Sinir Damarları Sinir Damarı Zedelenmesi Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Damarları Sinir Damarı Zedelenmesi Tedavisi

Sinir Damarları, kılıftan oluşan uzantısal hücre yapıları olarak bilinir. Vücudumuzda bulunan bu damarlar kollar halindedir. Sinirlerin üstüne baskı uygulanır veya hızlı bir çarpma alınırsa sinir damarları zedelenmesi meydana gelir. Merkez sinir sisteminden (Tümbeyin ve omurilik) çıkan sinir teli kolları sinir olarak adlandırılırlar ve bedenin her yerine dağılırlar. Bazı sinirlerse çevreden alınan (Deri, kas, iç organlar) uyarıları merkez sinir sistemine getirir, bunlar da duyu sinirleri ya da getirici sinirler olarak adlandırılır. Duyu nöronlarının kolları üstünde hücre kümeleri gözlenir. Omurilik sinir düğümleri adını alan bu kümeler dış uyarılar için tıpkı bir yeniden iletim ara istasyonu işlevini yürütürler. Kaslara gönderilen uyarılar hareket nöronlarından geçer; bu uyarılar merkez sinir sisteminden omurilik sinir düğümlerine ulaşmadan kaslara ulaşırlar. Sinir Damarları hücreleri birbirleriyle bağlantıdadırlar ve sinir yollarını oluştururlar. İki sinir hücresindeki bağlantı sinaps aracılığıyla sağlanır; sinaps, bir hücrenin silindirekseninin bitimiyle bir başka hücrenin protoplazma uzantıları ve hücre gövdesi arasındaki eklemlerdir. Sinaps açıp kapayıcı bir anahtar görevini yapar.


Sinir Damarlarının Zedelenme Neden Olur?


Sinir damarları diğer adıyla sinir telleri vücudumuzda kollar halinde bulunur. Sinirlerin üzerinde aşırı ağırlık uygulanır ya da sinirlere aşırı basınçlı bir çarpma gelirse sinir damarlarında zedelenme olur. Böyle bir durumda çarpma alan bölgede uyuşma ve karıncalanma meydana gelir. Bunun sonucunda kısa süreli ya da çarpmanın şiddetine göre uzun süreli hissizleşme meydana gelir. Yaralanmalar ve kiloda sinir damarlarının zedelenmesine neden olur.


Sinir Damarı Zedelenmesi Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sinir damarları zedelenmesi belirtilerini taşıyan kişilerin fizik tedavi doktoruna başvurmaları gerekmektedir. Rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka fizik tedavi uzmanından yardım almaları gerekmektedir. Doktorunuz tarafından verilen kas gevşetici ve ağrı kesicilerin aksatılmadan düzgün bir şekilde kullanılması gerekmektedir. Doktorunuz ortopedik yatak kullanılması ve birtakım fiziksel hareketler yapmanız için öneride bulunacaktır. Bunların düzenli olarak yapılması ihmal edilmemelidir.

Sinir Damarları Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Merkezi Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Merkezi Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi

Kas ve Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kas ve Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6