Sinir Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Doku Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Doku: sinir sisteminin ana bileşeni olan beyin, omurilik ve sinirler vücut işlevlerinin ayarlar ve kontrol etmektedir. Uyaranları (İmpuls) ileten sinir hücrelerinden (Nöron) ve sinir uyar anlarının yayılmasına yardımcı olan ve nöronlara besin taşıyan nöroglialardan oluşmaktadır. Sinir dokusu, karakteristikleri aksonlar tarafından belirlenen çok çeşitli sinir hücrelerinden oluşmaktadır. Sinir sisteminin işlevleri, duyu girişi sağlama, taşıma, kasların ve bezelerin kontrolü, homeostaz ve zihinsel etkinliklerdir. Tüm canlı hücreler yapısı gereği uyarılara tepki verirler. Sinir dokusu, uyarılarak tepki verdiği ve uyaranları vücuttaki çeşitli organlara ilettiği ölçüde özelleştirilmektedir. Beyin ve omurilikteki sinir dokusu kemiksi yapı özelliğindedir. Düz ve çevresel sinirleri vücuda yaymakla görevlidir. Sinir dokusu nöronlar olarak adlandırılan sinir hücrelerinden oluşmaktadır. Nöronlar kolayca uyarılır ve uyartıları çok hızlı iletirler. Bir sinir, bağ doku ile birbirlerine bağlanan birçok hücre lifinden oluşmaktadır. Bağ dokunun kılıfı epinöryum sinir ile çevrilmiştir. Kılıfın iç yüzeyi, sinir liflerinin etrafını saran perinöryum ile kaplıdır. Çeşitli büyüklükteki kan damarları, epinöryumda görülmektedir. Endonöryum, bağ dokunun ince bir tabakasını oluşturur ve özel sinir lifleriyle çevrilmiştir.

Sinir Doku: Sinir hücrelerinin (Nöron) birbirleri ile veya nöron olmayan hücrelerle yaptıkları bağlara sinaps denmektedir. Sinapslar bir aksonun dallarının ucunda veya başka bir nöronundendritlerinde bulunmaktadır ve birbirleri ile yakındırlar, fakat doğrudan birbirlerine bağlı değillerdir. Boşluktan karşıya bilgi iletilmesini sağlayan kimyasallara nörotransmitterler denilir. Nöronlar hem yapılarına hem de işlevlerine göre sınıflandırılmaktadırlar. Yapısal sınıflandırılan nöronlar, hücre gövdesindeki uzantılarının işlem sayısına uygun olarak gruplanır.


Nöron grupları şu şekilde sınıflandırılır

  • Multipolar Nöronlar: Bunlar insanda en yaygın olarak bulunan çevresel sinir sistemindeki en büyük nöron grubunu oluşturmaktadır.
  • Bipolar Nöronlar: Halka şeklindedirler. Bir akson ve bir dendritleri bulunmaktadır. Gözdeki ışık algılayan retina buna örnek teşkil eder. Bu gruptaki nöronlar çok hızlı büyürler.
  • Unipolar Nöronlar: Duyu nöronları yalnız tek bir işlevi vardır ve lifi bulunmaktadır. Bu görevde, hücre gövdesine yakın olanı iki ana dala (Akson ve dendrit) ayırmadır. Bu tür sinir lifleri insanda yalnızca embriyo evresinde bulunurlar.

Sinir Doku Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Sinir Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6