Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik sinir, belde yer alan S1, S2, S3, L4 ve L5 omurlarının seviyesinden çıkan 5 sinir kökünün birleşimiyle oluşan, tek kılıf içindeki vücuttaki en büyük ve kalın olan sinirdir. Siyatik sinir bel bölgesinde kalça kemiğinin arkasından başlayarak, alt pelvis denilen kalçanın alt kısmından uyluk kemiğinin arkasından dize kadar uzanır. Dizde arka tarafta iki kısma ayrılıp, dizin altındaki bacakta deri, kemik, kas ve eklemlerdeki sinirsel denetimden sorumlu olur. Sinirdeki motor bölümünde bacağın alt kısmındaki dokuların hislerini algılayan iki bölüm bulunmaktadır. Belden çıkan siyatik sinirin bacağın altına uzanıncaya kadar çeşitli nedenlerle hasarlanması mümkündür. Bu nedenler arasında bacakta kemik kırıkları, travmalar, diyabet hastalığı, otururken bağdaş kurma, kalça enjeksiyonları, kurşun yaralanması, düşme, cerrahi girişimler bulunur.


Siyatik sinir hasarı belirtileri nelerdir?

  • Bacakta yer olan kas gruplarında ya da tek kasta güç kaybı olması
  • Bacakta duyu kaybının gelişmesi
  • Sinirin geçtiği bölgede bacakta kaşıntı, acı, yanma, titreme, üşüme, batma gibi belirtilerin ortaya çıkması
  • Kasların incelmeye başlaması
  • Bacakta renk değişiminin, morarmanın olması, soğukluk hissedilmesi
  • Siyatik sinirin uzandığı bacak boyunda ağrı oluşması
  • Bacakta tüy dökülmesi, cildin incelmesi, tırnakların dökülmesi
  • Reflekslerdeki azalma ya da kaybolma siyatik sinir hasarının olduğunun göstergesi olabilir.

Siyatik sinir hasarı tedavisi nasıl yapılır?


Siyatik sinirin hasar gördüğü tespit edilirse, hastaya cerrahi müdahalede bulunulur. Operasyonda hasarlı olan bölge kesi yapılarak açılır. Buradaki yapışıklıklar, yırtıklar ve kopuk olan yerler belirlenerek onarımı yapılır. Bölgedeki çevre dokularda serbestleştirme işlemi de yapılır. Ayrıca interfassiküler teknikle siyatik sinirin anastomozu yapılır. Eğer siyatik sinirin yeri değiştirilmesi gerekiyorsa, operasyonda bu da gerçekleştirilir.


Siyatik sinir tedavisinden sonra ne yapılmalıdır?


Cerrahi girişim sonrasında yara yerinin iyileşmesi beklenmeden, siyatik sinirdeki sinyal alışverişinin daha hızlı olması için düzenli şekilde çalışılmalıdır. Sinirin geçtiği bacak boyundaki ağrının hafifletilmesi için, doktorun önerdiği ilaçlar kullanılmalıdır. Bölgede sıcak ve soğuk hissinin düzenli olarak algılanması için rehabilitasyon uygulanmalıdır. Kaslar içinde vibrasyonel terapi uygulanmalı, ayak tabanına ise masaj ve vibrasyonel terapi yapılmalıdır. Hastadaki iyileşmenin takibi açısından, düzenli şekilde EMG tetkikleri yapılmalıdır. Siyatik sinir bu çalışmalar sayesinde eski sağlığına kavuşabilir. Özellikle erken müdahale yapılırsa, iyileşme daha hızlı olur.

Siyatik Sinir Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi