Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sinir, beyazımsı teller ve bu tellerin oluşturduğu demete denir. Bu beyazımsı teller sayesinde hareket ve duyu uyarılarını beyinden organlara, organlardan beyine iletir. Vücudumuzun her bölgesinde sinir sistemi bulunur. İnsan hayatı için çok önemlidir, sinir sistemleri. Bazen olmadık bir şekilde sinir sıkışması olur ve hayatımızı ciddi anlamda çok etkiler.

Sinir sıkışmasının olma nedeni ise sinir hücrelerinin bulunduğu bölgenin çevresinde yer alan kısımların sinire baskı yapmasından dolayı oluşan sağlık probleminden sinir sıkışması olur. Sinir sıkışması en çok hareketli bölgelerde olur. Boyun da belde, kol ve bacak eklemlerinde görülür. Belirtileri uyuşma, karıncalanma ve şiddetli ağrılar meydana gelir. Sinir sıkışmasının tedavisi vardır. Biz bugün sinir sıkışmasına ne iyi gelir onu öğrenelim.


Sinir sıkışmasına ne iyi gelir?


İstirahat: Sinir sıkışmasında istirahat çok önemlidir. Ağrıyan bölgenizi yormayın ve dinlendirin. Fiziksel aktivitelerden uzak durun. Eğer sinir sıkışması olan bölgeyi zorlar iseniz bu daha ciddi sorunlara yol açar.

Soğuk terapi: Sinir sıkışması belirtileri nin yatışmasında yardımcı olur. Ayrıca ağrıyı azaltır ve şişliğe iyi gelir. Bununla birlikte soğuk su torbalarını ya da buzları doğrudan direk olarak tenlerine konulmamalıdır. Bunun yerine temiz bir havlu ya da kumaş parçasına sarıp konulmalıdır. Soğuk terapisini yaklaşık 15 20 dakika uygulayabilirsiniz.

Egzersizler: Sinir sıkışmasında istirahat önemlidir ama doğru ve düzenli yapılan egzersizler daha da önemlidir. Evde yapabileceğimiz birkaç egzersiz. Boynunuzu çalıştırmak için başınız ile daireler çizin, sonra yavaş bir şekilde sağa sola hareket ettirin. Kollarınızı yana salın ve bilekleriniz ile daireler çizin. Kolları çapraz bir şekilde tutun ve ters istikamete doğru hareket ettirin. Sonra ellerinizi arkada birleştirmeye çalışın. Öne doğru uzanın, elleriniz ayak ucuna değecek bir şekilde. Ellerinizi birleştirip yukarı doğru hafifçe bastırın. Omuzlarınızı ayakta veya otururken geriye ve ileriye doğru çevirin.


Sinir sıkışmasına bitkisel tedavi nasıl yapılır?


Ardıç yağı: Sinir sıkışması olan bölgeye uygulanır. Çok bastırılmadan hafif bir şekilde masaj yapılarak uygulanır. Ayrıca ardıç yağı bel ve boyun fıtığınada iyi gelir.

Bir diğer mucizevi bitki ise dere otu ve zeytinyağıdır. Bir çorba kaşığı zeytinyağı, 1 demet dere otunu ve bir çorba kaşığı suyu bir kaba alıp iyice karıştıralım. Sonra lapa olana kadar pişirelim. Lapa olduktan sonra derinizi yakmayacak bir şekilde sinir sıkışması olan bölgeye uygulayalım. Yaklaşık yarım saat kadar bekletelim. Sonra bu karışımı alıp üzerine yağ karışımı yapıp masaj yapalım.

Bu karışımı yapmak için, bir çorba kaşığı adaçayı yağı, bir çorba kaşığı badem yağı ve bir çorba kaşığı nane yağını iyiece karıştırıp sinir sıkışması olan bölgeye uygulayalım.

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir Yorumları

soru

emine

29 Haziran 2017 Perşembe

Hamileyim ve sol elim çok ağrıyor galiba sinir sıkışması uyusuyo

Cevap yaz
cevap

Varol

18 Eylül 2018 Salı

Merhaba Emin’e hanım, hamilelik süresi içerisinde ani kramplar, el ve ayaklarda uyulmalar gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Yinede başka birşeyin sebep olmadığından emin olmanız için doktorunuza muayene olmanız en doğrusu olacaktır. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Sanevber

31 Ağustos 2018 Cuma

Hamilelikte sinir sıkışmaları olabilir çünkü beden hamilelik sürecine alışmaya çalışıyor. İçiniz rahat olsun diye yinede siz bir doktora sorarsanız, muayene olursanız iyi olur.

soru

filiz

05 Eylül 2017 Salı

Sağ kol dirsegimde sinir sıkışması oldu buna önericeginiz bitkisel tedaviler ve egzersizler nelerdir

Cevap yaz
soru

Yusuf

14 Haziran 2017 Çarşamba

İki parmagımı makinaya sıkıştırdım sinir ezilmiş diyorlar ne iyileşmesi ne kadar sürer

Cevap yaz
cevap

Beytiye

06 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba sinir sıkışması durumunda yapılması gereken ilk önlem doktor müdahalesi ile gerekli olan tedavi uygulanmasıdır. Ayrıca evde istiharat etmek, şişkinlik olan yere soğuk terapi uygulamak ve doktor önerisi ile bazı egzersiz hareketlerini uygulamak sinir sıkışmasına iyi gelen durumlardır. Ardıç yağını sinir sıkışması olan yere masaj yaparak uygularsanız çabuk iyileşebilirsiniz

soru

Canan

17 Temmuz 2017 Pazartesi

Ciddi bir trafik kazası geçirdim ölümden döndüm diyebilirim boyun ve kaburgalarim kırık olduğu için demir korse kullanıyorum ama en önemlisi sağ elim de sinirlerde his olmadığını ve parmaklarim ve bilegim hareket etmiyor tedavim hala devam ediyor ama evde uygulamam gerek olan yardimi bana verir misiniz bana yardımcı olurmusunuz

Cevap yaz
soru

Ati

06 Mayıs 2018 Pazar

Sağ dirseğimde sinir sıkışmasi var
Bir önerisi olan varmi?

Cevap yaz
cevap

Berşe

15 Eylül 2018 Cumartesi

İyi günler. Bunun için sağ kolunuzu çok zorlamayïn sık sık dinlendirin. Soğuk suyu veya buzu bir havluya sarıp böyle bir uygulama yapabilirsiniz. Ve bunların yanında doğru bir şekilde düzenli olarak egzersiz yaparak da sinir sıkışmasına iyi gelebilecek yöntemlerdendir. Eğer bitkisel tedavi istiyorsanız ardıç yağı bu rahatsızlıkla yüzleşmede birebirdir. Geçmiş olsun.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Göz Sinirleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Göz Sinirleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sinir Sıkışmasına Ne İyi Gelir?

Sinir Nasıl Geçer?

Sinir Nasıl Geçer?

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Merkezi ve Çevresel Sinir Sistemi Yapısı

Güncel

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Güncel

Sinir Sistemi Organları Nelerdir?

Sinir Sistemi Organları Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6