Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Hamileyken sinir krizi geçirmek, hamile anne adayları için oldukça zor bir dönemdir. Hamilelik süresince anne adaylarında hormonal değişiklikler nedeniyle oldukça fazla duygusal geçişler görülmektedir. Bunların arasında, gülme krizi, mutsuzluk, sürekli olarak her şeye ağlama ve en önemlisi sinir krizi yer almaktadır. Bu sinir krizlerinin en büyük sebeplerinden birisi hormonların olabildiğince tavan yapması ve anne adayının duygularını çok daha fazla yoğun bir şekilde yaşaması durumudur. Bu dönemde hem anne hem de bebek oldukça zarar görebilir. Uzmanlar tarafından yapılan bazı araştırmalara göre hamilelik döneminde sinir krizi geçiren anne adayı bebeğinin de gelişiminde olumsuz bir şekilde etkilediği bilinmektedir. Çünkü özellikle annenin çok Ongun bir şekilde stres yaşaması plasentayı hızlı bir şekilde aşarak, bebek ile direk olarak temasa geçer. Bu nedenden dolayı hamileyken yaşanılan çoğu sinir krizlerinde anne adayının etkilenmesiyle birlikte bebeğin nöro gelişimini de etkilediği görülmüştür. Anne adaylarının hamilelik süresince çok yüksek stres sebebiyle olabildiğince bebeğinde beyin olarak çoğu fonksiyonlarını ve gelişmesini olumsuz olarak etkilediği kesin bir bilgidir. Anne adayında çok yoğun olarak yaşanan bu kriz olayında bebeğin ilerleyen dönemlerde hiperaktif olması veya farklı olarak davranış bozuklukları gibi sorunlar ile karşılaşılmasına neden olabilir. Hamileyken anne adayının bu süreç içerisinde iken sinir krizleri geçirmesi stresin olası boyutuna göre anne karnındaki bebeğin de ölü olarak doğma riskini oldukça artırdığı bilinmektedir. Ayrıca çok fazla strese maruz kalan anne adayları erken doğum gibi durumla karşı karşıya kalırlar. Bu durum sebebiyle strese bağlı olarak yaşanan problemlerden dolayı bebeğin özürlü olarak doğması ihtimali de bulunmaktadır. Bu nedenlerden dolayı anne adayı kendisini olabildiğince stresten uzak tutması gerekir.


Hamileyken sinir krizi geçirmek hangi yöntemlerle önlenir?

  • Hamile anne adayının sürekli olarak kendisini kontrol altına alması gerekir.
  • Yaşam kalitesini değiştirmeli ve çevresinde stres oluşturan problemleri ortadan kaldırması gerekmektedir
  • Anne adayı eğer fiziksel olarak problemlerle başa çıkamayacağını düşünüyorsa, Uzman bir kişiden yardım almalı ve stresle baş etmenin yollarını bulması gerekir
  • Hamilelik döneminde ev işleri, günlük yorucu aktiviteler, bulunan ortamlar gibi sinir yaratan durumlardan uzak kalınmalı ve sürekli olarak temiz hava alarak yürüyüş yapılmalıdır.
  • Hamileliğin ilerleyen dönemlerinde doğum heyecanı olacağından dolayı anne adaylarında oldukça stres olur. Bu dönemde doğum ile ilgili olan tüm kontrolleri yaptırarak bazı sıkıntıları gidermesi gerekir.
  • Bu dönemde sinir krizine yol açan duygu baskınlığını yok etmek için sağlıklı bir şekilde beslenmeye dikkat edilmeli ve egzersiz yaparak hem kendini hem de vücudunu rahatlatmalıdır.
  • Ayrıca anne adayları olabildiğince kendilerine vakit ayırması gerekir ve derin derin nefes alıp vermeleri doğum içinde oldukça yardımcı olacaktır.
  • Anne adayı sinir krizi geçirmekte bir an önce kurtulmak için oral yaptırabilir ve düzenli olarak uykusuna alması gerekir.
  • Bu dönemde eşlerin de etkisi önemlidir. Sürekli olarak anne adayının yanında olduğunu hissettirmeli ve onları sürekli motive etmesi gerekir. Çünkü bu dönemde hamile anne adayları eşleri tarafından beğenilmeme duygusuna oldukça kapılarak ani sinir krizleri geçirebilirler.

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni