Sinir Hücresi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Hücresi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Hücresinin diğer bir adı nörondur. Sinir Hücresi yani nöronun yapısı vücudun hareket etmesini, var olan ve sonradan kazınılan reflekslerin kullanılmasını, uyarıcı sinyallere cevap vermesini ve zihnimiz ve bedenimiz için gerekli olan enerji için beslenmesinde görev alan hücrelerden oluşur. Vücudumuzun beslenmesinde görev alan hücrenin adı ise nörogliadır. Sinir Hücresi kısa ve uzun uzantılardan oluşur. Kısa olan uzantılara dentrit, uzun olan uzantılara ise akson denir. Sinir Hücresi uzantılarına göre çeşitlilik gösterir ve şekil bakımında değişik yapıları vardır.

Sinir Hücreleri görevlerine göre üç gruba ayrılır. Bu var olan gruplar duygusal nöronlar, motor nöronlar ve internöronlardır. Duygusal nöronlar duyu organlarımız tarafından duyuların alınmasını sağlamakla görevlidir. Motor nöronlar doku mekanizmasının ve iç ile dış organların mekanik işleyişini düzenli çalışmasını sağlar ve denetler. İnternöronlar ise duyu nöronlar ve motor nöronlar arasında yer alır. Yani vücudumda bulunan sinir hücresi mekanizmasının dengesini ve beraber çalışmasını sağlar. Sinir Hücreleri ayrı ayrı görevleri yoktur. Birbirleri ile çalışma prensibine sahiptir. Bu ilişki sinirsel sistemin bilgi alışverişini oluşturur. Bu bilgi alışverişine yani bilgi geçişlerine sinaps adı verilir.

Sinir Hücreleri yapısı ele alınarak üç kısım da incelenir. Bunlar ise uzantılar, baş uzantılar ve son uzantları olmak üzere incelenir. Sinir hücreleri unipolar, bipolar ve multipolar sınıflarına ayrılır. Unipolar nöronların bir diğer ismi ise tek kutuplu nöronlardır. Bu gövde tek uzantılı bir yapıdır. Bu Sinir Hücresinin baş uzantısı dentrit son uzantısı ise aksondur. Bipolar nöronların diğer adı ise iki kutuplu nöronlardır. Bu gövde karşılıklı iki uzantılıdır. Bu uzantılardan biri akson diğer uzantı ise dentrittir. Multipolar nöronun diğer adı ise çok kutuplu nöronlardır. Bu nöronların gövdesinde çok sayıda uzantı çıkar. Bu uzantıların birçoğu dentrit ve bir tanesi aksondur. Sinir Hücresi birçok mitokondriye sahiptir. Bunun nedeni ise vücudumuzun bu muhteşem işleyişi için oldukça çaba harcamasıdır ve bunun için çok enerjiye ve bir o kadar da mitokondriye ihtiyaç duyar.

Sinir Hücresi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Omurgada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omurgada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Hamilelikte Sinir Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Sinir Krizi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6