Sinir Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir ameliyatı, hasta kişilerde oldukça uzun zamandır devam eden, geceleri şiddetli bir şekilde uykudan uyandıran ağır ağrılarla beraber oldukça güçsüzlük ve evdeki en ufak eşyaların bile elden düşürülmesi gibi şikâyetlerine yol açan sinir sıkışmalarında kesinlikle ameliyat kaçınılmaz bir durum olur. Hasta kişiler belli bir zaman dilimi içerisinde elini suda kullanamayacağından dolayı, işlerini hemen ayarlayarak fazla bekletmeden ameliyatı olmalıdır.


Sinir ameliyatı nasıl yapılır?


Hastaların günlük olan çoğu ihtiyaçlarını kendilerinin kolaylıkla karşılayabilmesi için, iki el birden ameliyat edilemez. Bir el ameliyat yapılıp, iyileştikten hemen sonra diğer elin ameliyatı rahatlıkla yapılır. Yapılan iki ameliyat arasında ortalama yaklaşık olarak 2-3 aylık kadar bir süre bulunur. Sinir ameliyatı olacak hastanın direk olarak koltuk altından doğrudan sinirlere yapılan iğnelerle, kolun genel olarak bütünü uyuşturulur. Yapılan bu işlemde hastaya daha az ilaç verilerek, oldukça ağrısız bir yöntemle ameliyat gerçekleştiriliyor. Anestezinin hiç riski olmadığından dolayı, bu yöntem daha sağlıklı olarak kabul ediliyor. Aynı şekilde ameliyat sonrasında ağrılı dönem olan 6-8 saatlik zaman diliminde, daha az ağrıya neden oluyor.

Kol bölgesinin hemen uyuşturulmasının ardından, koldaki kan akışını doğrudan engellemek için turnike adında bir alet takılıyor. Sinir ameliyatı sırasında hiç kanama olmaması sebebiyle, işlem oldukça çok daha rahat gerçekleştiriliyor. Yapılan bu aşamada avuç içi olarak el bileği arasında yapılan doğrusal kesiyle, sinirin doğrudan geçmiş olduğu tünele ulaşılmış oluyor. Bu kısımda tünelin çatısını oluşturan kalınlaşmış bir şekilde olan bağ serbest bir hale getiriliyor. İlerlemiş olan bazı olaylarda sinirin normal olarak kalınlaşmış olan asıl sinir kılıfının da mikroskop aleti altında görülerek normal düzeyde serbest hale getirilmesi önemle gerekir. Yapılan bu işlem sinir etrafındaki asıl basıncı ortadan doğrudan kaldırır. Burada yapılması gereken en önemli olay birinci parmağı avuç içine doğru bir şekilde yaklaştıran kaslara yapay dal verip, onları normal uyarıcı sinir dalının sayesinde gevşetilmesidir. Bu işlem yapılmadığı takdirde, ameliyat sonrasında normal olarak bazı bulgularda kesinlikle gerileme yaşanmaz.


Sinir ameliyatı sonrası yapılacak işlemler


Sinir ameliyatı bitiminde ve sonrasında hasta aynı gün içinde kendini iyi hisseder hissetmez hemen taburcu edilmektedir. Daha sonra ise 2-3 gün kadar süreyle pansuman yapılarak düzgün bir şekilde takip edilen hasta, ağrılarının el verdiği dönemde elini kullanabilir. Özellikle hastanın ameliyattan sonra parmak hareketlerini kesinlikle yapmak zorundadır. Hasta kişilerin çoğunda tam olarak iyileşme kolaylıkla gerçekleşiyor. Ancak oldukça ağırlaşmış vakalarda ise şikâyetlerin hepsi ortadan tamamen kalkmaz. Sinir ameliyatı sonrasında ilk olarak gece uyuşması giderek yok olur. Duyu kaybının ve güçsüzlüğün asıl geri kazanımı ancak ortalama altı ay sonra kadar bir zaman dilimi içerisinde gerçekleşebilir. Bu ameliyattan hemen önce hastada kas erimesi gibi bir durum olduğunda, bunlar asla telafi edilemez. Bu yüzden hasta kişinin hastalığının ilerlemesine asla izin vermemek gerekir. Çünkü bu geri dönüşü olmayan bazı hasarların oluşmasına olabildiğince hızlı bir şekilde zemin hazırlanmış olur. Sinir ameliyatından sonra hastada el bileğinde bulunan yarada sertlikler halinde geçici tabaka oluşabilir. Bunlara evde kendi yöntemlerinizle kremlerle masaj yapılabilir. Pansuman bölgesinin ıslatılmaması, yaranın kirletilmemesine dikkat edilmesi gerekir.

Sinir Ameliyatı Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kas ve Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kas ve Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Beyin ve Sinir Cerrahisi Hangi Hastalıklara Bakar?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6