Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası
15 Mayıs 2024 Çarşamba

Sinir Sıkışması Ameliyatı Riskleri ve Sonrası

Sinir sıkışması ameliyatı, sinir sıkışması hastalarda gece uyandıracak şekilde ağrılara neden oluyorsa, uzun süredir devam ediyorsa, eşyaları tutamama gibi yakınmalara neden oluyorsa, mutlaka ameliyata karar verilmesi gerekir. Ameliyattan sonra hastanın elini bir süre kullanması sakıncalı olduğundan, gerekli düzenlemeler yapılarak geciktirmeden ameliyata alınması gerekir. Hastanın gündelik işlerini yapabilmesi için, iki el birden ameliyata alınmaz. Bir elin iyileşmesinden sonra diğeri ameliyat edilir. Bu iki operasyon arasında 2-3 ay ara olmalıdır.


Sinir sıkışması ameliyatı nasıl yapılır?


Operasyonda hastanın koltuk altında bulunan sinirlere iğne yapılarak, kolun tamamı uyuşturulur. Bu yöntemle hasta ağrı duymadan, fazla ilaç yüklemesi olmadan operasyon yapılır. Risksiz bir uyuşturma olduğundan oldukça sağlıklıdır. Ameliyat tamamlandıktan sonra da hastalar yaklaşık 6-8 saat rahatsız edici hiç ağrı hissetmezler. Kol uyuşturulduktan sonra, koldaki kan akımının kesilmesi için turnike denilen alet takılır. Bu yüzden ameliyatta kanama olmadan, rahat bir operasyon yapılıyor. Hastanın avuç içiyle el bileği arasındaki bölgede yapılan kesiyle, medyan sinirin geçtiği tünele ulaşılır. Tünelin çatısını meydana getiren ve kalınlaşmış olan bağ serbest hale getirilir. Eğer sinir sıkışması daha ileri aşamadaysa, kalınlaşmış sinir kılıfının mikroskop altında serbestleştirilmesi gerçekleştirilir. Bu sayede sinire olan baskı ortadan kalkar. Hastanın birinci parmağını avuç içine yakınlaştıran kaslara dal verilir ve onların uyarılmasını sağlayan sinir dalı gevşetilir. Bu uygulama yapılmadığı takdirde, hastanın yaşadığı sıkıntılar geçmez. Hastanın hastaneden taburcu edilmesi sorun yoksa aynı günde olur. 2-3 gün pansumanla takip edilen hasta, ağrılara dayandığı işlerini yapabilir. Parmak hareketlerini yapmayı ise ihmal etmemelidir.


Kapalı yöntemle sinir sıkışması ameliyatı nasıl yapılır?


Eğer hastanın durumu uygun olursa, sinir sıkışması ameliyatı kapalı yöntemle yapılabilir. Bu operasyonda el bileği ve avuç içinden açılan deliklerden bazı özel aletler sokulur ve içeriye kamera sistemi konur. Kamera sayesinde içeride kalınlaşan bağ görüntülü şekilde kesilir. Bu ameliyatın oldukça deneyimli doktorlarca yapılması gerekir. Nedeni operasyonda hata yapma olasılığının yüksek olmasıdır. Sinir sıkışması ameliyatının kapalı yöntemle yapılmasının dezavantajı ise tünelin sıkışmasına yol açan bir etkenin zor teşhis edilmesidir. Bunun yanında sinirin sıkışmasına neden olan kılıfın gevşetilmesi ile sinirin ilk parmağı uyaran kısmının gevşetilmesinin yapılamamasıdır. Sağladığı avantaj ise bölgedeki yumuşak dokunun hasarının az olması ve iyileşmenin daha kısa sürede gerçekleşmesidir. Bazı kişilerde yapı gereği sinirlerdeki dallanma farklı bölgede olabilir. Eğer ameliyatta bir hata yapılırsa, bunun telafisi çok zor olabilir.


Sinir sıkışması ameliyatından sonra iyileşme süresi


Ameliyattan sonra hastaların çoğunluğu tamamen iyileşebilir. Ancak ileri derecedeki sıkışmalarda bazı belirtiler kaybolmaz. Hastalarda daha ilk gecede uyuşukluk sorunu ortadan kalkar. Ancak his kaybı ve kuvvet kaybı sorunları 6 ay kadar devam edebilir. Bu hastalarda eğer kas ermesi varsa, bunların geri kazanımı mümkün olmaz. Bunlar dikkate alınarak, sinir sıkışması bir an önce tedavi edilmelidir. Böylece kalıcı hasarlar engellenmiş olur. El bileğinde ameliyattan sonra sertlikler olabilir. Bunun için uygun kremlerle masaj tatbik edilmelidir. Ağrıya dayanıldığı sürece işlerin yapılmasına engel yoktur. Pansuman alanı küçüldükçe el daha rahat hareket ettirilebilir. Ancak yaranın kirlenmemesi ve pansumanın ıslatılmaması gerekir. Raht bir işte çalışanlar daha kısa sürede işbaşı yapabilir. Ancak ağır işte çalışanlar dikişler alındıktan 15-20 gün sonra işbaşı yapabilir. Bu sürede elin suya sokulmaması gerekir. Ayrıca sigara içilmemeli, çay, kahve mümkün olduğu kadar azaltılmalıdır.

Sinir Sıkışması Ameliyatı Yorumları

soru

Mehmet

01 Haziran 2017 Perşembe

Annem sinir sıkışması ameliyati oldu 1 aydan fazla oldu eli surekli sancı yapiyor daha rahatlamadi bunun sebebi ne

Cevap yaz
cevap

Somel

13 Eylül 2018 Perşembe

Mehmet bey, annenize geçmiş olsun diliyorum. Sancılar normal bir tanıdığımda aynı ameliyatı oldu, sancılarının dinmesi 15,20 günü buluyor. Sabredin dua edin rabbim annenizin ağrılarını bertaraf etsin.

soru

selçuk

21 Ekim 2017 Cumartesi

avuç içinde morluk olması doğalmıdır

Cevap yaz
cevap

Müstezım

07 Eylül 2018 Cuma

Merhabalar Selçuk bey, avuç içi morarması genellikle çok sert bir darbe sonrası oluşur. Yada elde meydana gelen çatlama ve kurullarda da morarma meydana gelir. Derhal doktora muayene olup bir film çektirmeniz ve akabinde ona göre tedavi uygulanması gerekir. Sağlıklı günler dilerim.

cevap

Ayas

03 Eylül 2018 Pazartesi

Merhaba, avuç içlerinde ortaya çıkan şişlikler morarmalar çoğunlukla oraya alınan darbelerden dolayı olabilir. Morluklar elin üstünde ve avuç içinde görülebilir. Çoğunlukla travmatik nedenlerden dolayı ortaya çıktığı düşünülse de avuç içindeki morarmalar bazen ciddi hastalıkların da belirtisi olabilir. Bu sebeple ihmal edilmemesi gerekir. Geçmemesi veya artması durumunda doktora gitmenizi tavsiye ederim.

soru

Müniser sümbul

21 Mart 2018 Çarşamba

Sinir sıkışması ameliyatı oldum bugün 15 gün oldu dikişlerin alındı ama yara sanki kabuk bağladı acaba bu normal mi?

Cevap yaz
cevap

Berzali

02 Eylül 2018 Pazar

Bu gayet normaldir endişe etmenize gerek yok. Dikişler derinin altına girip tekrar çıktığı için yara biçimini alır. Buda kabuk bağlamasına sebep olur. Mümkünse bir kaç ay çok ağır şeyleri kaldırmayın ve dikiş bulunan bölgenizi koruyun yoksa dikişinizin açılması gibi olaylar olabilir.

cevap

Inci sevgi

19 Ağustos 2018 Pazar

Merhaba, dikişler alındıktan sonra dikişlerin deri altına girip çıktığı yerlerde hafif kan pıhtıları ve buna bağlı kabuk bağlaması gerçekleşebilmektedir. Bu tamamen normal kabul edilmektedir. Çok kısa bir süre içerisinde bu kabuklar tamamen ortadan kalkacaktır. En az 3 ay boyunca ameliyat bölgesini özenle korumanızda fayda vardır.

soru

Müniser sümbül

21 Mart 2018 Çarşamba

Yaranın kabuk bağlaması normalmidir?

Cevap yaz
cevap

Atatuğ

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, ameliyat sonrası kabuk bağlama gayet normaldir. Eğer yaranız sulanıyor ise yara koruyucu toz alabilirsiniz. Yaranız tekrar kurumasını ve iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Geçmiş olsun.

cevap

İçten

22 Ağustos 2018 Çarşamba

Ameliyat sonrası kabuk bağlaması oldukça olağandır ve sık karşılaşılan etkilerden bir tanesidir. Bunun için eczanelerden yarayı kurutacak bir krem alabilirsiniz. Kremi bölgeye sürdükten sonra çok fazla bastırmadan yumuşak bir şekilde dairesel hareketlerle masaj yapmalısınız. Günde bir kaç kez bu şekilde krem uygularsanız yaranın kabuğu düşecektir.

soru

nefise

30 Mart 2017 Perşembe

ameliyattan sonra elini kullanamazsın gibi söyleyen oluyor doğru mudur

Cevap yaz
cevap

Onaran

11 Eylül 2018 Salı

Ameliyattan hemen sonra kullanamassınız 1,5 ay gibi bir süreçte o yüzden doktorlarımız çok düşüncelidir 2 eli birden ameliyata almazlar hasta gündelik işlerini görsün diye 1 el amiliyata slınır 2 ay sonra filan ise 2. El ameliyata alınır ilaçlar ile iyleşme süreci hızlandırılır şimdiden geçmil olsun dileklerim ile iyi günler diliyorum

soru

hanife erten

25 Ekim 2017 Çarşamba

ben iki yıl önce bilekten sinir sıkışması ameliyatı oldum ama halen parmaklar uyusuk şimdide ağrı var yanıtlarsanız sevinirim

Cevap yaz
cevap

Naima

12 Eylül 2018 Çarşamba

Merhaba, sinir sıkışması durumları genellikle bilekte ya da bilek üzerinde bir noktada oluşan kitleler nedeni ile oluşmaktadır. Eğer ameliyat yapılan noktada sinir sıkışmasına neden olan etken tam olarak giderilememişse uyuşukluk devam edecektir. Özellikle iki yıl geçmiş ise ameliyat etkileri de bitmiş olmalıdır.

Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Instagram

  • galeri1
  • galeri2
  • galeri3
  • galeri4
  • galeri5
  • galeri6