Göz Sinirleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Göz Sinirleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz sinirleri, Hareket ışık duyu gibi uyarıları beyinden organlara organlardan beyne iletme görevi gören tellerdir. Kafa tasında bulunan 12'sinirden ikincisi olan merkezi sinir sisteminin bir parçası göz sinirlerinin zarar görmesi gözün kısmen ya da tamamen kör olmasına sebep olabilir göze gelen ışığın beyni uyarılar halinde ileterek nesnelerin biçim renk hareket gibi olguları algılamasına yardımcı olur. Göz sinirinin hastalığı olarak bilinen göz iltihabı nevrit adıyla da bilinir en sık 20 ile 45 yaş arası insanlarda görülür bu hastalık görme kaybına bile sebep olabilir bağışıklık sisteminin bozulmasına ve gözle parlaklık azalması olur bu tür hastaların yaklaşık üç kişiden birinde gözün ön tarafında ödem oluşur. Çoğu olguda ise siniri beyine yakın yerlerinde tutulma da olabilir. Tedavi için göz içi enjeksiyon yapılır. Göz siniri hastalığı nevrit çoğu zaman tümörler damar tıkanıklıkları metabolik ya da genetik rahatsızlıklar sonucunda oluşabilir. Bu hastalıklar yavaş başlar fakat girerek.

Bulanık görme yakınmalarına neden olur hastalık genellikle her iki gözle aynı anda ortaya çıkabilir bu hastaların devic hastalığı olup olmadığını bakılması da önerilir. Göz siniri genel olarak miyop ve miyopsuz olmak üzere iki farklı iltihaplanma görülebilir bu hastalığın. Optik nevrit düşünülen hastalarda birbirinden ayrılması tedavi için kullanılacak ilaç bakımından çok önemlidir. Örneğin hastalık yok ise antibiyotik kullanılması gerekli olur bu hastalığın teşhisi için yapılması gereken her hastanın ilaçlı beyin emarı çekilmesi önerilmektedir. Bu inceleme ile iltihaplanma olup olmadığı MR sırasında hastaya verilen ilaç sayesinde görülebilmektedir. Bunun yanı sıra beyinde başka bir hastalığın olup olmadığı da bilinir. Optik nevrit göz siniri tel kılıflarının hasar görmesi görme bozukluğu yapabilir. Göz siniri iltihabı eğer bir mikroptan kaynaklanıyorsa damardan uygulanan yüksek doz metilprednizolon yani kortizon tedavisi uygulanır. Bu durum hastanın görme kaybı göz önüne alınarak şiddetine göre 10 gün civarı sürebilir. Göz siniri iltihabı nedeni bir mikrop ise o mikroba yönelik antibiyotik veya antiviral tedavisi gerekmektedir.

Göz Sinirleri Yorumları

soru

Mehmet

13 Mart 2018 Salı

Kaza yaptım göz sinirlerim zedelendi 2kisi nasıl iyileşir hafif puslu görüyorum. Renksiz nedem

Cevap yaz
cevap

Habibe

08 Eylül 2018 Cumartesi

Düzensiz uyku, düzgün beslenmeme ve ayrıca fazla parlak ışıklara maruz kalan kişilerde göz tembelliği, objeleri net görememe, gözde sulanma gibi göz bozukluklarına yol açabilir. Böyle durumlarla karşılaşmamak için düzenli olarak göz hekimine gözlerimizi muayene ettirmemiz gerekir.

Bize bahşedilen bu bedeni mümkün olduğunca daha dikkatli ve özenle korumamız gerekir. Unutmayınız.

soru

Fatma özdemir

06 Haziran 2018 Çarşamba

Benim kocamın gözleri doğuştan kör sinirler ölü demişler dr lar sizce tedavisi varmi bilmek istiyorum

Cevap yaz
cevap

Bediran

28 Ağustos 2018 Salı

Göz ameliyatı ile ilgili teknoloji ve tıp ilerlemiş durum da. yeni gelişen teknolojilerle belki eşinize çare olabilecek hastane ve hekim bulabilirsiniz. Eskiden katarak ameliyatı bile zor yapılıyordu tıp ilerlememişti şimdi çok kolay ameliyatı. Aynı şekilde kornea naklide zordu şimdi onuda bu teknolojiyle ve tıpın ilerlemesiyle oda kolaylaştı siz hastaneleri araştırın.

cevap

Melahat

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Fatma hanım gelişmiş tıp dünyası birçok çaresiz hastalığa çözüm bulmaktadır. Fakat bazı durumlar vardır ki maalesef henüz tıpta tedavisi yoktur. Eşinizin göz tedavisi mümkün olsaydı doktorlar şimdiye kadar mutlaka bir çözüm bulmuşlardı. Fakat nakil mümkün olabilir. Nakil olma seçeneğinin mümkün olup olmadığını gerekli tahlil ve muayene yapıldıktan sonra öğrenebilirsiniz.

soru

nuran

30 Haziran 2017 Cuma

benim gözümün darp alması sonucu göz sinir damarlarimin zedelenmesi yle görmuyurum , gitki de bulanik olmaya başladı ve bunun bir çaresi olmayacağıni söylediler acaba tedavisi varmindir.

Cevap yaz
cevap

Derbend

28 Ağustos 2018 Salı

Yaşanan sinir zedelenmesinin boyutunu öğrenmelisiniz. Bununla birlikte aradan ne kadar zaman geçtiğini de bilmenizde fayda var. Vakit kaybetmeden uzman bir göz doktoruna danışarak gözünüzde oluşan zedelenmenin hangi boyutlara geldiğini araştırmalısınız. Detaylı bir muayeneden sonra ancak oluşan göz hasarın tedavisi için ameliyat yoluna başvurmalısınız. Geçmiş olsun Nuran Hanım.

soru

İlhan

30 Eylül 2017 Cumartesi

Trafik kazası sonucu sağ göz sinirm koptu ve gözüm ışığa karşı tepki vermyr ve gözüm görmüyor bunun bi tedavisi var mı

Cevap yaz
cevap

Tuğrul

19 Eylül 2018 Çarşamba

Göz sinirlerinde oluşan tahripler tedavisi ameliyatla mümkün olan bir sorundur. Ancak yine de hastalarda almış olduğu darbenin büyüklüğüne göre düzeltilmesi ve tekrardan eski sağlığına kavuşulması giderek zorlaşmaktadır. Bu yüzden göz sinirlerinde meydana gelen hasarlar tehlikeli boyutlara ulaşmadan ameliyat olunması gerekmektedir. Aksi halde geri dönüşü olmayan göz hasarlarına yol açabilir.

soru

Suat

17 Ocak 2018 Çarşamba

Bir trafik kazası sonucu sağ göz sinirim kopmuş neredeyse iki yıl oldu gözüm görmüyor bundan sonra yapılacak bişey varmıdır

Cevap yaz
soru

hakan

04 Mart 2018 Pazar

anne karninda sag goz sinirim gelismemis tedavisi varmi

Cevap yaz
cevap

Şafi

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba Hakan bey tabiki tedavisi mümkün bunun için göz polikinliğine gidip gözükmenizi tavsiye ederim.

soru

Mehmet

14 Nisan 2018 Cumartesi

Benim göz sinirlerim zedelendi tedavisi nidir.biraz buslu görüyor cevap

Cevap yaz
cevap

Mustafa İlker

31 Ağustos 2018 Cuma

Bulanık görme yakınmalarına neden olur hastalık genellikle her iki gözle aynı anda ortaya çıkabilir. Göz siniri iltihabı eğer bir mikroptan kaynaklanıyorsa damardan uygulanan yüksek doz metilprednizolon yani kortizon tedavisi uygulanır. Bu durum hastanın görme kaybı göz önüne alınarak şiddetine göre 10 gün civarı sürebilir. Ama uzman bir doktora görünmeniz gerekir.

soru

Emel

27 Nisan 2018 Cuma

Benim oğlum Beyin su topladı amaliyat oldu ama gözde görme problemi yaşıyor sinirleri kurumuş tedavisi varmı bilgilendirir Deniz sevinirim

Cevap yaz
cevap

Leman Yıldız

05 Eylül 2018 Çarşamba

Emel hanım beyinde su toplama rahatsızlığı ciddi bir rahatsızlık türüdür. Ameliyat sonrasında görme bozukluğu ve baş ağrısı rahatsızlığı sıklıkla görülmektedir. Öncelikle bitkisel ürünler ve ilaçlar kullanmasında fayda bulunmaktadır. Uzman hekimin belirttiği tedavi yöntemine harfiyen uymanız da fayda bulunmaktadır. Allah yardımcınız olsun. Allah şafi ismiyle şifa verir inşallah.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Sisteminin Bölümleri Nelerdir?

Sinir Sisteminin Bölümleri Nelerdir?

Güncel

Sinir Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Zedelenmesi Belirtileri ve Tedavisi

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6