Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi, Sinir ağı ya da sinir sistemi adı verilen yapı canlıların iç ve dış çevreye karşı algılarının oluşmasında rol oynayan, bilgi edinmemizi sağlayan ve elde edilen bilgileri anlamlandırmamızı sağlayan bir sistemdir. Bedenin içerisinde yer alan hücresel ağ sayesinde kendisine iletilen sinyallerin farklı alanlara iletilmesi ile kasların ve organların etkinliklerini düzenleyen bir sistemdir. Sinir sistemi merkezi ve çevresel sinir sistemi olmak üzere iki yapıda ele alınmaktadır. Merkezi sinir sistemi beyin ve omurilikten oluşur. Çevresel sinir sistemi ise merkezi sinir sistemini bedenin diğer tüm yapılarına bağlanmasını sağlayan fiberlerden meydana gelmektedir. Çevresel sinir sisteminde motor nöronlar, otonom nöronlar, sempatik sinir sistemi, parasempatik sinir sistemi, enterik sinir sistemi ile düzenli istemsiz işlevlerden meydana gelmektedir. Merkezi ve çevresel sinir sistemi bu özellikleri bakımından bedenin fizyolojik olarak tepki vermesine ve çevrenini algılamasına yaramaktadır. Bu yönü ile oldukça önemli yeri bulunduğunu söylemek mümkündür.


Merkezi Sinir Sistemi


Bu sistem sinir sistemi yapılarının en büyük bölümünü oluşturmaktadır. En temel olarak beyin ve omurilikten meydana geldiğini söyleyebiliriz. Bazı sınıflandırmalarda ise kraniyal sinirler ile retina da bu sisteme dahil edilmektedir. Merkezi ve çevresel sinir sistemi işleyişi bakımından birbiri ile bağlantılı olması sebebi ile bu sistemleri birbirinden ayrı düşünmek oldukça zordur. Zira bu iki sistem arasında ayrılan belirgin birtakım sınırlar mevcut değildir. Omurgalı canlılarda beyin yapısı kafatası ile korunurken omurilik ise omurgada yer almaktadır. Bu yapılar aynı zamanda da beyin ve omurilik zarı ile çevrili bir halde bulunmaktadırlar. Merkezi sinir sistemi ana sinirlerin bulunduğu kısım olarak bilinmektedir.


Çevresel Sinir Sistemi


Beyin ve omurilik dışında kalan sinirlerden ve gangliyonlardan meydana gelmektedir. Çevresel sinir sistemlerinin ana görevi ise organlar arasındaki bağlantıyı sağlamaktadır. Bu yönü itibari ile merkezi ve çevresel sinir sistemi bir bütüncüllük içerisinde çalışmaktadırlar. Çevresel sinir sisteminde merkezi sinir sisteminde olduğu gibi koruyucu bir yapı bulunmamaktadır. Çevresel sinir sistemi kendi içerisinde ise ikiye ayrılmaktadır. Bunlar otonom sinir sistemi ile somatik sinir sistemidir. Çevresel sinir sisteminin merkezi sinir sistemi dışında kalan diğer tüm yapılar olarak ifade etmek mümkündür.

Çevresel sinir sistemini bir telefon kablosu şebekesine benzetebiliriz. Bu sinirler bedenden aldıkları mesajları beyne ulaştırırlar. Dış çevreden gelen uyarılar merkezi ve çevresel sinir sitemi tarafından algılanmaktadır. Dış çevreden insana gelen bu uyarılar özel hücreler aracılığı ile alınımı sağlanır. Alınan bu uyarılar ise sinirler yolu ile merkezi sinir sistemine ulaştırılmaktadır. Sinir hücrelerinde bu uyarılar elektriksel ya da kimyasal değişimlere sebebiyet verir. Uyaran için gerekli olan mesaj ise organlara, salgı bezlerine ve kaslara sinirle yolu ile iletilir. Böylelikle de merkezi ve çevresel sinir sistemi yapısı sayesinde uyarı tepki oluşur.

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6