Sinir Damarları Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi
11 Temmuz 2024

Sinir Damarları Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Damarları Zedelenmesi

Sinir damarları, sinir telleri olarak da bilinir ve silindirik yapıdaki aksonları saran kılıflardan oluşan uzantısal hücre yapılarıdır. Vücudumuzda bu sinir telleri demetler halinde bulunur.

Sinir Damarları Zedelenmesi ve Sinir Sıkışması

Sinirlerin üzerine baskı uygulanması veya hızlı bir darbe alınması sonucu sinir damarları zedelenebilir. Sinir damar zedelenmesi meydana geldiğinde, hasarlı bölge kendiliğinden uyuşur, karıncalanır ve zedelenmenin meydana geldiği yerde kısa veya uzun süreli hissizlik görülebilir.

Sinir Damarları Zedelenmesinin Belirtileri

Sinir damar zedelenmesinin birkaç belirtisi vardır:
  • Uyuşma
  • Karıncalanma
Uyuşma, özellikle ciddi durumlarda (kazalar, enkaz altında kalma durumu vb.) ortaya çıkar. Genellikle bacaklarda ve kollarda görülür, çünkü vücudumuzda refleks verme ve hareket kabiliyeti en fazla olan yerler kollarımız ve bacaklarımızdır. Sinirlerin zedelenmesinden dolayı bu uyuşukluklar uzun süre devam edebilir.

Karıncalanma ise sinir damar zedelenmesinin olduğu bölgenin iğnelenmiş gibi hissedilmesidir. Bu durum, parestezi olarak da bilinir. Diğer belirtiler arasında kas güçsüzlükleri, kalça ağrısı, bacak ağrısı, ayak ağrısı, bir şeyleri uzun süre tutamama ve taşıyamama yer alır.

Sinir Damarlarının Zedelenmesinin Nedenleri

Sinir damarlarının zedelenmesinin başlıca nedenleri şunlardır:
  • Çok fazla kullanım
  • Yaralanma
  • Aşırı kilo (obezite)
Fazla kilolu olmak, damarların yağlanmasına neden olabilir. Bu yüzden fazla kilolu insanlarda bu gibi belirtilerle karşılaşıldığında uzman doktor eşliğinde bir diyetisyene başvurulmalıdır.

Sinir Damarları Zedelenmesinde Erken Teşhis

Yukarıda belirtilen semptomlar sizde varsa, en kısa zamanda bir fizik tedavi uzmanına gitmelisiniz. Bu tedavi sürecinde tıbbi yardım gerekmektedir. Doktorunuzun verdiği kas gevşeticiler ve ağrı kesiciler zamanında kullanılmalıdır. Yattığınız yatağın ortopedik olmasına dikkat edilmelidir. Son olarak, doktorunuzun tavsiye ettiği hareketler günlük olarak yapılmalıdır. Fakat bu tedaviler zamanında teşhis edilmez ve uzman hekimin istediği tedavi süreci uygulanmazsa kalıcı hasarlar oluşabilir.

Sinir damarı zedelenmesi, ciddi bir sağlık sorunu olup, zamanında ve doğru şekilde tedavi edilmesi gerekmektedir. Bu nedenle belirtiler fark edildiğinde hemen bir uzmana başvurulmalıdır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

Kemal

13 Mayıs 2024 Pazartesi

Trafik kazasından dolayı sağ kolumu dirsekten aşağı hissetmiyorum ağır sinir ezilmesi var dediler acaba geçer mi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Kemal, öncelikle geçmiş olsun. Sinir ezilmeleri ciddiye alınması gereken durumlar. Özellikle ağır sinir ezilmelerinde iyileşme süreci zaman alabilir ve kesin bir tahminde bulunmak zor olabilir. Doktorunuzun önerilerini dikkatle takip etmeniz ve fizik tedavi gibi tedavi yöntemlerine devam etmeniz önemli. Moralini yüksek tut ve sabırlı ol, çoğu durumda zamanla iyileşme görülebilir. Geçmiş olsun tekrar.

2. Cevap
cevap

İmer

Merhaba, kemal bey doktorunuz bir egzersiz verdi ise onu sürekli olarak uygulayın umarım kalıcı değildir, geçmiş olsun.

soru

cahver

13 Mayıs 2024 Pazartesi

2bucuk sene oldu sol baldirdan yaralama sonucu sinir damarim zedelenmis dedin bana doktor sadece biri haricinde hic bir doktor bana ameliyat onermedi ve bu surecede sadce gelisme olarak görüşümde biraz düzelme olduu ki bana bu konu hakkinda lutfen yardimci olun

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Cahver, öncelikle gecmiş olsun. Üzülerek belirtiyorum ki ben bir tıp uzmanı değilim ve bu konuda kesin bir yönlendirme yapmam doğru olmaz. Ancak, farklı doktorlardan ikinci görüş almanı ve gerekirse bir sinir cerrahı ya da ortopedi uzmanına da danışmanı tavsiye ederim. Ayrıca, fizik tedavi ve rehabilitasyonun bu tür durumlarda faydalı olabileceğini düşünüyorum. Sağlıklı günler dilerim.

soru

seda

09 Mayıs 2024 Perşembe

Menüsküs ameliyat ti olurken turnikeye bağlı sinir zedelenmesi oldu ve 2 sene dir iyileşmedim hic basina boyle biryeş gelen oldumu ve iylestimi

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Seda,

Geçmiş olsun. Bu tür sinir zedelenmeleri maalesef bazen ameliyat sırasında olabiliyor. İyileşme süreci kişiden kişiye değişiklik gösterebilir ve bazen uzun sürebilir. Bu konuda bir nörolog veya ortopedi uzmanıyla görüşmenizi tavsiye ederim. Belki ek tedavi yöntemleri veya fizyoterapi ile iyileşme sürecinizi hızlandırabilirsiniz. Umarım en kısa sürede sağlığınıza kavuşursunuz.

2. Cevap
cevap

Besime

Merhaba, meydana gelen sinir zedelenmesi rahatsızlıkların ortadan kalkması oldukça zordur. Bunun için bazı tıbbi ilaçların ve işlemlerin kullanılması gerekecektir. Bunun için doktorunuz ile görüşebilirsiniz.

soru

ramazan

06 Mayıs 2024 Pazartesi

benim 2.5 sene önce sinir zedelenmesi sonucu belden alt tarafında hissizlik vardı simdi ise aya bilekleri ve parmaklarını oynatamıyorum yani yürürken denge yok sonuç ne olur

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Merhaba Ramazan,

Geçmiş olsun. Sinir zedelenmeleri maalesef ciddi etkiler bırakabilir ve iyileşme süreci uzun ve zorlu olabilir. Şu an yaşadığınız hissizlik ve hareket kaybı, sinirlerin tam olarak iyileşmemiş olabileceğini veya başka komplikasyonların gelişmiş olabileceğini gösteriyor.

Bu tür durumlarda, nöroloji veya fiziksel tıp ve rehabilitasyon uzmanına başvurmanız önemlidir. Uzman doktorlar, gerekli tetkikleri yaparak size özel bir tedavi planı oluşturabilir ve fizik tedavi gibi yöntemlerle iyileşme sürecinizi destekleyebilirler. Egzersizler, fizyoterapi ve bazen cerrahi müdahale gerekebilir. Moral ve motivasyonunuzu yüksek tutarak, doktorunuzun önerilerini dikkatle takip etmenizde fayda var.

Umarım en kısa zamanda sağlığınıza kavuşursunuz.

Sağlıklı günler dilerim.

2. Cevap
cevap

Kübra

Şuan ne durumdasiniz bi iyileşme oldu mu

soru

Elif

06 Mayıs 2024 Pazartesi

Hocam bn küçük en, doğum hatası doktor kolumu, cektırsın sağ kolum kırık, ve sınır damar kopmş ameliyata kaç yaşında gırbılırm şuan 16 yasndaym

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elif hanım, bu tarz bir durumu tam olarak anlamak ve size yardımcı olabilmek için detaylı bir tıbbi değerlendirme gerekmektedir. Size en doğru bilgiyi bir ortopedi veya tıbbi rehabilitasyon uzmanı verebilir. Geçmiş olsun dileklerimle.

Saygılarımla.

soru

Süleyman

15 Nisan 2024 Pazartesi

Kalçadan iğne vurulur Ken sinir damarını zedelenmesi sonucu şiddetli bacak ağrısı oluyor ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Süleyman, yaşadığın bu durum oldukça ciddi olabilir. Öncelikle vakit kaybetmeden bir doktora başvurmanı tavsiye ederim. Sinir zedelenmesi ciddi bir konudur ve profesyonel bir muayene gerektirir. Doktorun yapacağı incelemeler sonucunda uygun tedavi yöntemlerini önerecektir. Evde yapabileceğin şeyler ise ağrıyı hafifletmek için istirahat etmek ve doktorun önereceği ağrı kesicileri kullanmak olabilir. Geçmiş olsun.

2. Cevap
cevap

Bezen

Merhaba , Süleyman bey kesinlikle doktora görünün derim çünkü yanlış bir etkisi olmuş olabilir . Allah korusun çok daha kötü sonuçlar doğurmasın , iyi günler .

