Kulak Sinirleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kulak Sinirleri Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kulak Sinirleri, Beş duyu organımızdan biri olan kulağımız, dış kulak, orta kulak ve iç kulak olarak üç temel bölüme ayrılmıştır. Kulak sinirleri, sesin insan beyninde karakterize edilerek anlamlı kelimelere dönüşmesi için uğraşır. Dış kulaktan orta kulağa gelen ses dalgalarının yavaşlatılarak enerjisi azaltılır ve iç kulağa iletilir. İç kulağın görevi ise ses sinyallerinin sinirlere iletilerek beyinde çözümleme yapılmasını sağlamaktır. Örneğin dış kulakta meydana gelen sorun ile, ses dalgası bozularak orta ve iç kulak tarafından düzenli ses dalgalarına dönüşümü sağlanamaz ve beyin tarafından anlam yüklenemez.


Kulak sinirlerinin dış kulak bağlantısı


Dış kulak kepçesi ve kanalından olmak üzere iki bölümden oluşur. Bu bölümde ses frekansları toplanarak 2 cm olan kulak kanalından geçerek kulak zarına iletilir. 3000 Hz. Frekanstan düşük sesler burada şiddeti artılarak ki iç kesimlerde bulunan kulak sinirlerine ulaşması sağlanır. Ayrıca bu bölüm sesin gelme yönünü belirler, bu duruma dış kulağın transfer fonksiyonu denir.


Orta kulak fonksiyonları ve sinirleri


Bu yapı içi hava dolu boşluktan oluşur, oluşum bölgesi şakak kemiği içidir. Bu bölgedeki sinirlerin görevi sesin 22 kat artırılmasıdır. Bu sesler örs çekiç ve üzengi kemiklerinin harekete geçirir. Ayrıca bu bölümde bulunan östaki borusu gırtlağa açılır ve kulak zarının iki tarafından yerel basınç uygulanarak kulak zarının zarar görmesine engel olur. Bu bölümdeki sinirler basınç değişiklikleri ile ilgili bilgileri beyine ileterek esnemek ihtiyacı hissettirir. Basınç değişimlerinde östaki borusu kapanır ve açılır. Bu değişimin normale dönmesi için ciklet çiğnemek veya esnemek faydalı olacaktır.


İç kulak sinirleri


Ses dalgalarının tam olarak düzenli hale getirildiği bölüm iç kulak sinir yapısıdır. Burada bulunan faisal sinir sistemi sayesinde ses sinyalleri beyin nöronlarına iletilir. İşitme sinirleri iç kulaktan beyine giderken çok dar bir kemik yapının içinden geçer. Bu nedenle sinirlerde meydana gelen en küçük bir şişlik ya da incelme ses kalitesinde değişiklik oluşmasına neden olur. Bu sinirlerle birlikte yüzümüzü kontrol eden denge sinirleri de geçtiğinden, denge bozuklukları ve yüz ifadelerinde değişiklik gözlemlenebilir. Ayrıca bu bölgede meydana gelen kılcal damar kanamaları da çınlama, uğuldama, denge kaybı gibi sorunları ortaya çıkartabilir.


Kulak sinirlerinde meydana gelen hasarın neden olur?
 • Kulağa ağır darbe,
 • Kulak zarında yırtılma,
 • Aniden şiddetli ses, (Kulağa yakın mesafede silah patlaması vb.)
 • Yaş ile ilgili sorunlar; özellikle 40'lı yaşlardan sonra meydana gelir. Düzeltilmesi neredeyse imkânsızdır.
 • Ateşli hastalıklar,
 • Doğum ile gelişen hasar; doğum kanalında oluşan iltihabi durum doğum sırasında bebeğe geçerek hasara neden olabilir, böyle durumlarda sezaryen tercih edilmelidir.
 • Kulak mantarı hastalıkları,
 • İltihabi kulak hastalıkları.

Kulak sinirlerinde meydana gelen hasarların etkisi

İşitme bozuklukları, sinirlerde meydana gelen hasar ile ortaya çıkabilir. Yukarıdaki nedenlere bakılarak çınlamanın neden kaynaklandığını anlamak mümkündür. Kimi zaman sağır olan kimselerde çınlama olmayabileceği gibi tam tersi durumda ortaya çıkabilir.


Kulak sinirlerinin tedavisi nasıl yapılır?

Kulak sinirlerinin uçlarından hasar görmesi ile başlayan uğuldama ve çınlama kolay geçecek bir şey değildir. Daha çok hekim tarafından E vitamini takviyesi verilmektedir. Kulak çınlaması yaşam konforunu bozarak bunalıma kadar götürebilecek bir rahatsızlıktır. Fakat bir süre sonra uğuldama ve çınlamalar bünye tarafından kabullenilerek gün içinde hissedilmeyecektir. Sadece aklınıza geldiğinde uğultuyu hissedeceksiniz.


Kulak sinirlerinin kaybı sonucu neler yapılabilir?
 • Sinir uyarıcı ilaç ve kafeinden uzak durulmalıdır,
 • Uğultunun nedenini öğrendikten sonra bu rahatsızlığı aklınız da tutmamaya çalışın,
 • Çınlamanın başladığı ilk dönemler sessiz ortamlarda hasta iyice rahatsız olduğundan mümkünse hafif bir müzik eşliğinde uyuyun,
 • Kendinizi her alanda aşırı zorlamayın, dinlenmeye çalışın,
 • Gerginlik oluşturacak eylemlerden uzak durun.

Kulak Sinirleri Yorumları

soru

Mehmet

21 Ağustos 2017 Pazartesi

Tedavisi yok mu bu hastalığın

Cevap yaz
cevap

Dogan

18 Haziran 2018 Pazartesi

Ne olacak yok tedavi diyorlar başlıyorlar kortizon iğneyi kesinlikle tavsiye etmem sinirlerim altust oldu bulanimdayim kulak iyileştirmeyim derken vücut dengem bozuldu

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni