Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak sinir sıkışması, genel anlamda vücudumuzda omur iliğinden başlayarak ayak parmakları kıkırdakları civarında mevcut sinirlerin oluşan baskıdan iletim yapamamalarından kaynaklanır. Bu sinirler ikazcı hücreler olarak da adlandırılır. Ayakta sinirsel sıkışma bir sürü bölgelerde gerçekleşen sinirsel sıkışmalarında meydana geldiği benzeri sık sık ya da bazen gerçekleşebilir. Ayakta sinirsel sıkışma genelde ayak bilek kısmında ve ayak parmaklarında yer alan sinirsel sıkışmalara ilişkili olarak gerçekleşebilir. Sinirsel sıkışmalar gerçekleştiği sırada kuvvetli ağrılara maruz kalabilmekteyiz. Ayakta sinirsel sıkışması genelde özen gösterilmeli ve gereken tedavi gerçekleştirilmelidir. Hiçbir biçimde ihmal edilmemelidir. Bu nedenle, ayakta sinirsel sıkışma sebepleri ve belirtilerini kısaca bu yazıda açıklanacaktır.


AyaktaSinirsel Sıkışma Semptomları ve Neden Olur?


Ayakta sinirsel sıkışma en başta ayaklarda uyuşma ve karıncalanmaların oluşmasıdır. Bu uyuşma anında ayaklarınız sizlere çok ağırmış duygusu uyandırır ve davranış etmeye çalıştığınızda karıncalanmalar oluşmaktadır. Ayakta sinirsel sıkışmanın diğer belirtisi ise ayaklarınız da kuvvetli bir pozisyonda ağrı meydana gelir ve bu ağrı ayaklarda başlayarak bacaklara gerçek çoğalarak sürdürür. Ayağınızdan bel kısmına doğru ağrılar ayaklarınızda başlayarak üst kısma gerçek yayılarak sürdürür. Ayakta sinirsel sıkışmasının bir belirtisi ise ayaklarda yanma duygusu uyandırmasıdır. Ayaklarda hudut sıkışmasına ilişkili olarak ağrı meydana gelen alanda bununla birlikte iç kısmın da alevlenircesine yanma duygusu meydana gelir. Ayakta sinirsel sıkışmasının belirtilerinden biri de adale çekilmesi ve çok yorgunluk duygusu gerçekleşir. Ayaklarınızda bilekler kısmında ve diz kısmında yer alan kaslarda çok bir çekilme ve ayağınızı kaldıramayacak derecesinde yorgunluklar meydana gelir. Sinirsel sıkışma, alakalı meydana gelen sinirin üzerindeki çok baskıdan meydana gelen bir vaziyettir. Bacaklar, kemik, tendon, kıkırdak ve kaslardan meydana gelmiştir. Bu dokulara rastgele bir sebepten ötürü gerilme, sıkma ve basınç uygulandığı vakit bacakta yer alan sinirler kayıp görür ve bacakta sinirsel sıkışma hali meydana gelir.


Sinir mesaj çalışması


Bu testte sinirlerdeki elektriksel mesajım ölçülür. Bunun için sıkıntılı bölgeye birtakım elektrotlar yerleştirilir. Sonrasında düşük miktarlarda cereyan yollanır. Bu işlem can yakmaz. Fakat belli bir süre huzursuzluk verebilir.


Elektromiyografi (EMG)


Bu işlemde kaslardaki cereyan deşarjı ölçülür. Test öncesinde ince zoka biçimindeki elektrotlar adaleler içerisine yerleştirilir. Bu sırada belli bir süre ağrı hissedebilirsiniz ve sonraki birden çok zaman küçük yaralar taşırsınız.


Manyetik rezonans görüntüleme (MR)

Vücudun içerisinde bulunan hem bir katı hem bir de narin dokuların görüntülenmesinde işe fayda.


Ayakta sinirsel sıkışma Tedavisi Nasıl Yapılır?

Ayakta sinirsel sıkışma rehabilitasyonunda bahsetmek gerekirse basit mantığında sıkışan sinirleri düzenlemek için bu hücreleri tekrar eski niteliğine kavuşturmalı ve bu sinirsel hücrenin görevlerini mahalline getirmesi için kan dolaşımınızı sıhhatli bir pozisyonda tekrar itinalı bir pozisyonda sağlamalısınız. Bundan sonra, rehabilitasyonda en başta ayaklarınıza buz rehabilitasyonu uygulayın. Ayaklarınız da ağrı meydana gelen bölgelere buzları havluya sararak 25 dakikayı geçmeyecek pozisyonda vakit zaman uygulayın. Bunun yakınında bununla birlikte hekim kontrolünde aspirin ya da diğer kan sulandırıcı ilaçlar kullanabilirsiniz ve nihai olarak hanede kendiniz yapabileceğiniz egzersizlerle ayakta hudut sıkışması tedavisini gerçekleştirmiş olursunuz. Ama bu egzersizler evrensel olarak dinlendirici nitelikte meydana gelen yoga çeşidi egzersizler olmalıdır. Bunun yakınında kuvvetli ağrı oluştuğunda en başta ayaklarınızı sabitlemeye çalışın üzerine stres uygulamama dikkat ediniz. Tersi halde sıkışan sinirlere yapmış olduğunuz yük ve baskıyla kayıp verebilirsiniz.

Ayakta Sinir Sıkışması Yorumları

soru

Hasan

02 Ocak 2018 Salı

Meraba hocam ben kalça pirotezinde ameliyat oldum ameliyat sırasında sinir damarları kesildi ve daha sonra tekrar dikildi oo yüzden ben ayak bileginden ayak parmaklarina kadar hisetmiyom oynatamiyom bu yüzden ne yapmam gerekir ve nasıl bir tedavi alabilirim lütfen sizden rica ediyorum cevap verin

Cevap yaz
cevap

Talha

12 Ağustos 2018 Pazar

Benimde sıkıntım benzer acaba bir tedavi yapabildiniz mi

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Güncel

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi