Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin sinir ucu iltihabı, beyinden başlayarak vücuda dağılan sinir uçlarının hasar görmesine neden olan bir problemdir. Oldukça yaygın olarak karşılaşılan bu durum tıbbi olarak "nöropati" olarak adlandırılmaktadır. Çok açık belirtileri olsa bile aslında birçok kişi bu belirtilerin, diğer sorunlar nedeniyle oluştuğunu düşünürler. Vücut genel olarak iki temel sinirle çalışmaktadır. Bunlardan biri omurilikten gelen sinir sistemi, diğeri ise beyinden gelen sinirlerdir. Her iki sinir insan vücudu için çok büyük önem taşımaktadır. Beyin ve omurilikten gelen sinirler, insan vücudunun tüm bölgelerine dağılır ve vücudun kontrolünün sağlanmasına yardımcı olurlar. Beyin sinir ucu iltihabı, insanlarda sistematik hastalıkların oluşmasına neden olur. Bu durum, özellikle ileri yaşlardaki insanlarda çok daha fazla sorun olmaktadır. Beyin sinir ucu iltihabı, bazen farklı hastalıkların vücutta bulunması nedeniyle meydana gelebilmektedir. Bu hastalıklardan bir tanesi, şeker hastalığıdır. İnsanlarda şeker hastalığının bulunması ve kontrol edilmemesi durumunda sinir uçları bu durumdan etkilenerek beyin sinir ucu iltihabı gibi sorunlara neden olur. Bunun yanı sıra bazı insanlarda bulunan böbrek yetmezliği sorunları da zamanla sinir ucu iltihabının oluşmasına neden olabilmektedir. Bu sorunun daha da ilerlemesini beklemek yerine, erkenden doktora giderek tedavisini gerçekleştirmelisiniz.


Beyin sinir ucu iltihabına neden olan durumlar

 • Bu durum en çok alkol bağımlısı olan insanlarda görülen bir hastalıktır. Bulaşıcı olmasa bile insanlarda çok ciddi tehlikelere neden olan bu durum, aşırı alkol kullanımında beynin etkilenmesi nedeniyle görülebilmektedir. Bunun için alkol tüketiminin ortadan kaldırılması ve bazı ilaç tedavilerine başlanması sorunu çözecektir.
 • İnsanlarda çok uzun süreler boyunca vitamin eksikliklerinin görülmesi durumlarında beyin sinir ucu iltihabı meydana gelebilir. Bu nedenle uygun zamanlarda gerekli olan vitamin ölçümlerinizi yapmanız sizler için çok daha iyi olacaktır.
 • Bazı kanser hastalıklarında sinir uçları olumsuz bir şekilde etkilenerek iltihaplanmalara neden olur. Günümüzde karşılaşılan beyin sinir ucu iltihabı vakalarında kanser nedeniyle oluşma durumu çok az karşılaşılmaktadır.
 • İnsanların sürekli olarak kullandıkları ilaçlar, zamanla beyne giden sinir uçlarına zarar vererek iltihaplanmaların başlamasına neden olabilir. Bu nedenle gerekirse ilaçların değiştirilmesi gerekebilir.
 • Kimyasal madde zehirlenmelerinde de beyin sinir uçları etkilenerek bu gibi tepkiler verebilmektedir. Bu gibi durumlarda yapılması gereken en önemli şey acilen müdahalelerdir.

Belirtileri nasıldır?


Beyin sinir ucu iltihabı olan insanlarda belirtiler aniden başlamaktadır. Bu durumlarda ilk olarak vücudunuzda farklı bölgelerde uyuşuklukların meydana gelmesiyle karşınıza çıkmaktadır. Bazen sadece bir bölgesinin uyuşması, bazen de daha çok uzvun uyuşması beyin sinir ucu iltihaplanması sorununun işaretçisi olmaktadır. Bunun yanı sıra kişilerde güçsüzlük durumları ya da vücudun farklı bölgelerinde ağrı sorunları problemlere neden olur. Bazı insanlarda da bu durum ishal ya da kabızlık gibi sindirim sistemi problemleri olarak karşınıza çıkabilir.


Tedavisi nasıldır?


Beyin sinir ucu iltihabı olan insanlarda hastaya kesin tanı konulduktan sonra Uzman bir doktora tarafından tedavi programları uygulanmaktadır. Öncelikle hastalığın nedeni teşhis edilir. Eğer sorun vitamin eksikliği nedeniyle meydana gelmiş ise kişide ek vitamin ilaçları kullandırılır. Bunun yanında kişide sorun enfeksiyonel problemlerse antibiyotik tedavileri yapılır. Son olarak, kişilerde ameliyat gerekebilir. Fakat günümüzde ameliyat uygulaması bu konuda oldukça azdır.

Beyin Sinir Ucu İltihabı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Periferik Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Periferik Sinir Sistemi Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Siniri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Diş Siniri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6