Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması, insanların el parmaklarını hareket ettirmelerini sağlayan en önemli sinirlerden birisi olan "median" sinirinin sıkışması sonrasında meydana gelen duruma sağ elde sinir sıkışması ismi verilmektedir. Eldeki kasların daha rahat çalışması ve duyuların hissedilmesi için üç temel sinir bu işlemi sağlamaktadır. Bu üç sinirden en büyüğü olan median sinir sağ el bileğinin tam orta bölümünde ve el ayasının içindeki tünelden avuca kadar ilerlemektedir. Median sinirinin geçtiği tünelde meydana gelen sıkışma çoğunlukla sağ bilekte sinir sıkışmasına ya da tıp alanındaki ismi ile "karpal tünel sendromu" ismi ile adlandırılmaktadır. Median sinirinin tünelde sıkışması sonrasında ortaya çıkan basınç veya tünelin daralması durumu ortaya çıkmaktadır. Median sinir özellikle sağ bileğin içerisinden geçen ve parmakların hareket etmesini sağlayan dokuz adet tendon ile karpal tünelin içerisinden geçmektedir. Median sinirinin parmaklardaki görevi kısaca, orta parmağın iç kısmını, işaret parmağın hareketini, baş parmağın hareket etmesine ve yüzük parmağının da dış kenar kısmının hissini sağlamaktadır.

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Belirtileri Nelerdir? Meydana gelen sağ bilekte sinir sıkışması genellikle ilk aşamada iken kişinin elinde hissedilen güçsüzlük, oldukça kısa sürede sağ bileğin yorulması ve sağ eldeki ilk üç parmakta ortaya çıkan hissizlik şeklinde belirtiler göstermektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığı ilerlediği evrelerde çoğunlukla kişinin el bileğindeki ağrılar ve uyuşmalara artarak şiddetlenmektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığı ile ortaya çıkan ağrılar özellikle kişiyi uykusundan uyandıracak kadar şiddetli olarak yaşanmaya başlanabilir. Kişi sağ el bileğini hareket ettirdiğinde ya da hafif salladığı zaman ağrılarda azalmalar görülmektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığı iyice ilerlediğinde kişinin özellikle baş parmağındaki kaslarda erime ile güçsüzlük ortaya çıkmaktadır.


Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Tanısı Nasıl Yapılır?


Bu rahatsızlığın tanısının yapılabilmesi için genellikle hastanın şikâyetleri ile klinik bulgular yeterli olmaktadır. Ancak doktorun sağ bilekte sinir sıkışması rahatsızlığının tanısını kesin olarak yapabilmesi için, sağ bilekteki sinirin içerisindeki elektrik sinyallerinin taşınıp taşınmadığının kontrol edilmesi için EMG tetkikinin yapılmasında fayda vardır.

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Tedavisi, bu rahatsızlık ilk aşamada iken hastanın el bileğinde meydana gelen antienflamatuvar ve el bileğindeki hareket kısıtlanmasının giderilmesi için ilaç kullanımına başlanmalıdır. Ayrıca sağ bilekte sinir sıkışmasının tedavisinde ilk aşamalarda uygulanan fizik tedavi olumlu sonuçlar vermektedir. Median sinirinin çevresinde ortaya çıkan şişliklerin azaltılması için çoğunlukla steroid enjeksiyon bu belirtilerin azalmasında çok faydalı olmaktadır. Sağ bilekte sinir sıkışmasının tedavisi için hastaya birkaç uygulanan yöntemlerden sonuç alınamadığı taktirde cerrahi müdahale gerekmektedir. Sağ bilekte sinir sıkışması ameliyatında hastanın avuç içi ile al bileği arasındaki bölgeye atılan kesi ile karpal tünele ulaşılır ve tünelin çatısı kesilerek çıkarılır. Bu işlem sonrasında sağ bilekte sinir sıkışması problemi ortadan kaldırılmış olur.

Sağ Bilekte Sinir Sıkışması Yorumları

soru

Ziya uz

05 Ekim 2017 Perşembe

Sağ bileğimde sinir sıkışması ayrıca sağ ayak parmaklarımın ve dudağım sağ tarafı batismalar var emg sonuçları da sinir sıkışmasını gösteriyor çok acı veriyor bazı ilaç tedavisi görüyorum fazla bir etkisi olmuyor fizik tedavisi çare olurmu acaba çok filimler emr..tomografi.kan tahlilleri temiz çıktı en son emg sonuçları da sinir sıkışması olduğu sonucu çıktı ayaklarda dudakta azda olsa etkisi var normalmı acaba başka bir problem olabilirmi acaba...

Cevap yaz
cevap

Masune

19 Eylül 2018 Çarşamba

Merhabalar. Bu sorun sinir zedelenmesi veya karpal tünel sendromu sonucunda ortaya çıkabilir. Başka olumsuz yan etkiler gösterebilir. Bu sebeple tedavi olmanız gerekir. Ayrıca sigara ve alkolden uzak durmaya çalışın. Hareketsiz kalmamaya özen gösterin. Fizik tedavi ile elbete tedaviden bir sonuç alabilirsiniz.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi

Bağırsak Sinir Sistemi Düzenlenmesi

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Beyin Sinir Ucu İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sinir Kontrolü Nasıl Yapılır?

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Hamileyken Sinir Krizi Geçirmek

Güncel

Omurilik Sinirleri Boyun Sinir Ağı

Omurilik Sinirleri Boyun Sinir Ağı

Güncel

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi

Sinir İltihabı Belirtileri ve Tedavisi