Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kolda sinir sıkışması, rahatsızlık ve ağrılara neden olabilir. Günlük yaşam içerisinde yapacağımız hareketlerimizi kısıtlayabilir ve kolda sinir sıkışması olduğu zamanda sinirin sıkışmasına bağlı olarak kol ve etrafındaki kısımlarda keskin ağrılar görülür. Bu ağrılarda genelde etrafa doğru yayılma eğilimi göstermektedir. Kolda sinir sıkışması oluştuğu zaman uyuşukluk, hissiyatsızlık ve ağrıyla sinir sıkışması belirtileri gösterebilir. Ayrıca sinir sıkışmasına bağlı olarak sızlama gibi hisler ile karşılaşılır. Bunun yanında karıncalanma hissine benzer bileklere doğru kaşıntılar görülebilir. Kol bölgesinde görülen sinir sıkışması ile ilgili elin bileğinde ve parmak uçlarına doğru da sızlamalar ve uyuşukluklar görülür. Ayrıca kolda bulunan sinir sıkışması ile kolda seğirmeler meydana gelir. Bunun sonucunda ise kolda bulunan kaslarda yorgunluk ve ağrılar gözlenir. Ayrıca bu bölgelerde yumuşaklık, kızarıklık, keskin ağrılarla bıçak saplanır gibi ağrılar görülebilir. Koldaki damarda bulunan sinir sıkışmasının belirtileri arasında sadece ağrılar görülmesi bile tek başına bu hastalığın belirtisi olabilir.


Kolda bulunan sinir sıkışmasının sebepleri nelerdir?


Kol bölgesinde bulunan sinir sıkışmalarının genellikle kasların çok sık kullanılması ile alakalı sıkışma meydana gelmesi görülmüştür. Ayrıca bu sıkışma ile alakalı kol bölgesinde gerilme ve yırtılma sonucunda sinir sıkışması meydana gelmiş olabilir. Bu bölgede bulunan sinirlerin ve bu bölgedeki dokuların fazla ağrıya maruz kaldığı zamanlarda ya da baskı sonucunda bu bölgelerde iltihaplanmalar sonucuyla da bu sıkışma oluşabilir. Bu durumda kol normal fonksiyonunu gerektiği şekilde uygulayamaz ve bu bölümde ağrılar meydana gelir. Bu baskılar sonucu oluşan ağrılar, zarar gören dokulara ve kıkırdak dokusunun hasar görmesine sebep verir. Bu bölgede bulunan kasların ve tendonların sinir sıkışması ile kasılması sebebiyle kişiler günlük aktivitelerini gerektiği düzeyde uygulayamazlar. Yapacakları en ufak bir harekette kol bölgesinde sürekli ağrılar yaşandığı için yaşamları kısıtlanır hale gelir. Böyle durumlarda ya da yanlış pozisyonlarda kaldırılabilecek herhangi bir ağırlık sebebiyle kolda hissiyatsızlık ya da alınacak şeyi tutamamazlık gibi hareket kaybı sinir sıkışmasına sebep verebilir.


Kolda bulunan sinir sıkışmasının tedavisi nasıl yapılır?


Sinir sıkışmasının tedavisi arasında kişinin istirahat ederek ve kol bölgesinin dinlendirilmesi ile sıkışmanın geçebileceği belirtilmiştir. Ayrıca fiziksel aktiviteleri de kolu fazla yormadan ve ağır kaldırmadan hafif hareketleri ile kolonun sabit tutulması ile bu bölgedeki sinir sıkışması azalabilir. Ayrıca kolda bulunan sinir sıkışmasının şiddetlendiği zamanlarda fizik terapisi ile bu bölgede sinir sıkışmasından dolayı oluşan baskının azaltılması sağlanır. Yapılacak egzersizler ve esneme hareketleri ile koldaki kasların güçlenmesi sağlanır ve iyileşme sürecine gidilmesine yardımcı olunur. Ayrıca bu bölgede soğuk terapi uygulanarak sinir sıkışmasının yatıştırılması sağlanır. Bu bölgede oluşan ağrıların azaltılması ya da bu bölgede şişlik var ise bunun giderilmesi soğuk tampon ile mümkün olabilir. Soğuk torbaları doğrudan tene koymak sakıncalı olabilir. Soğuk torbayı yumuşak bir havluya sarılmasıyla bu bölgeye uygulanmasıyla sinir sıkışması giderilebilir. Günlük yarım saat soğuk uygulandığı takdirde, sinir sıkışmasının azaldığı gözlenir. Ancak bu sınır sıkışmasının ilk evrelerinde etkili olur. İlerleyen evresinde sadece ağrıların azalmasını sağlayabilir.

Uygulanan bütün ve yöntemlere rağmen sinir sıkışması geçmiyor ise rahatsızlıktan dolayı kişinin ağrıları çekilmez hal almış ise tedavi yöntemi olarak ameliyat tavsiye edilir. Ameliyatla kol bölgesinde bulunan sinir sıkışması temizlenerek bu bölgenin esnekliğinin kazandırılması sağlanır. Ancak ameliyat sonrasında da bu sinir sıkışması tekrar edeceği için hastanın son derece dikkatli olması ve kol bölgesini yormaması daha sağlıklı olacaktır. Tedavi sonrasındaki süreçte ağır kaldırmaktan, kasları zorlamaktan ve stresten uzak durmak iyileşme sürecinde oldukça etkili olacaktır. Stresten uzak olmak önemlidir, çünkü vücudun gerilmesi sinir sıkışmasını tetikler.

Kolda Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Güncel

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Siyatik Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?