Santral Sinir Sistemi Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Santral Sinir Sistemi Tümörleri Belirtileri ve Tedavisi

Santral sinir sistemi tümörleri, ülkemizde en sık karşılaşılan ikinci hastalıktır. Çok sık karşılaşılan lösemi ve lenfoma kanserlerinden hemen sonra yer alan bu hastalık bazı gelişmemiş ülkelerde çok daha fazla görülerek en çok görülen hastalıklar arasında ilk sırayı almaktadır. Santral sinir sistemi tümörleri, insanlarda direk olarak sinir sistemini etkilediği için çok ciddi sorunlara neden olmaktadır. İlk başlarda fazla bir belirtiye neden olmayan bu durum, zamanla çok ciddi belirtiler gösterir. Genel olarak bu hastalığa bakıldığında bir kanser türü olduğunu söyleyebiliriz. Santral sinir sistemi tümörleri tedavisinde diğer kanserle birebir aynı özellikleri gösterir. Gerek tümörlerin hücre yapıları gerek kişilerde gösterdiği belirtiler, kanserle aynıdır. Günümüzde yaşanan kanser hastalıklarının birçoğunda kanser hastalığının nedeni tam olarak açıklansa bile santral sinir sistemi tümörlerinin tam olarak nedeni bilinememektedir. Bazı araştırmacılara göre bu hastalığın oluşum nedenlerinde bazı etkenler vardır. Bunlar;
  • Radyasyon: İnsanların gerek mesleki çalışmalarında gerekse diğer durumlar nedeniyle aşırı radyasyonlara maruz kalmaları durumunda başta santral sinir sistemi tümörleri oluşumu olmak üzere, diğer birçok tümör hastalıkları meydana gelebilmektedir.
  • Doğuştan gelen sorunlar: Kişilerde doğum sırasında aşırı havasız kalmaları, doğum sırasında darbe almaları ya da anne karnında darbe almaları durumunda bu gibi tümörlerin daha sonraki zamanlarda meydana gelmesine neden olmaktadır. Bazen de bu hastalık kalıtsal olarak anne ya da babadan çocuğa geçebilir.
  • İnsanlarda bağışıklık sisteminin yetersiz olması durumunda vücudun savunmasız olması gibi problemler meydana gelmektedir. Bu durumda kişilere santral sinir sistemi tümörleri için tedaviler yapılırken bağışıklık sisteminin sorunlarının da giderilmesi için tedaviler uygulanır.
  • Tüberküloz, ailevi kanser sendromu, nörofibromatozis gibi hastalıkların kişilerde görülmesidir. Bu hastalıklar nedeniyle birçok kişi sorunlar yaşamıştır.

Santral sinir sistemi tümörlerinde klinik bulgular


Aslında bu durum, santral sinir sistemi tümörünün vücutta yerleştiği bölgeye göre değişiklikler göstermektedir. Kişilerde tümörler büyüyerek kafanın iç basıncının artmasına neden olabilir. Bu nedenle hastalarda çok ciddi baş ağrıları meydana gelmektedir. Bunun yanı sıra santral sinir sistemi tümörleri, kişilerde omuriliği ve hatta beyni de etkilediği için bulantı ve kusma gibi durumlar meydana gelebilmektedir. Bu durumlarda fenalaşan hastalarda yüksek ateş nedeniyle havale geçirme, vücudun tamamının felç kalması gibi problemler meydana gelmektedir. Bu tümörler sinirleri etkilediği için insanlarda çok fazla belirti meydana gelir. Özellikle vücudun hareket sistemi son derece problem olmaktadır. Bu durum bazen kişilerin görme sağlığını da son derece olumsuz bir şekilde etkilemektedir. Çift görme ve net görememe durumları santral sinir sistemi tümörleri olan kişilerde meydana gelebilecek bir diğer klinik bulgudur.


Santral sinir sistemi tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalığın tedavisi üç farklı şekilde yapılsa bile aslında bazı insanlarda her iki yöntem ya da üç yöntem birden uygulanabilmektedir. Bu tümörlerin yok edilmesinde ilk yöntem cerrahi operasyonlardır. Hastalarda yapılan cerrahi operasyonlar sonrasında sorun tekrar oluşum gösterir ise bu durumda kişide radyoterapi uygulamaları başlatılır. Bu uygulama insanlarda en çok yapılan tedavilerden biridir. Son olarak ise kemoterapi tedavileri yapılmaktadır. Çocukluk çağında görülen tümörlerde yüksek dereceli olarak yapılan kemoterapi oldukça başarılı olmaktadır.

Santral Sinir Sistemi Tümörleri Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sağ Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir İlaçları Ne İşe Yarar?

Sinir İlaçları Ne İşe Yarar?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6