Merkezi Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Merkezi Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Merkezi Sinir Sistemi, Omurilik ve beyinden meydana gelen sinir sistemi parçalarından en büyüğünü oluşturan bölümdür. Beyinden başlayarak omurilik boyunca devam eden sinirler merkezi sinir sistemi içinde yer almaktadır. Bu sinirler insan vücudunda hareket ve koordinasyonun yerine getirilmesi için görevlendirilmiştir. Başka bir deyiş ile merkezi sinir sistemi davranış kontrolünü sağlamakla görevlidir. Merkezi sinir sistemi içerden veya dışarıdan gelecek bütün uyarımları birleştirerek canlının bu uyarımlara karşı koordinasyonunu sağlar ve iç ve dış organların yönetimi ile görevlidir.


Merkezi Sinir Sistemi Öğeleri


Beyin, merkezi sinir sisteminin en büyük ve en önemli parçasıdır. Bedensel bütün aktiviteler beyin tarafından yerine getirilmektedir. Düşünsel faaliyetlerin yanı sıra vücut sıcaklığı, kan basıncı, hormon salgılanması, duyu organlarının yönetimi ve koordinasyonu, acıkma ve susama gibi fiziksel ihtiyaçların belirlenmesi ve öğrenme yetisinin yerine getirilmesi beyin tarafından gerçekleştirilmektedir.

Beyincik, kafatasının arka kısmında ense ile kafatasının birleştiği noktada bulunan beyincik merkezi sinir sisteminde kol ve bacak gibi kasların kullanımının sağlanmasını ve dengeli hareketin yerine getirilmesini sağlayan bölümdür.

Omurilik soğanı, boynun üst kısmında yer alan ve şekil olarak soğana benzeyen bu organımız merkezi sinir sisteminin oldukça önemli bir parçasıdır. Omurilik soğanı istemsiz olarak gerçekleştirdiğimiz nefes alma, sindirim gibi birçok faaliyetin ve iç organlarının yönetiminin yerine getirilmesini sağlamaktadır. Solunum, sindirim, boşaltım, dolaşım gibi faaliyetler omurilik soğanının görevidir.

Omurilik, beyin ile vücudumuz arasında köprü olan omurilik beyin sapından başlayarak belimizde yer alan omurgaları da içinde barındıran kısımdır. Refleks ve hareket merkezi olan omurilik beyinden aldığı emirleri beden de yerine getirmek ile görevlidir.


Merkezi Sinir Sistemi Hastalıkları

 • Felç, beyindeki kan dolaşımının azalması sonucu kasların ve sinirlerin çalışma düzeninde tahribatların oluşması ve hareket sinirlerinin zedelenmesi sonucu hareket kabiliyetinin yerine getirilmemesidir. Beyin felci kismi veya tamamen felce neden olarak kişiyi yatağa bağımlı hale getirebilir.
 • Epilepsi, diğer bilinen adı ile sara hastalığı beyinde bulunan sinir hücrelerinin görevini yerine getirememesi sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Epilepsi de aralıklı olarak geçici bayılmalar ve bilinç kayıpları ortaya çıkmaktadır.
 • Parkinson, beyinde bulunan sinirlerin zedelenmesi veya görevini yerine getirememesine bağlı olarak ellerin ikisinin veya birinin istemsiz olarak hareket etmesi veya titremesidir.
 • Çocuk Felci, omurilikte ortaya çıkan bu hastalık sinir hücrelerinde bakteri ve virüslerin bulaşarak çoğalması sonucu ortaya çıkmaktadır. Kaslar da oluşan bu hastalık nedeni ile yeteri kadar kasılma veya gereğinden fazla kasılmalar ortaya çıkar. Bu hastalığın tedavisi genellikle ilaç tedavidir.
 • Menenjit, omurilik ve beyin üzerinde bulunan ince zar tabakası vardır. Bu tabaka beyni ve omuriliği dışarıdan gelecek bakteri ve virüslere karşı korumak ile görevlidir ancak bu zarlarda da bakteri ve virüs oluşabilir. Bu virüsler yayılarak zar üzerinde iltihap oluşmasına neden olur. Bu iltihaplanmaya menenjit adı verilmektedir. Menenjit erken fark edilemeyebilir bu neden ile ölümle sonuçlanmaktadır.
 • Kuduz, hayvanlardan ve özellikle de köpeklerden insanlara bulaşan bu hastalık sinir sistemini etkisi altına alarak tüm sinirlerin yok olmasına neden olmaktadır. Kuduz mikrobu bulaşıcıdır ve ölümlere neden olmaktadır.

Merkezi Sinir Sistemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Psikolojik Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hücreleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Hücreleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Otonom Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Otonom Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6