Gebelikte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Gebelikte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Sinir Sıkışması, Her hamile kadından üçünde ortaya çıkabilen bir rahatsızlık olan sinir sıkışması genellikle eller de meydana gelmektedir. Hamilelikte yaşanılan hormonal değişiklikler nedeni ile ortaya çıkan sinir sıkışması özellikle el ve bilek kısmında ağrılı bir şekilde meydana gelmektedir. Hamilelikte ortaya çıkan bu rahatsızlığa karpal tünel sendromu adı verilmektedir. Hamilelikte ve lohusalık döneminde ortaya çıkabilen bu sendrom çoğu zaman hamilelik sonrası üç yıla kadar devam edebilir.

Ellerde yer alan ve hissetme ile ellerin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan üç adet sinir vardır. Bu sinirlerden birisi de medyan adı verilen sinirdir ve bu sınırın geçtiği dar alana karpal tüneli adı verilmektedir. Hamilelik ile salgılanan hormonlar bu tünelin daralmasına ve bilekler de sinir sıkışmasının oluşmasına neden olmaktadır. Hamilelik boyunca bu rahatsızlığın ortaya çıkmasındaki temel neden ise tünel üzerindeki basıncın artmasıdır.

Ellerde meydana gelen bu sinir sıkışmasının en büyük belirtisi ağrı, uyuşma ve karıncalanma hissidir. Karıncalanma genellikle başparmak, işaret parmağı ve orta parmakta oluşmaktadır. Hastalık genellikle belirtilerini gece uyurken göstermektedir. Hamileliğin ilerlemesi ve sinirler üzerindeki baskının artması ilerleyen zamanlarda ağrı ile kavrama da güçlük ve günlük aktivitelerin yapılmasında zorlanmaya neden olmaktadır.

Bunlar ile hamilelik boyunca alınan kilo ve vücudun ödem tutmasına bağlı olarak bel ve bacaklarda da ciddi sinir sıkışması meydana gelmektedir. Belde oluşan sinir sıkışması ağrıya ve hareket kabiliyetinin azalmasına neden olurken bacaklarda oluşan sinir sıkışması günlük hayatı oldukça etkilemekte ve ciddi problemlerin ortaya çıkmasına neden olmaktadır.


Gebelikte Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir?

 • Sinir sıkışmasının oluştuğu bölgede uyuşukluk ve ağrı.
 • Sinir sıkışmasına bağlı olarak ortaya çıkan duyu kaybı yanı hissedememe.
 • Karıncalanma hissi ve iğne batması gibi dürtü hissetme.
 • Sinir sıkışmasının oluştuğu bölgede hareket kabiliyetinin azalması ve el ile ayak gibi uzuvların yeteri kadar kullanılamaması.
 • Sıcak ve soğuklardan aşırı etkilenmeye bağlı olarak aşırı terleme veya terleyememe.

Gebelikte Sinir Sıkışması Yorumları

soru

Tandan

28 Ağustos 2018 Salı

Üç aylık hamileyim ve kollarım da ağrı ve uyuşma gibi bazı durumlar ortaya çıkıyor. Bu durumun ortaya çıkması hamilelikten dolayı olabilir mi ne gibi yollar izlemeliyim

Cevap yaz
cevap

Teoman

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Tandan Hanım, hamilelik döneminde ortaya çıkan uyuşmalar genellikle hormonsal nedenlere bağlı olarak ortaya çıkmaktadır. Bu nedenle bu durumların normal olduğunu söyleyebiliriz. Bunun yanında ayrıca sorun hamileliğin haricinde bir nedene bağlı olarak da görülebilmektedir. Bu risk nedeni ile mutlaka uzman bir beyin ve sinir cerrahına baş vurun.

cevap

Mübeşşir

04 Eylül 2018 Salı

Merhaba ben son aylarda uyuşma hissi yaşıyordum ilk aylarda uyuşma hisside muhtemeldir ama bir hekime danışmanızda fayda var.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6