Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Boşalması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Boşalması, Sinir boşalması, kişinin aşırı derecede sinirlenerek gözünün hiçbir şey görememesi ve kendini tamamen kaybetmesi halidir. Eğer ki kişi aşırı derecede strese maruz kalır ise sinir boşalması durumunu yaşayabilir. Aşırı sinir ise kötü sonuçlara sebep olur. Aşırı bir şekilde sinirlenen bir kişi o an hem kendine hem de çevresine zarar verebilir. Sinir boşalmasının asıl nedeni olan stres günlük hayatta birçok sebepten ötürü ortaya çıkar. Strese sebep olabilecek durumlar arasında beslenme şekli, uykusuzluk problemi, aile veya arkadaş çevresinde yaşanan huzursuzluklar, kadınlarda her ay olan adet durumu, evlilik hayatının sıkıntıya girmesi, maddi durumların kötüye gitmesi gibi bazı durumlar sayesinde kişinin canı sıkılır ve strese girebilir. Sinir boşalması durumu üç aşamada meydana gelir. Birinci aşamada sinyal verir, ikinci aşama karşı koyma ve üçüncü yani son aşama ise patlama halidir. Sinir hallerini düzenleyen adrenal bezler, böbrek üzerinde böbreğin belli bir bölgesinde bulunur. Kişide stres hali arttıkça bu adrenal bezlerde sinir boşalması haline sebep olur. Sinir boşalması durumunda patlama aşaması gerçekleşir ve kişinin vücudu kendi iç dengesini sağlayamaz ve kişi kendisini kaybedecek duruma gelir.


Sinir Boşalması Neden Olur?


Sinir boşalması hem psikolojik hem de fizyolojik etkenlerden dolayı ortaya çıkar. Sinir boşalması kişinin yaşadığı rahatsızlıklardan ötürü de yaşanabilir. Örneğin; psikolojik bir rahatsızlık olan depresyon sonucunda kişi aşırı olarak stresli olur ve bunun sonucu olarak da sinir boşalması yaşanır. Sinir boşalmasının yaşanmasına sebep olan bazı genel nedenleri şöyle sıralayabiliriz;
 • Aşırı yorgunluk
 • Uykusuzluk
 • Stresli bir hayat
 • Halsizlik
 • İştahsızlık ve düzensiz beslenme
 • Maddi ve manevi sorunların yarattığı huzursuz ortam ve bunun sonucunda yaşanan kaygılar
Kişi var olan bir sıkıntısından dolayı aşırı strese maruz kalır ve bunun sonucunda ise sinir boşalması yaşar. Çünkü insan beyni aşırı şekilde stresi kaldıramaz. Bildiğiniz üzere kişinin aşırı stres yaşaması halinde adrenal bezleri çalışması gerektiğinden daha fazla çalışır ve bunun sonucunda da sinir boşalması hali gerçekleşir.


Sinir Boşalmasının Belirtileri Nelerdir?


Sinir boşalması durumunun ortaya çıkmasına neden olan bazı durumlar söz konusudur. Bunlar; kişinin yorgun olması, iştahsızlık hali, yapılan hiçbir şeyden zevk alamama, istek ve ilginin aşırı azalması, kanser hastalığı, astım, ülser ve kalp hastalıklarının sebep olması ve özellikle kadınların her ay yaşadığı regl döneminin strese sebep olması sonucunda sinir boşalması yaşanması olağan olur. Bu durumlar aynı zamanda sinir boşalmasının belirtileri arasındadır. Sinir boşalması yaşayan bir kişi aslında depresyonda olduğu söylenebilir. Çünkü kişinin içinde bulunduğu stresli durum uzun süredir kişinin hayatında var ise kişi bir nevi depresyondadır diyebiliriz. Bu depresyon durumunun varlığından dolayı sinir boşalması durumu yaşanır.


Sinir Boşalmasının Tedavisi Nasıl Olur?


Eğer ki sinir boşalmasına neden olan durum kişinin fizyolojik halinden yani var olan kanser, şeker hastalığı, astım, kalp ve depresyon rahatsızlığından ötürü kaynaklanıyor ise bu rahatsızlıkların tedavi edilmesi aynı zamanda sinir boşalmasının da tedavisi olmaktadır. Çünkü sinir boşalması bu yaşanılan rahatsızlıkların verdiği huzursuzluk ve stresi sonucunda ortaya çıkar. Eğer ki bu hastalıklar tedavi edilir ise sinir boşalması durumunda yaşanmaz ve tedavi edilmiş olur. Özellikle sinir boşalmasına neden olan stresten, kişilerin uzak durması gerekir. Sinir boşalmasının tedavisi için kişi kendi hayatında bazı değişiklikler yaparak kurtulabilir. Bu değişiklikler düzenli beslenmeye çok dikkat etmek, spor ve bol bol temiz havada yürüyüş yapmak, kişinin kafasını dağıtacak ve stresten uzak tutacak hobiler kazanması gibi bazı yöntemler sinir boşalması için en uygun tedavi ve rahatlama yöntemleridir. Yoğun iş temposu olan insanların sinir boşalması tedavisi ise bu yoğun iş temposundan biraz uzaklaşıp kafasını dinlemek ve tatil yapmak en iyi tedavi yöntemi olur. Tatile gitme imkânınız yok ise aşırı yorgunluğun ve stresin gitmesi için masaj yaptırarak da sinir boşalması tedavisine katkıda bulunabilirsiniz. Ayrıca yediğiniz ve içtiğiniz şeylerin de sinir boşalması tedavisine faydaları olabilir. Bunun için C vitamini tüketimine özen göstermenizde fayda olur. Çünkü C vitamini adrenal bezlere faydası oldukça fazladır.

Sinir Boşalması Yorumları

soru

emine

02 Aralık 2017 Cumartesi

bende
bacaklarım tıtriyor carpıntım oluyor doktora gıtmeye korkuyorum
doktor fobımolustu tansiyonumu olcturemıyorum

Cevap yaz
cevap

Muttalib

13 Eylül 2018 Perşembe

Merhaba. Korkulacak bir durum olduğunu düşünmüyorum. Sorununuz panik atakla ilgili olabilir. Yine şeker probleminiz yoksa nörolojiktir.

soru

Buse

25 Mart 2018 Pazar

Elim ayağım hissetmiyorum 3 saat beri ne yapmam gerekir başım dönüyor midem bulanıyor

Cevap yaz
soru

Ebru

05 Mayıs 2018 Cumartesi

Bende panik atak olmuşum bütün her yerinde titreme var baş ağrım olyu ve herşeyden mahrum kaldım yardım edin

Cevap yaz
cevap

Torum

27 Ağustos 2018 Pazartesi

Merhaba ebru hanım. Öncelikle geçmiş olsun. Panik atak gerçekten çok ciddi rahatsızlıklardan birisidir. Daima kişiyi tetikte tutar ve her an tedirginlik yaşamasını sağlar. Stresinizi azaltacak işler yapmanızı, hayattan zevk almaya çalışmanızı, sevdiğiniz insanlarla bir arada bulunup onlarla vakit geçirmenizi kesinlikle öneririm. Şurası da kesin ki geçmeyen panik atak yoktur.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Omurgada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omurgada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Topukta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi

Sinir Kökü Sıkışması Tedavisi

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Güncel

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Güncel

Sinir Fizyolojisi Bölümleri ve İşlevleri

Sinir Fizyolojisi Bölümleri ve İşlevleri

Instagram

 • galeri1
 • galeri2
 • galeri3
 • galeri4
 • galeri5
 • galeri6