Topukta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Topukta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Sinir Sıkışması, Genel itibarıyla bedenimizde omurilikten başlayarak ayak parmaklarını bulunduğu yere kadar bir sinir uçları bulunmaktadır. Özellikle de topuk çevresinde birçok sinir yapıları bulunmaktadır. Bu sinir uçları ayağın diğer yerlerinde bulunan sinirlerden daha sert sinir yapılarına sahiptirler. Zira bu sinir yapıları bedenin en ağır yükünü taşımaktadırlar. Burada yer alan sinirler uyarıcı hücreler bakımından oldukça hassas bir yapıya sahiptir. Topukta yer alan sinirler aşırı baskından ötürü sıkışmalara neden olmaktadır. Bu durum ise beraberinde topukta sinir sıkışması sorununa neden olmaktadır. Topuktaki sinir sıkışmaları birçok bölgede meydana gelen sinir yapılarına aşırı baskından ötürü birtakım sorunlara yol açmaktadır. Bu sorun ise genellikle uzun süreli kasılmalara ya da ara ara gerçekleşen ancak ani bir şekilde kendisini gösteren sıkışmalara neden olmaktadır. Kişi topukta sinir sıkışması sorunu ile şiddetli ağrılara maruz kalabilmektedir. Bu soruna karşı dikkatli olmak ve gerekli tedavi yöntemlerini zaman kaybetmeden uygulamak gerekmektedir.


Topukta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Neden Olur?


Bir takım uyuşmalar ve karıncalanmalar kişide topukta sinir sıkışması sorununu belirtisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Yaşanan uyuşma sorunu ile hasta ayağında ağırlaşma sorunu yaşayabilir. Yaşanan bu his ise kişinin hareket etmesinde oldukça zor anlar yaşatmaktadır. Kişi topuğunda sürekli olarak bir karıncalanma durumu yaşaması bu durumun en temel belirtisidir. Topukta sinir sıkışması sorunun bir diğer belirtisi ise topuklarda meydana gelen aşırı ağrılardır. Topuk çevresinde aşırı derecede baskı durumu söz konusu olabilir. Bu durumu ise birçok nedeni bulunmaktadır. En temel sebebi ise kişinin kullanmış olduğu ayakkabıdan kaynaklanabilir. Yanlış ayakkabı seçimi kişinin ayaklarında ve özellikle de topuk çevresinde yanma hissine neden olmaktadır. Hastanın topuklarında alevlenircesine yanma hissi meydana gelebilmektedir. Tüm bu durum hastanın topukta sinir sıkışması sorunu ile karşılaşmasına yol açmaktadır.

Topuklarda meydana gelen ağrıların bir diğer nedeni ise aşırı yorgunluk ile meydana gelen kas çekmelerinden kaynaklanmaktadır. Topuk çevresinde meydana gelen ağrı kasların aşırı bir şekilde çekilmesi yol açmaktadır. Bu durum ise hastanın ayağını kaldıramayacak hale gelmesine sebep olup sürekli olarak yorgunluk halinde kendisini göstermektedir. Tüm bu sorunlar topukta sinir sıkışması probleminin yaşanmasına yol açmaktadır. Bu sebepten ötürü hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurması gerekmektedir.


Topukta Sinir Sıkışması Tedavisi Nasıl Yapılır?


Bu soruna karşı yapılması gereken ilk şey alanında Uzman bir hekime görünmek olacaktır. Meydana gelen sinir sıkışması sorununa karşı sorunu tekrar ettiren hasarlı hücrelerin tespit edilmesi gerekmektedir. Topukta meydana gelen uyarıcılara karşı uyuşturucu etki yapan durumları ve beraberinde yaşanan sıkışma durumunu erken fark etmek oldukça önemli bir husustur. Bunun için de evde yapabileceğiniz basit önlemler bulunmaktadır. Örneğin topuk çevresini 25 dakika boyunca soğuk havlu ile sarabilirsiniz. Bu durum topukta sinir sıkışması sorununa karşı önleyici ve geciktirici bir etki yaratmaktadır.

Topukta Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6