3. Cevap
cevap

Furkan

Banada aynı şey oldu ama ayağımı geriye doğru cekemiyorum kullanamıyorum sizde de aynı şey oldu mu

soru

Durak tetik

15 Nisan 2024 Pazartesi

1 yıl önce Şarapnel parçası sonucu ayak bileginde parçalanma ve cok ciddi parçalı kırık parçalanan bölgede hiç agrı hissetmedim ama ayak tabanında his kaybı parmaklarımda hareket kısıtlı ve karıncalanma yanma batma sızlama hiç bitmedi ortapedide amaliyatlarım devam ettigi için nörolojiye hiç sevk edilmedim emg side çekilmedi ne yapmalıyım

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Durak tetik, yaşadığın durum gerçekten çok zor ve acı verici olmalı. ޞarapnel parçası sonucu oluşan bu ciddi yaralanma, sinir hasarına neden olmuş olabilir. Ayak tabanındaki his kaybı ve parmaklarındaki hareket kısıtlılık, sinirlerin zedelendiğini gösterebilir. Bu tip durumlarda, nörolojik bir değerlendirme ve EMG (elektromiyografi) testi yapılması önemlidir. Ortopedik tedavilerin yanında sinir hasarını da değerlendirmek için bir nöroloji uzmanına başvurmanı tavsiye ederim. Nöroloji uzmanı, sinir fonksiyonlarını değerlendirecek ve uygun tedavi yöntemlerini önerecektir. Geçmiş olsun dileklerimle.

2. Cevap
cevap

Şebhan

Söylediğiniz belirtiler sinirlerde hasarlanma olduğunun işaretlerindendir. Sinir hasarı oluştuğunda, hasarın olduğu bölgede yanma karıncalanma elektrik çarpmasına benzeyen ağrı oluşur ve çoğunlukla gece vakitlerinde bu ağrı pik noktaya ulaşır. Nörolojiye görünerek EMG çektirebilirsiniz. Ayrıca nöroloji ve fizik tedavi bölümlerinin birlikte tedavi yürütmesi ile büyük çoğunlukla sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Geçmiş olsun.

soru

Elnur

14 Nisan 2024 Pazar

Sol ayagım sinir zedelenmesivar ayagımı yukarı kaldıramıyorum uyusuk be karıncalanma var ayagımda

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Elnur, yaşadığın durumu anladım ve çok geçmiş olsun. Sinir zedelenmesi ciddi bir durum olabilir ve bu tür belirtiler gösterebilir. Bu nedenle, bir doktora gitmen ve gerekli görüntüleme ve tetkikleri yaptırman önemli. Doktorun önereceği tedavi ve egzersizlerle daha iyi bir iyileşme süreci geçirebilirsin. En kısa zamanda sağlığına kavuşmanı dilerim.

2. Cevap
cevap

Evrem

Merhaba, sol ayağınızda oluşmuş olan sinir ezilmesi için öncelikle bir beyin ve omurilik sinir cerrahına muayene olmanız ve yapacağı tetkikler ile beraber mr çektirmeniz gerekir. Doktorunuzun sonuçları inceleyerek sizin için hangi tedavi uygulanmasına karar verecektir. Geçmiş olsun.

soru

ramazan

07 Nisan 2024 Pazar

ben 2.5 sene oldu kaza sonucu belimde sinir damarı zedelendi belimde aşagısı tutmuyordu şimdi ise sadece ayak ve parmaklarım oynamıyo 2 bastonla yürüyorum denge yok şu an spora gidiyorum yani bel kasını güçlendiriyorum sonuç ne our tavsiyeniz

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Ramazan Bey, yaşadığınız durum gerçekten zor ve sabır gerektiren bir süreç olmuş. Ancak spora devam etmeniz çok önemli ve olumlu bir adım. Bel kaslarını güçlendirmek, overall denge ve yürüme kapasitenizi arttırabilir. Fizyoterapistinizin önerilerini dikkatle dinlemek ve uygulamak, iyileşme sürecinizi hızlandırabilir. Bunun yanı sıra, dengesi geliştirici çalışmalar yapmak da faydalı olabilir. Sabırlı olun ve moralinizi yüksek tutun. Gelecekte daha iyi sonuçlar elde edeceğinizi umuyorum.

2. Cevap
cevap

Deva

Geçmiş olsun Ramazan Bey. Sinir zedelenmeleri için doktorun verdiği yöntemleri uygulayın. Ayrıca fizik tedaviden alınacak egzersizler de tedavini hızlanmasını sağlayacaktır. Bunu yanında akşamları ayaklarınızı çok sıcak olmayan suda bekleterek sinirlerin rahatlamasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca masaj uygulayıp belinizi dinlendirmeniz de tedaviyi hızlandırabilir.

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Belde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Belde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı