Sağ Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sağ Kolda Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sağ Kolda Sinir Sıkışması, özellikle kolun dirsek bölümü dediğimiz bölgede bulunan ulnar isimli sinirin sıkışması sonucu oluşan durumdur. Sağ kolda sinir sıkışmasında beyinden gelen üç adet ana sinir bulunur bu sinirler kol dirseği bölgesinde bulunan kubital tünelde sıkışma yaparak sinirlerin sıkışmasına neden olurlar. Sinir sıkışmaları genellikle bu bölgede kendini göstermektedir. Fakat çok nadirde olsa bazen elde sinir sıkışmasına da sebep olmaktalar. Burada kolun dirsek bölgesinde ulnar ana sinirin sıkışması koldan diğer geçen sinirlerin yerini daraltarak bu bölgede karıncalanma, ağrı ve uyuşma gibi sağlık problemleri oluşmasına neden olmaktadır. Sağ kolda genellikle ulnar sinirinin sıkışmaya sebep olduğu bilinmektedir. Bu ulnar sinirleri hareket ettirme özelliği bulunan sinirlerdir. Özellikle elimizde bulunan yüzük parmağı ve serçe parmağımızın hareket etmesi bu sinirin görevi ile gerçekleşmektedir. Çeşitli testler sonucunda kolda sinir sıkışması kanıtlansa da nedeni tam anlamıyla bilinememektedir. Önemli bir bilgi olarak kolda oluşan bu sıkıntılı durumun sinir sıkışması olup olmadığı sağlık kuruluşlarında yapılan testler sonucunda anlaşıldığı bilinirken vakit kaybetmeden tedavi yaptırılmasında fayda vardır. Aksi takdirde sıkışan ulnar siniri yapılan yanlış hareketler sonrasında kolda dönüşü olmayan hasarlara neden olabilir.


Sağ Kolda Oluşan Sinir Sıkışmasının Belirtileri Nelerdir?


Sağ kolda sinir sıkışmasının hasta üzerinde birtakım belirtilerle kendisini göstermektedir. Bu belirtiler arasında; Sinir sıkışmasının ilk anlarında hafif şekilde seyreden ağrının zaman içerisinde çok rahatsız edici ve huzursuz edici boyutlara çıkması ve yapılan en ufak bir kol hareketi sonucunda dayanılmaz ağrılar oluşması, kişinin özellikle yüzük parmağı ve serçe parmağında oluşan uyuşma ve ağrı ve dirseğin iç kısmına ilerleyen ağrı, genellikle gece uyku sırasında kolda ve elde karıncalanma ve uyuşma vardır.


Sağ kolda Sinir Sıkışması Neden Olur?


Sağ kolun uyuşmasının bilinen en önemli nedeni kolun aynız pozisyonda uzun süre tutularak dirsek bölgesinden geçen ulnar sinirinin çok fazla gergin kalmasından kaynaklanan nedenler ilk sırada gelmektedir. Bu durun özellikle gece uyurken oluşan durumdur. Mümkün olduğunca kollar dirsekten bükülerek uyunmamalı ve bu şekil pozisyonlara kol fazla maruz bırakılmamalıdır. Ayrıca sağ kolda siniri sıkışmasına neden olan başka bir durum ise yapılan ters hareketler sonrasında kolun dirsek bölgesinde aşırı kıvrılması sonucunda ulnar sinirin yerinden çıkması ve geri dönmesi bu durumun çok sık olması sonucunda sinirde yaşanan zedelenme sıkışmaya neden olmaktadır. Diksek bölgesinde oluşacak kireçlenme ve romatizma sonucunda oluşan şişlikler, kolun dirsek bölgesinde oluşacak kistler, burada bulunan ulnar sinirinin tünele geçişlerini engellemesi veya zorlaştırması sonucu sağ kolda sinir sıkışması nedenleri arasındadır.

Sağ Kolda Sinir Sıkışması Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Diş Sinirleri Tedavisi

Diş Sinirleri Tedavisi

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Sinir Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Parmakta Sinir Sıkışması Belirtileri ve Tedavisi

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Sinir Testi Öncesindeki Hazırlıklar

Sinir İlaçları Ne İşe Yarar?

Sinir İlaçları Ne İşe Yarar?

Sinir Sisteminin Bölümleri Nelerdir?

Sinir Sisteminin Bölümleri Nelerdir?

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6