Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizi, genellikle 1-3 yaşları arasında sıklıkla görülmektedir. İstediklerinin yapılmaması, almak istedikleri şeyleri elde edememe, uyku uyumama yemek, yemek istememe gibi birçok zaman bebekler sinir krizi geçirirler. Bu tür durumlarda anne ve babanın oldukça ilimli olması gerekmektedir. Öncelikle nerede ne tür bir kriz geçirdiği önemlidir. Krizin konusunu bulup ona yoğunlaşmak gerekir ve çocuğu bu alanda sakinleştirmek gerekir. Çocuğu evden çıkarmadan önce aç olmamasına ve uykusuz olmamasına dikkat ediniz çünkü bunlar çocuğun sinir krizine girmesine sebep olur.


Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin Neler Yapmak Gerekir?

  • Öncelikle belirli kurallar koyunuz ve bu kurallarda esneklik yapmayınız. Bir şeyi isteyip ağlamaya başlayan çocuğa istediğini verirseniz, bundan sonra her şeyi ağlayarak almayı alışkanlık haline getirecektir.
  • Krizin sebebini öğrenerek bebeğinizin kendiliğinden sakinleşmesini bekleyin. Gözünüzü üzerinden ayırmayın ilgisiz kaldığınızı görünce sakinleşecektir. Kendisine zarar vermesine izin vermeyin.
  • Bebeklerde paylaşmama gibi bir durum söz konusu oyuncağını, annesini, babasını, yemeğini ve benzeri şeyleri paylaşmak istemeyen bebeğe zor kullanmayın. Örneğin; oyuncağını vermek istemiyorsa elinden alıp başkasına zorla vermeyin bu durum daha kötü sonuçlara yol açacaktır. Yavaş ve güzel konuşarak alıştırın, anlatmaya çalışın olmuyorsa kendiliğinden vermesini bekleyin. Zorlamak ve bağırmak işe yaramayacaktır.
  • Telefonla konuşurken veya iş yaparken size bir şey anlatmaya çalışıyorsa ve siz dinlemiyorsanız yine krize girebilir. Yaptığınız işi bırakıp ona zaman ayırın sakinleşmesini bekleyin ve onunla konuşun. Bazen çok hızlı nefes almaya başlarlar ve bağırmaktan, ağlamaktan katılırlar böyle bir durumda su içirin.
  • Akraba veya arkadaş ortamındaysanız ve bebeğiniz bu ortamı sevmediyse uğraşacak bir şeyler arayacaktır kendisine. Sağı, solu karıştırmak, çekmeceleri açıp kapamak ya da etrafında bulunan cisimlere zarar vermeye başlayacaktır. Bu durumda hala bulunduğu ortamdan ayrılmadıysa durumu giderek sinir krizlerine bağlayacaktır. Bunun için dikkatli olmalı ve bebeğinizin bulunduğu ortamdaki hal ve hareketlerine dikkat etmelisiniz. Bebeğin daha fazla yıpranmaması için hemen o ortamdan uzaklaştırmanız ya da bebeğin alışması için onunla ilgilenmeniz gerekecektir.

Bebek Sinir Krizi Geçirip Isırmaya Başladıysa Ne Yapmak Gerekir?


Isırmak bebeklerde sıkça görülen bir reflekstir. Her şeye kızıp ısırabilirler. Elindeki eşyayı, kendi elini, kolunu ya da yanındaki kişiyi sinir halinde ne yaptıklarının farkına varmazlar. Bulunduğunuz ortamda sinir krizi geçiriyorsa mutlaka daha sakin bir yere götürünüz ve onunla uzun, uzun konuşmaya çalışmayınız. Çünkü bunu anlamayacak ve sizi dinlemeyecektir. Kesin ve etkili bir dille ısırmak yok ya da ısırma yavrum gibi kelimelerle sakinleştirebilirsiniz. Başkasının müdahale etmesine kesinlikle izin vermeyiniz.

Bebeklerde Sinir Krizi Yorumları

soru

Halenur

08 Eylül 2018 Cumartesi

Merhaba benim bu konu hakkında bir sorum olacak bebekler neden sinir krızi derecesine kadar sinir olur bunun için ne yapmamız lazım sinir krizleri çocuklar üzerinde kalıcı olurmu sakinleştirmek için nasıl yöntemler uygulamamız gerekir cevabınız için teşekkür ederim hayırlı günler dilerim sağlıcakla kalın.

Cevap yaz

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Güncel

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Sinir Duası Okunuşu ve Anlamı

Güncel

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi