Aşırı Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Aşırı Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Aşırı sinir hastalığı: bu hastalık psikiyatrik bozuklukların belirtisi olarak kabul edilmelidir. İnsanlarda bazı kişilik yapıları ve hastalıklar sinirli olmasına sebep olabilir. Aşırı sinir olunduğunda vücutta fazla oranda adrenalin salgılanır. Bu durum vücutta stres halini ifade etmektedir. Vücut ısısı artar, gözde pupillalar genişler, nabız ve kan dolaşımı artar, kandaki glikoz artarak kaslara gönderilir. Vücudu tehlikelere karşı hazırlayan hormon adrenalindir. Farklı organlarda çeşitli adrenalin reseptörleri bulunmaktadır. Yani adrenalin karaciğerde farklı, kalpte farklı etki yaratır. Vücut kronik strese girdiğinde beyindeki hücrelerin yapısı bile değişim gösterir. Bu sebeple aşırı sinir hastalığı olan kişiler ülser, gastrit, kalp hastalığı gibi rahatsızlıklara yakalanma riski daha fazladır.


Aşırı sinir hastalığı yaratan durumlar

  • Depresyonda olan kişiler aşırı sinirli olurlar. Bireylerde anksiyete bozukluk, obsesif kompulsif ve benzeri kaygı bozukluklarının olması da aşırı sinirlenmeye de sebep olabilir.
  • Mükemmellik isteyen, aşırı titizlik ve takıntıları olan kişiler genelde sinirli bir yapıya sahiptirler. Bu yapıya sahip kişiler en küçük ayrıntıyı dahi dikkate alırlar. Fakat sabit fikirli olurlar ve her şeyi eleştirirler. Buna rağmen ahlaki değerleri olan, dürüst, çalışkan ve sorumluluk sahibi bir yapıya sahiptirler. Ancak her şey de kusur arayan, mükemmel olmasını isteyen kişiyle yaşam çok zordur.
  • Duygular açısından aşırı derecede hızlı iniş, çıkışları olan kişiler hem sinirli hem de dengesiz olurlar.
  • Antisosyal kişilik yapısı olanlarda şiddetli öfke nöbetleri görülür. Küçük bir sebepten dolayı bile insanlara zarar verebilir, cinayet işleyebilir. Stresli bir iş hayatı, mutsuz bir evlilik, madde ve alkol bağımlılığı sinirlilik miktarının artmasına neden olur.
  • Aşırı şüpheci olan kişilerde genellikle sinirli olurlar. Bu kişiler her bakışın, her şeyin arkasında bir art niyet ararlar. Kimseye güven duymazlar, aşırı kıskanç olurlar ve büyük baskı uygularlar.

Aşırı sinir hastalığı nasıl tedavi edilir?


Bu hastalığın tedavisi altta yatan nedenlerin tespit edilmesi ve bunun giderilmesine bağlıdır. Kullanılacak olan bazı ilaçlar ile bu sinirlilik halleri kontrol altına alınır. Aşırı sinirlilik hali kişilik özelliklerine bağlı olursa bunu tedavi etmek daha zor olacaktır. Bu kişiler sinirli olduklarını kabul etmezler.

Aşırı Sinir Hastalığı Yorumları

soru

Esra

29 Temmuz 2017 Cumartesi

Sinirli insan olunca tımarhaneye mi yatırılıyor?

Cevap yaz
cevap

Fayiha

07 Eylül 2018 Cuma

Merhaba Esra hanım sinirli olmak eğer belli sınırlara ulaşırsa kişiye ve ya çevreye zarar verecek bir hale geldi ise tedavi olunmasını gerektirir. Ancak bu yine de tımarhaneye kapatılması anlamına gelmez. Doktor gerekli tetkikleri yaptıktan sonra kişiyi bir psikoloğa gönderebilir. Etkin bir tedavi yöntemi ile sinirlilik hali gün geçtikte azalacaktır.

cevap

Fethi

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Esra hanım merhaba. Sinir hastalıkları ve sinirlilik hali birbirine karışan durumlardır. Sinir hastalığı yani insanın sinirsel yapısına ait hastalıklar bazen doktor nezaretinde bir tedavi gerektirebilir. Fakat bir insan aşırı sınırlı olabilir ve bu gayet olağan karşılanabilir. Bir hastalığa bağlı sinir tedavi ister ama her sınırlı insan hastanelik olmaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Güncel

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?