Anatomi Sinir Sistemi Yapısı
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Anatomi sinir sistemi, Sinir sistemimiz merkezli ve çevresel yani periferik biçimde iki kısım halindedir. Anatomi sinir sistemi beyinle medulla spinalisten oluşur. Embriyonik zaman esnasında nöral tüpün kaudal kısımdan medulla spinalis, rostral kısmına ön ve araka kısmına doğru ön, orta beyin ve arka beyinden oluşur. Ön beyin kısmı bölünür ve serebral hemisferlerle diensefalon yapı oluşturur. Arka beyinde ise pons, bulpus ve serebellumdan oluşur. Anatomi sinir sisteminde mezensefalon, pons ve bulpus ise parçası beyin sapıdır.


Anatomi sinir sistemiyapısı


Anatomi sinir sistemi ve çevresindeki zarlar kemik ile örtülüdür. Beyin kafatasının boşluğunda, medulla spinalis yani omurilik vertebral kanalında vardır. Merkezi sinir sistemini sarmalayan dışarıdan içeriye doğru incelen 3 zar tabakası vardır. Bunlar ise; dura mater, araknoid ile pia mater zarlıdır. Pia mater zar ile araknoid zarının arasında, beyinin omurilik sıvısı olduğu Subaraknoid boşluktadır. Dura mater ince ve sert bir yapıya sahiptir. Kafa boşluğu yönünde iki farklı uzantısı vardır. Uzantı tentorium cerebelli kafa boşluğu üstte ve altta diye ikiye böler. Supratentoryal alanlarda serebral hemisferler, arkadaki çukurda yani infratentoryal alanında da beyinin sapı ve serebellum vardır. Falx cerebri ise iki serebral hemisferin arasında olan dura mater uzantısıdır.

Anatomi sinir sistemindeki sinir hücrelerine nöron denir. Bunlarda sinir sistemi parankimal tp hücredir. İmpuls iletiminin de olacak bir biçimde gelişmişlerdir. Hücre gövdesi ve uzantısı meydana gelir. Kısa uzantılara ise dentrit denir. Nöronda bir ya da birden fazla sayıda dentrit olabilir. Bunlar hücrelerin gövdelerine iyi bir biçimde iletişimi sağlanır. Nöronlara akson isminde tek uzantısı da sinir impulsını gövdesinden perifere götürür. Aksonlar boyları birkaç milimetre ya da bir metreden fazla boylara sahip olabilir. Anatomi sinir sistemi farklı grup hücrelere glia veya nöroglia adında hücrelerdir.

Substantia alba içinde olan gri maddeler nöronların uzantıları bulunur. Bunlarda sinir sisteminde impulslar iletimi sağladığı gibi 3 farlı gruba ayrılır. Beynin kesitinde nöral yapıların diplerinde ventrikül adında, epantim hücresi ile örtülmüş boşluklarda vardır. 4 adet ventrikül bulunur. 2 tanesi hemisferin içerisinde sağlı ve sollu yerleşmiş yan ventriküllerdir.

Anatomi Sinir Sistemi Yorumları

İlk yorumu siz yapmak istermisiniz?

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Kafa Sinirleri Anatomisi

Kafa Sinirleri Anatomisi

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Anatomi Sinir Sistemi Yapısı

Haber Bülteni

Güncel

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Bebeklerde Sinir Nedenleri?

Güncel

Spinal Sinirlerin Numaralanması

Spinal Sinirlerin Numaralanması