Hamilelikte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamilelikte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte sinir sıkışması, hamilelik dönemi kadınlarda hormonların etkisiyle çeşitli sorunların daha fazla yaşanabileceği dönemlerden biridir. Vücutta su tutulumu daha fazla olduğundan, ellerde ve ayaklarda çeşitli problemler gelişebilir. Bunlardan biri olan hamilelikte sinir sıkışması anne adayına oldukça rahatsızlık veren bir sorundur. Ellerde yanma, karıncalanma, uyuşukluk, sızlama ve ağrı problemleri hamilelikte sıkça yaşanabilir. Bunların ilerleyen dönemlerinde ellerde hissizlik ve güçsüzlük etkili olur. Karpal tünel sendromu denilen elde, el bileğinde median sinirin baskı altında kalmasıyla ortaya çıkan sinir sıkışması, kadınlarda sıvı tutulumu ve kilo alma gibi etkenlerden dolayı yaşanabilir. Ayrıca genetik etkenlerde hamilelikte sinir sıkışmasının bir nedeni olabilir. Eğer kadının mesleğinde elini sıkça kullanması gibi bir durum varsa, sinir sıkışması daha fazla etkili olabilir.


Hamilelikte sinir sıkışması belirtileri nelerdir?


Gebe kadının ellerindeki uyuşma, yanma, sızlama gibi yakınmalar oluştuğunda, bunun sinir sıkışması açısından değerlendirilmesi gerekir. Başlangıçta baş parmakla yüzük parmağının arasında hissedilen belirtiler, giderek güç kaybına neden olacağından eşyaları tutmada zorlanma, eşyayı elden düşürme gibi sonuçlara yol açabilir. Sinir sıkışması tedavi edilmediği takdirde bölgedeki kaslarda erime sorunu meydana geleceğinden, ellerdeki kuvvet kaybı bundan kaynaklanır. Herkesi etkileyebilecek bu sorun, hamile kadınlarda hormonların etkisiyle daha sık görülebilir. Yapılan araştırmalar hamilelerde sinir sıkışmasının %20 oranında etkili olduğunu belirlemiştir. Genellikle hamileliğin etkisiyle oluşan sinir sıkışmasında, belirtiler doğumdan sonra geçer.


Hamilelikte sinir sıkışması tanısı ve tedavisi nasıl yapılır?


Boyundan el bileğine kadar uzanan median sinirin sıkışmasıyla oluşan sorun, ellerdeki karıncalanma, uyuşma, sızlama gibi belirtilerle seyreder. Hamile kadının bunlara maruz kalması sinir sıkışması teşhisinde önemli bir aşamadır. El bileğinden karpal tünel denilen yerden geçen median sinirin burada sıkışması hamile kadının kilosunun artması ve vücudunun su tutmasıyla olabilir. Median sinirin görevleri arasında baş, işaret ve orta parmağın hepsinde hissin sağlanması, yüzük parmağının bir kısmında hissin sağlanması bulunmaktadır. Eğer sinir herhangi bir alanda hasara uğrar, sıkılırsa bu parmaklarda his kaybı ortaya çıkar. Bu belirtiler kamile kadında varsa sinir sıkışması tanısı konur. Bunun için kadının bir ortopedi uzmanına gitmesi gerekir.

Hamilelikte sinir sıkışması tedavisinde uygulanan yöntemler arasında bileğin düz olarak tutulmasını sağlayacak bandajlama, atel uygulaması tercih edilebilir. Gerekirse hamileliğe sakıncası olmayan steroid ilaçların el bileğine enjekte edilmesi gündeme gelebilir. Bu yakınmaların fazla olduğu durumlarda tercih edilir. Eğer bunlar sinir sıkışması sorunlarını gidermezse, küçük bir operasyonla sinir serbestleştirilir ve hamile kadının rahatlaması sağlanır.


Hamilelikte sinir sıkışmasından korunmak için neler yapılabilir?


Öncelikle vücutta su tutulumunun azaltılması amacıyla hamilelik döneminde tuzun azaltılması önerilir. Hamilelik süresince kadınların alacağı kilonun normal seviyelerde olmasına dikkat etmesi gerekir. Çalışırken elini çok kullanan hamile kadınların el bileklerini belirli aralıklarla dinlendirmesi faydalı olur. Ayrıca yatarken elin üzerine yatılmaması da gerekir. Elleriyle tekrarlayıcı hareketlerden kaçınmaları ve buna faydalı olacak egzersizleri yapmaları da uygun olur.

Hamilelikte Sinir Sıkışması Yorumları

soru

Nebiye

28 Ağustos 2018 Salı

İki aylık hamileyim ve ellerim de uyuşma, yanma ve kaşıntı gibi bazı belirtiler kendini göstermeye başladı. Hamilelik dönemin de bu tür durumların olmadığını duydum. Bu durumun ortaya çıkma sebebi nedir bebeğimin sağlığı için tehdit olabilir mi

Cevap yaz
cevap

Müjdat

20 Eylül 2018 Perşembe

Merhabalar. Ellerinizde oluşan ağrılar doğrudan bebeğinizi etkilemez. Ancak yaşadığınız sorun damarlarınızda bulunan sinir hücrelerini tetikliyorsa eğer bu durum bebeğinize de olumsuz bir şekilde yansıyabilir. Bu yüzden hamilelik sürecinde bu tür sorunları mutlaka önemsemeli ve uzman bir hekime başvurmanız gerekir. Geçmiş olsun Nebiye Hanım.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ayakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Organları Nelerdir?

Sinir Sistemi Organları Nelerdir?

Fizyoloji Sinir Sistemi Sinir Sistemi Fizyolojisi

Fizyoloji Sinir Sistemi Sinir Sistemi Fizyolojisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6