Ayaktaki Sinirler Nedir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki sinirler, Her gün sabahtan akşama kadar üzerine bastığımız ve tüm yükümüzü kaldıran ayaklarımızda bulunan çok önemli sinirleri detaylıca biliyor olsaydık sanırım üzerine basmaya tereddüt ederdik. Vücudumuzda bulunan her bölge, ayaklarımızda bulunan belli bir sinire karşılık gelmektedir. Her iki ayağımızda toplam 7000 sinir ucu bulunmaktadır.


Ayaktaki sinirler nedir?


Ayak sinirleri omurga kemiklerinin oluşturduğu kanalda omurilikten başlayarak, ayak ve ayak parmak uçlarına doğru ilerlerler. İçinde binlerce sinir taşıyan ayaklar belki de en kapalı yerlerden biri olduğundan dolayı gerekli özen ve alaka gösterilmez. Oysaki ayak sağlığı içinde bulundurduğu sinirler açısından en fazla önem verilmesi gereken konulardan biridir. Özellikle bayanlarda çok dar ve yüksek topuklu ayakkabılar tercih etmek ayaktaki sinirler açısından epey hırpalayıcı olmaktadır.

Uzun süre ayakta kalmak, çorapsız ayakkabı giymek, ayakta çeşitli deri hastalıklarına neden olabileceği gibi ayak sinirlerini de son derece olumsuz etkilemektedir. Ayak tabanındaki sinirlerin uyarılması için belli aralıklarla masaj yapmak tüm vücudun dengesi açısından oldukça önemlidir. Ayak sinirlerinden dolayı ayağın rahatlaması tüm vücudun rahatlaması anlamına gelir.

Çeşitli rahatsızlıklar ayak sinirlerini doğrudan etkilemektedir.

Şeker hastalığında ayak sinirlerinde ödem oluşması ayakta sinir sıkışmasına neden olmaktadır. Bunun dışında romatoid artrit, ayak kemikleri ve yumuşak dokulardaki fazla basınç, tenditerdeki ödem, aşırı derecede kilo, osteo artrit, gut gibi rahatsızlıklar ayak sinirlerini olumsuz yönde etkiler.

Ayak sinirlerinde sıkışma olduğu zaman sinirlere yeterli oksijen gitmez ve bu durumda ayak sinirleri vücuda uyarı mesajı yollarlar. Etkilenen ayak sinirinde karıncalanma ve uyuşukluk hissedilebilir ve yine etkilenen ayak sinirlerine bağlı olarak vücudun çeşitli yerlerinde ağrılar oluşur.

Sol ayakta bulunan ayak sinirleri, sidik borusu, mesane, kalça kemiği, sağrı kemiği, kör bağırsak, ince bağırsak, kalın bağırsak, oniki parmak bağırsağı, bel, safra kesesi, diyafram, kollar, omuz, göğüs, gözler, kulaklar, baş ve beyin çevresi, boyun ve enseyi etkilemektedir.

Sağ ayakta bulunan ayak sinirleri ise boyun omurları, bronşlar, yemek borusu, omuzlar, safra kesesi, dalak, böbrek üstü bezleri, pankreas, bel, sidik borusu, böbrek ve mesaneyi etkilemektedir.

Bundan dolayı ayakları çok fazla yorduğumuzda ve basınç yüklediğimizde etkilenen yer sadece ayaklar değil vücudun neredeyse tüm organlarıdır. Gün içinde ayakları yeterli sürede dinlendirmek ayak sinirlerinin sağlığı açısından çok önemlidir.

Ayaktaki Sinirler Yorumları

soru

Cemal

10 Eylül 2018 Pazartesi

Ayağımdaki sıkıntımı çözmek için biraz araştırma yaparken bu yazıya denk geldim. Ayakların bu kadar önemli olduğunu bu kadar organla bağlantılı olduğunu bilmiyordum. Bu yazı bayağı yararlı oldu. Benim de sağ ayak topuğumda sanki diken gibi bir şey var yürürken ayağıma bir şey batıyormuş gibi geliyor. Acaba ne olabilir?

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi

Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi

Güncel

Pudendal Sinir Sıkışması Tedavisi

Pudendal Sinir Sıkışması Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6