaklık soğukluk gibi durumlarda siniri ortaya çıkarabilir,
Yukarıda saymış olduğumuz tüm durumlar sinir için tetikleyici etkenlerdir ve bu durumlar sonucunda sinir duygusu ortaya çıkabilir. Sinir duygusunun ortaya çıkması durumunda sinirlenen kişi genel olarak bazı rahatsızlıklar geçirir. Bu rahatsızlıklar bazen kısa süreli olarak olsa da bazen uzun süre kalabilir hatta kalıcı olarak hasarlar bırakabilir. Sinir duygusunun yaşayan kişide ani olarak tansiyon düşüklüğü yada tansiyon yüksekliği gibi durumlar ortaya çıkar ve kişi birden rahatsız olabilir. Yine sinir anı yaşayan kişide şiddetli olarak baş ağrısı meydana gelebilir. Bunun sebebi ise sinir anında tüm vücut ve beyin bir uyarı alarak bu duruma karşılık olarak bu tür rahatsızlıkların ortaya çıkmasından kaynaklanmaktadır. Ayrıca sinir anı yaşayan kişide sinirlerin sıkışmasından dolayı ani olarak baş dönmesi oluşabilir ve ayakta durmakta zorluk çekme gibi d]]> Santral Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/santral-sinir-sistemi.html Thu, 08 Nov 2018 08:16:48 +0000 Santral sinir sistemi, merkezi sinir sistemi olarak ta bildiğimiz vücudumuzdaki en karmaşık sistemlerden biridir. Milyonlarca nöron hücresi, birbiriyle kurduğu bağlantılar, glia denilen yardımcı  hücreler santral sinir sisteminin Santral sinir sistemi, merkezi sinir sistemi olarak ta bildiğimiz vücudumuzdaki en karmaşık sistemlerden biridir. Milyonlarca nöron hücresi, birbiriyle kurduğu bağlantılar, glia denilen yardımcı  hücreler santral sinir sisteminin temelini oluşturmaktadır. Görevi ara birim olarak canlılık olaylarını ve davranışları düzenlemektir. Çevresel sinir sisteminden genel verileri değerlendirme ve vücudun bu veriler ışığında uyum sağlamasına yardımcı olma santral sinir sisteminin görevleri arasındadır.

Santral sinir sistemini meydana getiren beyin ve omuriliği üç kat zar çevreler. Bunlar dıştan içe doğru dura mater, araknoid, pia mater zarlarından oluşur. Zarlar kesintiye uğramadan santral sinir sistemini sarar, çevresel sinir sisteminde daha hafif yapısıyla, işlevlerindeki farklılıkla devam eder. Pia mater zar ve araknoid zarın arası sıvıyla dolu boşluktan meydana gelir. Araknoid zar bu boşluğa ince uzantılar vererek, örümcek ağrı gibi bağlantılar oluşmasını sağlar. Araknoid zar bu uzantılar sayesinde boşluğu doldurarak, pia mater zarla bağlanır. Aralarındaki boşlukta beyin omurilik sıvısı bulunur. Bu sıvı sinir sistemini besler ve atıkların kolayca atılmasını sağlar. Santral sinir sistemini çevreleyen zar ile sıvıyla dolu boşluklar, sistemin sıvı içinde yüzmesine yardımcı olup, darbelerden korunmasını ve hasar oluşmasını önler.

Santral sinir sistemini oluşturan bölümler

Santral sinir sistemindeki beyin ve omurilik bölümü yukarıdan aşağı kısma kadar hiyerarşi yapılanma durumundadır. Alt bölümde bulunan omurilik basit işlemleri, üstteki beyin sapı, orta beyin, beyin sapı gibi bölümlerde karmaşık işlemleri yürütür.Santral Sinir Sistemi

Omurilik: Santral sinir sistemi kararların verildiği, çevresel sinir sisteminden gelen iletilerin yorumlandığı ve zihinsel fonksiyonların yapıldığı yapıları içerir. Sistemde bulunan en basit yapı sırt ve omur kemiklerinin arasına yerleşmiş olan, aşağıya tüp şeklinde uzanmış omuriliktir.  Çevresel sinir sisteminden gelen bilgiler omurilikten sisteme giriş yapmakta ve bu sistemden gönderilen emirlerde buradan çevresel sisteme aktarılmaktadır. Ayrıca omurilikte refleks dediğimiz istemsiz hareketlerin kontrolü de yapılır. Ortasında uzanan ince kanal, etrafında gri madde ve bunun çevresindeki beyaz kütlenin oluşturduğu omurilik tüp şeklinde olup, içinde elektriksel devreler bulunur.

Beyin sapı: Santral sistemdeki ikinci kısım olan beyin sapı, oldukça fazla sayıda alt birimden oluşmaktadır. Bu bölüm omurilikle kıyaslandığında, daha karmaşık bir yapıya sahiptir. Beyin sapı omurilikle beyni bağlayan köprü vazifesini üstlenmiştir. Burası yaşamsal fonksiyonların yürütüldüğü, sitemdeki önemli bölümlerden biridir. Damarlarda dolaşan kanın, soluk alıp vermenin, uyku ve uyanıklık durumunun, kalp atışlarının düzeni, dikkat, konsantrasyon gibi önemli etkinlikler beyin sapında kontrol edilmektedir. Beyin sapı kendi içinde de bölümlere ayrılır. Bunlar;

Bulpus denilen aynı zamanda omurilik soğanı olarak tanımlanan bölümde, temel yaşamsal fonksiyonların kontrolü yapılır. Kan basıncı merkezi, yutma ve kusma merkezleri, solunum ritmi gibi merkezlerde burada bulunur. Gelen duyuların çoğunluğu bu bölüm tarafından algılanır.

Pons adı verilen bölüm beyin sapındaki yaşamsal bölgedir. Burası kafa ve boyundaki işlevleri yürüten, kafa sinirlerinin kontrol merkezidir. Kalp hızının düzenlenmesi, solunum yapma, kan basıncı gibi yaşamsal işlevler buradan yürütülür. Ayrıca burada beyincik ve beyni, omuriliği bağlayan yollar vardır. Bu karmaşık yapıda işlevler başarılı bir şekilde yürütülür.

Beyincik: Santral sinir sistemindeki bu bölüm kas hareketlerinin düzenli bir şekilde yapılmasını sağlar. Kulaktaki yarım daire kanalları ile birlikte kas hareketlerinin dengeli şekilde yapılması buradan sağlan]]> Göz Sinirleri https://www.sinir.gen.tr/goz-sinirleri.html Thu, 08 Nov 2018 18:07:19 +0000 Göz sinirleri, Hareket ışık duyu gibi uyarıları beyinden organlara organlardan beyne iletme görevi gören tellerdir. Kafa tasında bulunan 12 sinirden ikincisi olan merkezi sinir sisteminin bir parçası göz sinirlerinin zarar görmes Göz sinirleri, Hareket ışık duyu gibi uyarıları beyinden organlara organlardan beyne iletme görevi gören tellerdir. Kafa tasında bulunan 12 sinirden ikincisi olan merkezi sinir sisteminin bir parçası göz sinirlerinin zarar görmesi gözün kısmen ya da tamamen kör olmasına sebep olabilir göze gelen ışığın beyni uyarılar halinde ileterek nesnelerin biçim renk hareket gibi olguları algılamasına yardımcı olur. Göz sinirinin hastalığı olarak bilinen göz iltihabı nevrit adıyla da bilinir en sık 20 ile 45 yaş arası insanlarda görülür bu hastalık görme kaybına bile sebep olabilir bağışıklık sisteminin bozulmasına ve gözle parlaklık azalması olur bu tür hastaların yaklaşık üç kişiden birinde gözün ön tarafında ödem oluşur. Çoğu olguda ise siniri beyine yakın yerlerinde tutulma da olabilir. Tedavi için göz içi enjeksiyon yapılır. Göz siniri hastalığı nevrit çoğu zaman tümörler damar tıkanıklıkları metabolik ya da genetik rahatsızlıklar sonucunda oluşabilir. Bu hastalıklar yavaş başlar fakat girerek. 

Bulanık görme yakınmalarına neden olur hastalık genellikle her iki gözle aynı anda ortaya çıkabilir bu hastaların devic hastalığı olup olmadığını bakılması da önerilir. Göz siniri genel olarak miyop ve miyopsuz olmak üzere iki farklı iltihaplanma görülebilir bu hastalığın. Optik nevrit düşünülen hastalarda birbirinden ayrılması tedavi için kullanılacak ilaç bakımından çok önemlidir. Göz SinirleriÖrneğin hastalık yok ise antibiyotik kullanılması gerekli olur bu hastalığın teşhisi için yapılması gereken her hastanın ilaçlı beyin emarı çekilmesi önerilmektedir. Bu inceleme ile iltihaplanma olup olmadığı MR sırasında hastaya verilen ilaç sayesinde görülebilmektedir. Bunun yanı sıra beyinde başka bir hastalığın olup olmadığı da bilinir. Optik nevrit göz siniri tel kılıflarının hasar görmesi görme bozukluğu yapabilir. Göz siniri iltihabı eğer bir mikroptan kaynaklanıyorsa damardan uygulanan yüksek doz metilprednizolon yani kortizon tedavisi uygulanır. Bu durum hastanın görme kaybı göz önüne alınarak şiddetine göre 10 gün civarı sürebilir. Göz siniri iltihabı nedeni bir mikrop ise o mikroba yönelik antibiyotik veya antiviral tedavisi gerekmektedir.
]]>
Belde Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/belde-sinir-sikismasi.html Fri, 09 Nov 2018 09:38:24 +0000 Belde sinir sıkışması, günümüzde hem gençlerde hem de yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Kimi zaman kasların aşırı zorlanması nedeni ile meydana gelen bu durum kimi zaman ise çok daha farklı nedenler i Belde sinir sıkışması, günümüzde hem gençlerde hem de yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Kimi zaman kasların aşırı zorlanması nedeni ile meydana gelen bu durum kimi zaman ise çok daha farklı nedenler ile karşımıza çıkabilmektedir. Belde meydana gelen sinir sıkışmalarında kişinin vücudunun çok büyük bir bölümü etkilenmektedir. Çünkü, vücuda giden birçok sinir, direk olarak belden geçmektedir. En çok kişilere bel ağrısı olarak rahatsızlıklar veren bu durum zamanla farklı rahatsızlıklara da neden olarak kişilerin yaşam kalitesinin ciddi bir oranda düşmesine neden olacaktır. Belde sinir sıkışması olan insanların kesinlikle bu sorunun net teşhisi için bir doktor muayenesine ihtiyaçları vardır. Eğer herhangi bir doktor muayenesi yapılmamış ise kişinin belinde sinir sıkışması olduğu söylenemez. Belde sinir sıkışması durumunda çok şiddetli bel ağrıları meydana gelmektedir. Fakat bazen bu ağrılar kişilerin bacaklarına vurarak etkisini bacaklar üzerinde gösterir. Bu ağrılar nedeni ile özellikle kişilerin bazı hareketleri kısıtlanır. Kişiler herhangi bir eğilme aktivitelerini tam olarak sağlıklı bir şekilde yapamaz. Bu durumda başta iş hayatı olmak üzere birçok problem meydana gelebilir. Belde sinir sıkışması olan insanların bol bol istirahate ihtiyaçları bulunmaktadır. Çünkü kişiler istirahat ettikçe sinirlere yapılan baskılar azalacak ve buna bağlı olarak ağrılar da azalma gösterecektir. Eğer kişide bacaklardan ikisi bu durumdan etkileniyorsa, kişi zaman kaybetmeden uzman bir doktora gitmelidir. Aksi durumda sorunlar içten içe daha da büyüyebilir. 

Belde sinir sıkışmasına neden olan durumlar:

Bel bölgesinde sinir sıkışmaları çok sık karşılaşılmaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise insanların yanlış hareketleri ya da oturma bozuklukları nedeni ile yuvasından çıkarak diğer bölgelere  baskı yapan omurga diskleridir. Bu diskler sinirlerin üzerine baskı yapar ve bu durumdan bacaklar da olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu durum belde sinir sıkışması durumunun en büyük nedeni olsa bile bazı insanlarda artrit gibi problemler  de sinir sıkışması sorunlarına neden olmaktadır. Bunun yanında kişilerin sürekli olarak ağır yükler kaldırması ve aynı zamanda yaptıkları egzersizlerde beli aşırı zorlamaları durumunda belde sinir sıkışmaları meydana gelir. Bu sinir sıkışmalarına müdahale edilmediği sürece sorun kendiliğinden iyileşmez ve hatta çok daha kötü olur. Son olarak bel fıtığını belde sinir sıkışması durumunun nedenleri arasında sayabiliriz. Çünkü bel fıtığında diskler arasındaki doku, dışarı çıkarak sinirlerin sıkışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bel fıtığı olan insanlarda aynen sinir sıkışması gibi belirtiler görülür.  

Belde Sinir Sıkışması
Belirtileri nelerdir
 • Belde sinir sıkışması sorununun en büyük belirtisi bel bölgesinde meydana gelen uyuşma sorunlarıdır. Bu durum bazen kişinin bel bölgesinde hissizliğe neden olabilir. Eğer bel bölgesinde bacaklara giden sinirler sıkışmış ise bu durumda hissizlik ve uyuşma bacaklarda da hissedilecektir. 
 • Bir diğer belirti ise iğne batırır gibi şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar kimi zaman uyumanızı, yürümenizi, eğilmenizi ve hatta hareket etmenizi engelleyebilmektedir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için erken teşhise önem vermelisiniz. 
 • Sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak meydana gelen kas güçsüzlükleri bazen ayakta durmanızı engelleyecek derecede artabilir. Bu nedenle bol bol yatak istirahati büyük önem taşımaktadır. 
 • Belde sinir sıkışması, ayaklara da olumsuz bir şekilde etki yapabilmektedir. Ayaklarda hissizlik sorunlarına neden olan bu durum zamanla yürümenizi engelleyecek derecede artabilir. 
 • Son olarak kişide tek bacak ya da her iki bacakta karıncalanma durumu meydana gelebilmektedir. Bu bölgelerde karıncalanma görülmesi sinir sıkışmasına işaret eder. 
]]>
Ayak Parmağında Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/ayak-parmaginda-sinir-sikismasi.html Fri, 09 Nov 2018 13:32:52 +0000 Ayak parmağında sinir sıkışması meydana gelmesi sebebiyle meydana gelen bir sağlık sorunudur. Uyuşma el parmaklarında sıkça görülse de, ayak parmaklarında nadir görülmektedir. Fakat oluşma nedenleri genellikle birbirleri Ayak parmağında sinir sıkışması meydana gelmesi sebebiyle meydana gelen bir sağlık sorunudur. Uyuşma el parmaklarında sıkça görülse de, ayak parmaklarında nadir görülmektedir. Fakat oluşma nedenleri genellikle birbirlerine alternatiftir. Ayak parmaklarındaki uyuşma sinirlere durumda olan baskıdan veya ayak parmaklarına giden kanın azalmasından ötürü ortaya çıkabilir. Bunların dışında inflamasyon, kanser, ur benzeri etkenlerden ötürü oluşabilir. Fakat çoğu olaylar yaşamı tehdit eden boyutlara gelmez. Uyuşmayla beraber karıncalanma, batma ve yanma benzeri bulgular oluşabilir. Uyuşmalar duyu kaybı, bacağı davranış ettirememe, hareketle beraber yok olabilmektedir. Müzmin uyuşmaları nedeni ise sinirlere durumda olan baskıdan ötürü meydana gelir. Ayak parmaklarındaki uyuşmalar uzunca sürüyorsa, dışkıyı denetim edemiyorsanız, felç hali varsa, zihin bulanıklığı meydana geliyorsa kesinlikle doktora gidilmelidir.
 
Sinir Sıkışması Nedir Rehabilitasyonu Nasıldır

Ayak parmaklarında meydana gelen bir uyuşma ayaklardaki sinirlere bası gerçekleşmesi veya ayak parmaklarına gelen kanın azlığı nedeniyle belirir. Bu 2 ana etmenin dışarısında, uyuşma inflamasyonu, inflamasyon, kanser veya tümörler nedeniyle de oluşabilir. Ayak parmakları uyuşmalarının çoğu yaşamı tehdit edici nitelikte değildir. Davranış etme imkanı sunan uyarıların beyin ve omurilikten bu yana alakalı kaslara iletimi sinirler aracılığıyla olabilir. İnce bir cereyan kablosuna benzetebileceğimiz sinirler, hareketin yanında duyuların iletilmesinden de sorumludur. Normal şartlarda duyu ve davranış özelliğinin birlikte ahenk içerisinde çalışması yardımıyla kolların, bacakların, el ve ayakların bütün hareketleri mükemmel şekilde gerçekleşir ve rastgele bir yakınmaya yol açmaz. Fakat bir takım hallerde el ve ayak kaslarına giden sinirler ince kanallardan geçerken basıya uğrar ve sinirsel sıkışmaları meydana gelebilir. Sinirsel sıkışmaları içerisinde en yaygın görüleni "Karpal Tünel Sendromu" olarak bilinir ve el bileğiyle beraber el parmaklarını etkiler. Elin önce 4 parmağına giden median sinirin el bileği hizasında sıkışmasıyla ortaya çıkan bu huzursuzluk ,meslek icabı ellerini bir sürü kullananlarda ve ev hanımlarında sık görülür. En ciddi belirtisi gece uykudan uyandıran el uyuşmalarıdır. Bazı durumlarda ağrı da olabilmektedir ama uyuşmalar genelikle ön plandadır; hastalar ellerini silkeleyince rahatladıklarını belirtir. Ayak Parmağında Sinir SıkışmasıZaman içerisinde bu yakınmalar tekrarlar ve her geçen gün el parmaklarının kuvveti azalır, elde tutulan eşyalar düşmeye başlar. Bilhassa ucu keskin burunlu, fazla topuklu ayakkabı giyenlerde ve zor işlerde çalışanlarda ayak bileğinde ve ayak parmaklarında alternatif bir durum gelişmektedir ve "Tarsal Tünel sendromu" olarak adlandırılır. Alternatif yakınmalar ayak bileği ve ayak parmaklarında belirir. Her 2 sinirsel sıkışması rahatsızlığında öncelikle kesinlikle tanının konması gereklidir. İlk muayenenin sonrasında E M G ismi verilen duyarlı bir sistemle sinirsel mesajlarının ölçülmesi gereklidir. Bu analiz sonucu olarak bir sürü ilerlemiş olmayan ve artık güç kaybı gelişmemiş olgularda tıbbi tedavilerle beraber fizik iyileştirme yöntemlerine başvurulur. Elin istirahatini imkanı sunan uyumlu bir atel verilir ve birtakım durumlarda enjeksiyon rehabilitasyonu uygulanabilir. Sinirin sıkıştığı alanda deşarj olması ve iyileşmesinin hızlanması için fizik tedaviden yararlanılır. Kullanılan fizik iyileştirme araçlarının en başında su rehabilitasyonu, ultrason, parafin, lazer ve manyetik meydan tedavileri sayılı. Daha sonrasında uyumlu egzersizlerle adalelerin güçlenmesine ve elastikiyetin artırılmasına çalışılır. İlerlemiş olgularda ise cerrahi yollara başvurulur. El veya ayak bileğine yapılmış durumda olan operasyonla sinirin geçişi rahatlatılır. Operasyondan sonra 15- 20 seanslık bir fizik iyileştirme ve tedavi uygulanarak eklem s]]> Ayakta Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/ayakta-sinir-sikismasi.html Fri, 09 Nov 2018 17:23:54 +0000 Ayak sinir sıkışması, genel anlamda vücudumuzda omur iliğinden başlayarak ayak parmakları kıkırdakları civarında mevcut sinirlerin oluşan baskıdan iletim yapamamalarından kaynaklanır. Bu sinirler  ikazcı hücreler olarak Ayak sinir sıkışması, genel anlamda vücudumuzda omur iliğinden başlayarak ayak parmakları kıkırdakları civarında mevcut sinirlerin oluşan baskıdan iletim yapamamalarından kaynaklanır. Bu sinirler  ikazcı hücreler olarakta adlandırılır. Ayakta sinirsel sıkışma bir sürü bölgelerde gerçekleşen sinirsel sıkışmalarında meydana geldiği benzeri sık sık ya da bazen gerçekleşebilir. Ayakta sinirsel sıkışma genelde ayak bilek kısımında ve ayak parmaklarında yer alan sinirsel sıkışmalara ilişkili olarak gerçekleşebilir. Sinirsel sıkışmalar gerçekleştiği sırada kuvvetli ağrılara maruz kalabilmekteyiz. Ayakta sinirsel sıkışması genelde özen gösterilmeli ve gereken tedavi gerçekleştirilmelidir. Hiçbir biçimde ihmal edilmemelidir. Bu nedenle, ayakta sinirsel sıkışma sebepleri ve belirtilerini kısaca bu yazıda açıklanacaktır.

Ayakta Sinirsel Sıkışma Semptomları Ve Nedenleri,
 
Ayakta sinirsel sıkışma en başta ayaklarda uyuşma ve karıncalanmaların oluşmasıdır. Bu uyuşma anında ayaklarınız sizlere çok ağırmış duygusu uyandırır ve davranış etmeye çalıştığınızda karıncalanmalar oluşmaktadır. Ayakta sinirsel sıkışmanın öbür belirtisi ise ayaklarınız da kuvvetli bir pozisyonda ağrı meydana gelir. Ve bu ağrı ayaklarda başlayarak bacaklara gerçek çoğalarak sürdürür. Ayağınızdan bel kısımına doğru ağrılar ayaklarınızda başlayarak üst kısıma gerçek yayılarak sürdürür. Ayakta sinirsel sıkışmasının bir belirtisi ise ayaklarda yanma duygusu uyandırmasıdır. Ayaklarda hudut sıkışmasına ilişkili olarak ağrı meydana gelen alanda bununla birlikte iç kısımın da alevlenircesine yanma duygusu meydana gelir. Ayakta sinirsel sıkışmasının belirtilerinden biri de adale çekilmesi ve çok yorgunluk duygusu gerçekleşir. Ayaklarınızda bilekler kısımında ve diz kısımında yer alan kaslarda çok bir çekilme ve ayağınızı kaldıramayacak derecesinde yorgunluklar meydana gelir. Sinirsel sıkışma, alakalı meydana gelen sinirin üzerindeki çok baskıdan meydana gelen bir vaziyettir. Bacaklar, kemik, tendon, kıkırdak ve kaslardan meydana gelmiştir. Bu dokulara rastgele bir sebepten ötürü gerilme, sıkma ve basınç uygulandığı vakit bacakta yer alan sinirler kayıp görür ve bacakta sinirsel sıkışma hali meydana gelir.
Ayakta Sinir Sıkışması 
Sinir mesaj çalışması,

Bu testte sinirlerdeki elektriksel mesajım ölçülür. Bunun için sıkıntılı bölgeye birtakım elektrotlar yerleştirilir. Sonrasında düşük miktarlarda cereyan yollanır. Bu işlem can yakmaz. Fakat belli bir süre huzursuzluk verebilir.

Elektromiyografi (EMG),

Bu işlemde kaslardaki cereyan deşarjı ölçülür. Test öncesinde ince zoka biçimindeki elektrotlar adaleler içerisine yerleştirilir. Bu sırada belli bir süre ağrı hissedebilirsiniz ve sonraki birden çok zaman küçük yaralar taşırsınız.

Manyetik rezonans görüntüleme (MR),

Vücudun içerisinde bulunan hem bir katı hem bir de narin dokuların görüntülenmesinde işe fayda.
 
Ayakta sinirsel sıkışma Tedavisi,

Ayakta sinirsel sıkışma rehabilitasyonunda bahsetmek gerekirse basit mantığında sıkışan sinirleri düzenlemek için bu hücreleri tekrar eski niteliğine kavuşturmalı ve bu sinirsel hücrenin görevlerini mahalline getirmesi için kan dolaşımınızı sıhhatli bir pozisyonda tekrar itinalı bir pozisyonda sağlamalısınız. Bundan sonra, rehabilitasyonda en başta ayaklarınıza buz rehabilitasyonu uygulayın. Ayaklarınız da ağrı meydana gelen bölgelere buzları havluya sararak 25 dakikayı geçmeyecek pozisyonda vakit zaman uygulayın. Bunun yakınında bununla birlikte hekim kontrolünde aspirin ya da diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz. Ve nihai olarak hanede kendiniz yapabileceğiniz egzersizlerle ayakta hudut sıkışması tedavisini gerçekleştirmiş olursunuz. Ama bu egzersizler evrensel ol]]> Elde Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/elde-sinir-sikismasi.html Sat, 10 Nov 2018 00:04:37 +0000 Elde sinir sıkışması, kendini el bileğindeki ağrıyla, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle gösteren bir sorundur. Karpal tünel sendromu olarak bilinir. El bileğindeki medyan sinirin geçtiği tünele karpal tünel denir. Dar bi Elde sinir sıkışması, kendini el bileğindeki ağrıyla, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle gösteren bir sorundur. Karpal tünel sendromu olarak bilinir. El bileğindeki medyan sinirin geçtiği tünele karpal tünel denir. Dar bir şekli olan tünelin çevresinde ve zeminde karpal kemikler bulunur. Boyundan ele doğru inen medyan sinir U biçimindeki yatakta karpal ligament bağla örtülüdür. Bağın altında sinirin sıkışması karpal tunel sendromuna yol açar. Medyan sinir elde baş parmağın, işaret ve orta parmağın hareketlerinden ve duyusundan sorumludur. Tendonlarla beraber medyan sinir parmakların hareket etmesini sağlar. Elde sinir sıkışması karpal tünelde bulunan bağ dokularının, tendonların ve transvers karpal ligamentin kalınlaşması nedeniyle medyan sinire bası yapması sonucu meydana gelir.

Elde sinir sıkışması olduğunda sinirlerin altındaki elektrik düşeceği için, bu bölgedeki kaslarda erime olur. Beyinden aldığı emirleri taşıyan sinirler bunu vücuda ve deriden hissedilen üst merkezlere kadar ulaştırır. Bu görevi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri sinirlerin sağlam ve güçlü olmaları gerekir. Sinire herhangi bir baskı olduğunda, iletimde sorunlar yaşanır. Bu sorunda sinir hücreleri ve liflerinde kayıplarda olur. Eğer geri dönüşüm sağlanmadığı takdirde sinir lifleri ölür ve kasların alacağı uyarılar engellenir. Bu kas kasılmalarına, güç kaybına ve ciltteki his kaybına kadar gider.

Elde sinir sıkışması nedenleri

Elde sinir sıkışması el bileğinde olabileceği gibi başka alanlarda da olabilir. Boyundan ele kadar uzanana medyan sinirin sıkışmasıyla yaşanan bu sorun, diğer sin,r sıkışmalarında olduğu gibi ne kadar uçta meydana gelirse hasarın geri dönüşü az olur. Yani sinir sıkışması boyun kısmında oluşursa, el bileğinde olduğundan daha kolay tedavi edilebilir. Buna sebep olan etkenlerin en önemlileri arasında elin gereğinden fazla kullanılmasıdır. Özellikle kişinin yaptığı meslekten kaynaklanan sebeplerle elini sürekli kullanmak zorunda olanlar risk altındadır. Bilgisayar başında klavye ile yazı yazanlar, oya, dantel yapanlar, dokuma tezgahında çalışanlar mesleki olarak elde sinir sıkışmasına maruz kalabilir. Bunun dışında vücuttaki hormonal değişimler, şeker hastalığı, romatizma, tiroit gibi rahatsızlıklar, genetik etkenler ve yaşın ilerlemesi elde sinir sıkışmasına neden olabilir.

Elde Sinir Sıkışması
Elde sinir sıkışması belirtileri

Elde sinir sıkışması medyan sinirin uzandığı alan boyunca herhangi bir yerde meydana gelmiş olabilir. Bunun etkisi elde uyuşukluk, ağrı, karıncalanma gibi belirtilere neden olur. Sinirin sıkıştığı alana göre bu belirtiler farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Bazen sadece biri hissedilebilir. Ağrı omuz ve dirseği etkisine alabilir. Medyan sinirin etki alanında olan orta parmak, baş parmak ve işaret parmağında elektriklenme ortaya çıkabilir. Hastalar ellerini aşağıya sarkıttığı zaman önemli derecede rahatladıklarını görebilirler. Bu sinirin sıkıştığı yerde rahatlamasıyla hissedilen bir etkidir.

Bu belirtiler elde sinir sıkışmasının olduğunu gösterir. Bunlardan birisi bile olsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Buna ne kadar erken müdahale edilir, tedavisi yapılırsa kasların zarar görmesi engellenir. Başlangıçta hafif olan belirtiler giderek ağırlaşır. Daha çok dinlenme esnasında yani gece yatınca belirtiler daha belirgin şekilde hissedilir. Gündüzleri de araç kullanma, kitap okuma gibi herhangi bir aktivite sırasında ortaya çıkabilir. Hastalarda eldeki sinirin sıkışması sakarlık sorununu gündeme getirebilir. İlerledikçe eldeki kaslarda zayıflama etkisi ortaya çıkar.

Elde sinir sıkışması tanısı

Bu sorunun tanısı hastanın şikayetlerinin derecesine ve kendinin verdiği bilgiler ışığında muayenede konulabilir. Buna göre el kaslarının etkilenmesine, güç kaybına, uyuşma]]> Boyunda Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/boyunda-sinir-sikismasi.html Sat, 10 Nov 2018 09:42:36 +0000 Boyunda sinir sıkışması, sıkça karşılaşılan, kişiye acı ve rahatsızlık veren bir durumdur. Özellikle boyunda bulunan ufak kasların zedelenmesi sonucu meydana gelerek birkaç gün devamlılığını koruyan ağrıl Boyunda sinir sıkışması, sıkça karşılaşılan, kişiye acı ve rahatsızlık veren bir durumdur. Özellikle boyunda bulunan ufak kasların zedelenmesi sonucu meydana gelerek birkaç gün devamlılığını koruyan ağrılar yaşanabilir. Eğer boyunda meydana gelen sinir sıkışması birkaç gün geçmesine rağmen hala devam ediyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çünkü omurgayla alakalı ciddi bir rahatsızlığın habercisi olabilir.

Boyunda sinir sıkışması belirtileri

Boyunda meydana gelen sinir sıkışmasında en sık karşılaşılan belirti ağrıdır. Ağrı haricinde yaşanabilecek belirtiler şu şekilde sıralanabilir;

 • Eklem bölgesindeki kaslarda spazm
 • Omuz, kol ve çok sık olmasa da ellerde uyuşma ve karıncalanma
 • Serviko brakiyal sendrom, hastada ciddi anlamda halsizlik, boyun şişmesi ve ağrıya sebep olur.
 • Başın arka kısmında ağrı
 • Kas güçsüzlüğü
 • Aniden ve düzensiz seyreden ağrılar

Boyunda sinir sıkışması nedenleri

Boyunda oluşan sinir sıkışması boyna ekstra yüklenildiğinde ya da basınç uygulandığında meydana gelir. Boyun sürekli zorlandığında ya da uzun süre aynı pozisyonda kaldığında sinirlerde sıkışma oluşabilir. Boyun kafatası ve başı desteklemenin haricinde vücudunda hareketlerini düzenleyen bir yapıdır. Bu nedenle bölgede sıkça sinir sıkışması oluşabilir. Boyun sıkışmasına neden olan faktörler;

Boyun kireçlenmesi: Tıpta servikal spondiloz olarak tanımlanan hastalık boyun omurlarında bulunan kemiklerin zarar görmesi anlamına gelir. Düzenli şekilde yaşanan aşınma ya da yıpranma boyundaki sinirlerde sıkışmaya ve düzenli ağrı yaşanmasına sebep olur. Ayrıca hastalık eklemlerde bulunan kıkırdakların da zarar görmesine yol açabilir.

Bel fıtığı: Herniye olarak adlandırılan diskin fıtığı saran sinirlere aşırı baskı yapması nedeniyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Uyuşma, ağrı, yanma gibi daha birçok şikayete yol açabilir.

Omurga incinmesi: Omurga incinmesi gibi sakatlanmalar belin aniden ileri ya da geri hareket etmesi sonucu meydana gelir. Bu tip ani hareketler boyun omurlarının zarar görmesine neden olur ve boyunda sıkışma meydana gelebilir.

Boyunda Sinir Sıkışması

Tüm bu nedenlerin haricinde spinal stenoz, façeta hastalığı, kemik çıkıntıları ve dejeneratif disk hastalığı da boyunda sinir sıkışmasına sebep olabilen etkenler arasında yer alır.

Boyunda sinir sıkışması nasıl geçer

Boyunda sinir sıkışması için evde kolaylıkla uygulanabilecek bazı yöntemler vardır. Bu yöntemler sayesinde boyunda sinir sıkışması tedavi edilebilir. Ancak bu yöntemlerin uygulanmasına rağmen yaşanan şikayetler geçmiyorsa mutlaka bir doktora başvurulmalı ve sinir sıkışmasının nedeni tespit edilerek gerekli tedaviye başlanmalıdır.

Sıcak ve soğuk kompres: Boyun bölgesine uygulanacak olan sıcak ve soğuk kompres yaşanan ağrı ve acıların hafiflemesini sağlar. Kaslarda oluşan kasılma sıcak ve soğuk uygulama sayesinde kontrol altına alınabilir. Sıcak ya da soğuk uygulamanın direkt cilde uygulanmaması gerekir. Yarım saat aralıklarla dönüşümlü olarak uygulandığında yaşanan şikayetlerin azalması sağlanabilir.

Reçetesiz ilaçlar: İbuprofen ve naproksen gibi reçetesiz temin edilebilecek ilaçlar boyunda meydana gelebilecek iltihaplanmayı azaltır. Ayrıca sinir sıkışması nedeniyle yaşanan ağrıların hafiflemesine yardımcı olur.

Boyun masajı: Boyun bölgesine uygulanabilecek hafif masajlar boyunda meydana gelen gerginlik ve kasılmayı azaltır. Boyuna uygulanan masajın bilir kişi tarafından yapılması önemlidir. Aksi halde yapılan masaj sayesinde anlık rahatlama yaşansa da ilerleyen saatlerde boyun daha kötü bir hal alabilir.

Boyun egzersizleri: Boyun için uygulanacak olan egzersizin kişiyi zorlamaması gerekir. Boynu rahatlatacak ve gevşetecek egzersizler seçilme]]> Sinir Ucu İltihabı https://www.sinir.gen.tr/sinir-ucu-iltihabi.html Sun, 11 Nov 2018 09:13:33 +0000 Sinir ucu iltihabı, tıp camiasında nöropati olarak adlandırılan bir sağlık sorunudur. Nöronlarda yaşanan hasar sonucu oluşan sinir ucu iltihabı nedeniyle ciltte kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi şikayetler Sinir ucu iltihabı, tıp camiasında nöropati olarak adlandırılan bir sağlık sorunudur. Nöronlarda yaşanan hasar sonucu oluşan sinir ucu iltihabı nedeniyle ciltte kızarıklık, döküntü ve kaşıntı gibi şikayetler meydana gelir. Bu şikayetler vücudun her hangi bir bölümünde yaşanabilir. Bazen ciltte kızarıklık meydana gelmeden diğer belirtilere rastlanabilir. El ve ayaklarda uyuşukluk, karıncalanma hissi, kramp ve yanma gibi şikayetler de diğer belirtilere eklenebilir. Vücut yapı olarak iki farklı sinir sisteminden meydana gelmektedir. Bu sinir sistemlerinin biri beyin ve omurilikte oluşan merkezi sinir sistemi, diğeri ise bu sinir sistemini cilt, kas ve organlara bağlayan sinirlerden meydana gelen preferik sinir sistemidir. Preferik sinir sistemi, beyin ile kan damarları, organlar, kaslar ve deri arasında iletişim kurmayı sağlar. Beyinden gelen mesajlar motor sinirleri sayesinde vücuda iletilir. Beyne ulaşması gereken sinirler ise duyum sinirleri sayesinde geriye iletilir. Beyinde yer alan beyin sapı ile omurilik üzerinde yer alan hissiyat, güç ve otonomik sinir hücrelerinde meydana gelen işlev bozukluğu preferik sinir ucu iltihabı olarak tanımlanır. Bu alanda yer alan sinir uçları aynı anda birden fazla hücreyi etkileyebileceği gibi tek bir hücrede de etkili olabilir.

Sinir ucu iltihabı birçok farklı nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Diyabet hastalığı sinir ucu iltihabına yol açabilen en yaygın nedenlerden biridir. Şeker hastalığında ayarlanamayan şeker oranı sinir ucu iltihabına yol açabilir. Bunun haricinde yetmezliği, yüksek tansiyon da sinir ucu iltihabına yol açabilecek hastalıklar arasında yer alır. Bazı vakalarda sinir ucu iltihabı kalıtsal olarak da gelişebilir. Kalıtsal sinir ucu iltihabı bebek henüz anne karnındayken uygulanan bazı tetkikler ile önceden tespit edilebilir.

Sinir ucu iltihabına yol açan faktörler nelerdir

 • Alkol bağımlılığı
 • Böbrek yetmezliği
 • Kurşun zehirlenmesi
 • HIV virüsü
 • Romatoid artrit
 • Kanser
 • AIDS
 • Karaciğer yetmezliği
 • Metabolik bozukluklar
 • Tiroid yetmezliği
 • Difteri
 • Kullanılan bazı ilaçlar
 • Yapıştırıcı madde solumak
 • Sifiliz
 • Vitamin eksikliği
 • Kimyasal maddelere maruz kalma
 • Civa, kurşun gibi ağır metallere maruz kalma

Sinir ucu iltihabına hangi ilaçlar neden olur

Sinir ucu iltihabı yol açabilene birçok farklı ilaç bulunmaktadır. Antibiyotikler, kemoterapi ilaçları, cilt hastalıkları için kullanılan ilaçlar, kolesterol düşürücü etkisi olan ilaçlar, idrar söktürücü ilaçlar, yüksek tansiyon ilaçları sinir ucu iltihabına yol açabilecek ilaçlara örnek olarak verilebilir.

Sinir Ucu İltihabı

Sinir ucu iltihabı belirtileri

Sinir ucu iltihabı sinsi bir şekilde yıllarca her hangi bir belirtiye yol açmadan seyredebileceği gibi bir anda da ortaya çıkabilen ciddi bir hastalıktır. Hastalık uzun yıllarca fark edilmeden ilerlediğinde sinir sistemini çökertebilir. Başlangıç aşamasında uyuşukluk, güç kaybı, sinir hücresi ağrısı ile kendini gösterebilir. Şikayetler kol ve bacaklarda yaygınlaşmışsa motor sinir sistemi ile alakalı bir sorunun varlığını gösterir. Yürüme anında zorlanma, kas krampları, yorgunluk hissi ve titreme gibi belirtiler yaşanabilir. Kollarda ağırlık hissi, güç kaybı, parmaklarda uyuşukluk yaşanabilir. Eğer hasar kulak sinirleri ile alakalı ise kulak ağrısı, vücut genelinde yanma hissi, tembellik gibi belirtiler yaşanabilir. Titreme, batma hissi, diğer belirtiler arasındadır. Bu belirtiler genellikle gece saatlerinde görülür. Bazı vakalarda vücutta hareket kısıtlılığı, pozisyon bozukluğu, denge kaybı, yana eğilme de görülebilir. Otonomik olarak yaşanabilecek belirtiler ise baş dönmesi, ishal, kabızlık olarak sıralanabilir.

Sinir ucu iltihabı tanısı

Sinir ucu iltihabı tanısında doktor ilk olarak hastanın tıbbi geçm]]> Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/sinir-sikismasi.html Mon, 12 Nov 2018 07:59:30 +0000 Sinir sıkışması, tendon, kas ve kemik gibi dokuların sinirlere aşırı baskı uygulaması sonucu meydana gelen bir problemdir. Sinirlerde meydana gelen baskı nedeniyle sıkışma oluşan sinirlerde ağrı, uyuşma, halsizl Sinir sıkışması, tendon, kas ve kemik gibi dokuların sinirlere aşırı baskı uygulaması sonucu meydana gelen bir problemdir. Sinirlerde meydana gelen baskı nedeniyle sıkışma oluşan sinirlerde ağrı, uyuşma, halsizlik ve yanma gibi belirtiler oluşur. Sinir sıkışması, el, ayak, omuz, bel, omurga gibi pek çok alanda oluşabilir. Devamında siyatik ve fıtık gibi ağrılar da sinir sıkışması nedeniyle ortaya çıkabilir. Sinir sıkışması, yüzeye en yakın olan alanlarda yani eklem yerlerinde daha sık oluşur. Sinir sıkışması oluştuğunda eklem bölgelerinde hareket kısıtlanması ile beraber yoğun ağrılar yaşanabilir.

Sinir sıkışması nedenleri nelerdir

Sinir sıkışmasında gerçek neden sinir etrafındaki dokuların sinirlere aşırı baskı yapmasıdır. Bu baskı bazı kişilerde disk kayması, fıtık gibi sağlık sorunlarından dolayı oluşabilir. Bazı vakalarda ise tünel sendromu nedeniyle meydana gelebilir. Bunların haricinde travma ya da yaralanma gibi sebepler de sinir sıkışmasına yol açabilir. Tüm bunların haricinde ise;

 • Aşırı kilolu olmak
 • Stres
 • Osteoartrit
 • Duruş bozuklukları
 • Spor aktiviteleri de sinir sıkışmasına yol açabilen etkenler arasındadır.

Sinir sıkışması belirtileri

 • Sıkışma meydana gelen bölgede his kaybı, uyuşukluk, batma ve yanma hissi
 • El ve ayaklarda hareket kısıtlanması
 • Kas seğirmesi ve güçsüzlüğü
 • Ağrı
 • Sıcak ve soğuğa hassasiyet
 • Aşırı terleme ya da terlemenin azalması

Sinir sıkışması riskini arttıran faktörler

Cinsiyet: Kadınlarda erkeklere nazaran 3 kat daha fazla görülme olasılığı olan karpal tünel sendromu sinir sıkışması için bir nedendir ve kadınlarda daha çok rastlanır.

Duruş bozukluğu: Yanlış pozisyonlar nedeniyle sinirlere daha çok baskı ve yüklenme olasılığı artar. Dolayısı ile duruş bozukluğu sinir sıkışması riskini arttırır.

Romatoid artrit: Romatoid artrit iltihaplı bir romatizma hastalığıdır. Hastalıkta meydana gelen iltihaplar sinir sıkışmasını tetikleyebilir. Dolayısı ile romatoid artrit hastalarında sinir sıkışması daha fazla görülür.

Obezite: Sağlığı ciddi anlamda riske sokan bir sağlık problemidir. Birçok hastalığa davetiye çıkaran obezite kas ve kemiklerde sinir sıkışmasına da yol açabilir. Aşırı kilolu olan kişilerde sinir sıkışma riski daha fazladır.

Gebelik: Gebelik dönemi vücutta birçok değişime yol açabilen bir süreçtir. Bu dönemde anne adayı aşırı kilo alımı yaşayabilir. Alınan kilolar kas ve kemiklerde ağırlığın artmasına ve dolayısı ile sinir sıkışması riski gebelik döneminde daha fazladır.

Sinir Sıkışması

Genetik: Sinir sıkışmasında genetik önemli bir etkendir. Ailesinde sinir sıkışması görülen kişiler bu sorun ile karşı karşıya kalabilir.

Sinir sıkışması tedavisi

Sinir sıkışması teşhisi için öncelikli olarak doktor fiziksel muayene uygular. Muayene anında sinir sıkışmasından şüphelenilmişse bazı tetkiklere ihtiyaç duyulur. Uygulanan tetkikler sayesinde sinirlerdeki bozukluk tespit edilebilir. Hastalığın teşhisinden sonra uygun tedaviye başlanır. Tedavinin ilk basamağı hastanın dinlenmesidir. Sinir sıkışması yaşanan bölgede hareketsizlik sağlamak için bant kullanımı önerilebilir. İkinci aşamada fizik tedaviye başlanır. Uzman gözetimi altında bazı hareketler ile sinir sıkışmasının neden olduğu belirtiler azaltılabilir. İlaç tedavisi sinir sıkışması için uygun görülebilir. Dinlenme, fizik tedavi ya da ilaç tedavisine rağmen sonuç alınamamışsa son çare olarak cerrahi işlem uygun görülebilir. Sinir sıkışması için uygulanan cerrahi anterior transpozisyon olarak adlandırılır. Genellikle gevşetme ameliyatı ile beraber yapılır. Sıkışan sinir tünelden ön tarafa alınır. Bu sayede sinirlerdeki gerginlik ortadan kaldırılır. Sinir sıkışması ameliyatları genel]]> Ayak Bileği Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/ayak-bilegi-sinir-sikismasi.html Mon, 12 Nov 2018 15:12:54 +0000 Ayak Bileği Sinir Sıkışması, Ayak bileğinde oluşan ağrıların nedenlerinden biri de, ayak bileği çevresindeki dokunun ayak bileği hareketleri ile sinirlerin sıkışmasıdır. Basketbolcular, futbolcular ve dansçılar, ayak bilek Ayak Bileği Sinir Sıkışması, Ayak bileğinde oluşan ağrıların nedenlerinden biri de, ayak bileği çevresindeki dokunun ayak bileği hareketleri ile sinirlerin sıkışmasıdır. Basketbolcular, futbolcular ve dansçılar, ayak bileklerini sık sık yukarı doğru bükme ihtiyacı hissederler. Travmalar ve burkulmalar devamlı olarak yaşandığı için, anterior denilen sinir sıkışmaları oluşabilir. Yaralanmalar tekrar ettikçe, eklem zarı gibi dokularda kalınlaşmalar ortaya çıkabilir. Dokuların hacminin çoğalması, ayak bileği yukarı kaldırıldığı zaman, ağrıya sebep olacak sıkışmalara neden olur. Zamanla kemikleşen bir yapı oluşur ve bu, bileğin yukarı doğru bükülmesi ve hareket etmesini engeller.

Balerin ve balet olan kişilerde ise, ayak bileğini aşağıya doğru bükme hareketleri çok fazla gerçekleştirilir. Ayak bileğinin arka tarafında oluşan sinir sıkışmaları da, ağrılara sebep olur. Bu şekilde ayak bileğinin aşağı bükülmesinde şiddetli ağrı yapan hastalık ise, posterior olarak adlandırılır.

Nedenleri;

Sinir sıkışmasına sebep olabilen bazı sıkıntılar vardır. Diyabet hastalığına sahip olanlarda, sinirlerde oluşan ödemler geçtiği kanalları sıkıştırır ve baskı yapar. Kırık yaşanmışsa bunlar sonrasında, sinirlerin geçtiği kanallarda daralma sorunu yaşanabilir. Özellikle hamile olan bayanlarda kilo alma ve ödemin artması, sinir sıkışmasına sebep olabilir. Hormonların sinir metabolizmasını etkilemiş olduğu durumlarda, kemiklerde ve yumuşak doku hücrelerinde artan baskıya sebep olabilir. Kas kirişleri kılıflarında oluşan ödemler de, daralmaya sebebiyet verir.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması

Doğuştan kanalları dar olanlarda, sinir sıkışmaları çok sık rastlanan bir rahatsızlık çeşitidir. Sinir sıkışıkları gerçekleştiği esnada, oksijen alamayan sinirler ağrı şeklinde vücutta tepki oluştururlar. Sinir bölgesinde uyuşukluklar ve karıncalanmalar yaşanabilir. Bunun devamında ise şiddetli ağrı görülür. İleri aşamada olan sinir sıkışıklıklarında, bu sinirlerin ulaştığı kaslarda incelmeler ve işlev bozuklukları gözlenir. Ayak bileği sinir sıkışmasının ameliyatsız tedavisinde, bazı ilaçlar kullanılır. Kullanılacak ilaçların yanı sıra en önemli yardımcı ise, kişinin bol bol dinlenmesidir. Eğer uygulanan tedaviye rağmen ağrılar devam etmekteyse, cerrahi işlem uygulanmasına gerek duyulabilir.

]]>
Periferik Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/periferik-sinir-sistemi.html Tue, 13 Nov 2018 00:22:59 +0000 Periferik sinir sistemi, merkezi sinir sistemini vücuttaki iç organlara, deri ve kaslara ulaştıran sinirleri kapsamaktadır. Periferik sinir sistemini nöronlar yani sinir hücreleri oluşturur. Vücutta üstlendiği görev elektrik uyarı Periferik sinir sistemi, merkezi sinir sistemini vücuttaki iç organlara, deri ve kaslara ulaştıran sinirleri kapsamaktadır. Periferik sinir sistemini nöronlar yani sinir hücreleri oluşturur. Vücutta üstlendiği görev elektrik uyarıları sayesinde bilgi taşımaktır. Sinir hücreleri gövde ve akson denilen uzun kuyruktan meydana gelir. Aksonların üstlendiği görev, sinir hücresinde gövdeyle deri, kaslarla iç organlardaki reseptörler arasında elektrik uyarılarının aktarılmasını sağlamaktır. Genellikle miyelin denilen zarla kaplı olan aksonlar, etkin ve hızlı şekilde elektrik uyarılarını aktarır. Endonöryum denilen özel bir yerde bulunan akson demetlerinde sinirlere besin taşıyan kan damarları bulunur ve elektrik ağı gibi bütün vücudu kaplar. Aksonlar vücutta demetle halinde olur. Bunlar duyusal yani sensoryel, otonomik ve motor olarak üç çeşittir. Motor sinirlerin görevi istemli hareketleri kontrol etmektir. Gövdeleri omurilik içinde olur ve elektrik uyarılarını ilettikleri alan iskelet kaslarında bulunan özel reseptörlerdir. Duyu sinirleri ise, ağrıyı, dokunmayı, eşyaları tanıma, titreşimleri hissetme gibi görevler üstlenmiştir. Bunların gövdesi duyu gangliyonları denilen yapılarda bulunur. Vücuttaki organlarda, deriden aldıkları elektrik uyarılarını merkezi sinir sistemine taşırlar. Otonomik sinirlerde solunum yapma, kalp atışı, cinsel işlevler, sindirim ve kan basıncını kontrol ederler. Gövdeleri de vücuda yayılmıştır.

Periferik sinir sistemi yapısı

Vücudumuzda ilk boyun omurundan itibaren kuyruk sokumundaki omura uzanan tüm omurlardan omurilikten çıkan iki adet sinir kökü bulunmaktadır. Bu spinal sinir lifleri omurun iki yanından çıkmakta, kaslara hareket uyarılarını taşımakta ve organlardan, deriden gelen uyarıları da omuriliğe ulaştırmaktadır. Belde ve boyundaki sinir liflerinin düzeni, kaslı olan kol ve bacaklardan daha karışıktır. Spinal sinir kökleri birleşerek sinir ağlarını oluşturur. Bu kolda brakiyal pleksus, bacaklarda ise lumbosakral pleksus ağı olarak tanımlanır.

Periferik sinir sistemi bölümleri

Periferik sinir sistemi iki bölüm halindedir. Bunlar otonom sinir sistemi ve sempatik sinir sistemidir.

Somatik sinir sistemi: Bu bölüm kişinin kendi isteklerine göre görev yapar. Duyusal bilgileri merkezi sinir sistemine ulaştırır. Duyusal ve motor bölümleriyle işlevini yerine getirir. Duyusal bölümü kaslardan, eklemlerden, tendonlardan ve duyu organlarından uyarıları almakta, motor bölümü de bu uyarıları değerlendirme görevini üstlenir. Bu bölümün bazı özellikleri bulunmaktadır.
 • Hareket ve duyu sinirleri sayesinde vücutta iskelet kaslarını etkiler.
 • Somatik sinir sistemi aldığı uyarılarla dokunmayı, ağrıyı, ısı ve farkında olmayı algılayan bir sistemdir
 • Bu sistemde sinir düğümleri yer alır.
 • Sisteme gelen uyarılar kişi sadece bilinçli olduğunda algılanmaktadır
 • Somatik sistem istemli ve bilinçli hareket etmeyi sağlar
 • Sinirler uyarılma sonucunda teki vererek, vücuttaki kasların kasılmasını sağlar
 • Sistemde tek hareket siniri vardır
Periferik Sinir Sistemi
Otonom sinir sistemi: Bu bölüm kişinin isteği dışında görev yapmaktadır. İstem dışında çalışan otonom sinir sistemi vücudun dengesini korur. Sistemde parasempatik ve sempatik sinir sistemi olarak iki bölüm vardır. Vücutta her organa ulaşırlar. Duygularla hareket eden sempatik sinir sisteminin yanında, parasempatik sinir sistemi dengeleme görevini üstlenir. Bu sisteminde sahip olduğu bazı özellikler vardır.
 • Vücutta kalp ve düz kasların, salgı bezlerinin çalışmasını düzenleyen sistem, bunu azalma, artma, yavaşlama, hızlanma tarzında yapar.
 • Otonom sinir sisteminde otonom sinir düğümleri bulunmaktadır
 • Sistem aynı zamanda hareket, duyu ve birleştirme merkeziyle bağlantılıdır
 • Gelen uy]]> Sinir Sisteminin Bölümleri https://www.sinir.gen.tr/sinir-sisteminin-bolumleri.html Tue, 13 Nov 2018 07:28:54 +0000 Sinir Sisteminin Bölümleri, Çevredeki duyguları algılayan, birtakım bilgiler elde eden ve bu bilgileri analiz eden, vücudun içerisindeki hücreler sayesinde alınan bilgileri vücudun değişik yerlerine iletimini gerçekleştiren, o Sinir Sisteminin Bölümleri, Çevredeki duyguları algılayan, birtakım bilgiler elde eden ve bu bilgileri analiz eden, vücudun içerisindeki hücreler sayesinde alınan bilgileri vücudun değişik yerlerine iletimini gerçekleştiren, organlarımızın  ve kaslarımızın hareketlerini düzenleyip yönlendiren sistem sinir sistemi olarak adlandırılır.

  Sinir sisteminin bölümleri,

  Sinir sistemi merkezi sinir sistemi ve çevresel sinir sistemi olarak iki bölümde incelenebilir. Bu bölümler kendi içlerinde de ayrı bölümlere ayrılırlar. Sinir sisteminin her bir bölümünün görevleri farklıdır.

  Merkezi sinir sistemi,

  Merkezi sinir sistemini oluşturan en önemli organ beyin olmakla beraber beyincik omurilik merkezi ve omurilik soğanı da merkezi sinir sistemini oluşturan diğer organlar arasında sayılabilir. Merkezi sinir sistemi sinir sistemini yönetilen ve denetleyen bölümüdür. 
  Kafatası ve omurga içindeki sinir organlarından meydana gelir.
  Merkezi sinir sistemi, sinir sisteminin en büyük bölümünü oluşturur. Çevresel sinir sistemi ile beraber davranışların kontrol edilmesini sağlar.

  Beyin,

  Kafatasının içinde yer alan en büyük sinir organıdır. Yapısı girintili çıkıntılıdır ve iki yarım küreden meydana gelmektedir. Beyin ile kafa tası arasında yer alan zar beyni dışarıdan gelen darbelere karşı korumakla görevlidir. Beynin içerisinde birçok sinir hücresi yer alır. 

  Beyin içerisinde sinir sistemi,
  • Duyu organlarımızın algıları analiz edilir
  • Düşünülür, problem çözülür ve olaylar hakkında fikir oluşturulur
  • Hafıza durumu ve öğrenme yeteneği sağlanır
  • Uyuma, acıkma ve susama gibi ihtiyaçlar düzenlenir
  • Hormonların salgılanma vakti ayarlanır
  • Vücudun ısı seviyesi ve kan basıncı ayarlanır
  Beyincik: Beyine benzer ve yapısı beyine göre daha küçüktür. Kafatasının arka tarafının alt kısmında yer alır ve iki yarım küreden meydana gelir. Beyincik, beyin, iskelet kasları ve iç kulak ile bağlantı oluşturur.

  Sinir Sisteminin Bölümleri
  Beyincik sayesinde vücutta;
  • Bacaklarda ve kollarda bulunan kasların birbirleriyle uyumlu bir şekilde olması sağlanır
  • Bacak ve kollarda bulunan kasların çalışması ve hareketleri ayarlanır
  • Yapılan hareketlerin dengede tutulması sağlanır.
  Omurilik: Düz bir yapısı vardır ve sırt bölgesindeki omurganın içerisinde yer alır. Vücut organları ve kafatası organları ile bağlantı oluşturur.

  Omurilik sayesinde vücutta;
  • Organlar ile beyin arasında bilgi aktarımı yapılır
  • Refleks dediğimiz hareketlerin oluşması ayarlanır
  Omurilik soğanı: Boyunun üst kısmında bulunur ve soğana benzeyen bir yapısı vardır. 

  Omurilik soğanı sayesinde vücutta;
  • İstemsiz şekilde oluşan davranışlar yönetilir
  • Solunum, boşaltım, dolaşım ve sindirim sisteminin çalışmaları ayarlanır.
  Çevresel sinir sistemi,

  Vücuda ağaç kökü gibi dağılan sinir liflerinden meydana gelen çevresel sinir sistemi, merkezi sinir sistemi ile vücut organlarının arasındaki sinirsel iletişim ile görevlidir.
  Sinirler vücuttan aldıkları sinyalleri beyine iletiler. Vücudun dışında ya da içinde oluşan ve vücutta bazı etkenlere neden olan kimyasal, biyolojik ya da fiziksel tepkiler uyarı olarak tanımlanır.
  Uyarılar vücudumuzda duyu organlarımızda bulunan hücreler sayesinde aktarılır. Aktarılan uyarılar vücutta bulunan sinir hücreleriyle merkezi sinir sistemine ulaştırılır. Bu uyarılar sinirlerde bazı elektriksel ve kimyasal farklılıklara neden olur. Bu farklılıklar uyartı mes]]> Vagus Siniri https://www.sinir.gen.tr/vagus-siniri.html Tue, 13 Nov 2018 08:34:38 +0000 Vagus Siniri, onuncu kafa siniridir.  Kranial sinirde denebilir. Çeşitli özelliklerde beyne gelen ve beyinden giden lifler içerir. Beyinden çıktıktan sonra dil kökü yutak gırtlak yemek borusu kalp ve akciğer gibi torasik organlar Vagus Siniri, onuncu kafa siniridir.  Kranial sinirde denebilir. Çeşitli özelliklerde beyne gelen ve beyinden giden lifler içerir. Beyinden çıktıktan sonra dil kökü yutak gırtlak yemek borusu kalp ve akciğer gibi torasik organlar mide karaciğer bağırsaklar gibi abdominal organlara dallar verir. Beyinden giden lifler parasempatik etki gösterir. Genel olarak sindirim sistemini hızlandırırken diğer sistemleri yavaşlatır. motor duyum ve otonom ile oluşan lifler taşır. En önemli görevi yutağın kaslarının uygun bir şekilde kasılmasını hareket etmesini sağlar. Ses çıkarma işleminin gerçekleşmesine katkıda bulunur. Aynı zamanda yutak ve gırtlağın iki kası dışındaki tüm kaslarının oynatıcı yani motor liflerini taşıyarak yutma ve ses çıkarma işlevlerinin en önemli sorumluluklarından biri durumuna gelmektedir. Ayrıca vagus siniri akciğer kalp ve sindirim sistemine otonim sinir sisteminin parasempatik bölümünün etkisini ileten sinir liflerini taşır. Bunlara ek olarak iç organlardan kalkıp beynin ilgili bölgelerine ulaşan otonom sinir sistemi ile ilgili sinirsel uyarılarda vagus sinirinin dalları içerisinde taşımaktadır.
  Vagus Siniri
  Vücuttaki bazı kemoreseptör ve baroreseptörlerin algıladıkları bilgilerde vagus sinirinin dalları içinde beynin belli bölgelerine taşınmaktadır. Vagus sinirinin ses çıkarma ile ilgili olan dalı nervus rekkurentus olarak adlandırılır. Bu sinirin kesilmesi durumunda kişi de ses kısılması hastalığı meydana gelir. Yutkunma güçlüğüde yaşanır. ]]>
  Beyin Sinir Ucu İltihabı https://www.sinir.gen.tr/beyin-sinir-ucu-iltihabi.html Tue, 13 Nov 2018 15:24:17 +0000 Beyin sinir ucu iltihabı, beyinden başlayarak vücuda dağılan sinir uçlarının hasar görmesine neden olan bir problemdir. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum tıbbi olarak "nöropati" olarak adlandırılmaktadır. Çok a Beyin sinir ucu iltihabı, beyinden başlayarak vücuda dağılan sinir uçlarının hasar görmesine neden olan bir problemdir. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum tıbbi olarak "nöropati" olarak adlandırılmaktadır. Çok açık belirtileri olsa bile aslında birçok kişi bu belirtilerin, diğer sorunlar nedeniyle oluştuğunu düşünürler. Vücut genel olarak iki temel sinirle çalışmaktadır. Bunlardan biri omurilikten  gelen sinir sistemi, diğeri ise beyinden gelen sinirlerdir. Her iki sinir insan vücudu için çok büyük önem taşımaktadır. Beyin ve omurilikten gelen sinirler, insan vücudunun tüm bölgelerine dağılır ve vücudun kontrolünün sağlanmasına yardımcı olurlar. Beyin sinir ucu iltihabı, insanlarda sistematik hastalıkların oluşmasına neden olur. Bu durum, özellikle ileri yaşlardaki insanlarda çok daha fazla sorun olmaktadır. Beyin sinir ucu iltihabı, bazen farklı hastalıkların vücutta bulunması nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklardan bir tanesi, şeker hastalığıdır. İnsanlarda şeker hastalığının bulunması ve kontrol edilmemesi durumunda sinir uçları bu durumdan etkilenerek beyin sinir ucu iltihabı gibi sorunlara neden olur. Bunun yanı sıra bazı insanlarda bulunan böbrek yetmezliği sorunları da zamanla sinir ucu iltihabının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sorunun daha da ilerlemesini beklemek yerine, erkenden doktora giderek tedavisini gerçekleştirmelisiniz.

  Beyin sinir ucu iltihabına neden olan durumlar:
  • Bu durum en çok alkol bağımlısı olan insanlarda görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasa bile insanlarda çok ciddi tehlikelere neden olan bu durum, aşırı alkol kullanımında beynin etkilenmesi nedeniyle görülebilmektedir. Bunun için alkol tüketiminin ortadan kaldırılması ve bazı ilaç tedavilerine başlanması sorunu çözecektir. 
  • İnsanlarda çok uzun süreler boyunca vitamin eksikliklerinin görülmesi durumlarında beyin sinir ucu iltihabı meydana gelebilir. Bu nedenle uygun zamanlarda gerekli olan vitamin ölçümlerinizi yapmanız sizler için çok daha iyi olacaktır. 
  • Bazı kanser hastalıklarında sinir uçları olumsuz bir şekilde etkilenerek iltihaplanmalara neden olur. Günümüzde karşılaşılan beyin sinir ucu iltihabı vakalarında kanser nedeniyle oluşma durumu çok az karşılaşılmaktadır. 
  • İnsanların sürekli olarak kullandıkları ilaçlar, zamanla beyne giden sinir uçlarına zarar vererek iltihaplanmaların başlamasına neden olabilir. Bu nedenle gerekirse ilaçların değiştirilmesi gerekebilir. 
  • Kimyasal madde zehirlenmelerinde de beyin sinir uçları etkilenerek bu gibi tepkiler verebilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey acilen müdahalelerdir. 
  Beyin Sinir Ucu İltihabı
  Belirtileri nasıldır
  Beyin sinir ucu iltihabı olan insanlarda belirtiler aniden başlamaktadır. Bu durumlarda ilk olarak vücudunuzda farklı bölgelerde uyuşuklukların meydana gelmesiyle karşınıza çıkmaktadır. Bazen sadece bir bölgesinin uyuşması, bazen de daha çok uzvun uyuşması beyin sinir ucu iltihaplanması sorununun işaretçisi olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerde güçsüzlük durumları ya da vücudun farklı bölgelerinde ağrı sorunları problemlere neden olur. Bazı insanlarda da bu durum ishal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri olarak karşınıza çıkabilir. 

  Tedavisi nasıldır
  Beyin sinir ucu iltihabı olan insanlarda hastaya kesin tanı konulduktan sonra uzman bir doktora tarafından tedavi programları uygulanmaktadır. Öncelikle hastalığın nedeni teşhis edilir. Eğer sorun vitamin eksikliği nedeniyle meydana gelmiş ise kişide ek vitamin ilaçları kullandırılır. Bunun yanında kişide sorun enfeksiyonel problemlerse antibiyotik tedavileri yapılır. Son olarak, kişilerde ameliyat gerekebilir. Fakat günümüzde ameliyat uygulaması bu konuda oldukça azdır. 
  ]]>
  Biyoloji Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/biyoloji-sinir-sistemi.html Wed, 14 Nov 2018 10:34:41 +0000 Biyoloji Sinir Sistemi, üç grupta incelenir.Tek hücreliler de sinir sistemi: Tek hücreli canlılar da ya da daha basit canlılarda sinir sistemi bulunmaz. Paremesyum'da bazı lifçikler sitoplazma içine iletimi sağlar Biyoloji Sinir Sistemi, üç grupta incelenir.
  • Tek hücreliler de sinir sistemi: Tek hücreli canlılar da ya da daha basit canlılarda sinir sistemi bulunmaz. Paremesyum'da bazı lifçikler sitoplazma içine iletimi sağlar. Ama amip hücresi bazı uyarılara karşı basit tepkiler vermektedir. Mesela iğne ucundan kaçmak, besin maddelerine yaklaşmak gibi. 
  • Omurgasızlar da sinir sistemi: Sölenterler de ve hidra da  özelleşmiş sinir sistemleri gelişmiştir. Bu hücrelerin vücudun içindeki görünümü bir ağ şeklindedir. Böylece vücudun herhangi bir yerindeki uyarı her tarafa yayılabilir. Omurgasızlar da beyin görevi gören bir yapı yoktur. 
  • Omurgalılar da sinir sistemi: Omurgalılar en gelişmiş sinir sistemine sahip canlılardır. Sinir sistemini nöron adı verilen sinir hücreleri meydana getirir. Sinir sistemi merkezi ve çevresel sinir sistemi olamak üzere iki başlık altında incelenmektedir. 
  Merkezi Sinir Sistemi,

  Beyin ve omuriliği kapsayan sinir sistemidir. Sinir sisteminin asıl merkezi olan beyin, omurilik soğanı ve omurilikle birleşmesi sonucunda sinir sistemin oluşmuş olmaktadır. 

  Beyin zarı üç bölümden oluşur:
  • Sert zar: Kafatasına yapışmış olan kalın, sert zara verilen addır. 
  • Örümceksi Zar: Sert zar ile ince zar arasında bulunan ince bağ dokusuyla iki zarı birbirine bağlayan zara denir.
  • İnce Zar: Hem beyni hem omuriliği kapsayan beyni besleyen kan damarlarının bulunduğu zardır.  
  Örümceksi zar ile ince zar arasındaki boşlukta beyin sıvısı( beyin omurilik sıvısı ) bulunur. Omurganın tam orta kısmına yerleşmiş olan omuriliğin önemli görevleri vardır. 

  Biyoloji Sinir Sistemi
  Omuriliğin Görevleri,
  • Beyinden çıkan ve beyne gelen implusları iletmek 
  • Refleks merkezi olarak çalışması
  • Alışkanlık hareketlerini denetlemek
  Refleks: Alıcıların uyarılması sonucunda kas ve bez gibi organların canlının istemi dışında gelişen hareketlerdir. İnsanlarda doğuştan gelen reflesler de bulunmaktadır. Mesela gözleri kırpmak. 

  Çevresel Sinir Sistemi

  Beyinden ve omurilikten çıkan vücudun içinde bulunan alıcıların ve uyarılan bütün dokuları birbirine bağlayan sisteme çevresel sinir sistemi denir. Beynin farklı bölgelerinden 12 çift sinir çıkmaktadır. Omurilikten ise 31 çift sinir çıkmaktadır.
  ]]>
  Sinir Bozukluğu https://www.sinir.gen.tr/sinir-bozuklugu.html Wed, 14 Nov 2018 13:03:02 +0000 Sinir bozukluğu, Konuşma dilinde sinir bozukluğu olarak bilinen durum, genel olarak stresin ve çeşitli birikimlerin sonucunda, ruhsal bozukluklarla ortaya çıkan bir çeşit tepkidir. Sinir bozukluğu olan kişinin, günlük yaşamın z Sinir bozukluğu, Konuşma dilinde sinir bozukluğu olarak bilinen durum, genel olarak stresin ve çeşitli birikimlerin sonucunda, ruhsal bozukluklarla ortaya çıkan bir çeşit tepkidir. Sinir bozukluğu olan kişinin, günlük yaşamın zorluklarıyla başa çıkamaz bir hale gelmesine sebep olan bu rahatsızlıklar, kolayca tedavi edilebilir. Sıklıkla sinir bozukluğu diye isimlendirilen durum, gerçek manada sinirlerle ilgili bir bozukluk değildir. Bu terim, sinir sistemi işlevinin bir bölümü olan zihinsel işlevlerle alakalıdır. Çok sinirli, aşırı hassas, depresif bir hale gelen ve çabuk öfkelenerek kontrolünü kaybeden kişiler için, sinir bozukluğundan söz edilebilir. Oysa bozulan ruhsal denge ve zihinsel fonksiyonlardır. Söz konusu olan  durum ansızın akut bir şekilde patlak vermiş gibi görünür, fakat esasen çok önceden yavaş yavaş ilerlemiştir. 
  Rahatsızlığın birikimlerin sonucunda, ruhsal bir sorun halinde tepkiye yol açması, pek çok şekilde görülebilir. Tıpkı bir nedenin net olmaması gibi, durumun şiddeti de büyük farklılık gösterebilir.

  Sinir bozukluğu belirtileri,

  Belirtiler sebebe, kişinin yapısına, kişideki psikolojik savunma mekanizmasına göre farklı çeşitlerde ve şiddette ortaya çıkar. Ama genellikle, nörotik ve psikotik şekilde olmak üzere iki temel türde görüldüğü söylenebilir.
  İç çatışmalar söz konusu olduğunda, aşırı endişe ve panik, yersiz korkular, kalp çarpıntısı, fazla sinir, çabuk ağlama, aşırı hassasiyet gibi belirtiler görülür. Bazen kişi insanlarla ve toplumla ilişkilerden uzaklaşıp, içine kapanır.
  Bazen de kişinin özgüven ve kontrolünü yitirdiği görülür. Birbirinden çok farklı ruh halleri arasında gidip gelen kişi, duygularını kontrol altına alamaz ve bu da onun çevresi tarafından huysuz, dengesiz ve normal olmayan biri olarak değerlendirilmesine sebep olur.
  Belirtiler arasında sıklıkla bayılmalar, vücutta uyuşma ve karıncalanma, histerik felçler ile hafıza kaybı en çok görülenlerdendir. Öte yandan açık seçik bir depresyon hali de ortaya çıkabilir.
  Belirtiler akıl hastalığı nitelikli ise düşünce sürecinde bozukluklar, hayaller, hezeyanlar, konuşmada bozukluk ve gerçeklik duygusunun kaybı gibi durumlar söz konusudur. Bu konuda unutulmaması gereken en önemli husus, psikotik belirtilerin mutlaka akıl hastalığı manasına gelmemesidir.
  Bu türden olan ruhsal sorunlar, akut bir biçimde ortaya çıkmış izlenimi vermelerine karşın, önceden bazı belirtilerle ikazda bulunurlar. Bu sebeple uzmanlar hastanın o andaki durumunu değerlendirmeyle birlikte, geçmişe doğru bir sorgulamayla onu bu hale getiren nedenleri, yaşam şartlarını, gözden kaçan diğer belirtileri öğrenmeye çalışırlar. Genel olarak tanı oldukça kolaydır, ama bazı vakalarda ayırıcı tanıyı kesinleştirmek güç olabilmektedir.

  Sinir Bozukluğu
  Sinir bozukluğunda tedavi ve iyileşme; 

  Tedavide izlenecek yöntem, sorunun şiddetine ve şekline bağlıdır. Bazen uzun süreli psikoterapiye gerek duyulurken, bazen de hastanede tek bir seans yeterli gelebilmektedir.Bazı durumlarda ise kısa süreli olarak hastane tedavisi, en etkili çözümdür. Sorunun türüne göre ilaçlar ve ya psikoterapiyle kişinin hem iyileştirilmesi, hem de gelecekte aynı koşullarla karşılaşması durumunda, dayanıklı olması amaçlanır. Geçici türdeki ruhsal sorunların, psikoz belirtileriyle tanı koyulanlara göre, daha kolay ve hızlı bir şekilde tedavi edildiği söylenebilir.
  ]]>
  Kalçada Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/kalcada-sinir-sikismasi.html Wed, 14 Nov 2018 15:27:06 +0000 Kalçada sinir sıkışması, sorunu olan insanlarda çok büyük belirtiler meydana gelmektedir. Kalçada sinir sıkışması olan insanlarda özellikle kalçadan aşağıda olan kısımlar olumsuz etkilenmektedir. Çünkü insan vücudunda Kalçada sinir sıkışması, sorunu olan insanlarda çok büyük belirtiler meydana gelmektedir. Kalçada sinir sıkışması olan insanlarda özellikle kalçadan aşağıda olan kısımlar olumsuz etkilenmektedir. Çünkü insan vücudunda sinirler yukarıdan aşağı doğru gider ve olası sinir zararlarında, alt kısımları etkilenir. Kalçada sinir sıkışması sorununda da durum aynıdır. Sinirlere herhangi bir nedenle baskı uygulanması durumuna sinir sıkışması denir. Özellikle farklı sağlık sorunları kişilerde bu gibi sinirsel sorunların ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Kalçada sinir sıkışması durumunda ağrılar bazen belin alt kısmında hissedilebilmektedir. Bu ağrılar normal bir bel ağrısından çok daha keskin olduğu için kişi bu ağrıların farklı olduğunu hissedecektir. Bilindiği gibi kalça, vücudun düzenli bir şekilde hareket etmesinde çok büyük bir önem taşımaktadır. Özellikle çok büyük bir eklem noktası olan bu bölgede birçok sorun meydana gelebilir. İşte bu sorunlardan biri de kalçada sinir sıkışmasıdır. Meydana geldiği zaman kişilerde çok ciddi ağrılara ve bunun yanında diğer belirtilere neden olarak kişinin iş hayatında olumsuzluklara neden olur. Bu gibi durumların varlığında şüphe duyulduğunda kişilerin acilen uzman doktora görünmeleri gerekir. Bunun için bir fizik tedavi uzmanı ya da ortopedi doktoru sizlere yardımcı olabilir. 

