Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Beyin ve Sinir Cerrahisi, İlgili alan beyin, omurga ve omurilik sistemi ile sinirler olarak birbirleri ile sistematik çalışaran bir sistemden meydana gelen 3 farklı kısmın tıbbi tedavi ve müdahale gerektiren hastalıkların uzmanlığıdır.


Beyin ve sinir cerrahisi hangi hastalıklara bakar?


Beyinde oluşan iyi ve kötü huylu olan tümörler, beyin damarlarında oluşmuş doğuştan bozukluklar, kafatası kemik yapıları, beyin dokusunda doğumdan oluşmuş anormallikler, trafik ve iş kazalarından sonra meydana gelen kafada oluşacak travmalar, yüzde oluşan ağrılar, kasılmalar gibi sinirsel bozukluklar beyin ve sinir cerrahisi uzmanı tarafından tedavi edilmesi gereken belirtilerdir.

Omurgada ve omurilik ile alakası, kafatası ile beynin arasında olan ilişkiye benzer. Kolayca yaralanabilecek narin sinir dokusu kemik olan yapıca koruma altındadır. Bu kısımda en fazla gözlemlenen hastalık omurlar arasında olan kıkırdakta olan omurilikteki kanala doğru fıtıklaşarak meydana gelen bel ile boyun fıtıkları oluşur. Omurgada ya da omurilikte olan iyi ya da kötü huylu olan tümörler, travmadan kaynaklı oluşacak kırıklar, ileri yaşta omurilikte meydana gelen daralan kireçlenmeler ve doğumdan kaynaklı bozukluklar da ameliyat edilmesi gereken vakalardır.

Beyin ve sinir cerrahisi, omurilikten kollara ve bacaklara hareket etme ve duyu gibi fonksiyonlarını ileten periferik sinirleri de ameliyat eden b, r daldır. Sinirler kollarda ya da bacaklarda ve eklemlerde sıkışabilir bu vaka toplumumuzda çok yaygın karşılaşılan bir sorundur. El bileklerinde sinir sıkışması bunlara en önemli örnektir. Tıptaki gelişmeler sinir sitemi görüntülenmesi sistemin araştırılıp daha ileri taşınarak bu şekilde meydana gelen hastalıkların tanıları daha hızlı ve doğru verilmesini sağlanmıştır. Ameliyathanedeki donanımlar, anestezinin ve yoğun bakım olanaklarının daha gelişmiş olması hastaların ameliyatlarını daha kolaylaştırır.

Beyin ve sinir cerrahisi amaç; hastalara doğru ve çabuk bir şekilde tanı koyarak, hastalara ameliyat gerektiği durumlarda uygun bir biçimde önermek, yapılması düşünülen tedavi için hastalara gerçek, iyi ve geniş bir şekilde bilgilendirme sağlanarak hastaneden sonra yaşamında da hastaların her zaman yanında olunduklarını hissettirilmesi gerekir. Dünyada son yıllarda hızla gelişmeye başlamış ve uygulanması yapılmakta olan kapalı endoskopik bel fıtığı ameliyatları hastaların sorunları artık daha kolay olmaktadır.

Beyin ve Sinir Cerrahisi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Psikolojik Sinir Hastalığı Belirtileri ve Tedavisi

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Omuzda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Omuzda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi