Sırtta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sırtta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sırtta sinir sıkışması, Sırttaki sinirlerin sıkışması sonucunda sırtta oluşan ağrılardır. Sırtta sinir sıkışmasının en çok görülme sebeplerinden biri ani hareket etmek ve ağır bir şey kaldırmaktır. Tabi tek sebebi onlarda değildir, birçok sebepleri vardır. Sinir sıkışması olan bölgede hareket kısıtlaması olur. Yani sırtı doğrultamaz veya ve herhangi bir yere hareket ettiremez.

Sırtta sinir sıkışması olan biri tedavisi boyunca rahat hareket edemez hatta yatakta kalkarken bile zorlanır. Sırta bulunan kaslar vücut ağırlığını uzun zaman destekler yani kaldırmaya çalışır. Ama bir yerden sonra sinir sıkışması olur ve yükü kaldıramaz. Sadece ani hareket veya ağır yük taşıması sinir sıkışmasına sebep olmaz. Onların yanı sıra çok uzun süre ayakta kalmada sırtta sinir sıkışmasına sebep olur.


Sırtta sinir sıkışmasının sebepleri nelerdir?

 • Sırtta ki sinirlere zarar verecek uygunsuz duruş,
 • Uzun süre ayakta kalmak,
 • Ağır bir yük kaldırmak,
 • Kaldırılacak yükü uygunsuz pozisyonda kaldırmak,
 • Egzersiz yaparak bel kaslarını sürekli çalıştırarak,
 • Sırt üstü düşme gibi durumlarda,
 • Sırtın anormal bir şekilde burkulması gibi sebeplerde sırtta sinir sıkışması oluşur.

Sırtta sinir sıkışmasının tedavisi nasıl yapılır?


Sırtta sinir tedavisi için ilk olarak sırttaki kaslar çok hareket ettirilmemelidir. Spor yapmaya ve ayakta durmamaya özen gösterilmelidir. Sırtta ki sinir sıkışmasının geçmesi için aslında tek ve en iyi tedavi yöntemi istirahat etmek. Sırt nasıl rahat ediyorsa ağrı yapmıyor ise o şekilde durulmalıdır. Sırtta sinir sıkışması olan bölgeye buz ile müdahale de yapılabilir. Buz ağrıyan bölgenin şişkinliğini ve ağrını azaltır. Doktor tavsiyesi ile ağrı kesici de kullanılabilir ve yine doktor tavsiyesi ile krem kullanılabilir. Sırtın ağrıyan yerine masaj yapılarak sürülür. Ağır yük veya ani hareket edilmemelidir. Bir şey kaldırırken doğru ve yavaş pozisyonda kaldırılmalıdır.

Sırtta Sinir Sıkışması Yorumları

soru

EMRE

10 Nisan 2017 Pazartesi

SLM SPORDA DAMBILL İLE ÇALIŞIRKEN SIRTIMA BİR AĞRI SAPLANDI VE 2-3 GÜNDÜR GİTMİYOR ANİ HAREKET YAPMAM SONUCUNDA OLDU NE GİBİ BİR TEDAVİ UYGULAYABİLİRİM AĞRIM VAR YARDIMCI OLURMUSUNUZ ?

Cevap yaz
cevap

Kaptan

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhabalar, spor yaralanmaları ve sakatlanmaları dengesiz ve konsantrasyon bozukluğu ile meydana gelen sakatlanmalardır. Bel ağrınız için öncelikle kas gevşetici ağrı kesici özellikli bir merhem ile kasılan, ağrıyan bölgeye masaj şeklinde sürülerek yedirilmeli ve spora ara verilmesi gerekir. Bu dinlenme süreci içerisinde ani hareketler ve ağırlık kaldırmadan uzak durulmaldır. Geçmiş olsun.

cevap

Abdülala

23 Ağustos 2018 Perşembe

Geçmiş olsun ani hareketten beliniz ağrıyorsa bir süre spora ara vererek istirahat yapmalısınız.Ayrıca ayakta durmamaya ağır şeyler kaldırmamaya ve hareket etmemeye çalışın.Doktor izni ile krem ve ağrı kesici kullanabilirsiniz.İlacı düzenli olarak ve kremi masaj yaparak sürerseniz bir kaç gün içinde ağrınız geçer.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Haber Bülteni

Güncel

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6