Avuç İçinde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Avuç İçinde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Avuç içinde sinir sıkışması, sinirlerin kemik, kıkırdak, kas gibi dokularda oluşturduğu aşırı baskı sonucu ortaya çıkan bir sağlık sorunudur. Oluşan basınç sonucu sıkışan sinirlerde his kaybı, uyuşukluk, hareket kaybı, ağrı, güçsüzlük ve karıncalanma gibi belirtiler görülür. Sinir sıkışması sadece avuç içinde değil, vücudun herhangi bir bölgesinde de oluşabilir. En çok 40 ile 60 yaş arası kişilerde görülür. Erkeklere nazaran kadınlarda daha sık rastlanır.

Avuç içinde sinir sıkışması, tıp dilinde karpal tünel olarak adlandırılır. El bileğine bağlı sinirlerin geçtiği bu tünelin zemini ve yanları karpal kemikleri ile kaplıdır. Bu sinir dokuları başparmak, işaret parmağı ve orta parmağın duyu ve hareketinden sorumludur. Bu sinir dokuları aynı zamanda parmaklara hareket kabiliyetini kazandıran en önemli sinir dokusudur. Kısa sürede oluşan sinir sıkışmaları kişide sürekli bir hasar bırakmaz.

Avuç içinde sinir sıkışması, genelde, bileğine yük vererek çalışan kişilerde, yoğun ev işleri yapan ev hanımlarında, gün içinde sıkça bilgisayar ya da daktilo kullanan kişilerde ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalara göre çalışanlarda karşılaşılan sinir sıkışması her yıl %3-4'e kadar artış göstermektedir.


Avuç içinde sinir sıkışmasının sebeplerini tetikleyen faktörler

 • Hormonlardan kaynaklanan değişimler
 • El bileğinin aşırı kullanılması
 • Geçmiş zamanda el bileğinde kırık ya da çıkık olması
 • Genetik olarak aile bireylerinde bulunması
 • Kişide tiroid, diyabet gibi hastalıkların bulunması
 • El bileğindeki kireçlenmeler

Tedavisi


Avuç içinde sinir sıkışması tedavisinde en sık kullanılan yöntem bandaj uygulamasıdır. Takılan bandaj elin, el bileğinin ve parmakların hareketini engeller. Böylece eller, parmaklar ve bilekler bir süre dinlendirilmiş olur. Bandajla rahatlamanın sağlanamadığı daha ağrılı durumlarda ise bileğe çelik eldiven takılır. Tüm müdahalelere rağmen ağrı dinmiyor ya da sinir sıkışması sık sık yaşanıyorsa Uzman bir doktora danışılmalıdır. Bu sıkışma durumu engellenmezse elde geriye dönüşümü olmayan hasarlar ve başka rahatsızlıklara sebebiyet veren durumlar oluşabilir. Örneğin avuç içinde yaşanan sinir sıkışması yaşandığı anda bazı hastalar soğuk-sıcak ayırımını yapamaz duruma gelebilir. Avuç içi kaslarda erime ortaya çıkabilir. O nedenle avuç içinde yaşanan sıkışmalar her hastada sık görülmemekle birlikte profesyonel bir müdahale gerektirebilir.

Tanı müdahaleden önce MG testi (Elektromiyografi) ile teyit edilir. Cerrahi müdahale gerektiren durumlarda, hastaya lokal anestezi yardımıyla ayakta tedavi yöntemi uygulanır. Bu operasyon sayesinde sinir gevşetilerek sinir hücrelerinin rahatlatılması amaçlanır. Operasyon uygulanan el birkaç gün kalp seviyesinin üzerinde tutularak şişmesi engellenir. Operasyondan sonraki birkaç günlük süreçte elde özellikle de avuç içinde ağrı, şişlik ve sertlik gerçekleşir. Birkaç hafta sonrasına kadar el basit işlerde kullanılacak seviyeye gelebilmektedir. Fakat avuç içine etki edebilecek olan bilek, 3 hafta süreye kadar dinlendirilmelidir. Operasyonda sinirlerdeki hislerin etkilenmesinden kaynaklı yaklaşık 6 ay kadar daha avuç içinde uyuşma ve karıncalanma görülmesi gayet normaldir.


Avuç içinde yaşanan sinir sıkışmasını önlemek için

 • Avuç içi yukarı bakacak şekilde yük taşınmalıdır.
 • Araba sürerken, eşya taşırken direksiyon çok sıkı tutulmamalı, mümkün olduğunca el dinlendirilmelidir.
 • Boya fırçası, kalem, gazete veya kitap türü cisimleri uzun süre tutmaktan kaçınılmalıdır.
 • Seçilen eldivenlerin ölçülerinin el ile aynı olmasına dikkat edilmelidir.
 • Daktilo ya da bilgisayar kullanırken eller belirli aralıklarla dinlendirilmelidir.

Avuç İçinde Sinir Sıkışması Yorumları

soru

Miyase gürsoy

11 Haziran 2017 Pazar

Ameliyat oldum ama geçmedi ve kas erimesi var tekrar mi ameliyat olmak gerekir

Cevap yaz
cevap

Gülbeyaz

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Miyase hanım öncelikle ameliyatınızın üzerinden nekadar zaman geçti eğer ameliyatınızın üzerinden uzun zaman geçmedi ise biraz daha sabırlı olun ilaçlarınıza dikkat edin eğerki ameliyatınızın üzerinden uzun zaman geçmesine rağmen hala şikayetlerinizde azalma olmadıysa doktorunuzla görüşüp oda uygun görürse ozaman ameliyatı düşünmeye başlayın size en doğru yolu gösterecektir iyi aksamlar.

soru

Emine karayılan

01 Aralık 2017 Cuma

Sağ kolum sürekli ağrıyor güç kaybı var birde avucumun içinde damarların olduğu yerde toplar var ne yapmalıyım

Cevap yaz
cevap

Mertel

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba, emine hanım kaslarınızda sorun var hareketinizi kolaylaştıracak, stes topu var yumuşak avucunuzla sürekli o topu sıkarsanız kas egzersizi yapmış olursunuz ve şikayetiniz geçecektir.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinir Nasıl Geçer?

Sinir Nasıl Geçer?

Kalpte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalpte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi

Kasıkta Sinir Sıkışması Tedavisi

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6