Belde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Belde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Belde sinir sıkışması, günümüzde hem gençlerde hem de yaşı ilerlemiş olan insanlarda meydana gelen bir durumdur. Kimi zaman kasların aşırı zorlanması nedeni ile meydana gelen bu durum kimi zaman ise çok daha farklı nedenler ile karşımıza çıkabilmektedir. Belde meydana gelen sinir sıkışmalarında kişinin vücudunun çok büyük bir bölümü etkilenmektedir. Çünkü, vücuda giden birçok sinir, direk olarak belden geçmektedir. En çok kişilere bel ağrısı olarak rahatsızlıklar veren bu durum zamanla farklı rahatsızlıklara da neden olarak kişilerin yaşam kalitesinin ciddi bir oranda düşmesine neden olacaktır. Belde sinir sıkışması olan insanların kesinlikle bu sorunun net teşhisi için bir doktor muayenesine ihtiyaçları vardır. Eğer herhangi bir doktor muayenesi yapılmamış ise kişinin belinde sinir sıkışması olduğu söylenemez. Belde sinir sıkışması durumunda çok şiddetli bel ağrıları meydana gelmektedir. Fakat bazen bu ağrılar kişilerin bacaklarına vurarak etkisini bacaklar üzerinde gösterir. Bu ağrılar nedeni ile özellikle kişilerin bazı hareketleri kısıtlanır. Kişiler herhangi bir eğilme aktivitelerini tam olarak sağlıklı bir şekilde yapamaz. Bu durumda başta iş hayatı olmak üzere birçok problem meydana gelebilir. Belde sinir sıkışması olan insanların bol bol istirahate ihtiyaçları bulunmaktadır. Çünkü kişiler istirahat ettikçe sinirlere yapılan baskılar azalacak ve buna bağlı olarak ağrılar da azalma gösterecektir. Eğer kişide bacaklardan ikisi bu durumdan etkileniyorsa, kişi zaman kaybetmeden Uzman bir doktora gitmelidir. Aksi durumda sorunlar içten içe daha da büyüyebilir.


Belde sinir sıkışmasına neden olan durumlar


Bel bölgesinde sinir sıkışmaları çok sık karşılaşılmaktadır. Bu durumun en büyük nedeni ise insanların yanlış hareketleri ya da oturma bozuklukları nedeni ile yuvasından çıkarak diğer bölgelere baskı yapan omurga diskleridir. Bu diskler sinirlerin üzerine baskı yapar ve bu durumdan bacaklar da olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu durum belde sinir sıkışması durumunun en büyük nedeni olsa bile bazı insanlarda artrit gibi problemler de sinir sıkışması sorunlarına neden olmaktadır. Bunun yanında kişilerin sürekli olarak ağır yükler kaldırması ve aynı zamanda yaptıkları egzersizlerde beli aşırı zorlamaları durumunda belde sinir sıkışmaları meydana gelir. Bu sinir sıkışmalarına müdahale edilmediği sürece sorun kendiliğinden iyileşmez ve hatta çok daha kötü olur. Son olarak bel fıtığını belde sinir sıkışması durumunun nedenleri arasında sayabiliriz. Çünkü bel fıtığında diskler arasındaki doku, dışarı çıkarak sinirlerin sıkışmasına neden olmaktadır. Bu nedenle bel fıtığı olan insanlarda aynen sinir sıkışması gibi belirtiler görülür.


Belirtileri nelerdir?

 • Belde sinir sıkışması sorununun en büyük belirtisi bel bölgesinde meydana gelen uyuşma sorunlarıdır. Bu durum bazen kişinin bel bölgesinde hissizliğe neden olabilir. Eğer bel bölgesinde bacaklara giden sinirler sıkışmış ise bu durumda hissizlik ve uyuşma bacaklarda da hissedilecektir.
 • Bir diğer belirti ise iğne batırır gibi şiddetli ağrılardır. Bu ağrılar kimi zaman uyumanızı, yürümenizi, eğilmenizi ve hatta hareket etmenizi engelleyebilmektedir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için erken teşhise önem vermelisiniz.
 • Sinirlerin sıkışmasına bağlı olarak meydana gelen kas güçsüzlükleri bazen ayakta durmanızı engelleyecek derecede artabilir. Bu nedenle bol bol yatak istirahati büyük önem taşımaktadır.
 • Belde sinir sıkışması, ayaklara da olumsuz bir şekilde etki yapabilmektedir. Ayaklarda hissizlik sorunlarına neden olan bu durum zamanla yürümenizi engelleyecek derecede artabilir.
 • Son olarak kişide tek bacak ya da her iki bacakta karıncalanma durumu meydana gelebilmektedir. Bu bölgelerde karıncalanma görülmesi sinir sıkışmasına işaret eder.

Belde Sinir Sıkışması Yorumları

soru

Serpil Daçe

16 Temmuz 2018 Pazartesi

Bel ağrısıyla Sabah kalkmakta ve öne eğilmekte çok zorlanıyorum. İlerleyen saatlerde varlığını hissetsemde hareket ettikçe rahatlama oluyor. Bacaklara vuran ağrı yok. Gece yatakta sağdan sola dönmekte dahi zorlanıyorum. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Cevap yaz
cevap

Araz

14 Ağustos 2018 Salı

Geçmiş olsun Serpil hanım. Büyük ihtimalle belinizde bir sinir sıkışması sıkışması olmuş olabilir. Yattığınız yatağın ortopedik olmasına özen göstermelisiniz. Soğuk kompres ağrıların dinmesini sıcak kompres de kan dolaşımını artırdığından faydalı olacaktır. Ayrıca beyin ve sinir hastalıkları doktoruna başvurmanız gerekmektedir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi

Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6