Belde Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Belde Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Belde Sinir Sıkışması Ameliyatı, Belde sinir sıkışması ameliyatından bahsetmeden önce bu sinir sıkışmasına sebep olan faktörlerden bahsedelim. Öncelikle sinir sıkışması sinirlerin yüzeye yakın olan eklem yerlerinde görülen hastalıklar arasında yer alır. Sinir sıkışmasının meydana geldiği yerlerde bulunan boyun fıtığı, bel fıtığı belde sinir sıkışması gibi hastalıklar sebebiyle kişide ağrılar görülür. Sinir sıkışması genellikle yetişkin kişilerde gözlenen hastalıklar arasındadır.

Böyle durumlarda hastalık daha fazla ilerlemeden müdahale edilmesi gerekir. En kesin uygulama belde bulunan sinir sıkışmasının ameliyat ile tedavi edilmesidir. Ayrıca belde bulunan sinir sıkışması ameliyatı tehlikeli olup, profesyonel bir ekip tarafından yapılmalıdır. Çünkü müdahale esnasında hassas bölgede işlem yapılır. Ters bir hareket sonucu hastanın hayatı tehlikeye girer.


Belde Sinir Sıkışmasının Ameliyatı Nasıl Yapılır?


Bel kısmında bulunan sinir sıkışmasının ameliyatında yapılan diğer uygulamalar sonuç vermediğinde bu hastalığın tedavisinde ameliyat yöntemi gerekir. Öncelikli olarak hastanın MR çekilerek sinir sıkışması olan diskin bulunduğu bölge teşhis edilir. Ayrıca yapılacak ameliyat ile sinirlerdeki sıkışmanın giderilmesi ile ağrıların hafifletilmesi sağlanır. Böyle durumlarda diskte fıtıklaşan bölüm ile diskin çekirdeğinin boşaltılması ile ameliyat gerçekleşir. Bu bölgedeki hastalığın tedavisi sağlanır ve ameliyat yönetiminde genel anestezi kullanılır. Bel bölgesinde sinir sıkışmasının bulunduğu bölgede 5 santimlik kesik ile sıkışma bölgesindeki diski ulaşılır. Bu yöntem sayesinde mikro cerrahi yöntemler ile klasik ameliyatlarda mikroskobik yöntemler ile bu ameliyat uygulanır. Disklerin arasından çıkan fıtıklar temizlenerek; sinir sıkışması giderilir. Daha sonra ameliyat bölgesi dikiş ile kapatılarak hastanın bir gün hastanede kalması sağlanır. Daha sonra da uygulanacak ağrı kesici, kas gevşetici ilaçlar ile hastalığının tedavisi gerçekleştirilir. Endoskopi ameliyatlar ile küçük bir şişeden içeriye sokulan kamera ile de ameliyat gerçekleştirildiği görülmüştür. Kullanılan endoskopik ameliyatların özel fıtıklarda kullanıldığı bilinmektedir. Ameliyatları geçiren kişilerin günlük yaşantısında son derece dikkatli olmaları, yaptıkları hareketlere, kaldırdıkları ağırlıklara son derece dikkat etmeleri gerekir. Belde bulunan sinir sıkışması tekrar edebilen hastalıklar arasında yer alır. Yanlış bir hareket sonucunda tehlikeli durumlara yol açabilir.


Belde Sinir Sıkışması Ameliyatından Sonra Yapılması Gerekenler


Belde sinir sıkışmasının ameliyatından sonra kişinin tedavisi için kas gevşetici ilaçlar ve ağrı kesiciler kullanması tavsiye edilir. Ameliyat olan kişinin istirahat edilmesi ile hastalığın tedavisi açısından son derece önemlidir. Ameliyat sonrasında kişinin ağır şeyler kaldırmaması gerekir ve yaptığı hareketlere de dikkat etmesi iyileşme sürecinde oldukça önemlidir. Bel bölgesini sıcak tutması gerekir ve hastalarda doktor tavsiyesi ile korse gibi destekleyiciler kullanılabilir. Bu hastalık özen gerektiren bir hastalık olup, kişinin yaşamı boyunca yaptığı bütün hareketlere dikkat etmesi gerekir.

Belde Sinir Sıkışması Ameliyatı Yorumları

soru

nazli

06 Temmuz 2017 Perşembe

Bel ameliyati oldum uc platin takildi sekiz yil sonra fitik ameliyati oldum simdi de vucudumda zonklayan agrilarim var calisiyorum cok zorlaniyorum

Cevap yaz
cevap

Ager

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba Nazlı hanım bel fıtığı ameliyatı oldukça zor bir ameliyat çeşitidir bu ameliyatı olduktan sonra son derece dikkatli olmalısınız ani hareketlerden uzak durmalısınız ağır kaldırmamalısınız bu hastalık çok dikkat gerektiren hayatı boyunca insanı yaşam kalitesini düşüren bir hastalıktır dikkat edilmemesi durumunda ciddi sorunlar yaşayabilirsiniz geçmiş olsun sağlıcakla kalın iyi akşamlar.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Güncel

Sinir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6