Sol Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sol Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sol Kolda Sinir Sıkışması, genellikle sol kolun dirseğindeki mevcut olan ulnar sinirlerinin sıkışması ile ortaya çıkan soruna "sol kolda sinir sıkışması" ismi verilmektedir. İnsanların vücudunda üç farklı türde sinir mevcut olmaktadır. Bu sinirler radial, median ve ulnar sinirleri bulunmaktadır. Bu üç sinirden birisi olan ulnar özellikle kübital tünellerinde sıkışma şeklinde belirti gösterebilmektedir. Bu sinir sıkışmasından sonra kolda ağrılar ve karıncalanma meydana gelmektedir. Sol kolun dirsek altında yer alan ulnar sinir eldeki yüzük ve serçe parmağının çalışmasında büyük rol oynamaktadır. Sol kol büküldüğü zaman ulnar siniri gergin olur ve uzun süreli kolunuzu büktüğünüz de ağrılara ve uyuşmaya sebep olmaktadır. Ayrıca dirsekteki ulnar sinirinin gerilmesi sonucunda parmaklarda uyuşukluk meydana gelmektedir. Sol koldaki dirsekte ortaya çıkan bazı yaralanmalar, kist ya da başka bir problemden kaynaklı olarak sol kolda sinir sıkışması durumu söz konusu olabilir. Bunun dışında boyun fıtığı da aynı şekilde sol kolda sinir sıkışmasına ve uyuşukluğa neden olabilmektedir. Boyun bölgesinin sol tarafında bulunan sinirler fıtığa bağlı nedenlerden dolayı tünellerde sinir sıkışmasına yol açar, bu da çoğunlukla sol kolda sinir sıkışması durumu ortaya çıkar.

Sol Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir? Özellikle sol kolda omuzdan başlayarak el bileğine hatta parmak uçlarına kadar inen bir uyuşukluk ve karıncalanma şeklinde belirtiler göstermektedir. Ayrıca ulnar sinirinin bulunduğu bölgede hissizlik ve uyuşma en yaygın belirtiler arasındadır. Bunların dışında sol koldaki sinir sıkışmasından dolayı kişinin kaslarında yorgunluk ve seğirme gibi tepkiler göstermektedir. Sol koldaki sinir sıkışması özellikle serçe parmağı ile yüzük parmağının hissiz kalmasına ve uyuşması gibi belirtiler ortaya çıkmaktadır.


Sol Kolda Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Yapılır?


Hasta doktor muayenesi sırasında sol kol büküldüğünde ağrının meydana gelmesi ile sinir sıkışmasının tanısı yapılabilmektedir. Sol kolda sinir sıkışmasının tanısının daha kolay yapılabilmesi için hastanın sol kolunun EMG, MR ve röntgen filmi çekilebilir. Ayrıca doktor hastanın sol kolunu muayene ederken ulnar sinirine dokunduğu zaman hem ağrı hem de acı hissinin duyulmasıyla bu rahatsızlığın tanısı kolaylıkla yapılabilmektedir.


Sol Kolda Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?


Sol kolda ortaya çıkan sinir sıkışmasının tedavisi için ilk önce hastaya şişlik giderici ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra hastanın sol kolundaki sinir sıkışmasına bağlı olarak oluşan enfeksiyonun giderilmesi için efektif kortizon ile tedavi yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca sol kolda sinir sıkışmasının tedavisinde "ortez" ve "atel" uygulanması bu rahatsızlık için en yaygın kullanılan diğer tedavi yöntemlerindendir.

Sol Kolda Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Haber Bülteni

Güncel

Kulakta Sinir Sıkışması Tedavisi

Kulakta Sinir Sıkışması Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6