Spinal Sinirlerin Numaralanması
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Spinal Sinirler (Nervi Spinales, Omurilik Sinirleri): 31 çift sinir vardır bu sinirler Medulla Spinales'ten çıkarak arka ve ön köklerin birleşmesiyle ortaya çıkan ayrıca canalis vertebralis dışına çıkar. Bu sinirler Spinal Sinirler (nervi spinales) olarak adlandırılırlar. İçlerinde motor, sensitif ve sempatik lifler bulunur. Buradan anlayacağımız üzere bu sinirler karışık sinirlerdir. Parasempatik liflerin de içinde bulunduğu sakral spinal sinirler de mevcuttur. Spinal sinirler vertebralara göre adlandırılır.
  • Nervi Cervicales (Servikal Spinal Sinirler): bu sinirler 8 adettir. 1. Sinir atlas ve os occipitale arasından geçmektedir. 7. İle 8. Servikal vertebrayla 1. Torkal vertebra arasından geçmektedir.
  • Torakal Spinal Sinirler (Nervi Thorocales): 12 tanedir.
  • Lumbal Spinal Sinirler (Nervi Lumbales): 5 tanedir.
  • Sakral Spinal Sinirler (Nervi Sacrales): 5 tanedir.
  • Koksigeal Spinal Sinirler (Nervus Coccygeus): 1 adettir

Spinal sinirlerin numaralanması


Spinal sinirlerin numaralandırılması çıkışlarına göredir. 1. Sinir olarak adlanıracağımız os occipitale ile atlas arasından çıkan spinal sinirdir. 7. Servikal vertebra ile 1. Torkal vertebra arasından çıkan spinal sinir 8. Servikal sinir olarak numaralandırılır. Kalan diğer bütün spinal sinirler kendilerinden önce olan vertebraların sayısı verilmektedir.


Spinal Sinirlerin Oluşumu


Spinal sinirleriMedulla spinales'ten çıkan radix ventralis (Ön kök) ve radix dorsalis (Arka kök) foramen intervertebrale hizasında birleşerek oluşturur. Arka kök duyu (Sensitif) liflerinden ön kök ise motor liflerden oluşur. Bu iki kökün birleşmesinden önce arka kök üzerinde gagligon spinal adlı bir gagligon mevcuttur. Gagligon'dan sonra bu iki kök oluşur.

Ön ve arka dallara ayrılan spinal sinirler foramen intervertebraleden geçer. Arka dallar daha kısadır ve gövdenin arka tarafındaki deride, kaslarda dağılma gösterir. Ön dallarda birbirleriyle birleşip sinir ağları yaparlar. Bu sinir ağlarına verilen ad pleksusdur. Vücudun diğer bölümlerine dağılma gösterirler. Ön dallar torakal spinal sinirler haricinde birleşip dağılırlar. Torakal spinal sinirler kendi içinde segmentlerinde dağılma gösterirler. Medulla Spinales' inbüyümefarkından dolayı spinal sinirleri oluşturan ön ve arka köklerin Medulla spinales'teki yerleri ve hizası ile spinal sinirlerin foramen intervertabrale'ler ve foramen sacracle'lerden çıktıkları seviyede farklılıklar oluşur. Bu seviye farkı aşağı gidildikçe artış göstermektedir. Canalis Vertebralis'de 2. Lumbal vertebra seviyesinden sonra Medulla spinales'in bulunmamasının nedeni; Medulla Spinales' ingelişmesi vertebralar kadar çok olmadığından meydana gelir. Motor, sensitif, sempatik ve parasempatik lifler sinir liflerinin içinde tek tek olabileceği gibi karışık halde de bulunabilirler.

Spinal Sinirler Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Ayaktaki Sinirler Nedir?

Kranial Sinirler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Kranial Sinirler Özellikleri ve Faydaları Nelerdir?

Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Bacakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Kulakta Sinir Sıkışması Tedavisi

Kulakta Sinir Sıkışması Tedavisi

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Bebeklerde Sinir Krizini Önlemek İçin

Güncel

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi