Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Elde Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Elde sinir sıkışması, kendini el bileğindeki ağrıyla, uyuşma ve karıncalanma gibi belirtilerle gösteren bir sorundur. Karpal tünel sendromu olarak bilinir. El bileğindeki medyan sinirin geçtiği tünele karpal tünel denir. Dar bir şekli olan tünelin çevresinde ve zeminde karpal kemikler bulunur. Boyundan ele doğru inen medyan sinir U biçimindeki yatakta karpal ligament bağla örtülüdür. Bağın altında sinirin sıkışması karpal tunel sendromuna yol açar. Medyan sinir elde baş parmağın, işaret ve orta parmağın hareketlerinden ve duyusundan sorumludur. Tendonlarla beraber medyan sinir parmakların hareket etmesini sağlar. Elde sinir sıkışması karpal tünelde bulunan bağ dokularının, tendonların ve transvers karpal ligamentin kalınlaşması nedeniyle medyan sinire bası yapması sonucu meydana gelir.

Elde sinir sıkışması olduğunda sinirlerin altındaki elektrik düşeceği için, bu bölgedeki kaslarda erime olur. Beyinden aldığı emirleri taşıyan sinirler bunu vücuda ve deriden hissedilen üst merkezlere kadar ulaştırır. Bu görevi sağlıklı bir şekilde yerine getirebilmeleri sinirlerin sağlam ve güçlü olmaları gerekir. Sinire herhangi bir baskı olduğunda, iletimde sorunlar yaşanır. Bu sorunda sinir hücreleri ve liflerinde kayıplarda olur. Eğer geri dönüşüm sağlanmadığı takdirde sinir lifleri ölür ve kasların alacağı uyarılar engellenir. Bu kas kasılmalarına, güç kaybına ve ciltteki his kaybına kadar gider.


Elde sinir sıkışması neden olur?


Elde sinir sıkışması el bileğinde olabileceği gibi başka alanlarda da olabilir. Boyundan ele kadar uzanana medyan sinirin sıkışmasıyla yaşanan bu sorun, diğer sin, r sıkışmalarında olduğu gibi ne kadar uçta meydana gelirse hasarın geri dönüşü az olur. Yani sinir sıkışması boyun kısmında oluşursa, el bileğinde olduğundan daha kolay tedavi edilebilir. Buna sebep olan etkenlerin en önemlileri arasında elin gereğinden fazla kullanılmasıdır. Özellikle kişinin yaptığı meslekten kaynaklanan sebeplerle elini sürekli kullanmak zorunda olanlar risk altındadır. Bilgisayar başında klavye ile yazı yazanlar, oya, dantel yapanlar, dokuma tezgâhında çalışanlar mesleki olarak elde sinir sıkışmasına maruz kalabilir. Bunun dışında vücuttaki hormonal değişimler, şeker hastalığı, romatizma, tiroit gibi rahatsızlıklar, genetik etkenler ve yaşın ilerlemesi elde sinir sıkışmasına neden olabilir.


Elde sinir sıkışması belirtileri nelerdir?


Elde sinir sıkışması medyan sinirin uzandığı alan boyunca herhangi bir yerde meydana gelmiş olabilir. Bunun etkisi elde uyuşukluk, ağrı, karıncalanma gibi belirtilere neden olur. Sinirin sıkıştığı alana göre bu belirtiler farklı derecelerde ortaya çıkabilir. Bazen sadece biri hissedilebilir. Ağrı omuz ve dirseği etkisine alabilir. Medyan sinirin etki alanında olan orta parmak, baş parmak ve işaret parmağında elektriklenme ortaya çıkabilir. Hastalar ellerini aşağıya sarkıttığı zaman önemli derecede rahatladıklarını görebilirler. Bu sinirin sıkıştığı yerde rahatlamasıyla hissedilen bir etkidir.

Bu belirtiler elde sinir sıkışmasının olduğunu gösterir. Bunlardan birisi bile olsa, mutlaka doktora gidilmelidir. Buna ne kadar erken müdahale edilir, tedavisi yapılırsa kasların zarar görmesi engellenir. Başlangıçta hafif olan belirtiler giderek ağırlaşır. Daha çok dinlenme esnasında yani gece yatınca belirtiler daha belirgin şekilde hissedilir. Gündüzleri de araç kullanma, kitap okuma gibi herhangi bir aktivite sırasında ortaya çıkabilir. Hastalarda eldeki sinirin sıkışması sakarlık sorununu gündeme getirebilir. İlerledikçe eldeki kaslarda zayıflama etkisi ortaya çıkar.


Elde sinir sıkışması tanısı nasıl konulur?


Bu sorunun tanısı hastanın şikâyetlerinin derecesine ve kendinin verdiği bilgiler ışığında muayenede konulabilir. Buna göre el kaslarının etkilenmesine, güç kaybına, uyuşma ve karıncalanma hissine, parmaklarda yarattığı duyu kaybına göre teşhis konulabilir. Kesin tanı için eldeki sinir iletimi ve kemiklerin görüntülendiği EMG testiyle, röntgen tetkikleri yapılabilir.


Elde sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?

Öncelikle tedavide hastalarda sinir sıkışmasına neden olan etkenler ortadan kaldırılmaya çalışılır. Bunlara rağmen yakınmaların devam etmesi durumunda en son çare cerrahi müdahale yapılarak sinirin üzerindeki bası ortadan kaldırılır. Hastalara uygulanan fizik tedavi ile elin çalışması için uygun egzersizler yapılır. Egzersizler elde sinir sıkışmasına yol açan hareketin aksine hareketlerle uygulanır. Cerrahi girişim lokal anesteziyle medyan sinirin gevşetilmesi esasına göre uygulanır. Siniri sıkıştıran kılıf kesilerek sinir hücrelerin rahatlaması sağlanır. İlk günlerde elde ağrı ve şişlik olabilir. Yaklaşık 1-2 haftada elin dinlendirilmesi sayesinde hastada tam iyileşme sağlanır. Ancak 6 ay kadar elde uyuşma ve karıncalanma gibi belirtiler ara ara olabilir. Bu süreçte el hareketlerinin özenli bir şekilde yapılması tavsiye edilir.

Elde Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni