Ayak Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ayak Bileği Sinir Sıkışması, Ayak bileğinde oluşan ağrıların nedenlerinden biri de ayak bileği çevresindeki dokunun ayak bileği hareketleri ile sinirlerin sıkışmasıdır. Basketbolcular, futbolcular ve dansçılar, ayak bileklerini sık sık yukarı doğru bükme ihtiyacı hissederler. Travmalar ve burkulmalar devamlı olarak yaşandığı için, anterior denilen sinir sıkışmaları oluşabilir. Yaralanmalar tekrar ettikçe, eklem zarı gibi dokularda kalınlaşmalar ortaya çıkabilir. Dokuların hacminin çoğalması, ayak bileği yukarı kaldırıldığı zaman, ağrıya sebep olacak sıkışmalara neden olur. Zamanla kemikleşen bir yapı oluşur ve bu, bileğin yukarı doğru bükülmesi ve hareket etmesini engeller.

Balerin ve balet olan kişilerde ise ayak bileğini aşağıya doğru bükme hareketleri çok fazla gerçekleştirilir. Ayak bileğinin arka tarafında oluşan sinir sıkışmaları da ağrılara sebep olur. Bu şekilde ayak bileğinin aşağı bükülmesinde şiddetli ağrı yapan hastalık ise posterior olarak adlandırılır.


Nedenleri


Sinir sıkışmasına sebep olabilen bazı sıkıntılar vardır. Diyabet hastalığına sahip olanlarda, sinirlerde oluşan ödemler geçtiği kanalları sıkıştırır ve baskı yapar. Kırık yaşanmışsa bunlar sonrasında, sinirlerin geçtiği kanallarda daralma sorunu yaşanabilir. Özellikle hamile olan bayanlarda kilo alma ve ödemin artması, sinir sıkışmasına sebep olabilir. Hormonların sinir metabolizmasını etkilemiş olduğu durumlarda, kemiklerde ve yumuşak doku hücrelerinde artan baskıya sebep olabilir. Kas kirişleri kılıflarında oluşan ödemler de daralmaya sebebiyet verir.

Doğuştan kanalları dar olanlarda, sinir sıkışmaları çok sık rastlanan bir rahatsızlık çeşididir. Sinir sıkışıkları gerçekleştiği esnada, oksijen alamayan sinirler ağrı şeklinde vücutta tepki oluştururlar. Sinir bölgesinde uyuşukluklar ve karıncalanmalar yaşanabilir. Bunun devamında ise şiddetli ağrı görülür. İleri aşamada olan sinir sıkışıklıklarında, bu sinirlerin ulaştığı kaslarda incelmeler ve işlev bozuklukları gözlenir. Ayak bileği sinir sıkışmasının ameliyatsız tedavisinde, bazı ilaçlar kullanılır. Kullanılacak ilaçların yanı sıra en önemli yardımcı ise kişinin bol bol dinlenmesidir. Eğer uygulanan tedaviye rağmen ağrılar devam etmekteyse, cerrahi işlem uygulanmasına gerek duyulabilir.

Ayak Bileği Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Diş Sinirleri Tedavisi

Diş Sinirleri Tedavisi

Güncel

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?