Vücutta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Vücutta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Vücutta sinir sıkışması, vücudumuzda bulunan sinirlerin çevredeki dokuların sinirlerine aşırı baskı yaparak hızlı bir şekilde süre gelen bir sinir hastalığı olarak bilinmektedir. Vücutta sinir sıkışmasının asıl olarak meydana geldiği bölgede çok fazla ağrı, aşırı uyuşukluk ve karıncalanma gibi bazı belirtiler yoğun bir şekilde yaşanmaktadır.


Vücutta sinir sıkışması belirtileri nelerdir?


Çok sık olarak vücudun el, ayak, bacak, bilek ve bel bölgelerinde görülmektedir. Genellikle belirtileri, ilk olarak iğne batar gibi hafif bir karıncalanma ile başlar. Daha sonra kas bölgesinde seğirme ve güçsüzlük, diğer yandan bölgede uyuşukluk ve duyu kaybı yaşanır. Hemen ardından ayak ve ellerde hareket güçlüğü yaşanırken, diğer yandan da şiddeti zaman geçtikçe artan ağrılar belirti gösterir. Bazı kişilerde de psikolojik olarak etki ettiği bilinmektedir. Kişinin daha önce yaşadığı üzücü bir olay ve devam eden sıkıntılar sinir sıkışmasına etki ettiği düşünülmektedir. Bu tarz belirtiler gerçekleşmeye başladığında vücutta sinir sıkışması olduğu anlamına gelmektedir. Omurilikte meydana gelen sinir sıkışması kendini öksürme ile göstermektedir.


Vücutta sinir sıkışması tedavisi nasıl yapılır?


Bu hastalığa ait bir ya da birden fazla belirti yaşayanlar, sinir cerrahisiyle ilgili Uzman bir doktora gittiklerinde eğer sinir sıkışmasından şüphe ediliyorsa doktor ortalama bir saat kadar bazı testler yapabilir. Gerekli olarak bazı testler sonucu normal olarak sinir sıkışması teşhisi konan hasta kişilerde, çok fazla ağrı, gitgide artan karıncalanma ve bazı bölgelerde uyuşukluğu etkileyen hareketler doğrudan engellenir. Diğer yandan bu bölgelerde atel veya farklı bir bant kullanılarak uygun zamanda hasta dinlenmeye geçerek devam eder. Çünkü asıl tedavinin ilk bölümü dinlemeyle olan süreyle gerçekleşmektedir. Hasta kişi dinlenme aşamasından hemen sonra fizik tedavi uygulamasına doğru işlemler sonucunda yönlendirilmektedir. Vücudun sinirleri üzerindeki etkileyici baskıyı en aza indirmek için doktorunuz size normal şartlarda fizik tedavi esnasında birtakım hareketleri uygulamanızı ayrıcalıklı olarak istemektedir. Bu uygulanacak olan doğru hareketler sinirlerin üzerindeki en çok ağır gelen baskıyı oldukça hafifleterek kasların daha düzgün bir şekilde esnemesini ve güçlenmesini sağlayacaktır. Vücutta sinir sıkışmasına direk bağlı olarak gelişim aşaması gösteren ağrı ve karıncalanmaların giderilmesinde çok tercih edilen bir diğer yöntemde ilaç uygulamasıdır. Hastaya analjezik ve kortkosteroid adı verilen enjeksiyonlar en sık başvurulan ilaç uygulamaları arasında yer almaktadır. Hastalığın şiddetine göre en baştan beri uygulanan bu yöntemler dolaylı olarak işe yaramadığında ise cerrahi müdahale söz konusu olacağı kesindir. Cerrahi müdahale işlemi için hastanın başvuru yaptığı andan itibaren 2 ay kadar bir süre beklenmektedir. Gerçekleştirilen bu cerrahi operasyon, vücutta sinir sıkışmasının bulunduğu asıl bölgeye ve sıkışma sebebine göre farklılık göstermektedir.

Vücutta Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Baldırda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Baldırda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kalçada Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Ulnar Sinir Belirtileri ve Tedavisi

Boyun Fıtığı Sinir Sıkışması Nedenleri?

Boyun Fıtığı Sinir Sıkışması Nedenleri?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6