Pudendal Sinir Sıkışması Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Pudendal Sinir Sıkışması Tedavisi

Pudendal Sinir Sıkışması Tedavisi: Pudendal sinir kuyruk sokumunda bulunan omurga kemiklerinin arasındaki leğen kemiğinin içindeki sinirlerin en büyüğüne verilen isimdir. Pudendal sinir sıkışması çok nadir görülen ve net bir teşhis konulamayan bir hastalıktır. Pudendal siniri sıkışması kadınlarda vajen ve klitoris bölgesinde, erkelerde ise penis, testis torbası ve anüs çevresindeki ağrılarla kendini belirtir.

Pudendal sinir sıkışması sebepleri.Ağır spor yapanlar halter kaldırma, ağır yük taşıma, uzun süreli ağır bisiklet sporu sonucu sinirin çevresindeki kemiklerin eforum olması, kemik uzantısı meydana gelmesi, bağlarda kalınlaşma ve sertleşmenin verdiği baskıyla sinirlerde sıkışma meydana gelir.

Pudendal sinir sıkışması hastaya büyük ağrı verir hasta yatar durumdayken ağrı nadir görülür fakat oturur durumdayken çok şiddetli ağrıları olur. Gün içinde bu ağrılar devam eder sandalye ye otururken acı dayanılmaz olur. Tuvalette diz üzerine çömelerek oturmak ve büyük tuvaletini yaparken çok acı verir fakat klozete oturmak da fazla ağrı hissedilmez. Hasta sabah uykuda uyanırken inanılmaz derecede ağrı hisseder ve bu ağrılar nedeniyle psikoloji bozulmasına sebep olur ve depresyon hareketler sergiler acısını bağırarak ve her harekete sinirlenerek belli eder.

Pudendal sinir sıkışmasına tanı konulması zordur çekilen filmlerle EMR ile tanı konulsa da bu çekimlerde kesin sonuç çıkmayabilir.

Pudendal sinir sıkışmasında yapılacak tedaviler. Beyin ve Sinir Cerrahisi uzmanına gidilir hasta şikâyetlerini anlatır ve Uzman hekim ilk yapılacak tedavilere başlar. Pudendal sinir sıkışması görülen hastalarda ilk yapılacak EMR çekilip tanı konduktan sonra sinirlere baskı yapan kaslardaki gerilmeyi ve gerginliği ortadan kaldıracak tedaviler uygulanır. Hasta sert ve düz bir yatak da sırt üzeri yatırılarak dinlenmelidir sırt üzeri yatarken sinirlere baskı azalacağından dolayı ağrılar hafifler ve hasta dinlenmiş olur.

Sinir sıkışması olan hamile bayanlarda bebek büyük ve rahim aşağıya doğru inmiş ise sinirlere gerilme yapar ve çok ağrı verir. Bu durumda hamile bayan sırt üstü yatarak sinirleri rahatlatır ve ağrıları az da olsa dindirir. Sinir sıkışması ilaçlar ile de tedavi edilebilir 6 aylık bir tedavi uygulanır anti depresyon ilaçlarıyla sinirler gevşetilerek rahatlatılır. Hastaya kolay yapılacak basit egzersizler verilir. İlaçlar kullanılırken fizik tedavisi de uygulanması önerilir. İlaç ve fizik tedavisi hastaya faydalı olmaz ise cerrahi müdahale yapılır. Cerrahi müdahaleden sonra çok dikkat edilmelidir. Yapılan cerrahiden sonra ağırlık kaldırılmamalıdır bu durumda sinirler gerilip kopabilir.

Pudendal Sinir Sıkışması Tedavisi Yorumları

soru

Nazlı

23 Şubat 2018 Cuma

Merhaba benim 5 yıldır süren bir evliligim var fakat eşimle ilişkiye giremiyorum çünkü vajinada şiddetli agrım oluyo normalde bişey yok ama sadece ilişki sırasında vajinada çok şiddetli ağrım oluyo ve yıllardır böyleyim çok doktorlara gittim ama bi türlü sonuç alamadım ne yapmam gerekiyo ne olabilir lütfen bana yardım edin lütfen ayrica surekli boyle olunca eşimde bu yüzden beni hep farkli çok kötü şeylerle sucluyo lütfen bana yardım edin bu acı gerçekten işkence gibi oturup ağlıyorum artık kendi kendime. Şimdiden teşekkürler iyi günler

Cevap yaz
cevap

Umman

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, nazlı hanım vajina darlığı olabilir bu yüzden acı çakiyor olabilirsiniz normal doğum yapınca ilişki normale dönüyor diyorlar. Ama bunun için operasyon da yapabiliyorlar yani vajinada darlık söz konusuysa küçük bir operasyonla genişletebiliyorlar vajinayı ama bu bir darlıktan ibaret değilde sizin kendinizi kasmanızla alakalı bir durum ise psikolojik olarak yardım..

cevap

Emel b

02 Eylül 2018 Pazar

Benimde durmadan yanma ve aci olarak basladi iliskide aciya dönüstü ki hekim bana hastaligimin adini ve belirtileri söylediginde henüz o belirtilrr bnde olmadigi icin inanmamistim ama simdi hak veriyorum. Adi vulvar vestabulutis yani agrili cinsel iliski sanirim sizinkidd öyle Dr. Süleyman eserdag bir görünün bnce

soru

Gülfidan

16 Aralık 2017 Cumartesi

Merhaba ben gülfidan 6 aydır ne sırt üstü ne sağ kalçamın üzerine yatamıyorum ve yatarken ne sağtarafıma nede sol tarafıma döne miyorum doktorumun verdiği ilaçlar biraz rahatlattı ama yürümekte zorlanıyorum bu rahatsızlığımı tamamen geçirecek çözümü varsa bilgilendirirseniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Oruk

31 Ağustos 2018 Cuma

Bu tür hastalıklar genelde ilaç tedavisi ile geçer. İlaç işe yaramaz ise fizik tedavi merkezlerinde gereken hareketler ile düzeltilmeye çalışılır. Fizik tedavisinin yanında ilaç kullanımını bırakmamalısınız ve moraliniz ile güveniniz yerinde olmalı ki bu hastalığı yenebilesiniz. Şimdiden geçmiş olsun.

soru

SALiM

09 Ağustos 2019 Cuma

67 yaşındayım 49 yıldır Pudental sinir sıkışması türü tipik ağrı çekiyorum, devamlı idrar sıkıntısı ve prostatik gibi sorunlar yaşıyorum. Defakasyon sırasında kabızlık ve barsak gazında mesane bölgesinde çok ağrım oluyor, Sandalyede otururken ağrım çok artıyor. Sık ve ağrılı idrara çıkıyorum. Teşhiş koyulamıyor.Ağrı pili takıldı pili üç yıl vücudumda taşıdım ama çok az faydası oldu. Sonra pili ameliyatla çıkarttım. Pudental sinire RF uygulaması yapıldı ana uzun süreli bir sonuç alamadım.Kadın hastalar konusunda iki hekim var. Erkek hastaların bu şikayetiyle tedavi uygulayan hekim bulamıyorum. Erkek hastalar konusunda bu konu ile ilgilenen hekim adı bilen var mı?. Herkese sağlıklı günler dilerim,

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kafa Sinirleri Anatomisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Baldırda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Baldırda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Diş Siniri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Siniri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6