  Kalçada sinir sıkışması belirtileri:
  Kalçada sinir sıkışmasının dört ana belirtisi bulunmaktadır. Eğer bu belirtilerin en az ikisini hissediyorsanız en azından bir muayene olmak için bile doktorunuza gidebilirsiniz. Belirtileri şu şekilde sıralayabiliriz;
  • Her iki bacakta ya da sadece bir bacakta zayıflık hissetmek kişinin kalçasındaki sinirlerin zarar gördüğü anlamına gelebilir. Eğer bu gibi durumlar ihmal edilirse ileri zamanlarda sakatlıklar yaşayabilirsiniz
  • Bacaktan kalçaya doğru uzanan orta dereceli ya da daha ağır dereceli ağrılarda kalçada sinir sıkışması sorununun önemli belirtileri arasında yer almaktadır. Bu ağrılar kişilerde çok ciddi bir şekilde hissedileceği için, son derece rahatsızlık verebilir. 
  • Kişilerin bacaklarında karıncalanma hissi ve uyuşma hissidir. Bu durum çokça karşılaşılan belirtilerden olduğu için, hemen hemen her hastada görülür demek yanlış olmayacaktır.
  • Herkeste görülmese bile kalçada oluşan batma hissinin sinir sıkışması probleminin bir belirtisi olduğunu söylemek mümkün olacaktır. 
  Kalçada Sinir Sıkışması
  Kalçada sinir sıkışması nasıl tedavi edilir

  Bunun tedavilerinden biri hastanın bol bol dinlenmesidir. Kalçada sinir sıkışması olan insanların kesinlikle iş hayatında ara vermesi gerekmektedir. Çünkü bu durumlar çok ciddi ağrılara neden olabilir. Bunun yanı sıra en etkili tedavi olarak fizik tedavi uygulamalarını söylemek mümkündür. Doktorlarında desteğinin alınarak fizik tedavi uygulamalarının yapılmasıyla bu sorundan kolayca kurtulabilirsiniz. Bu uygulamalarla yaklaşık bir hafta kadar sorunu çözmeniz mümkündür. Bu işlemlerin yanı sıra insanlarda iltihap sökücü ilaçlarda kalçada sinir sıkışması sorununun çözülmesinde önemli rol oynar. Bunun için doktorunuz antibiyotik ilaçlardan kullanmanızı isteyebilir. Son olarak bu durumun tedavilerinden biri masajdır. Ilık yağ ile kişilerin kalçasına yapılan masajlardan çok olumlu sonuçlar alınabilmektedir. Bu durumlarda günde iki masaj sizler için rahatlatıcı olacaktır. 
  ]]>
  Sinir Boşalması https://www.sinir.gen.tr/sinir-bosalmasi.html Thu, 15 Nov 2018 05:15:22 +0000 Sinir Boşalması, Sinir boşalması, kişinin aşırı derecede sinirlenerek gözünün hiç bir şey görememesi ve kendini tamamen kaybetmesi halidir. Eğer ki kişi aşırı derecede strese maruz kalır ise sinir boşalması durumunu yaş Sinir Boşalması, Sinir boşalması, kişinin aşırı derecede sinirlenerek gözünün hiç bir şey görememesi ve kendini tamamen kaybetmesi halidir. Eğer ki kişi aşırı derecede strese maruz kalır ise sinir boşalması durumunu yaşayabilir. Aşırı sinir ise kötü sonuçlara sebep olur. Aşırı bir şekilde sinirlenen bir kişi o an hem kendine hem de çevresine zarar verebilir. Sinir boşalmasının asıl nedeni olan stres günlük hayatta bir çok sebepten ötürü ortaya çıkar. Strese sebep olabilecek durumlar arasında beslenme şekli, uykusuzluk problemi, aile veya arkadaş çevresinde yaşanan huzursuzluklar, kadınlarda her ay olan adet durumu, evlilik hayatının sıkıntıya girmesi, maddi durumların kötüye gitmesi gibi bazı durumlar sayesinde kişinin canı sıkılır ve strese girebilir. Sinir boşalması durumu üç aşamada meydana gelir. Birinci aşamada sinyal verir, ikinci aşama karşı koyma ve üçüncü yani son aşama ise patlama halidir. Sinir hallerini düzenleyen adrenal bezler, böbrek üzerinde böbreğin belli bir bölgesinde bulunur. Kişide stres hali arttıkça bu adrenal bezlerde sinir boşalması haline sebep olur. Sinir boşalması durumunda patlama aşaması gerçekleşir ve kişinin vücudu kendi iç dengesini sağlayamaz ve kişi kendisini kaybedecek duruma gelir.  

  Sinir Boşalmasının Nedenleri Nelerdir 

  Sinir boşalması hem psikolojik hem de fizyolojik etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Sinir boşalması kişinin yaşadığı rahatsızlıklardan ötürüde yaşanabilir. Örneğin; psikolojik bir rahatsızlık olan depresyon sonucunda kişi aşırı olarak stresli olur ve bunun sonucu olarak da sinir boşalması yaşanır. Sinir boşalmasının yaşanmasına sebep olan bazı genel nedenleri şöyle sıralayabiliriz; 
  • Aşırı yorgunluk
  • Uykusuzluk
  • Stresli bir hayat 
  • Halsizlik
  • İştahsızlık ve düzensiz beslenme 
  • Maddi ve manevi sorunların yarattığı huzursuz ortam ve bunun sonucunda yaşanan kaygılar
  Kişi var olan bir sıkıntısından dolayı aşırı strese maruz kalır ve bunun sonucunda ise  sinir boşalması yaşar. Çünkü insan beyni aşırı şekilde stresi kaldıramaz. Bildiğiniz üzere kişinin aşırı stres yaşaması halinde adrenal bezleri çalışması gerektiğinden daha fazla çalışır ve bunun sonucunda da sinir boşalması hali gerçekleşir

  Sinir Boşalması
  Sinir Boşalmasının Belirtileri Nelerdir 

  Sinir boşalması durumunun ortaya çıkmasına neden olan bazı durumlar söz konusudur. Bunlar; kişinin yorgun olması, iştahsızlık hali, yapılan hiç bir şeyden zevk alamama, istek ve ilginin aşırı azalması, kanser hastalığı, astım, ülser ve kalp hastalıklarının sebep olması ve özellikle kadınların her ay yaşadığı regl döneminin strese sebep olması sonucunda sinir boşalması yaşanması olağan olur. Bu durumlar aynı zamanda sinir boşalmasının belirtileri arasındadır. Sinir boşalması yaşayan bir kişi aslında depresyonda olduğu söylenebilir. Çünkü kişinin içinde bulunduğu stresli durum uzun süredir kişinin hayatında var ise kişi bir nevi depresyondadır diyebiliriz. Bu depresyon durumunun varlığından dolayı sinir boşalması durumu yaşanır. 

  Sinir Boşalmasının Tedavisi Nasıl Olur 

  Eğer ki sinir boşalmasına neden olan durum kişinin fizyolojik halinden yani var olan kanser, şeker hastalığı, astım, kalp ve depresyon rahatsızlığından ötürü kaynaklanıyor ise bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi aynı zaman da sinir boşalmasının da tedavisi olmaktadır. Çünkü sinir boşalması bu yaşanılan rahatsızlıkların verdiği huzursuzluk ve stresi sonucunda ortaya çıkar. Eğer ki bu hastalıklar tedavi edilir ise sinir boşalması durumunda yaşanmaz ve tedavi edilmiş olur. Özellikle sinir boşalmasına neden olan stresten, kişilerin uzak durması gerekir. Sinir boşalmasının tedavisi için kişi kendi hayatında bazı değişiklikler yaparak kurtulabilir. Bu değişiklikler düzenli beslenmeye çok dikkat etmek, spor ve bol]]> Somatik Sinir Sistemi https://www.sinir.gen.tr/somatik-sinir-sistemi.html Thu, 15 Nov 2018 05:37:59 +0000 Somatik Sinir Sistemi, Çevresel sinir sisteminin bir bölümü olarak bilinir. Vücut hareketlerinin çizgili kas vasıtalarıyla istemli olarak kontrolünü sağlar. Somatik sinir sistemi kas kasılmasını uyarmak için motor sinir lifinde Somatik Sinir Sistemi, Çevresel sinir sisteminin bir bölümü olarak bilinir. Vücut hareketlerinin çizgili kas vasıtalarıyla istemli olarak kontrolünü sağlar. Somatik sinir sistemi kas kasılmasını uyarmak için motor sinir lifinden oluşur. Bunlara iskelet kasına ve lifine bağlanan duyusal olmayan sinir hücreleri de dahildir. Somatik sinir sistemi motor ve duyu sinirlerinden oluşur. Bu sinirlerin gövde hücreleri beyin ve omurilikte bulunur. Somatik sinir sistemine ait olaylar bilinç dahilinde meydana gelir. Aksonlar doğru iskelet kaslarına gider. Koşmak yazı yazmak resim yapmak ve şarkı söylemek gibi beynin kontrolün de olan hareket ve davranışlar bu sistem ile sağlanır. Duyusal bölüm kas eklem tendon gibi bölgelerden uyarıları alırken motor bölümü bu uyarıları değerlendirir. 

  Somatik Sinir Sisteminin Bölümleri

  Somatik Sinir Sistemi Üç Bölümden Oluşur
  • Spinal Sinirler: Omurilikteki duyusal bilgisi ve motor komutlarını taşıyan çevresel sinirlerdir. 
  • Ortak Sinirler: Bu sinirler duyusal girişi ve motor çıkışlarının bir çoğunun birleşmesidir. 
  • Kranial Sinirler: Beyin sapı dışındaki bilgiyi taşıyan sinir fiberleridir. Bunlara koklama görme tatma ve duyma da dahildir. 
  İnsan vücudun da 43 sinir segmenti vardır. Her bir segmentte bir çift motor ve duyu sinirleri bulunur. 31 sinir segmenti omurilikte 12 sinir segmenti de beyin sapında bulunur. Bunlardan başka vücutta binlerce ortak bulunan sinirler vardır . 

  Somatik Sinir Sistemi
  Sinir Sinyali İletimi,

  Somatik sinir sistemi refleks hareketi hariç vücuttaki tüm çizgili kasları kontrol eder. Üst motor nöronları alfa motor nöronlarının nikotonik reseptörleri tarafından alınan kendi akson ucu tepelerinde ki nörotransmitter asetilkolini serbest bırakır. 
  ]]>
  Avuç İçinde Sinir Sıkışması https://www.sinir.gen.tr/avuc-icinde-sinir-sikismasi.html Thu, 15 Nov 2018 21:51:41 +0000 Avuç içinde sinir sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas gibi dokularda oluşturduğu aşırı baskı sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Oluşan basınç sonucu sıkışan sinirlerde his kaybı, uyuşukluk, hareket ka Avuç içinde sinir sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas gibi dokularda oluşturduğu aşırı baskı sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Oluşan basınç sonucu sıkışan sinirlerde his kaybı, uyuşukluk, hareket kaybı, ağrı, güçsüzlük ve karıncalanma gibi belirtiler görülür. Sinir sıkışması sadece avuç içinde değil, vücudun herhangi bir bölgesinde de oluşabilir. En çok 40 ile 60 yaş arası kişilerde görülür. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık rastlanır. 

  Avuç içinde sinir sıkışması, tıp dilinde karpal tünel olarak adlandırılır. El bileğine bağlı sinirlerin geçtiği bu tünelin zemini ve yanları karpal kemikleri ile kaplıdır. Bu sinir dokuları başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın duyu ve hareketinden sorumludur. Bu sinir dokuları aynı zamanda parmaklara hareket kabiliyetini kazandıran en önemli sinir dokusudur. Kısa sürede oluşan sinir sıkışmaları kişide sürekli bir hasar bırakmaz. 

  Avuç içinde sinir sıkışması, genelde, bileğine yük vererek çalışan kişilerde, yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, gün içinde sıkça bilgisayar yada daktilo kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre çalışanlarda karşılaşılan sinir sıkışması her yıl %3-4’ e kadar artış göstermektedir.

  Avuç içinde sinir sıkışmasının sebeplerini tetikleyen faktörler:
  • Hormonlardan kaynaklanan değişimler
  • El bileğinin aşırı kullanılması
  • Geçmiş zamanda el bileğinde kırık ya da çıkık olması 
  • Genetik olarak aile bireylerinde bulunması 
  • Kişide troid, diyabet gibi hastalıkların bulunması
  • El bileğindeki kireçlenmeler
  Tedavisi 

  Avuç içinde sinir sıkışması tedavisinde en sık kullanılan yöntem bandaj uygulamasıdır. Takılan bandaj elin, el bileğinin ve parmakların hareketini engeller. Böylece eller, parmaklar ve bilekler bir süre dinlendirilmiş olur. Bandajla rahatlamanın sağlanamadığı daha ağrılı durumlarda ise bileğe çelik eldiven takılır. Tüm müdahalelere rağmen ağrı dinmiyor yada sinir sıkışması sık sık yaşanıyorsa uzman bir doktora danışılmalıdır. Bu sıkışma durumu engellenmezse elde geriye dönüşümü olmayan hasarlar ve başka rahatsızlıklara sebebiyet veren durumlar oluşabilir. Örneğin  avuç içinde yaşanan sinir sıkışması yaşandığı anda bazı hastalar soğuk-sıcak ayırımını yapamaz duruma gelebilir. Avuç içi kaslarda erime ortaya çıkabilir. O nedenle avuç içinde yaşanan sıkışmalar her hastada sık görülmemekle birlikte profesyonel bir müdahale gerektirebilir. 

  Avuç İçinde Sinir Sıkışması
  Tanı müdahaleden önce MG testi (elektromiyografi) ile teyit edilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda, hastaya lokal anestezi yardımıyla ayakta tedavi yöntemi uygulanır.  Bu operasyon sayesinde sinir gevşetilerek sinir hücrelerinin rahatlatılması amaçlanır. Operasyon uygulanan el birkaç gün kalp seviyesinin üzerinde tutularak şişmesi engellenir. Operasyondan sonraki birkaç günlük süreçte elde özellikle de avuç içinde ağrı, şişlik ve sertlik gerçekleşir. Bir kaç hafta sonrasına kadar el basit işlerde kullanılacak seviyeye gelebilmektedir. Fakat avuç içine etki edebilecek olan bilek, 3 hafta süreye kadar dinlendirilmelidir. Operasyonda sinirlerdeki hislerin etkilenmesinden kaynaklı yaklaşık 6 ay kadar daha avuç içinde uyuşma ve karıncalanma görülmesi gayet normaldir.

  Avuç içinde yaşanan sinir sıkışmasını önlemek için:
  • Avuç içi yukarı bakacak şekilde yük taşınmalıdır.
  • Araba sürerken, eşya taşırken direksiyon çok sıkı tutulmamalı, mümkün olduğunca el dinlendirilmelidir.
  • Boya fırçası, kalem, gazete, veya kitap türü cisimleri uzun süre tutmaktan kaçınılmalıdır.
  • Seçilen eldivenlerin ölçülerinin el ile aynı olmasına dikkat edilmelidir. 
  • Daktilo ya da bilgisayar kullanırken eller belirli aralıklarla dinlendirilmelidir.
  ]]>
  Siyatik Sinir https://www.sinir.gen.tr/siyatik-sinir.html Fri, 16 Nov 2018 21:50:50 +0000 Siyatik sinir, belde yer alan S1, S2, S3, L4 ve L5 omurlarının seviyesinden çıkan 5 sinir kökünün birleşimiyle oluşan, tek kılıf içindeki vücuttaki en büyük ve kalın olan sinirdir. Siyatik sinir bel bölgesinde kalça kemiğini Siyatik sinir, belde yer alan S1, S2, S3, L4 ve L5 omurlarının seviyesinden çıkan 5 sinir kökünün birleşimiyle oluşan, tek kılıf içindeki vücuttaki en büyük ve kalın olan sinirdir. Siyatik sinir bel bölgesinde kalça kemiğinin arkasından başlayarak, alt pelvis denilen kalçanın alt kısmından uyluk kemiğinin arkasından dize kadar uzanır. Dizde arka tarafta iki kısma ayrılıp, dizin altındaki bacakta deri, kemik, kas ve eklemlerdeki sinirsel denetimden sorumlu olur. Sinirdeki motor bölümünde bacağın alt kısmındaki dokuların hislerini algılayan iki bölüm bulunmaktadır. Belden çıkan siyatik sinirin bacağın altına uzanıncaya kadar çeşitli nedenlerle hasarlanması mümkündür. Bu nedenler arasında bacakta kemik kırıkları, travmalar, diyabet hastalığı, otururken bağdaş kurma, kalça enjeksiyonları, kurşun yaralanması, düşme, cerrahi girişimler bulunur.

  Siyatik sinir hasarı belirtileri
  • Bacakta yer olan kas gruplarında ya da tek kasta güç kaybı olması
  • Bacakta duyu kaybının gelişmesi
  • Sinirin geçtiği bölgede bacakta kaşıntı, acı, yanma, titreme, üşüme, batma gibi belirtilerin ortaya çıkması
  • Kasların incelmeye başlaması
  • Bacakta renk değişiminin, morarmanın olması, soğukluk hissedilmesi
  • Siyatik sinirin uzandığı bacak boyunda ağrı oluşması
  • Bacakta tüy dökülmesi, cildin incelmesi, tırnakların dökülmesi
  • Reflekslerdeki azalma ya da kaybolma siyatik sinir hasarının olduğunun göstergesi olabilir.
  Siyatik sinir hasarı tedavisi

  Siyatik sinirin hasar gördüğü tespit edilirse, hastaya cerrahi müdahalede bulunulur. Operasyonda hasarlı olan bölge kesi yapılarak açılır. Buradaki yapışıklıklar, yırtıklar ve kopuk olan yerler belirlenerek onarımı yapılır. Bölgedeki çevre dokularda serbestleştirme işlemi de yapılır. Ayrıca interfassiküler teknikle siyatik sinirin anastomozu yapılır. Eğer siyatik sinirin yeri değiştirilmesi gerekiyorsa, operasyonda bu da gerçekleştirilir.

  Siyatik Sinir
  Siyatik sinir tedavisinden sonra ne yapılmalıdır

  Cerrahi girişim sonrasında yara yerinin iyileşmesi beklenmeden, siyatik sinirdeki sinyal alışverişinin daha hızlı olması için düzenli şekilde çalışılmalıdır. Sinirin geçtiği bacak boyundaki ağrının hafifletilmesi için, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bölgede sıcak ve soğuk hissinin düzenli olarak algılanması için rehabilitasyon uygulanmalıdır. Kaslar içinde vibrasyonel terapi uygulanmalı, ayak tabanına ise masaj ve vibrasyonel terapi yapılmalıdır. Hastadaki iyileşmenin takibi açısından, düzenli şekilde EMG tetkikleri yapılmalıdır. Siyatik sinir bu çalışmalar sayesinde eski sağlığına kavuşabilir. Özellikle erken müdahale yapılırsa, iyileşme daha hızlı olur.
  ]]>
  Sinir Hastalığı https://www.sinir.gen.tr/sinir-hastaligi.html Sat, 17 Nov 2018 00:24:01 +0000 Sinir, insanların bazı sebeplerden dolayı duygularını yoğun olarak aşırı bir derecede dışarıya sert bir biçimde göstermesi ile ortaya çıkan duydu çeşididir. Her insanda sinir hali kendini belli zamanlarda ve belli sebepl Sinir, insanların bazı sebeplerden dolayı duygularını yoğun olarak aşırı bir derecede dışarıya sert bir biçimde göstermesi ile ortaya çıkan duydu çeşididir. Her insanda sinir hali kendini belli zamanlarda ve belli sebeplerden ortaya çıkmaktadır. Ancak bu sinir duygusunun kendini göstermesinde kısa süreli olarak değilde bu durum daha uzun zamanlara kadar devam etmesi ve bu sinir halinin kişiye ve çevresindekilere zarar verme derecesine gelmesi durumunda bu sinir durumu kendini bir hastalık olarak ortaya koymaktadır. Sinir hastalıkları sinir sistemini meydana getiren beyin, beyincik, omurilik, kafa sinirleri ve çevrede bu durumu tetikleyen durumlardan dolayı ortaya çıkan hastalık türüne ise sinir hastalığı denilir. Sinir sistemi bir çok organımızı damarlarımızı etkilediği için bu hastalık tüm vücudu etkisi altına almaktadır. Kişinin sadece kendisine zarar vermekle kalmaz kişinin çevresine de zarar verir ve sağlıklı ilişkiler kurmada yada sosyal etkinliklerde her zaman sıkıntı içinde bir yaşamı olur. 

  Sinir Hastalıkları Sebepleri,
  • Kişinin kullanmış olduğu her hangi bir ilacın yan etkisi olarak sinir hastalığı ortaya çıkabilir.
  • Depresyon geçiren yada panik atak geçiren bir kişi bu süreçte sinirli olur ve devamlı olarak sinir hastalığına sebebiyet verebilir.
  • Aşırı stresli bir hayatı olan biri ve her şeyi kafasına takıp bunu düşünerek kendini yıpratır ve bunun sonucunda sinir hastalığı kendini ortaya çıkarabilir.
  • Takıntılı bir bünyeye sahip olan biri, fazlasıyla titiz olan bunu hastalık haline getiren biri, her şeyin en mükemmel şeklinde olmasının isteyen biri yada kaygı bozuklukları yaşayan biri bu kişilik sorunlarından dolayı sinir hastalığına yakalanabilir ve bu hastalık ortaya çıkar.
  • Duyguların da aşırı derecede iniş yada çıkış yaşayan biri bu düzensizlikten dolayı zamanla sinir hastalığına yakalanabilir.
  • Şiddetli öfke patlaması yaşayan her şeyin altında bir sebep arayan şüpheci bir bünyeye sahip olan bir kişi bunun sonucu olarak sinir hastalığına sebebiyet vermiş olabilir.
  • Her hangi bir hastalığı bulunan biri bu hastalığın yan tesiri olarak sinir hastalığına yakalanabilir. Mesela kalp hastası olan bir insan kullandığı toz olarak yüksek bir gramaja sahip ilaçlar yüzünden bu hastalığa sebep olabilir. 
  • Tüm organlarımız birbiri ile bağlantı içinde olduğu için hasar görmüş bir damar yada sinir sıkışmasından dolayı sinir hastalığı çıkabilir.
  Sinir HastalığıÇevresinde olumsuz durumlar yaşayan, çevresindeki kişilerin örnek davranışları olmaması, çok stresli ve sıkıntılı bir çevresi bulunan bir kişi tüm bu sebeplerden dolayı hassas bir bünyeye sahip olur ve buda yaşamının olumsuz olarak etkileyerek sinirsel olarak yaşamına olumsuzluklar katabilir.Tüm bu etkenlerin yanı sıra iş hayatında sorunlar yaşayan fazla yorucu ve stresli bir iş hayatı bulunan bireylerde bu hastalığın sebepleri arasında bulunmaktadır. Aşırı sinir olması bu hastalığı doğurur ve bu hastalıkta bir birinden olumsuz durumların oluşmasına neden olabilir. Sinir hastalığı olan kişi hem kendi sağlığına zarar verecek olumsuz bir hal içindedir, hem çevresine zarar vererek yanında bulunan arkadaşlarını kaybeder hemde tüm bu sebeplerin yanı sıra aşırı sinir durumunda kişi bazı hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Sinir hastalığı kendini göstermeye başladığı zaman hasta yeni sorunların ortaya çıkmaması için yada hastalıkların ortaya çıkmaması için bir hastaneye gitmelidir. Doktor kontrolü altında gereken duruma göre ilaç tedavisi alabilir yada bir pedere yardımı ile konuşarak bu durumu olumlu bir hale getirerek bu hastalıktan kurtulabilirler. Hasta olan kişi sinirlendiği şeylerden yada sinirlendiği çevreden uzak durarak sinirini tetikleyen durumlarda etkilenmemiş olur. Sinir hastası olan kişiyi sakinleştirecek en önemli etkenlerden biri sakin bir ortamdır. Bundan dolayı kişi sakin bir ortama gitmeli mesela yeşillikli bir ortam y]]> Sinir Krizi https://www.sinir.gen.tr/sinir-krizi.html Sat, 17 Nov 2018 13:12:47 +0000 Sinir Krizi, İnsanın herhangi sinir bozucu bir durum karşısında çok fazla sinirlenmesi ve hareketlerini kontrol edememesine sinir krizi denir. Sinir krizi geçiren kişi kriz geçtikten sonra kriz anındaki hallerini hatırlamaz. Sinir Sinir Krizi, İnsanın herhangi sinir bozucu bir durum karşısında çok fazla sinirlenmesi ve hareketlerini kontrol edememesine sinir krizi denir. Sinir krizi geçiren kişi kriz geçtikten sonra kriz anındaki hallerini hatırlamaz. Sinir krizinin en başlı sebebi strestir. Stresten kaynaklanan bir durum olduğu için stresli bir insanda çok fazla sinir krizi görülür. Sinir krizi geçiren kişi kriz anında kendisine veya çevresindekilere zarar verir. O yüzden sinir krizi geçiren kişi hemen hastaneye götürülmeli ve kontrol altına alınmalıdır. Çoğu insan aşırı stresten sinir krizi geçirir ve kendisine zarar verir. Hatta çoğu zaman ölüm ile de sonuçlanabilir. Aslında sinir krizi geçirirken kriz geçiren sinirler değil adrenalin bezleridir. Adrenalin bezleri vücutta böbreklerin yukarısında bulunur. 
  Sinir krizi geçiren bir kişi ilk olarak yüksek sesler bağırmaya, ani tepki göstermeye başlar. Daha sonra ikinci aşamada sinir krizi geçirir. 

  Sinir krizinin sebepleri;
  • Stres, 
  • Yorgunluk,
  • Uykusuzluk,
  • Maddi sorunlar,
  • Manevi sorunlar,
  • Uyku düzensizliği gibi sebeplerdir.
  Sinir krizi psikolojik sorunlardan dolayı da olabilir. Yani depresyona giren bir kişide sinir krizi görülme oranı oldukça fazladır. Sinir krizi çok yoğun stresten meydana gelir. Çünkü beyin çok fazla stresi ve ağrıyı kaldıramaz. Onun uyarısı olarak da sinir krizi geçirerek vücuda tepki olarak verir. 
  Önemli bir hastalık geçiren kişilerde de sinir krizi görülür. Yani beyin ameliyatı geçiren, psikolog tedavisi gören kişilerde de sinir krizi görülür. 
  Yakınlarında veya sevdiği bir insanı kaybeden kişilerde de sinir krizi görülür. Acıdan ve üzüntüden kaynaklanan sinir krizi de geçirilir. 

  Sinir Krizi
  Sinir krizinin tedavisi;

  İlk olarak hangi sebepten kaynaklı sinir krizi geçirdiği tedavi edilir. Eğer kalp, astım, şeker hastalığı gibi hastalıklardan kaynaklı sinir krizi geçirdi ise, hastalık tedavi edilir. Ve böylelikle de sinir krizi geçer. Üzüntü ve acıdan kaynaklı sinir krizi ise, sakinleştirici ve ellerine masaj yapılır sakin olunmasına çalışılır. Stresten kaynaklı sinir krizinde de ellere masaj yapımı ve sakinleştirici iğne yapılmalıdır. Beslenmeden, yorgunluktan ve uykusuzluktan gibi sebeplerde ise sakinleştirilmeye çalışılmalıdır ve krizden sonra düzenli olarak spor yapılmalıdır. 
  ]]>