Hamilelikte Sinir Krizi Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Sinir Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sinir Krizi, Hamilelik esnasında anne adaylarında hormon değişiklikleri sebebiyle duygusal geçişler görülmektedir. Bunların arasında ağlama krizleri, gülme krizleri, sinir krizleri, mutsuzluk gibi birçok faktör ile anne adayları karşılaşabilir. Bunun sebebi hamilelik süresince hormonların tavan yapması ile annenin duygularını daha yoğun yaşaması olarak bilinmektedir. Hamilelikte yaşanan stresin bebeği de olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre hamilelik esnasında stresli bir yaşam süren anne adayı bebeğin gelişiminde olumsuz etkiler olmasına sebebiyet vermektedir. Çünkü annenin stresi plasentayı aşarak, bebek ile buluşur. Bu sebepten dolayı hamileyken yaşanılan stres bebeğin nöro gelişimini etkilediği görülmüştür.

Hamilelik süresince yüksek stres sebebiyle bebeğinde beyin fonksiyonlarını ve gelişmesini olumsuz yönde etkilediği bilinmektedir. Anne adayında bulunan stres ile çocuğun hiperaktif olması ya da davranış bozuklukları gibi problemler ile karşılaşılmasına sebep olabilir. Anne adayının hamilelik süresince sinir krizleri geçirmesi stresin boyutuna göre bebeğin de ölü doğum riskini de artırdığı bilinmektedir. Ayrıca yüksek strese maruz kalan hamile kişiler erken doğum ile karşı karşıya kalırlar. Ayrıca stresten dolayı kaynaklanan problemler sebebiyle bebeğinde bu stresten etkilendiği için zihinsel gelişiminde olumsuz yönde etkiler olacaktır. Bu sebepten dolayı anne adayı kendisini stresten uzak tutmalı ve en önemli düşüncesi bebeğin gelişimi ve doğum esnasında kadar sağlıkla bu süreyi tamamlanması olmalıdır.


Hamilelikte sinir krizlerinden kurtulmanın yolları


Hamilelik esnasında anne adayının kendisini kontrol altında tutması son derece önemlidir. Bu sebepten dolayı stresi azaltmak için yaşam kalitesini değiştirmeli ya da stres yaratan problemleri ortadan kaldırılmalıdır. Fiziksel olarak hissettiği problemler ile başa çıkamayacağı taktirde profesyonel anlamda yardım almalı ve stresten baş etmenin yollarını bulmalıdır. Hamile olan bayanların stresten uzak kalmaları için ev yaşantısını, günlük aktivitelerini, bulunduğu ortamları dikkatle kontrol ederek; stres yaratan etkenlerden uzak durmaları gereklidir. Hamileliğin ilerlediği zamanlarda annede oluşan doğum korkusunun sebebiyle de stresin dahada fazla olduğu gözlenir. Doğum ile alakalı bütün kontrolleri yaparak, kafasında bulunan sıkıntıları gidermelidir. Gebelikten dolayı anne adayının duyguları daha baskın olacağı için düzenli beslenmeli ve egzersiz gibi hareketler ile kendisini ve bedenine rahatlatmalıdır. Ayrıca hamile kişiler sakinleşmek için günlük rutin yürüyüşler yaparak; açık havada sakinleşmenin ve bedenlerini rahatlatmanın yollarının keşfetmelidir. Ayrıca anne adaylarının sakinleşmek için kendilerine zaman ayırması, dinlenmeleri ve derin bir şekilde nefes alıp vermeleri ile kendilerinin bebeği doğurmak için çok önemli bir rol oynadıklarını hatırlamaları gerekir.

Hamilelikte oluşan sinir kız izlerinden kurtulmak için masaj yaptırılabilir. Ayrıca anne adayının hamilelik süresince uyku problemlerinden kaynaklı stresleri yok etmek için düzenli uyumaları ve uyuyamıyorlar ise egzersiz hareketler yaparak; bedenlerini uykuya hazırlamaları gerekir. Çünkü uykusuzluk gebelik esnasında aşırı stresin sebepleri arasında yer alır. Ayrıca gebelik esnasında stresten uzak olmak için eşlerinde son derece dikkatli davranması gerekir. Böyle durumlarda hamilelerin yanında olarak eşlerinin de onları motive etmesi son derece önemlidir. Çünkü gebe olan bayanlar vücutlarının değişimleri sebebiyle eşlerinin onları beğenmediğini düşünerek daha çok stres altında bulunurlar. Baba adaylarının ise böyle durumlarda anne adayını sakinleştirmesi ve onların son derece özel olduklarını, kendilerine hayatın en büyük hediyesini vermek için bu halde olduklarını anlatmaları, bu sebepten dolayı kendisini özel hissetmesi ve onları mutlu olmaya teşvik etmeleri gerekir. Böylece anne adayındaki stresler de azalmalar görülür. Gebelik esnasında eşlerinin paniklerini ortadan kaldırarak; hamilelik süresince bebekle ilgili anneye destek olmaları baba adaylarının başlıca görevleri arasındadır. Ayrıca hamilelik döneminde anne adaylarının babalar adayları ile kaygılarını, korkularını ve beklentilerini paylaşmaları sayesinde annenin stres ve panik ortamından uzak durmasının sağlanması gerekir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir nokta ise anne adayları kadar baba adaylarının da bu dönemde stres yoğunluğu ve panik yaşadıkları bilinmesidir.

Hamilelikte Sinir Krizi Yorumları

soru

Dilara

02 Nisan 2018 Pazartesi

1 aylik hamileyim ama 4 seneden beri atak krizler geciriorum hamileyken olursa ne gbi zarar verir bebege

Cevap yaz
cevap

Canruba

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Geçmiş olsun Dilara Hanım. Öncelikle bu dönemde hormonal değişiklikler bu tür sinirsel ataklara neden olabilmektedir. Ayrıca geçirdiğiniz sinir krizlerinden bebeğinizin de etkilenme ihtimali vardır. Bu nedenle özellikle gebelikte bu tür krizlerden elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın. Eğer sorunlarınızla baş edemezseniz bir uzmana görünün.

cevap

Müştehir

20 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba Dilara Hanım. Bu dönemler sizin ve bebeğiniz için oldukça önemli dönemler. Stres ve sinir anında siz birçok hastalık yaşabildiğiniz için bebeğinizde bundan maalesef etkilenir. Lütfen daha dikkatli olmaya özen gösterin .En kısa zamanda bir pskiyatri uzmanına başvurmanızı öneriyorum.

soru

Baki

22 Ağustos 2016 Pazartesi

eşiniz hamileyse daha fedakar olmanız gerekiyor demektir

Cevap yaz
cevap

Okuşlu

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, baki bey bayanları anlamanız çok ince bir düşünce bayanlar doğası gereği ağır şeyler yaşıyor bunlardan biri doğumdur. Doğum sonrası öncesi be bebeğin büyümesi evresinde oldukça sıkıntılar çekmektedir. Beylere düşen de eşlerine daha duyarlı daha yardımsever olabilirler. Boşuna dememişler cennet annelerin ayakları altındadır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Kafa Sinirleri Anatomisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Sinir Nasıl Geçer?

Sinir Nasıl Geçer?

Sinir Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi